Lov z hladiny

Položená

jde o jednoduchou, rychlou a velmi účinnou montáž

  • Kmen: podle vlastního uvážení, já používám 0,25mm
  • Návazec: nepoužívám, vše mám v jednom kuse
  • Háček: 5-7
  • Ryby: Kapr a vše co loví na hladině
  • Nástraha: chleba, rohlik

Tento způsob lovu z hladiny je velmi dobrý, už jen kvůli tomu, že máte na vlasci 30g olovo, takže dohodíte dál, než s kulovým plovátkem nebo samotným háčkem. Napichujte chleba ve tvaru kostky, která má tak 4x4cm (nejméně). Aby jste se přesvědčily, zda je chleba na hladině, musí při dopadu pěkně plesknout. Taky nenapínejte vlasec, nechce na něm klidně "pytel" a když ryba zabere tak ji nechtě jet přez brzdu, přece jen je to větší kus chleba. Jak napíchnout chleba uvidite na fotkách.

Postup

Za 1: navlékneme olovo s obratlíkem o hmotnosti 30g
2: návlékneme gumovou zarážku
3: navážeme háček.
to je celé, pak už jen napíchnete chleba a nahodíte.

plavista - Profil, 2.8.2009
Průměrná známka: 1,12

Diskuse k montáži

NMAXXSKATER - Profil | St 27.2.2013 3:28:01

Dobrý to je, takhle jsem začal chytat hodně loni a překvapivě na to šli i menší kapříci a karásci, z toho jsem byl docela překvapenej, jak rychle dokázali do sebe nacpat poměrně velký kus chleba. Máš tam 1.

NHagara - Profil | St 27.2.2013 0:52:12

Nahazovat jde klidně i 40 - 50 m., Sestava letí vzduchem, první olovo , za nim nástraha , nic se nezamotá a po dopadu se často ani náustraha nepotopí a jak přestane brát olovo vlasec z navijáku, vypínám vlasec a rovnám. Klidně at se i chleba na krátkou dobu potopí. U rohlíku to je jiné samozřejmě.

NHagara - Profil | St 27.2.2013 0:42:18

Ještě doplním k chytání z hladiny, že nejlepší je špička rohlíků, přiměřeně tuhých o délce asi 5 - 6cm.Háček hodně velký, až moc ... ryba ho spakuje jedna dvě a jde o to,aby šelháček zabodnout do středu střídky rohlíku, nebo chleba. Chleba samozřejmě tužší a klidně obdelník o rozměru asi 2,5cm x 2,5cm kůrka ,střídky jak dosáhneme nožem z veky. Osobně odřežu rohy kůrky. Chleba veznu mezi prsty a zmáčknu střídku ke kůrce, zasunu háček pokud možno dos středu kůrky a vtlačím do obdelníku chleba. Háček je schovaná v obdelníku nástrahy,případně bokem obdelníku vysunu ven a pootočím špičkou dovnitř, ztlačím do chleba. U rohlíku zasunu do středu uřízlé části špičky rohlíku a vysunu co nevíce nahoru ke špičce z boku rohlíku. Vytáhnu háček ven a lopatkou zastrčím u špišky do záhybu kůrky tak,aby špička háčku bylapod špičkou rohlíku pěkně schovaná. vypnu zbytek vlasce od háčku k zarážce. Je to otázka cviku a jak si kdo sám doplní o své zvyky a poznatky. Ideální je nakrájet si chleba doma, doba nasazení nástrahy je pár vteřin. Začínáme chlebem a rohlík je super v noci na finiš. Samozřejmě musíš mít světlo a je třeba ho směrem od vody zastínit.Klidně nahazuji i když je za 5 minut 24 hod. Ze začátku jsou záběry vlažné,ale čím více k půl noci, tím to je větší divočina . Humus jsou kačeny a nebo labutě, když se chytá ve dne ale i v noci.Další upevnění návnady je idividuální. Po dopadu chleba na hladinu sledujeme jestli se nám začne odvíjet vlas z cívky. Stačí docela málo světla od svíčky a poznáme jak se věcí mají. Vlas vždy vypínáme a za pár večerů, není problém poznat i podle tahu vlasce na prsty ruky, jestli je nástraha na hladině. Ideál je kombinovat policajta s pípakem. Zmíněný bílý kroužek od závěsů o průměru asi 4,5cm byl velice výhodný několika vlastnostmi.A to - svojí bílou plochou hezky odrážel světlo lampy, svíčky. Váhově byl přesně to ořechové pro udržení nástrahy na hladině a posléze ke klesání při ožrání,nebo zmenšení hmotnosti nástrahy. Vnitřní strana kroužku měla ostré rohy průměru a i když jsem nezaznamenal na prutu, vlasci žádný pohyb a pípak ani necekl, začal sekroužek pomaličku kolíbat ve směru prutu a zpět. Věděl jsem, že něco je u nástrahy. Jinak bere kapr a je slyšet srkání, a amur bere nástrahu většinou do ploviny průvěsu a potom na táhle na doraz. Zasek razantně, klidně i namotat pár otoček a ještě jeden zásek na dotaženou brzdu,potom povolit dotažení. Někdy se zdá, že na prutě není ryba a nebo malá,ale pozor... povolit brzdu a často bývá na prutu velký amur. Maximálně ostré háčky a vlas držet stále napnutý. Amur někdy jen visí za špičku háčku. Největší amuři jdou ale ze dna. Sem tam se pověsí větší,ale většinou je to zlatý střed kolem 65 až 80cm.

NHagara - Profil | St 27.2.2013 0:09:37

Lov na "bafku" je jeden z nejúčinějších způsobů lovu kaprů a amurů v létě i časně z jara.
Jen bych doplnil, že pro náhozy hlavně v noci je důležité aby se návnada na háčku nezamotala a vyplavala na hladinu. Zkoušel jsem hodně variant,až jsem jednou odpozoroval úpravu sestavy u chlapce věkem asi 10 let. Funguje to na 95%. Bohužel nemám možnost zde předložit nákres sestavy- Tak alespoň popíši. :- Je třeba korálek o průměru otvoru 1 až 3 mm. Olovo přiměřené váhy, dle prutu. Náplast, větší háček. Do korálku naváži vlasec ,kde je na druhé straně navázáno olovo , celková délka asi 30cm. Mám tedy část sestavy kde na jedné straně vlasce ( prům.0,25mm) je olovo a na druhé korálek (knoflíček) . Nasadím korálek na kmenový vlas prutu a naváži háček. Při větším průměru otvoru korálku naváži háček na kmenový vlas a korálek normálně nasunu na háček a posunu dál od háčku. Nad háčkem udělám dvojtý ovin - oka vlasce - (2x! ) asi ve vzdálenosti 6 až 8 cm a zatáhnu páskem náplasti. Je hotovo. Na kmenovém vlasci je háček a nad ním je utažená náplast asi 6cm. Na ní leží korálek sestavy vlasce - s olovem asi 24cm po háčkem. Všechno se točí, blimbá,ale při náhozu se nezamotá. Na háček upevním kostku chleba, špičku rohlíku tak,aby výška vrchu střídky dosahovala přibližně k zarážce z náplasti. Nához může být velice razantní a po dopadu nástrahy na hladinu se tato často ani nepotopí a olovo si frčí dolů ke dnu. Vlas vyrovnáme pomalu,ale v co nejpřímějším směrem k prutu. Pokud se přeci jen stane, že se nástraha potopí a nevyplave, dotočím vlas a lehce pozvednutím prutu za sebe napnu vlas, nástrahu lehce pozvednu a ona velmi často vyplave na hladinu. Číhatko používám veliký kroužek bílé barvy který se kdysi používal na závěsy okna.Váhově přesně odpovídá záměru - nepotopit nástrahu pod hladinu,ale při "ožrání" klesá dolů k zemi.Pozor, i když se zdá,že nástraha je ožrána a kroužek je opřený o zem, položený,ale stojí nakloněný, nepřehazujte prut. Často je na háčku ten pravý zbytek chleba a dojde k záběru. Čekat tak 4 minuty a přehodit. V noci vidíme na cívce navijáku ja se vlasec po dopadu nástry na hladinu odvíjí. Čím větší hloubka, tím lépe. Naviják dotahneme na dosraza a při záeku dělám úkrok co nejvíce dozadu, je velký průvěs od nástrahy ke dnu k olovu. Poté povolím cívku jak jsem zvyklý. Všechno je věc cviku a času. Chytat ideálně je od 19 hod , kdy ryby nátáhnu na hladinu a super doba je mezi 22 až 24 hod. Dá se i přes den, vlny nevadí ,kolik,rát jdou velcí kapři po hladině když jsou vlny. Jinak bere kapr a jinak amur. Průvěs klidně i 75cm, vyšší vidličky.V noci nesvítit , nekouřit, být potich. Ámen!! Osobně jsem tomu to chytání propadl.

NSOPTIK 52 - Profil | Ne 4.7.2010 12:05:30

plavista - >> ahoj,tak tato metoda je starší ještě než já.Už mi jí učil můj otec.Výhoda je,že když táhne voda,tak zůstáva v místě nahození.Ale radši jsem používal jen nához na volno,zase nevýhodou byla nestálost místa po nahození.Asi ale pro úspěšnost záseku zůstává jako hlavní faktor úspěšnosti i vzdálenost náhozu.A hlavně nesmíš mít naučené kachny,nebo labutě na zbírání z hladiny a naopak musíš to naučit ryby.

Njarda 2004 - Profil | Ne 4.7.2010 10:23:52

NeBeroun alias Qwert >> NeBeroun alias Qwerty81 - 4.7.2010 10:22:05 >> Tak to pak je jasné četbou k úspěchu.

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Ne 4.7.2010 10:22:05

jarda 2004 >> to nevím, ale četl jsem o tom:-)

Nsobotas - Profil | Ne 4.7.2010 10:14:46

Super.Dávam za 1.Tak jsem chytal pár let než jsem přešel na splaveček.Akorát jsem dával dva delší návazce a snima jsem nejprv omotal cca 7cm kostku chleba a pak na háčky visici z chleba jsem napichl kůrku z rohliku.

Njarda 2004 - Profil | Ne 4.7.2010 9:43:41

NeBeroun alias Qwert >> NeBeroun alias Qwerty81 - 4.7.2010 0:16:43 >> Tak to mi rekni jak odlákáš rybu z hejna za účelem dalšího krmení. A ještě tu největší to mne opravdu zajímá.

NSihanuk - Profil | Ne 4.7.2010 9:34:16

Sihanuk >> to je zajimavý, lov na chleba z hladiny je jeden z mých nejoblíbenějších způsobů a vyzkoušel jsem toho fakt hodně a na tohle to moc nešlo.

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Ne 4.7.2010 0:40:32

TAV >> hmm tak to zkus i večer před setměním, když přestane foukat vítr.. :-)

NTAV - Profil | Ne 4.7.2010 0:25:04

NeBeroun alias Qwert >> NeBeroun alias Qwerty81 - 4.7.2010 0:16:43 >> Vzhledem k tomu, že tak chytám výhradně v noci, si to těžko dokážu představit v praxi :-))

NNeBeroun alias Qwerty81 - Profil | Ne 4.7.2010 0:16:43

TAV >> noo.. ale frajeřinka je přesným krmením odlákat největší rybu hejna mimo a tam ji přesvědčit k záběru.. ale to je pro "moderní boiliesové kapraře" jaksi jinej level :-)

Njarda 2004 - Profil | Ne 4.7.2010 0:01:10

TAV >> Ámen.

NTAV - Profil | So 3.7.2010 23:59:09

ondiktt >> A k čemu asi chytat karasy a boleny? :-)) Půlka rohlíku se používá kvůli tomu, aby to vzal větší kapr nebo amur a záběry menších ryb se omezily...