Kormoráni sloví až polovinu ryb nebo 2/3 kaprů - chybí myslivci
Diskuse k bleskovce Kormoráni sloví až polovinu ryb nebo 2/3 kaprů - chybí myslivci
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
3x v oblíbených a 3x v ignorovaných.
Káceč - Profil | Po 14.4.2025 23:01:24
Moucher - Profil | Po 14.4.2025 22:58:49
Vyřešilo to problém? Ani ve snu.
Zmenšilo ho to? Na pár místech o něco ano.
Tohle není o penězích. Tohle je o schopnosti lovit (=znalosti biologie, schopnost pozorování, pohybu...) a schopnosti střílet. V podmínkách a situacích, ve kterých to efekttivně zvládne fakt málo lidí a bezpečně ještě mnohem míň. Tohle fakt není o schopnosti zmáčkout to zahnuté dole, ale vědět co se stane když se mine a co se stane až střela kormoránem proletí...
A tohle není něco co se dá naučit za rok.
Moucher - Profil | Po 14.4.2025 22:52:58
Jenže: za tu dobu klidně v šesti různých honitbách, každá by musela mít výjimku na kormorány, v každé by dotyčný lovec musel mít hostování.
Nařídit to natvrdo shora úplně nejde-myslivci jsou často vlastníci honebních pozemků a prostě není možné někomu nařídit, že na svém majetku strpí befelem zřízené eradikční komado, které se tam bude producírovat s kvéry a střílet.
Chce to najít vůli ke vzájemné domluvě a rozlišovat přitom "lov" a "usmrcování nežádoucích živočichů". Ten problém je namnoze společný pro myslivce, rybáře, zemědělce, správce toků i samosprávy (nutrie i kormorán).
Malorážka by byla mnohem efektivnější (už proto že může být fakt tichá), ale s tím v potřebné přesnosti a precizi umí zacházet fakt jen pár lidí. Malorážka na nocovišti už vůbec, v tomhle případě půjdou pravidla "na sedící se nestřílí" prostě stranou.
ISSF střelba nebo biatlon jsou úplně jiné sporty, to sem přenosné není. A typická "myslivecká" přesnost je 5-7 cm/50m a 15-60 cm/100m, což je v podstatě nepoužitelné (zvlášť to druhé).
Fakt to chce umět na 200m trefovat v klidném vzduchu stabilně kolečko 8-10 cm velké (ve větru 15 cm velké), což znamená do 150m na místě mrtvého kormorána etickou ranou na tělo a do 70-80m možnost eticky střílet i na hlavu když za rákosím/trávou nic jiného není vidět (třeba když se sluní, ne když plave a hlavou pořád hýbe).
Průnik množiny "střelci kteří tohle umí" (tak 20 lidí, já s tím tady v republice začal jako první 10+ roků nazpět) a myslivci/lovci (osoby oprávněné k usmrcování nežádoucích živočichů podle zákona) je v republice menší než 10 lidí.
A stejně nás nikdo nechce :-D
schmetterling - Profil | Po 14.4.2025 22:46:36
Sorry za off topic.
Káceč - Profil | Po 14.4.2025 22:30:51
Martin M. - Profil | Po 14.4.2025 22:23:30
Moucher - Profil | Po 14.4.2025 22:16:10
-Vodní tok je dost často hranice honitby. Jeden břeh v jedné, opačný ve druhé honitbě. V daném případě to není tak zlé, i když minimálně Rozhrna zasahuje do dvou honiteb. Je nutné domluvit se s oběma, což ne všude jde-jsou místa kde se fakt nemusí a hází si klacky pod nohy. Netuším jak je to tady.
-Následkem bruselského tažení proti olovu se na rybníku nesmí lovit olověnými broky. Jen ocelové broky, které jsou jednak dražší (čert to vem), ale jak jsou lehčí, tak mnohem dříve ztrácejí energii. A peří kormorána je poctivá "lehká balistika" (=neprůstřelná vesta). Ocelí do kormorána tak do 12-15 metrů, ne víc. Dále je to k ničemu, nebo ho to nejvýš blbě zraní. Bismutové broky-o málo lepší, ale 60+ Kč za ránu. Plus je zapotřebí mít na obojí kvér-moderní a ne zrovna levný, starší brokovnici (která by jinak snesla desetitisíce výstřelů olovem) to rozebere (doslova) během pár ran. Takže z lodě a na blízko, což je náročné na čas min. 2 lidí, loď... Navíc aby to k něčemu bylo, musí to být spíš sportovní brokovnice s dlouhými hlavněmi-takže to kope samo o sobě, z dlouhé hlavně ještě víc. Je nutné mít nastříleno, fyzičku na to to zvládat a balanc na lodi. Bez legrace nic pro důchodce (čest výjimkám).
Další varianta je odstřel malorážkou. S tlumičem je to takřka neslyšitelné, jenže to vyžaduje s opřenou puškou trefovat na 100 metrů kolečko o průměru menším než 3 cm, na 200m krabičku od cigaret (ano, malorážkou se stříli 300-350 metrů, jde i 500+) a to ne někdy, ale každou ranou.
K tomu mít dálkoměr, znát balistiku střely po pěti metrech za různých teplot a umět s tím pracovat-včetně možných odrazů od hladiny. V republice nás pár takových je, do deseti lidí i loví.
No a teď místy asi hlavní problém:
kdo není členem sdružení dané honitby, povolenku k lovu čehokoliv zcela převážně (jako 99,9%) nedostane. Takže není kdo by to střílel-a nemám na mysli totální eradikaci, ale prostě jen pomoc s vyřešením nejakutnějšího problému.
Místní na to často nemají zbraně ani střelecké schopnosti-a pochopitelně ani čas na bloumání kolem vody čekání "až se jim to sejde na ránu", protože nechtějí riskovat blbě pobitého kormorána a/nebo problémy s něčím odraženým.
Naprosto chápu že nechtějí, aby jm tam běhal nějaký trigger-happy střelnicový bouchal se sice prima kvérem, cenou patron úplně na salámu-a s nulovým situačním povědomím co se děje okolo a kam mu to může zaletět.
Jenže dokud se nenajde vůle domluvit dobrým střelcům a myslivcům v jedné osobě hostování ne na lov, ale na usmrcování nežádoucích živočichů (dvě různé věci podle zákona, i když to navenek vypadá stejně-chlap s puškou v krajině), tak se to prostě nikam nepohne.
A další věc-někde bylo (a někde pořád je) za kormorána státní zástřelné. Bývalo to 500,- za zobák. A někteří členové prostě nepřekousnou "že by si u nich někdo takhle vydělával". Zcela převážně jsou to takoví, kteří brokovnicí netrefí barák ve kterém jsou zavření uvnitř a neschopní vidět náklady tréningu na dosažení potřebné úrovně dovednosti, času a dalšího materiálu (i kdyby to byla jen upravená kánoe nebo pramice s trollingovým elektromotorem-což asi nepřekvapí.
schmetterling - Profil | Po 14.4.2025 21:27:02
Alebo používať .17 hrm a tlmičom 🤔
Rožnovák - Profil | Po 14.4.2025 17:43:35
- ona ta se ochrana přírody často řídí v poslední době ne potřebou ji chránit- ale nahnat na to politické body- podle toho to taky vypadá- u Vás je to poslední dobou trošku viditelnější než u nás- ale v zásadě je to vlastně už jen posraná politika ay se vyhovělo zákmovým skupnám- a nasbíralo se co nejvéce politckých bodů- názory odborníků napříč obory už vlastně nikoho moc nezajmají.
schmetterling - Profil | Po 14.4.2025 17:29:10
https://polovnickakomora.sk/sk/2531-vynimka-na-odstrel-a-plasenie-kormorana-velkeho.html
A aj to je dôvod, prečo sa nikomu do toho oficiálne nechce 🙄
Martin M. - Profil | Po 14.4.2025 15:37:52
Rožnovák - Profil | Po 14.4.2025 15:37:42
Rožnovák - Profil | Po 14.4.2025 15:36:10
Kormorán jak piše Martin.M- některé zimy loví přímo v centerech měst- třeba i před sídlem MZE v praze na vltavě- u nás kdysi v chro před sídlem naší MO u mostu v centru našeho města - byl tam sice jen jeden a asi týden- ale nikoho nedbal- hlad je sviňa-a celkem to tam probral- jsme totiž jen malá pstruhovka.
Řízek 5,125 - Profil | Po 14.4.2025 15:33:44
Řízek 5,125 - Profil | Po 14.4.2025 15:31:19
když s myslivci to uplně nefunguje?
na menších vodnách plochách mi ty ukryty smysl dávají, ale chápu, že to může problém při výlovu.
Další způsob je- na rybníky bez možnosti plašení- vysazovat velký ryby, který kormorán nesežere. Místní praxe ukazuje- že tam pak kormoši dlouhodobě nejsou.
a jako komorový rybníky mít ty-který sou dobře "hlídatelné".
není to samožrejmě uplně jednoduché, nejvíc by pomohla změna legislativy- ale myslivecký zákon s nějakým povolením " lovu" např pro správce revírů, majitele rybníka, produkční rybáře apod zatím vůbec nepočítá.
Martin M. - Profil | Po 14.4.2025 15:14:20
Ty pasivni pristupy, jako ze udelas v 50ha rybniku ukryty pro 500 metraku kapru, nebo ze se da plasit 10km pstruhoveho potoka nekde v kopcich, tomu neverim. Jen jim lov nebude trvat hodinu rano a hodinu vecer, ale treba 2x2 hodiny, nebo castecne a docasne presunes ptaky tam, kde ryby chranit neumime nebo kde doted nebyly, protoze to pro ne bylo obtiznejsi ale ne nemozne. Kdyz na to prislo a byla tuha zima a vsechno zamrzlo, tak kormorani naletavali i na reky do mest mezi tramvaje, zvetsit jim hlad nepomuze, zmensis jejich plachost a stejne se nakonec nekde nazerou. Nerikam, ze to nebude mit zadny efekt, nekdo si rybnik slusne uhlida, ale neni to systemove reseni a celkova skoda bude podobna.
https://www.chytej.cz/clanky/1168/konference-crs-o-kormoranovi/
Řízek 5,125 - Profil | Po 14.4.2025 15:07:09
i praxe ukazuje, že je to problém, a na tý řece dvojnásobný. A na rybníkách- problém s honitbou a příslušností do MSZ, rybářství to často mají třeba v pěti honitbách, a ochotný myslivec je jeden.
plašit- klidně rybáři- bohatě stačí, aby u tý vody nekdo byl, v době tahu migrujícíh hejn je asi nejjednodušší ty rybníky objíždět a klidně si pustit rádio:-)
ps_ labutím to nevadí,ty u toho klidně usnou:-), ale kormoráni odletí.
plašeni zvukovým dělem- výrazně jednodušší než odstřel- co se týče personálních nákladů, ale lidi zase ty děla kradou a nelze to mít blízko zástavby. Rádio mi vychází lépe, i na volavky:-)
kuny se se sice ve velkém likvidují, na druhou stranu jich nijak neubývá, to samý norek, mýval, psík- zde je regulace potřebná, žádoucí, a nevím co ještě- nicméně- taky jich nijak neubývá a šíří se....
Rožnovák - Profil | Po 14.4.2025 14:51:47
- kdo má plašit ? tenkdo si vyjmku vyjednal- popř si na toho někoho najme- obecně plašen může bžrt problematické.
kormorán na rybníku za mě žádný problém na rozdíl od řeky-roky brali náhrady - ročně ulovímu nás 5-10 tisíc ks- většinou na těch rybnících- lov je tam jednodušší jak na řece - kde si muže lovec ušoupat prdel a múže někomu nasypat broky do řiti. rybníky jsou často součástí honebních pozemků-pokud nejsou lze zažádat a uplatnit vyjimku lovu mimo honební pozemky dle ZOM.
- blbého kapara nahradíš- lipana, PO a reofilky už hůře.
- neke- morčák- se bouchne omylem i dnes- ten by šel jak na honech jak na drátkách- bobr v A jde lovit celkem slušně - cca 100ks ročně, vydra pokud by se povolila půjde asi jak kuna - každy zatouží po kožce :-)
Řízek 5,125 - Profil | Po 14.4.2025 13:53:41
Stejný princip by byl u bobra, vydry, morčáka a dalších druhů.
Vše vztáhnuto k zákonu o myslivosti.
Jinak by měli rybáři zvážit- zda nakonec nevyjde levněji- důsledně plašit, přizpůsobovat osádky predačnímu tlaku, včetně přizpůsobení rybochovných zařízení- např. umělé úkryty v rybníkách, než se spoléhat na odstřel provedený někým jiným, a ve finále jen počítat škody.
Nebo se z rybářů budou muset stát i myslivci, že, což ale stejně neřeší odstřel mimo honitby.
PS: na Mrku to už samozřejmě dávno víme:-)
Kde to žije - všechna témata
0:02Zkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 1
PoÚprava chodu woblerů. 10
PoNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoATTs hlásiče a ATTx příposlech 537
PoLabe fishing store 18
PoStaré Česke rybářské vybavení 392
PoŽermanky a bivakovani 4
PoPoradna: Sumcařina 2570
PoCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 39
PoRybáři vs ochránci přirody 42
PoZměna fungování SZ na MRKu - chcete Whatsapp styl místo "emailovych" SZ? 177
PoKurz Teo Daška pro Otoše 301
PoVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
PoJakou věc by jste si už nikdy nekoupili ...... 87
NeHlídač slev eshopů 750
Co je nového - všeobecné
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . Bleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . Bleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Berkley gumová nástraha Powerbait Cullshad 7,5cmZa 27 Kč
Díky svému objemnému profilu a přirozenému pohybu přitahuje Cullshad velké dravce. S exkluzivní technologií Honey Comb od Berkley nabízí špičkovou akci a zvýšenou odolnost při každém hodu
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...













