Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

alien - Profil | Út 27.3.2012 13:03:52

Dobrý den,
rád bych se zeptal jestli můžu už teď chytat na mušku na mimopstruhových revírech? Děkuji za odpoveď?

RADYNEK - Profil | Út 27.3.2012 13:07:01

čau, myslíš mušku na feeder? To mě ještě nenapadlo:-)

Azbest - Profil | Út 27.3.2012 13:13:16

Můžeš.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 27.3.2012 13:15:31

s feederem se dá muškovat? No asi dá, ale já jsem to ještě nezkoušel, možná by šlo dát 2ku lajnu na light, asi to hecnu.....

tak a teď k odpovědi, myslím, že můžeš, ale na to se ptej v poradně pro muškaře, ne u nás ve feederu. OK?

Pally - Profil | Po 26.3.2012 20:43:17

Mam otazku... ake nastrahy a krmivo pouzit teraz na jar pre lov mrien...krmivo pouzit sladke alebo masove??? dakujem

Pally

plavan - Profil | Po 26.3.2012 20:54:35

Říká se, že sýrové krmení nebo kostka sýru na háčku je na parmy zjara nejlepší. Ale co mám vlastní zkušenost, tak je to celkem jedno, jaké dáš krmení, na háčku víc věřím červům. Hlavní je chytat tam, kde je parem dostatek. Třeba na soutoku větší a menší řeky, kde parmy vyjíždějí do té řeky , kde je menší hloubka vody. U nás v ČRS třeba z Labe do Ohře nebo z Vltavy do Berounky.
Ale ty pravé parmové orgie nastávají při babím létě v půlce září. To je snadnější ji chytit, než teď na jaře.

Martin M. - Profil | Po 26.3.2012 21:09:48

Jen pripominam, ze parmy jsou ted hajene. Jejich cileny lov nelze doporucit.

janek rybář - Profil | Po 26.3.2012 14:49:27

Čau, snad nebude moje otázka duplicitní, ale přesto to zkusím :-)

Zajímalo by mě, jak transportujete feederové sestavy k vodě a od vody? Transportujete navázané, nebo sestavy smontováváte a demontujete před každým lovem, respektive po něm? Pokud by platila varianta "a)", tak jak zajištujete bezpečnost sestavy před poškozením, odřením vlasce, atd.? Já jakožto tvor líný nechávám pruty navázané, jen zajistím špičky neoprénovým krytem a spodní trojčást fixuju stahovací gumičkou, nic víc - a obávám se, aby se mi to jednou nevymstilo :)

Za každý případný užitečný tip díky!

Azbest - Profil | Po 26.3.2012 15:34:46

Nijak se s tím nemazlím.Vozím šest prutů v tříkomorovým futrálu, sundám jen krmítka, rozložím pruty, porovnám, dotáhnu vlasce, háčky píchnu do korku, zagumičkuju a šup do futrálu.
Tečka:-)

Martin M. - Profil | Po 26.3.2012 17:21:15

cau, delam to jak ty, s neoprenovymi "cepickama". Stazene pruty jeste davam do pouzdra na pruty.

plavan - Profil | Po 26.3.2012 20:27:25

Při třídílném feederu, kde jsou všechny díly přibližně stejně dlouhé ( počítám poslední díl s nasazenou špičkou ) , uchycuji háček způsobem, kdy provléknu návazec nejspodnějším očkem na horním dílu a háček uchytím až na očku, které je blíž špičce. Je to vychytávka proti tomu, aby háček nevypadl a nezachytil se někde ve futrálu a při následném vytažení prutu nevzniknul " renonc " . Při mém uchycení se háček zachytí za další očko, kterým návazec prochází. Detail té vychytávky je na obr. 1.
Na obr. 2 je vidět, jak fixuji horní konce dílů k sobě. Konec špičky musí být podepřen alespoň jedním tlustším dílem.
Na obr. 3 je vidět, jak vypadá konečná fixace v mém podání. Gumičku nedoporučuji, protože při velkém tahu na vlasec ( při otočení kličky navi nebo zachycením zipu ) se gumička pod tlakem roluje dále od špičky, až se zachytí za další očko a špička ohnuta na 10cm do vracáku nevydrží. Já takto zlomil špičku matchky, kdy jsem už neměl neoprenový pásek a použil tak gumičku, nedal háček až za další očko a při vytažení matchky z futrálu se háček zachytil za zip a už to bylo :-((((
Na obr. 4 jsou pásky D.A.M , které jsou podle mě v poměru cena / výkon už dlouho nejlepší na trhu.
Ještě jedna zásadní rada. Při použití neoprenových pásků, kdy fixuješ prut v dešti nebo za vlhka, je třeba doma rozebrat a osušit prut i pásek. Mokrý pásek, který na prutu uschne, zanechá na blanku vrstvu gumy. Jde to dolů sundat, ale nevím, jak by to dopadlo, kdyby se na to zapomnělo třeba přes zimu.

Jarychen - Profil | Po 26.3.2012 19:49:02

Zdravim, mám dotaz na krmici směs v tomhle období zacatku jara. Je aktuálnější spíše sladké krmeni nebo naopak něco na masové bázi. K tomu ještě dotaz na barvu, zda zvolit světlou nebo tmavou. Před položenim dotazu jsem si zjišťoval informace ale byly celkem odlišné tak se obracím na fajnšmekry :) dík za odpověd

Pepé - Vsetín - Profil | Po 26.3.2012 19:56:43

skroby - ® [Poslat soukromou zprávu.] So 17.3.2012 19:22:49 - [ODPOVĚDĚT]

zdravim,chci se zeptat zda už teď z jara můžu použít i jiné barvy krmení,nebo se mam ještě držet tmavého?díky

Pepé - Vsetín - ® [Poslat soukromou zprávu.] So 17.3.2012 19:25:10
tmavé je na jistotu, kdybys neměl přímo tmavé, dokup barvu nebo to minimálně dotmav hlínou. Nedávej moc hrubé krmení, spíš jemné a mrakovačku.

Azbest - ® [Poslat soukromou zprávu.] So 17.3.2012 21:05:58
Jak píše Pepe, to je použitelné na stoják.
Mrakovačka je ale nevhodná v případě, že se jedná o řeku-zejména hodně tekoucí.

Veltrušák - Profil | Ne 25.3.2012 19:56:33

Ahoj,chtěl bych se zeptat.Má podle vás vliv na počet záběrů postavení prutů špičkami vzhůru na stojaté vodě?Myslím kvůli vlasci vedoucimu šikmo vzhůru od zátěže.Na řece je to jasné,díky Miloš.

Martin M. - Profil | Ne 25.3.2012 21:15:41

Cau, prut nahoru bych nedaval z nekolika duvodu:
1) tak jak sam pises - rybam muze vadit napnuty vlasec v okoli krmitka
2) fouka ti do toho vitr - hure poznavas zabery
3) opet fouka ti do toho vitr - vlasec rezonuje a ryba to "slysi"

RADYNEK - Profil | Ne 25.3.2012 21:21:44

Čau, počet záběrů na postavení prutu nahoru při lovu na stojáku podle mě nemá vliv. Postavení špiček prutů na stojáku dole u země se používá hlavně kvůli snadnějšímu sledování záběrů. Když pořád koukáš nahoru do nebe, je to daleko náročnější na udržení pozornosti.

Honza54 - Profil | Ne 25.3.2012 18:52:05

dá se popsat nakolik má být povolená brzda?

Šlapeto - Profil | Ne 25.3.2012 19:05:17

Taková věc se mi nikdy nestala. Brzdu nastav tak, aby ti po silném zatažení za háček (rukou) proklouzla. ještě může být problém v rolničce navijáku, kde ti jí vlasec neprochází, ale prořezává plast kousek vedle. A nebo prostě hodně starý vlasec, mohl být dlouho ve skladu...

Azbest - Profil | Ne 25.3.2012 19:58:00

Ostrý záběry není potřeba rasantně sekat, protože ryba je(pokud nejsou tupý háčky) už většinou napíchnutá.

RADYNEK - Profil | Ne 25.3.2012 21:10:22

Brzda má být nastavená akorát:-) Brzdu si nastavím tak, abych palcem a ukazováčkem vytáhl vlasec přes brzdu s cívky. To ještě doladíš při chytání, záleží jaký používaš průměr návazcovýho materiálu. Než by se přetrhl forpas (návazec), musí proklouznout cívka. To si musíš doladit u vody. Někdo má rád, když mu cívka prokluzuje dřív, někdo si brzdu utahuje víc.

Honza54 - Profil | Ne 25.3.2012 18:31:12

zdravím, tak jsem o víkendu poprvé provětral fedeer, včera 4x utržený návazec při záseku 0,16, dnes jsem dokonce urval kmen 0,20, je fakt že to byl razantní záběr ryby a já sek proti také ostře, brzdu mám povolenou snad dost, nemám s fedeerem žádnou praxi, vlasce jsou koupené letos nové a dá se říc i dobré značky, ( diskuse zde na foru) poraďte kde dělám chybu? Dosavaď jsem občas chytal na položenou vlasec 0,25-028, a nikdy se mi to nestalo. díky,

Šlapeto - Profil | Ne 25.3.2012 18:41:50

Jako první mě napadla špatně nastavená brzda a necitlivé zaseknutí (chycení vlasce při záseku), ale utržená dvacítka kmen, pokud jsi použil návazec, může být důsledkem ostrých kamenů popřípadě škeblí na dně.

RADYNEK - Profil | Ne 25.3.2012 20:58:11

čau, o co víc jsou razantnější záběry o to míň musíš sekat. Dá se říct, že při razantním záběru (pořádná hokejka) stačí prut je opatrně zvednout. Když se do pořádnýho záběru opřeš, tak obvykle něco povolí. Někdy dokonce i kmen.

šimpanz - Profil | So 24.3.2012 8:45:07

Dobry den zitra bych chtěl jit kousek od domova na klidnou řeku a napadlo mě že bych si tam dnes predkrmil je to dobrý nápad?A čím bys te mně v připadě doporučil předkrmit.Děkuji za odpověd.

plavan - Profil | So 24.3.2012 8:54:29

Klidně si můžeš zakrmit, plechovka kukuřice nic nezkazí. Ale zatím je pořád ještě lepší ty ryby najít než přilákat. U nás v okolí Prahy máme teď zkušenost, že třeba kapři berou spíše navečer, kdy se vyrovnává teplota vody a vzduchu ( cca 9 °C ) . Ale nikde není napsáno, že neulovíš i přes den. Krmení stačí trocha, ale kvalitnějšího a hodně sterilizované kukuřice k tomu. To platí právě na probouzející se kapry.
Pokud najdeš cejny, tak ti berou i přes den, pomáhá i jedna malá foukačka nebo burizonek s červíkem na háčku. Ale budeš muset vyzkoušet a hlavně hledat. Přesný návod, podle kterého si zaručeně dobře zachytáš, tu asi neseženeš.

Martin M. - Profil | So 24.3.2012 20:10:37

Ahoj. predkrmeni pomuze temer vzdy. Akorat nekdy si tim prilakas mensi ryby, nez ktere bys chytal bez predkrmeni, ale to ted na jare asi nevadi.

Štěpsa - Profil | Pá 23.3.2012 17:32:26

Ahoj chci se zeptat jakymi davkami se má teď zjara krmit.

Pepé - Vsetín - Profil | Pá 23.3.2012 17:37:38

ahoj, spíš kvalitou a menší dávku, ryby nepotřebuješ zasytit, ale nalákat, soustem na hltnutí musí být nástraha na háčku. Pokud bys byl na soukromáku na kapry a ryba Ti najede, je dobré trošku partiklu (hrubší složky) přihazovat, ale zase časté dávky a malinko, jen na udržení ryb v krmném místě. Jakmile se voda začne prohřívat a ryby se "rozežerou" přidej více partiklu do krmení a krm častěji, že je tam toho málo poznáš podle toho, že ustanou záběry - ryby "vyluxují" flek a když už tam nic nebude, odplují jinam.

Azbest - Profil | Pá 23.3.2012 19:50:59

Jaké krmení máš na mysli?Pokud jde o krmení na jednodenní lov, tak souhlasím a Papém, pokud si chceš krmit někde svoje místo, tak si přečti nějaké články o krmné kampani.

canibale86 - Profil | Út 20.3.2012 20:21:49

zdravím vás feedrari!!!
zacinam s feedrem a chtel sem se zeptat jestli by mi nekdo doporucil dobry navazcovy vlasec na feeder. chytam spise na stojatych vodach a pomale tekoucich rekach.. diky

RADYNEK - Profil | Út 20.3.2012 20:36:48

čau, návazcový materiál používá každý svůj vyzkoušený. Já chytám Awa-Shima Rextor FGT, Cralusso hooklength. Je úplně jedno, jestli ho používám na řece nebo na stojáku.