Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Kruty - Profil | So 31.3.2012 13:39:28

Zdravím, letos poprvé chytám feeder s peletama. Mám ale jeden problém. Pelety v sobě mají docela velkou díru a velmi často padají z tenkého vlasu pod háčkem... Řešil jsem to u vody kouskem dřeva do pelety, ale i tak to nebylo optimální a málokdy se mi podařilo peletu po chvilce neztratit. Hlavně teda spotřeba zarážek byla abnormální :) . Tolik sem jich snad nespotřeboval za celou dobu co chytám. :D Díky za rady ;)

RADYNEK - Profil | So 31.3.2012 13:52:57

Čau, já sem tento problém s peletama řešil tak, že na konec vlasového přívěsu jsem dal půlku malý plovoucí kuličky bojlí. Půlka plovoučky může peletu postavit na panáčka, což je pro ryby lákavější.

plavan - Profil | So 31.3.2012 13:53:44

A zkusil jsi použít takovéto zarážky do " V " . Dírku u zarážky můžeš i zakápnout voskem. Další možnost je dát pod peletu třeba zrnko kukuřice, nebo kuličku malého boilies nebo i polystyrenu, která peletku nadlehčí.
http://www.carpsystem.cz/carpsystem-kaprovy-program​​-zarazka-na-boilies-kart-345
Nebo myslím Korda a Fox dělají speciální pružná véčka do pelet takového tvaru, jako je na obrázku.

Azbest - Profil | So 31.3.2012 13:59:13

Můžeš použít gumová oka na pelety,Malé očku se propíchne háčkem a velké oko natáhneš na peletu-lze použít opakovaně.
dělají se v různých velikostech.
Jen doporučuju koupit skutečně natahovací gumové.Plastové jsou k ničemu.

Blumik - Profil | So 31.3.2012 7:32:35

Popravdě, ja ty peletky taky neznam,prodavali je prodejci,kteři je kupovali ve velkem a pak je rozvažovali po kilech do igelitovych pytliku a svařečkou zadělali .Na obalech bylo pstruži pelety a jejich průměr,nic vic,kupoval jsem je z rukyZačinali se pomalu rozpadat až po 10min v teplejši vodě,kolem 20°c .No nic se nestalo, ja je daval potom do pva punčochy ,při lovu na boilie ,nebo klasicky jsem přidaval do krmeni s kuku,takže dik za odpověď ,tento rok koupim snad dobry orginal a bude to fungovat, jak ma na tvem videu,zdar.

Martin M. - Profil | So 31.3.2012 10:06:41

ok

Azbest - Profil | So 31.3.2012 11:52:06

A ono je 10 minut málo?
Do krmítka je dáš tak, že ho zazátkuješ krmením a nevidím problém.

Blumik - Profil | Pá 30.3.2012 22:02:19

Loni jsem chtěl vyzkoušet pelety4mm do krmitka a na haček s gumičkou větši pruměr.Tento rok to chci zkusit znova.Otazka zni, jake pelety jsou dobre nebo druh ,od koho?4mm peletky pstruži jsem namačel jako Martin na videu 4 minuty a ony byly stale tvrde, da se řict ,že vubec nenasaly žadnou vodu ,tudiž nešli dat ani do krmitka samotne,žeby nějake šmejdy?

Martin M. - Profil | Pá 30.3.2012 22:27:18

Pelety, co nikdy nenasaji, neznam, hod sem jejich nazev :-)
Po pravde jsem loni koupil 2x20kg pelet z ptruharstvi ujcov (presny nazev uz nevim) a moc jinych jsem nezkousel. Par pytliku Dynamite baits swim stim a nejake peletky Milo.

Pepé - Vsetín - Profil | So 31.3.2012 7:32:18

použils vakuovou nádobu? jestli ano, měly by vodu nasát, i kdyby nechtěly...

cmeliak87 - Profil | Pá 30.3.2012 13:41:47

Dakujem milí poradcovia , len ma to trochu stve lebo vacsinou chytam s nadvazcom 0,14 a ked ten stroft 0,20 bude az 0,23 tak to uz je velky rozdiel medzi kmenovym a nadvazcom zas sa mozu pri nahodeni do toho viac opriet ale pri zasekoch musim byt trochu citlivejsi...Martin ak mozem este otazku v com vidis najvacsie vyhody silnejsieho kmenoveho vlasca ? rozmyslam o tom pouzivat silnejsie kmene preotze toho roku sa chcem sustredit na vacsie rieky a vodne nadrze dik

Martin M. - Profil | Pá 30.3.2012 13:46:55

0.23 v kombinaci s 0.14 neni zadny problem. Staci si uvedomit, ze na feeder se chyta i s pletenou snurou jako kmen, tam je ten kontrast jeste vetsi a jde to.

Silny vlasec davam kvuli dvou duvodum:
- chytam na silne navazce
- chytam s tezkou zatezi na velkou vzdalenost - treba hodit 100g na 40m s 0.18 nezvladnes.

cmeliak87 - Profil | Pá 30.3.2012 11:06:09

Poradcovia meriate si niekedy vlasce mikrometrom ? ci vobec take veci neriesite? nedopatrenim mi zaslali Stroft 0,20 a to je brutalne silne a hrube ake mate s tym skusenosti?

plavan - Profil | Pá 30.3.2012 11:10:45

Já mám zkušenosti, že až na vyjímky bývá průměr u kmenových vlasců větší o dvě setinky při 0,18mm a až o tři setinky u průměru 0,20mm. Pokud používáš návazec, je to skoro jedno. Pokud tě to štve, kup si kmenový vlasec o velikost menší.
Je to lepší volba, než ho po celé délce zbrousit a navíc bys tím zbroušením přišel i oděruvzdorný povrch vlasce a taky bys ho těžko zbrousil dokulata :-)))))

Azbest - Profil | Pá 30.3.2012 11:12:31

Neměřím, ale vím, že málokterý vlasec má skutečně jmenovitou tloušťku shodnou s udaným rozměrem.
Skoro všechno je silnější.
Konkrétně Stroft taky nesouhlasí nikdy s udaným rozmerem a to poměrně výrazně...na druhou stranu-je to jeden z nejkvalitnějších vlasců, co se dá pořídit.

Martin M. - Profil | Pá 30.3.2012 11:23:25

Ridim se heslem co oko nevidi, to srdce neboli :-)
Ale ne, nejakou predstavu mam a podle toho volim vlasce. Dulezite je to hlavne u navazcu, kmen mam stejne predimenzovany a jestli ma 0.20 nebo 0.22 je mi docela jedno, protoze silnejsi nez 0.18 navazec na nej stejne davat nebudu.

Zajda - Profil | Pá 30.3.2012 10:54:25

Jaký nejmenší háček byste ještě navázali na 0,14 a 0,16 fous. Poraďte, dík...Já nějak cítím, že na 0,14 by to mohl být č.16 a na 0,16 č.14...Šlo by?

Martin M. - Profil | Pá 30.3.2012 10:57:36

Asi jak kterej hacek. Owner pin hook bych ve velikosti 14 na vlasec 0.16 nedal, je na to mekkej. Naopak Colmic 800 ve velikost 14 klidne snese i 0.18 vlasec.

šimpanz - Profil | Út 27.3.2012 10:33:57

Chtěl bych se zeptat podle čeho vybyrat delku navazce?Děkuji za odpověd

Azbest - Profil | Út 27.3.2012 11:05:42

Podle toho na jaké vodě chceš chytat.
Na stojáku kratší-15-25cm.
V proudu delší-50-120cm

Šlapeto - Profil | Čt 29.3.2012 23:05:51

Delka navazce je velka neznama i pro me. Hodně s nimi experimentuji a nejsou vyjimky, kdy v podjezi pouziju i 2metry. Cim silnejsi proud, tim delsi. Pokud chces videt pouze silne zabery, popr. chytat vetsi ryby ( velke cejny ),tak dlouhy navazec. Na stojaku z jara nebo pri method feederu zase davam kratsi. Ikdyz je tu opet selekce vetsich ryb za pomoci delsich navazcu.

Kulifon - Profil | St 28.3.2012 13:01:32

Kdy je asi optimální čas na jarní chytání? Rozhoduje teplota vody?

plavan - Profil | St 28.3.2012 13:06:14

U nás v těchto dnech se zdá nejoptimálnější doba na chytání těsně před soumrakem. Ale musí být ve vodě naházené krmení. Nestačí přijít v sedm a za půl hodiny odchytat. Kdyby byl přesný recept na to, jaká teplota vody a vzduchu je na ryby nejlepší, tak by tě to snad ani nemohlo bavit.

Azbest - Profil | St 28.3.2012 14:53:26

Teplota rozhoduje o aktivitě tak nějak globálně, ale aktuálné má, myslí, větší vliv tlak, respektive jeho pohyb.
Pokud znatelně klesá, tak je to nejhorší.

Bodro171 - Profil | Út 27.3.2012 15:27:31

Potrebujem poradit: Rozmyslam o kupe picker prutu a rozhodujem sa medzi Mivardi Axiom Picker alebo Sema Therapy Picker oba v dlzkach 3,0m... Pripadne od nejakeho ineho vyrobcu resp. odporucate kratsiu dlzku napr. 2,7m? Dakujem za odpovede...

Azbest - Profil | Út 27.3.2012 15:57:29

...tak si přečti červený text v zadání diskuse a hned Ti bude vše jasnější...

Pepé - Vsetín - Profil | Út 27.3.2012 17:42:22

tuto otázku si laskavě polož do diskuse o feederu, nikoliv sem do poradny. VIZ červený text. děkujeme

alien - Profil | Út 27.3.2012 13:34:56

Děkuji za odpověď,
chytám feeder takže čtu jenom tuto sekci. Napadlo mě to také, když jsem to dopsal, že jsem měl napsal jinam, že existuje i sekce muška takže sory. Po posledních výpravách mi přišlo, že ryby byli hondě aktivní ale najvíc u hladiny tak mě napadlo ke 2 feedrům přikoupit muškařskej prut a zkusit mušku. Ješte jednou dík za odpověď.

Azbest - Profil | Út 27.3.2012 15:56:45

Je to určitě řešení.Mám kamaráda, který chytá hlavně mouchu, ale hlavně na mimopstruhových revírech.Na feeder chytat mouchu je pochopitelně nesmysl-leda tak na francouze, ale ty ses na chytání mouchy feederem určitě neptal.
Tvůj dotaz zde není podle mne zas až takovej hřích:-).