Do Moravy se vrátilo 3000 jeseterů malých

Autor diskuse: Honza7 - Profil , 30.4.2026

RomanN... - Profil | So 2.5.2026 6:57:25

Honza7 >> ano beru že se teď hledi na penize ale když sme v hospodářskym lese tak se počitá s odvezením dřevní hmoty,zalesní se vytěžená plocha a jede se odznova.Byt to tvůj les taky by tam nechals "zhnit" x set tisic?Jo však ať nebagruji,nechaji všechny toky zanešeny,pak nebude dostatečná hloubka a ryby taky nebudou.To že je rok od roku ubytek vody vidim v práci,sem denodeně v lese.a poznat to de na říčkách co protikaji.Miň hmyzu de krásně poznat na motylech,tam je to krásne ukazatel,ale mrtvy pstruhovy řeky bych nesváděl jen na hmyz,podivejme se na vydry,morčáky,kormorány co dokážou.Když už sou vydry i ve městě,jak to vypadá mimo město?Hádat se s nikym nebudu ani mu vnucovat svuj názor.K bioprosekci se vyjadřovat nebudu,nic o tym nevim a nezajimal sem se nikdy,ale rád si něco přečtu.

    Honza7 - Profil | Pá 1.5.2026 23:00:15

    RomanN... >> To co uvádíš je bohužel pouze část pravdy. Vycházíš z čistého pragmatismu, ale vůbec nedokážeš zohlednit co tato činnost způsobuje a jaký to má dopad na živočišnou říši.
    Za poslední tři dekády je markantní úbytek hmyzu, včetně brouků. Nedostatek hmyzu se podepisuje z části i na pstruhových vodách. Z určitého pohledu se dá říct, že současné pstruhové vody ( vůči těm co byly před třiceti lety ) jsou hladové. Osobně si myslím, že ne všechno se dá měřit pouze v penězích. Dřevo patří do krajiny a to včetně toho, které odumírá a rozkládá se, poněvadž je na něho vázána celá řada živočichů a mikroorganismů. To stejné platí taky o dřevu, které je ve vodě.
    Současný člověk si dal vznešený název Homo sapiens, ale víc daleko od reality být ani nemůže. Lidem chybí pokora a snaha se dál vzdělávat i v pozdním věku. Většina lidí vše bere pouze přes peníze a neustále opakuje stejné chyby.
    Říká Ti něco termín bioprospekce ? - využívá biologické sloučeniny vytvořené v tělech živočichů. V mnoha případech slouží i k výrobě léků. Věř tomu, že ztrátou každého živočišného druhu ( včetně brouků ) ztrácíme i možnost, že najdeme včas řešení na naše některé zdravotní problémy. Tohle není moje parketa a tak se tomu moc raději rozepisovat nebudu, abych tady nenapsal nějakou hovadinu.

      Pike - Profil | Pá 1.5.2026 20:08:21

      RAJA >> kapříky pupíky.

        block21 - Profil | Pá 1.5.2026 17:53:59

        RAJA >> Vidím to úplně stejně jako ty...Samý rýpal.

          RAJA - Profil | Pá 1.5.2026 16:48:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Kurwa, tak niekto nasadí ryby, zle je!!! Niekto nenasadí ryby, zle je!! Tak čo do puče všetci chcete?

            RomanN... - Profil | Pá 1.5.2026 13:29:11

            Řízek 5,125 >> jo beru,že všecko zachránit nende.Ale na doubravce se bagroval štěrk,pěkné přistup k vodě,kousičěk byl lesni závod takže cesta pro velky auta standard.V dnešni době kdy sou všichni hladni po štěrku a pisku by to bylo zabiti dvou much jednou ranou,pomohlo by to toku a navic by byl štěrk s piskem,a věřim že by se to za nějaké čas(rok) určo projevilo.Dat nějaké termin kdy by mohli každé rok bagrovat a hotovo.Náklo taky neni "bezedny"

              Řízek 5,125 - Profil | Pá 1.5.2026 13:06:24

              RomanN... >> to vrácení vyrejpnutých kytek není tak jednoduché, jde to jen u některých druhů..a taky- když se odtěží substrát, ve kterým ta kytka potřebuje růst, tak už není kam vrátit.
              Koryta jsou zanesena hlavně proto, že v nich není voda, průtoky se dost změnily, a pri velkých povodních zase dochází k tak masivním přesunům materiálu, že to má spíše taky zanášecí efekt.

                RomanN... - Profil | Pá 1.5.2026 12:57:15

                Honza7 >> možou jelikož kuli broučkum a kvitkum zakazujou bagrovat,proto sem psal že by nebylo těžky jakykoliv kvitko vyrejpnout lžicou a pak zase vratit z5.Uplně stejně zrušili bažantnicu za barákem aby náhodou bažanti nepobrali brouky.Stejny s těžbou dřeva,v jednym useku za ČOV sme měly jen pokácet jasany a nechat je tam zhnit pro broučky,hospodář řekl že v tym nevidi problém ale za každej kubik kulatiny 3500,to už se jim dávat nechtělo ze své kapsy tak sme to mohly vytěžit normálně.Vítejme v CHKO Litovelskyho pomoraví.

                  Řízek 5,125 - Profil | Pá 1.5.2026 12:50:55

                  krusnohorec >> na fakultě humanitních studií se ekoteroristi nevyskytují, ti se vyskytují na biologických, nebo případně lesáckých a zemědělskych oborech.
                  Tohle byl obyčejný terorista:-)

                    Honza7 - Profil | Pá 1.5.2026 12:25:43

                    RomanN... >> Ahoj, díky za příspěvek. Jedné věci, ale nerozumím jak "zelený bezmozek" může za zanesená koryta vodních toků? Tohle je snad v kompetenci POVODÍ MORAVY, nebo se pletu?

                      Honza7 - Profil | Pá 1.5.2026 11:49:24

                      krusnohorec >> Ahoj, nechci se Tě dotknout, ale v případě této vlády bych nevěřil všem článkům, kterým jdou autoři tak zvaně na ruku. Jsem hodně opatrný obzvlášť k tomu co uvádí pan Macinka a Turek.
                      Pan Macinka má opravdu zajímavý přesah odborností ( obzvlášť k tomu co nespadá do jeho kompetencí a těch co se to týká, tak Ti mlčí ).
                      Co se týče ekoteroristů ( z mého pohledu spíše parazitů, tak ty máš ve všech spolcích, stranách atd. ). Jenom by mě zajímalo zda-li všechny co se Ti nehodí tak trochu neházíš do jednoho pytle. Znám celkem dost lidí, kteří toho kolem ryb dělají o mnoho víc, než ČRS a rozhodně bych si nedovolil je nazvat ekoteroristy. Střízlivý člověk totiž žádné blokády, či sabotáže nemůže podporovat. Problém je dosti v jiné věci, v mnoha případech totiž jde o zoufalé pokusy, jak zastavit páchající trestnou činnost, když PČR a Státní zastupitelství nekoná.

                        RomanN... - Profil | Pá 1.5.2026 11:38:05

                        otoš >> Hoj,sem rodilé Litovelák,už tam teda 10 let nésu ale pokaždé když tam jedu a mám možnost se podivat na vodu a zavzpominat kde co člověk prožil tak je mi k pláču.U Svatojánu hloubka 2m,všude hejna cejnu,ostroretek,mezi něma majestátny parmy na ktery sme z železničniho mostu každy jaro čuměli když se třely(a že byly velikánsky),tloušti standard 45+,teď je to zanesená voda kde je po kolena,občas po "kule" vody a hotovo,jediny co zbylo tak ostroretky a pár tloušťu.Dokud se na doubravce každé rok odbagrovával štěrk tak to byla krásná voda.V 97 po povodni bylo u "nábytku" cca 4m vody,teď?podle mě se vlezem do třičtvrtě metru.Za barákem nám tekl potok Čerlinka,bydlel sem kousek od lesa,jako kluk sem tam chytal štiky,teď je to zaneseny a neni tam ani 10cm vody,o čolkách a ondatrách co tam byly moc mluvit nebudu.Když povolili vybagrováni tak to vzali od Tři Dvor směrem k nám,proti vodě takže se to hned zanášelo za něm a jako třešnička na dortu-došli k trati a tam to utnuty takže cca 1km toku bahna nechaly(kuli ochranářum-brouci a hlavně kosatce co tam rostou(zatěško ho bagrem vyrépnót a dat zase z5?))Tim chcu jen poukázat že Morava přes Litovel je zanesená a rybám se tam už moc nedaři,a to díky pár "zelenym bezmozkum".Třeba má na to někdo jiné názor ale dokud neni dostatečná hloubka vody tož ryby tam prosperovat nebudou,ale aspoň se vydry a kormoši nemusi tak namáhat.Plně souhlasim že spousta lidi si jede jen to svoje a nic jinyho je nezajima.Hlavně že tam blbci zeleni vysadily bobry,teď je to roztahly pi cele ČR a sou po nich milionovy škody,za to by taky měly padat tresty,a né maly.

                          Honza7 - Profil | Pá 1.5.2026 11:31:55

                          otoš >> Ahoj, pro mě není rozhodující kdo to dělá, ale co dělá a jak. Ještě jsem zapomněl, že si zajistili původní genetický materiál z Dunaje.
                          Pěkně jsi to popsal v té nejzákladnější věci - peníze až na prvním místě. Na kolik je tato akce z jejich vlastní iniciativy, případně je to pouze na základě uvolněné částky, která se měla zrealizovat na ohrožené živočišné druhy a jeseter malý to se štěstím vyhrál raději zkoumat nebudu.

                            krusnohorec - Profil | Pá 1.5.2026 11:21:45

                            Řízek 5,125 >> Už jsem na Tebe nechtěl reagovat, ale to jak neustále " pláčeš "nad označením " ekoteroristé" mě nutí Ti připomenout zjištění, která to určité části tkzv. ekologů, potvrzují.
                            https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/predmet-zakonceny-blokadou-ci-sabotazi-po-macinkove-kritice-suspendovali-doktoranda.A260421_133234_domaci_vank.

                              Řízek 5,125 - Profil | Pá 1.5.2026 10:57:07

                              otoš >> lidem to jedno není, ale o tomto typu lidi se říká, že to sou ekoteroristi, který ostatní nemají omezovat.

                                otoš - Profil | Pá 1.5.2026 9:58:52

                                Honza7 >>Neznevažuji práci lidí, kteří přispívají k ochraně přírody v ČR. Ale ,,to" by měla dělat úplně jiná skupina lidí. Těm jde ale o peníze a moc a nějakou ochranu životního prostředí mají hluboce v paži...Lidem je dnes jedno, jestli na obloze již nekrouží orel, že na loukách není hmyz, že chybí kolem řek stromy a ve vodě ryby...

                                  Honza7 - Profil | Pá 1.5.2026 9:28:46

                                  otoš >> Počet vypuštěných jeseterů je opravdu velmi nízký. Na druhou stranu konečně vlastní provedení bylo provedeno profesionálně. Jikry uloženy v boxech, vývoj proběhl přímo v lokalitě, kde jsou vypuštěny, tohle dává smysl. Důležité je, aby taková akce probíhala každým rokem ( aby z toho nebyl jenom jednoletý experiment ).
                                  Jediná věc která mě na celám projektu irituje, že ČRS zase nic ( teda až na místní organizaci ).

                                    Vojta78 - Profil | Pá 1.5.2026 9:21:25

                                    Obávám se, že pokud se nevyřeší tento problém, je nějaké vysazování zbytečné.

                                      kubas. - Profil | Pá 1.5.2026 7:12:16

                                      otoš >> Aspoň se kapři na Moravě po zimě nažerou :-).

                                        otoš - Profil | Pá 1.5.2026 0:24:49

                                        ...to je jakoby někdo vysadil do Baltského moře 75 sardinek...