MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Srkačka s gumou

Feeder > Method

Účinná ale složitější verze srkačky.

  • Kmen: 0,18 - 0,25 mm
  • Návazec: tenká pletenka 5 kg
  • Háček: silný háček s očkem nebo lopatkou, velikost 12 - 6
  • Ryby: cejn, karas, kapr
  • Nástraha: masňáci, burisony, sladká kukuřice, foukačky, těsto na pružince...


Tento způsob navázání jsem používal dříve, dokud jsem nanašel bezpečnější srkačku. Její nevýhoda je nejen ve složitějším navázání a potřebném materiálu, ale také po utržení např. při nahození bude ve vodě stále chytat ryby! Zaseknutá ryba pak ze sebou bude tahat utrženou montáž a těžko se jí zbavovat. Stejně tak to dopadne, pokud utrhnete rybu při zdolávání. Přesto si myslím, že jsou situace, kdy její použití má svůj smysl. Podobné montáže jsou velmi oblíbené v Anglii.

Pokud se rozhodnote tuto srkačku použít, budete možná nadšeni z počtu záběrů, ale možná také zklamání z velkého počtu ryb, které vám při zdolávání spadnou z háčku. Je třeba být velmi opatrný a mít lehkou ruku, nebo se nebát použít větší háčky. Roli také sehrává hmotnost krmítka a pružnost gumy. Guma pomáhá rybu neztratit, k ničemu jinému tam není. (Lze lovit i bez ní, ale museli byste použít veliké háčky a silnější návazec.)
Jako gumu lze použít buď plavačkový amortizér (prodává se v plavačkových obchodech, 7m tak za stovku, chtějte průměr 1,4 nebo 1,6 mm) nebo feederovou gumu. Ta není tak průtažná, ale zase je tenčí a přitom snese větší zatížení. Amortizér, který v tomto případě bude přeložen nadvakrát, snese zátěž kolem 3 kg, tedy asi jako 0,18 mm vlasec.

Postup

Vezměte obyčejné olověné krmítko na trubičce, hmotnost asi tak 30-70 gramů (obvykle stačí 30-40 g), délka trubičky 15 cm. Trubičkou protáhněte nadvakrát amortizér odshora dolů - aby byla dole guma spojena. Na spodním konci krmítka na amortizér navlékněte gumový váleček (stopper) a pod něj obratlík, jako je na fotce.
Na druhé straně krmítka, kde z trubičky vycházejí 2 konce gumy, navlečte na oba váleček a obratlík. Potom na amortizéru udělejte 2x protažený uzel, nasliňte, dobře utáhněte a za uzlem ustřihněte. Uzlík přetáhněte přes obratlík - viz foto.

Gumové válečky na amortizéru pevně drží, ale lze je po něm posunovat. Proto můžete horním válečkem nastavovat předpružení gumy v krmítku. Větší napružení pomáhá při záběru.
Na spodní obratlík dáte návazec. Délka asi 5 - 15 cm, zkoušejte.

Doporučuji udělat si tyto montáže již doma do zásoby a u vody je jen přivázat za horní obratlík k vlasci. Sestavení může trvat i desítky minut, nic moc. Gumu chraňte před světlem.

Návnada v krmítku by měla být hutná a těžká a jen polamu se ve vodě rozpadat. Měla by zůstat alespoň částečně celistvá až do záběru. S vysypaným krmítkem jsem takto snad nikdy nic nechytil.

Martin M. - ®, 29.1.2006
Průměrná známka: 2,60

Diskuse k montáži

N Holbis - ® St 21.5.2014 11:43:58
Vypadá to dobře,ale po první rybě se mi guma vytáhla pomalu o 100%,tak jsem to raději převázal

[ Vstoupit do diskuse - 1 reakcí ]

Začátek pstruhové sezóny:

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniCentury podběrák C2 42"/106cm

Za 5.990
Za nejnižší ceny, špičková kvalita Made in England pro úspěšné vylovení trofejní ryby - Stejný design rukojeti jako u prutů - U nás ušetříte při nákupu dost peněz - skladem jsou C2 podběráky

akce, rybareniTaška Fox Ethos Double Carry cube

Za 990
Fox "kostka" dvě tašky v jednom, střední velikost s pevným dnem má úložné prostory pro jednoduché balení všech rybářských potřeb, nyní za mimořádnou AKČNÍ, VÝRAZNĚ NIŽŠÍ CENU jen do vyprodání Rozměry složené cca 38x40x21cm


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tropic Liberec - Nikdo vám nedá více...  Tropic Liberec - Nikdo vám nedá více... 

ESHOP ROKU - vítěz 2016 a 2017 s více než 15 letou historií nabízí přes 113 000 produktů pro všechny rybolovné techniky. Profesionální...