Závodní feeder

Dotazy na závodní styl lovu na feeder, pravidla závodů apod.

Moderátoři - poradci: Martin M.tym.

pectak - Profil | St 23.1.2013 19:58:49

Dobrý den, jaký je prosím vás rozdíl mezi kulatým a hranatým vezírkem( samozdřejmně mimo tvaru) ? Letos budu poprvé potřebovat na závody 4 metrový vezírek a vybral jsem tyto: http://www.tropicliberec.cz/vezirky/vezirek-mivardi​-match-pro-round-ii-4m
http://www.tropicliberec.cz/vezirky/vezirek-mivardi​-match-pro-square-ii-4m
A nevím, který. Popřípadě, nemáte nějaký odzkoušený , o kterém víte , že je spolehlivý a šetrný k rybám? :) Děkuji a hezký den .

RADYNEK - Profil | St 23.1.2013 20:22:59

čau,
rozdíl kromě tvaru není asi žádný zásadní. Jen při extrémních podmínkách, jako je velký proud a vítr, nebo jejich kombinace, tak hranatý vezírek je stabilnější - nekutálí se tolik podél břehu.
U Mivardi vezírku si dej pozor, jestli mají opravdu 4 metry. Někdo ze závodníků si vezírek přeměřil a nějaký centimetr do 4 metrů chyběl:-)
Já používám od Prestnu vezírek quick dry 4 mt: http://sarfix.cz/Preston-vezirek-quick-dry-4-mt.,35​7.html

tym - Profil | St 23.1.2013 21:41:47

Ahoj. Vyzkoušel jsem kulatý i hranatý. Dávám přednost hranatému, kvůli větší stabilitě. Neposouvá ho tolik proud, případně vítr, ale i s kulatým se dá žít. Není to nic co by bylo nesnesitelné, takže si s tím až tak hlavu lámat nemusíš.

Pepé - Vsetín - Profil | St 23.1.2013 21:57:48

ahoj, chytám tento http://www.rybolov.cz/vezirky-saky-a-rizkovnice/vez​irky/vezirek-super-titan-kulaty-4-m od doby, co jsem začal závodit a jiný jsem neměl. Zatím nemám potřebu měnit, možná, až to přijde zkusím pro změnu hranatý. Kulatý je v pohodě.

JUNIKRIDE - Profil | St 16.1.2013 14:50:10

Dobrý deň ako sa dá dostať k závodnému feedru ? dá sa niekde pryhlásiť alebo ako to je?

Martin M. - Profil | St 16.1.2013 15:58:48

Ahoj, pokud jde o zavody na Slovensku, tak se zkus obratit na tamni organizatory www.feeder.sk

Pokud jde o ceske zavody, tak plati ze krome 1.ligy, Divize a ČS poharu se muzes jako jednotlivec zucastnit vsech zavodu v terminovem kalendari LRU feeder. (Napada mne vyjimka, kterou je jihomoravska awashima liga, kde maji prednost druzstva prihlasena na jare pred jednotlivci prihlasenymi v prubehu roku.) Jinak plati, ze sledujes zverejneni propozic (pozvanky) na jednotlive zavody - nekdy staci prijet rovnou na zavod a tam se prihlasit, jinde se hlasis predem emailem apod. Na nektere zavody budes potrebovat registracni prukaz sportovce, ktery ti vystavi Rada CRS - tusim lze zaplatit bankovnim prevodem a dojde ti postou prukaz + znamka.

http://www.rybsvaz.cz/?page=rada%2Fodd_sport_mladez​&lang=cz&fromIDS=&test=0&archiv=&archiv_uroven=&arc​hiv_vnoreni=&archiv_rok=&vnoreni=1&odd_sport_mladez​_menu_rok=&odd_sport_mladez_menu_uroven=8
----

Divize družstev - jedná se o seriál závodů tříčlenných družstev. Každý kraj může mít svou vlastní divizní soutěž - aktuálně probíhají na území ČR čtyři divize. Nejlepší družstvo z každého kraje postupuje do první ligy. První liga je nejvyšší soutěž a je celostátní. Seriál divizních závodů se skládá ze dvou samostatných akcí, obě po dvou kolech, celkem tedy 4 závody. Do divize je potřeba přihlásit družstvo v dostatečném předstihu před prvním závodem.

Krajský přebor jednotlivců - probíhá současně s divizí družstev, tedy ze stejných závodů vzejde jak vítězné družstvo (vítěz divize) tak vítězný jednotlivec - vítěz kraje. Jednotlivec se může krajského přeboru zůčastnit i bez družstva. Z krajského přeboru se nikam nepostupuje. Opět se jedná o sérii 2 akcí po 2 kolech, dohromady 4 závody.

Grand Prix - víkendový závod jednotlivců o dvou kolech, každé dlouhé 4 hodiny. Máme GP Moravy a GP Čech. Není potřeba se kamkoliv kvalifikovat, chytat může kdokoliv s registrací sportovce LRU (viz výše).

Mistrovstí republiky - dvoudenní závod jednotlivců i družstev, může se přihlásit kdokoliv (i cizinci). Opět je nutná registrace sportovce LRU.

1. liga - soutež družstev, musíš se sem probojovat z Divize.

FK - Profil | Pá 11.1.2013 21:34:22

Musím se vrátit k mému předchozímu dotazu z 3.1.2013
Vůbec nehledám toho zlého, kdo to zavinil, naopak, s převážnou většinou změn souhlasím. Pouze by mě zajímal názor místních poradců - závodníků (ne funkcionářů, mechanizmus docela znám), na tyto rozsáhlé změny, především jaký mají význam (co k nim vedlo) a jaké mohou mít následky (nemohou způsobit problémy) . Díky FK

RADYNEK - Profil | So 12.1.2013 23:57:06

Čau Fando.
Ptáš se, co vedlo k změnám v závodním feederu? Už v minulém roce 2012 se na závodech LRU feeder pomalu vytracoval prak i tam kde byl povolen. Některé závody se prak používal pouze při „krmení“ prvních pět minut a nikdo ani neprotestoval. Pasohlávky se chytaly jen krmítkem a nachytalo se hodně ryb. Navíc po debaklu v Belgii na Mistrovství světa si hodně lidí uvědomilo, že pokud si budeme „hrát svoje“ a nepřizpůsobíme se světovým pravidlům, tak se tento nedobrý výsledek bude s největší pravděpodobností opakovat. Na schůzi LRU Feeder toto bylo vidět i při hlasování. Závodní feeder jde nějakým vývojem, a to je další krok vpřed. Tak to prostě je.

Azbest - Profil | Po 14.1.2013 16:49:41

Můj názor a pocit je takový, že být závodníkem dneska stojí za to jen v případě, že je člověk moravák a to i přesto, že moraváci jsou dlouhodobě státním trenérem diskriminováni.
Jednak se postupem času stejně pravidla přuzpůsobují jejich pojetí a přání, jednak mají dobrou závodnickou partu a nakonec zřejmě i vody na kterých chytají.
Závodník český (a znám takových kromě sebe spoustu) je otráven jak personálním složením vedení feederu (velice dlouhodobě), tak jeho konáním a praktikami.
Moravská větev je v posledních letech progresívnější a víc jim jde tak říkajíc O VĚC - tak, jak to bylo v Čechách na začátku. Jednak jim to tam už zřejmě neprasí Široký potůček a jsou takoví zažranější, víc spolu komunikují a vůbec je tam lepší a zdravější atmosféra.
Taky to tam vypadá poměrně zřetelně tak, že se tam nejedná nikomu moc o peníze.
Všechno je to totiž v lidech.
Tak to vidím já i když to mám přes celou republiku.
Brejle ale používám jen na čtení a na dálku vidím skvěle.-).

Akorát mne vadí, že byl přijat můj návrh na zákaz držení ryb za oči, jak to praktikují některá prasata např. v Maďarsku...aby se takový nešvar nedostal i k nám...
Ale třeba to časem navrhne někdo renomovaný, kdo navíc není na blacklistu:-).

Carabus - Profil | Čt 10.1.2013 20:27:39

Zdravím pánové,
1) potřeboval bych ujasnit pojem "cejchovaná miska" = sada misek z rybářských e-shopů, a nebo to může být jakákoliv stupnicí opatřená nádoba?
2) "náborový" závod = možnost zúčastnit se bez registrace sportovce?
díky za odpovědi

Pepé - Vsetín - Profil | Čt 10.1.2013 20:34:55

jediné, které Ti na závodech LRU Feeder uznají, jsou tyto (bez ohledu na nápis výrobce, ale POUZE tento design) http://www.rybarska-specialka.cz/rybarske-potreby/m​​​erne-misky-sada-12419

na náborové závody by registrace neměla být potřeba, tam, kde potřeba je, to bývá uvedeno v propozicích na daný závod

RADYNEK - Profil | Čt 10.1.2013 20:46:35

čau závodníku,
1. Cejchovaný misky už vidíš, viz odkaz od Pepé - Vsetín. Jakýkoliv nádoby s ryskou ti nebudou uznány.
2. Na náborové a dětské závody není třeba registrace sportovce LRU. Informaci, o jaký závod se jedná, najdeš v oficiálním termínovém kalendáři nebo v propozicích pro daný závod.

mikin12345 - Profil | Čt 10.1.2013 19:54:32

Zdravim vsechny kluky z poradny.Chtel bych poprosit ,zda nevite kdy a kde se budou konat nejake zavody ve feederu v letosnim roce na jizni Morave (Musov,Svratka atd.),nebo je jeste brzo.Rad bych se podival jak to delaji skutecni mistri jako M.M. nebo pan Tychler.Rad se ucim novim figlum a myslim ze pohled pod ruce mistru musi byt ta prava skola.dekuji za odpoved

Martin M. - Profil | Čt 10.1.2013 20:01:19

Ahoj, provizorni kalendar si muzes prohlednout zde, moc hybat by se s nim uz nemelo:
http://feedertrebic.cz/index.php/lru/105-terminovy-​​kalendar-lru-feeder-2013

Za sebe odpovim, ze bych mel byt 14.4. v Moravskem Krumlove - presny cas se vypisuje v propozicich 14 dni pred zavodem.

Na Svratce zavod letos nebude a na Musove az koncem prazdnin.

FK - Profil | Čt 3.1.2013 21:59:18

Dobrý den, chci se zeptat moderátorů této poradny. Jaký je podle Vás význam, a jaké jsou podle Vás případné důsledky, rozsáhlých změn v „Závodního řádu“ platného pro rok 2013. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Martin M. - Profil | Čt 3.1.2013 22:31:49

Ahoj, tento dotaz by mel jit spise zastupcum jednotlivych uzemnich celku nebo predsedovi, nikoliv vybrat si verejne nektere z nich (z mistnich poradcu mne a Radynka) a nechat je, at ze sebe udelaji "ty zle", kteri to zavinili ;-) Naprosta vetsina techto zmen byla odsouhlasena na schuzich uzemnich celku a potom odsouhlasena na celostatni schuzi. Bylo dost sanci se k nim vyjadrit predem a zasadit se, aby neprosly.
Moje vyjadreni: zavodnici z MRS prak nepouzivaji, vic jak 12 litru nespotrebuji a chytat o hodinu dele jim nevadi, proto nas poverili takto hlasovat.

PS: jeste bude jedna schuze.

Jirka 24 - Profil | St 17.10.2012 8:36:00

Ahoj, nejprve bych se chtěl zeptat Martina (předně gratulace k vítězství v lize), zda jsi ve všech osmi kolech používal hlavní vlasec o průměru 18 a výše a průběžnou montáž?
A dotaz na všechny týkající se pátera (rozstřižené smyčky). Dočetl jsem se, že u delší části (na návazec) se délka prodlužuje, když jsou rychlé nesekatelné záběry a zkracuje, pokud záběry nejsou vidět. A zajímalo by mě, jestli jde nějak podobně vysvětlit "vliv délky na funkci" u té kratší části (na krmítko)? Za odpovědi předem dík. Jirka

Martin M. - Profil | Út 23.10.2012 10:14:15

Ahoj, pouzival jsem kmenove vlasce 0.20 (reky) a 0.22mm (Musov).

Montaze jsem pouzival cca takto:
Veletov - asi pul na pul
Tynec - hlavne prubezka
Musov - jen prubezka
Mlekojedy - jen paternoster

Kratsi vlas ke krmitku prilis nemenim, davam 15-20cm a nehledam v tom problem.

V delce navazce zadne takove pravidlo neuznavam - mam jen jedno - pokud jsou nastrahy vycucane a nebyl zretelny zaber na zaseknuti, nebo pokud vytahuji ryby s hackem hluboko (stejny duvod), tak navazec zkracuji. Jestli zkratit ci prodlouzit ti nejvice napovi souperi - koukej kolem sebe a uvidis pri zdolavani ryb, jak kdo ma dlouhej navazec a co se mu s nim zrovna podarilo chytit. Sam vetsinou mam vice prutu a stridam je. Ze bych nejak vyrazne experimentoval s montazemi a delkami navazcu, si nemyslim.

tym - Profil | Po 31.12.2012 8:09:36

Délka návazce na funkci vliv samozřejmě má, ale jak říká Martin - žádné naprosto přesné pravidlo zde neplatí. Ve chvíli, kdy nastávají problémy při uáseku a signalizaci je třeba trochu si s tím pohrát. Někdy se vyplatí návazec prodloužit, jindy zkrátit a navíc ještě maličko změnšit nástrahu a zvětšit háček. Mnoho lidí se domnívá, že je třeba hned všechno řešit délkou návazce, ale příčina může být úplně někde jinde. Nejčastěji se jená o to, že prostě zlobí drobné rybky.

Ivoššiška - Profil | Ne 30.12.2012 21:48:38

Dobrý den, V příštím roce se chystám na několik závodů, všechno na rybnících s osádkou hlavně cejn 20-45, kapr 30-55cm. Chci chytat na feeder, nástraha hlavně červ, žížala, rohlík. Pořád ale nevím jakou zvolit montáž, při normálním chytání používám hlavně půl balaton a průběžku, ryby chytám na obojí chtěl bych se ale zeptat jakáže ale montáž by byla nejvhodnější na tyto ryby, je mi dvanáct let a feeder používám teprve rok. Děkuji za odpověď.

Martin M. - Profil | Ne 30.12.2012 22:07:43

Ahoj, na zavodech bys mel pouzivat to, co pouzivat umis. Pokud ti funguje prubezka, tak huraa, mas vyhrano (kazdy to neumi), s ni muzes odchytat jakekoliv zavody. Pulbalaton s kratkym navazcem je na zavody divna montaz - sice jsem jej na zavodech take parkrat uspesne pouzil, ale universalni montaz to neni - na stojatych vodach bych to videl tak na 20% pripadu, kdy ma smysl jej pouzit - a to hlavne na kapriky a mensi nastrahy. Nejsem si jist, jestli pulbalatonem nemyslis paternoster - montaz je stejna, jen u paternosteru saha navazec az pod krmitko, u pulbalatonu je navazec kratky, hacek je s napnutym navazcem jeste nad krmitkem.
Nejuniverzalnejsi montaz pro tve pouziti bych videl prubezku (bez trubicek, rovnou na vlasci) s 50cm navazcem 0.14mm, hacek velikost 14 nebo 12 a na nej 3 masnaci. Nastrahy vyzkousej vsechny.

Kubas 8111111 - Profil | Ne 21.10.2012 1:18:07

Dobré rano,den či večer
Můj dodat zde již byl několikrát odpovězen a Ja jsem línej jej hledat,
tak tedy : kde a jak se dostat to závodního teamu, nebo sehnat více info.
mockrát děkuji za odpo.

Martin M. - Profil | Ne 21.10.2012 9:30:20

Cau, ty jsi linej, a tak ti mame my venovat par minut sveho zivota, tak tebe bych do tymu teda nechtel.

http://www.rybsvaz.cz/download/odd_sport_mladez/000​​01115_Zavodni_rad_feeder_2012.pdf
http://www.rybsvaz.cz/download/odd_sport_mladez/000​​01114_Soutezni_rad_Feeder_2012.pdf

Divize družstev - jedná se o seriál závodů tříčlenných družstev. Každý kraj může mít svou vlastní divizní soutěž - aktuálně probíhají na území ČR čtyři divize. Nejlepší družstvo z každého kraje postupuje do první ligy. První liga je nejvyšší soutěž a je celostátní. Seriál divizních závodů se skládá ze dvou samostatných akcí, obě po dvou kolech, celkem tedy 4 závody. Do divize je potřeba přihlásit družstvo v dostatečném předstihu před prvním závodem.

Krajský přebor jednotlivců - probíhá současně s divizí družstev, tedy ze stejných závodů vzejde jak vítězné družstvo (vítěz divize) tak vítězný jednotlivec - vítěz kraje. Jednotlivec se může krajského přeboru zůčastnit i bez družstva. Z krajského přeboru se nikam nepostupuje. Opět se jedná o sérii 2 akcí po 2 kolech, dohromady 4 závody.

Grand Prix - víkendový závod jednotlivců o dvou kolech, každé dlouhé 4 hodiny. Máme GP Moravy a GP Čech. Není potřeba se kamkoliv kvalifikovat, chytat může kdokoliv s registrací sportovce LRU (viz výše).

O mistra Moravy ve feederu - nový seriál závodů složený ze dvou vybraných divizních závodů a GP Moravy. Nejedná se tedy o nové závody jako takové, ale o nové vyhodnocení již existujících akcí s cílem najít nejlepšího jednotlivce Moravy.

Kromě těchto soutěží existuje v ČR ještě Mistrovství ČR, první liga a Česko-Slovenský pohár. Dále samozřejmě reprezentace ČR ve feederu.

Na všechny feederové závody pořádané SMS a MRS (kromě první ligy) se mohou přihlásit i jednotlivci, zpravidla je však nutná registrace sportovce LRU a platná známka (viz výše). Přesné informace se dozvíte v propozicích jednotlivých závodů, které lze očekávat vždy cca 2 - 3 týdny předem na webech jednotlivých feederových sekcí a na webu Rady ČRS.

http://www.feedertrebic.cz
http://www.fishing-feeder.cz
http://www.rybsvaz.cz

Azbest - Profil | Ne 21.10.2012 9:34:52

Pokud vyžaduješ od druhých aktivitu ve svůj prospěch a zdůvodňuješ to vlastní leností, pak sice oceňuji tvou upřímnost (i když mne zaráží velké písmeno ve slově Já), ale dál už jen loajalita k MM mi brání poslat TĚ do míst, kam bys zasloužil nakopnout, protože to je nehoráznost.
To, nač se ptáš sice vím, ale na podobně položený dotaz z principu neodpovím.
Něco takového by se dalo čekat od rozíveného puberťáka, ale to bys už skoro mohl mít za sebou.
Není zač.

Carabus - Profil | St 17.10.2012 13:45:04

Ahoj, zeptám se asi blbě, ale jaký je rozdíl mezi červama a pinkama. Jasně, pinky jsou menší, ale nějaké specifické použití?

tym - Profil | St 17.10.2012 14:10:29

Pinky na háčku jsou skvělé pokud ryby nechtějí nic většího a někdy se stává, že i dva masní červi jsou prostě moc. Mnohokrát se mi stalo, že i velcí cejni, jinak zabírající na chumel hnojáčků, anebo několik masných červů jsem dokázal přinutit k záběru jen pomocí dvou či tří pinek.
V krmení nezasytí ryby tak rychle jako větší masní červi, takže opět využití při horším braní, respektive při ztížených podmínkách jako při změnách počasí, chladné vodě ...... Jinak samozřejmě využitelné při lovu drobných ryb, jako jsou oukleje, hrouzci atd...
Někdy nejsou třeba, někdy udělají velkou službu. Na závody je třeba mít pinky alespoń v menším množství a zcela jistě nějaké na háček.

Azbest - Profil | Čt 18.10.2012 1:13:59

Pinky jsou z menšího druhu much, ale kromě toho, že se dají využít v době kdy ryby chtějí hodně jemné chytání, tak jsou to taky pěkný mrchy.
Prolezou i dírkama ve víčku krabičky a když se do nich dostane voda-stačí pár kapek, tak vypukne rodeo.
V autě nalezou úplně všude-snad i do žárovky.-).