MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Diskuse k článku: Zabíjíme naše kapry?

Diskuse k článku Zabíjíme naše kapry?

Autor diskuse: Pat Haughton26.3.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 10 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Šámik - ® St 1.5.2013 19:40:30
nofish >> kuličky už byly před tím.je to jen těsto vysušený a nástraha je to dobrá,ale lidi se nechali zmagořit.Ještě,že už za to neutrácím.
N nofish - ® St 1.5.2013 19:34:16
Šámik >> Co já vím... kdyby nebyly tyhle kuličky, bylo by něco jiného...
N Šámik - ® St 1.5.2013 19:24:19
nofish >> Pro peníze udělají všechno.lidi akorát parazitují.Zajímalo by mě jestli,už vznik boiliesy byl součást komerčního plánu,ale asi to z toho jen rychle vyplynulo.Zelenka věděl dobře,kde je zlatá žíla.A řeči,že nevěděli,co z toho vznikne jsou kecy,ale byli by jiní průkopníci.
N likin - ® St 1.5.2013 19:14:27
nofish >> Ámen...
N nofish - ® St 1.5.2013 19:09:18
likin >> Všecko je to nějaké divné.... ta rybařina.... ale zatím můžem chytat, tak je to ještě dobré...
Rybí společenstva, jejich životní prostředí a tak, bych raději neřešil. Je to jako všechno. Člověk mění přírodu a projevuje se to všude. Bohužel.
N likin - ® St 1.5.2013 19:03:10
nofish >> No právě, tam už to musí být taková polívka z urychlovačů a různých idů, že by tam ta žížala po patřičně dlouhém pobytu taky klidně mohla dát tomu kaprovi po hubě :-) .
Některá fota velkých kaprů mi už připadají, že má kapr pod sebou přívěs nebo co, a žádná krása to tedy není, zlatý kapřík z řeky. Obecně se dá říct, že zvířata intuitivně poznají co je pro ně dobré, jenže se obávám, že jsme prošvihli ten bod změny, za kterým už tuto vlastnost nemají. Z přirozeně se obnovujícího biotopu, jsme udělali společenství, které je na nás závislé. Viz přirozený výtěr mnoha druhů.
N nofish - ® St 1.5.2013 18:51:39
likin >> Ekoterorista by po pátém až desátém pivu změnil názor, protože by mu to konečně začalo myslet :-)
Je mi jasné, že ty hnusy jsou ve všem a nejen v krmení pro lidi a nebo ryby. Jenže v lidské potravě jde o "vylepšení" receptury. Většinou vylepšující zisk výrobce. U ryb se ví o tom že čím víc těch fujtajblů tam je, tím je to dražší. Ty ryby jsou defakto jako přejídající se člověk. Akorát že ta ryba je blbá a neví, že jí to může škodit. Ale je pravda že "obézní" kapry na svazové vodě jsem neviděl. Na kaprodromech jsou, to jo... Taky kdo ví, jestli by tam zabral kapr na žížalu, možná že už ani nepamatuje, co to ta žížala je :-)
N likin - ® St 1.5.2013 18:35:27
nofish >> :-) přiber k tomu nějakého ekoteroristu a po pátém pivku si beru brnění :-) . Na malé vodě to skutečně musí být zajímavé, jenže tam většinou vedou nekoulisti, naštěstí to pro lovitele velkých genofondů není až tak privilegovaný lov.
Ještě že nejde spočítat, kolik se toho nasype třeba do Rozkoše, kristepane, to musí být vagony posilovačů, dipů, aminokyselin a tfujtajblovin. Dřív se to jen navonělo, dnes se z toho koule přímo skládají.
Ale jak už jsem psal, nám to výrobci cpou taky. Mám v rodině alergika a tak poctivě čteme složení všeho, tedy někdy třeba na nějakých plněných sušenkách jsou hrozné věci. A většině už to připadá normální.....

Šámik, nevím, třeba to zapíjejí projímadlem, aby to ze sebe dostali :-) .
N Šámik - ® St 1.5.2013 17:56:48
likin >> já jsem slyšel,že prej kapr prdí ty kuličky zpátky do vody.
N nofish - ® St 1.5.2013 17:46:11
likin >> Když jsi u toho Vágnera, tak by mě zajímalo, jestli už vysvětlil, co je to ten "genofond velkých ryb" :-))) Nějak to slovní spojení nechápu.
Složení těch koulí je právě "styl výkrm". A to u většiny. Ne? A tak by mě zajímalo jak by se tvářili "zelení", kdyby někdo třeba krmil labutě krmením se "steroidy", nebo volně žijící zvěř :-)))
V tomhle jsou kapraři prostě magoři a nikdo mi to nevymluví. Vždyť se podívej na složení většiny koulí a složení přirozenné kapří potravy. Ti kapři jsou prostě vykrmováni, aby se dal pořádat hon na rekordy. Na velké vodě se to možná ztratí, ale na menších? Každý kdo zná jen základy bilogie to musí chápat :-) Nemluvě o tom, že teoreticky a asi i v praxi je pro rybu i celkem "nebezpečné" žrát jen tyhle hnusy. Z přirozené potravy a to hlavně bentosu a planktonu si ryba dokáže "vyrobit" vlastní "antibiotika". Jde o látky, které získává třeba v jarním období z planktonu a napomáhají ji bránit se všude bujícím virům a bakteriím. Jestli tyhle látky dokáže získat i z koulí, kterým dá samozřejmě přednost, protože je na ně naučená a je to pro ni jednodušší, fakt netuším. V chovu to poznáš jednoduše. Jakmile se namnoží plankton, kapr se ti vyprdne na nějaké obilí a žere prostě plankton, dokud ho neubyde.
Asi by to bylo na pěknou dikuzi u piva, ale chtělo by to k tomu ještě biologa, ichtiologa a tak. Nožná by to byla docela plodná a zajímavá dikuze :-)))
N likin - ® St 1.5.2013 8:53:00
nofish >> Ideální to určitě není, trochu mne uklidňuje, že složení koulí a ostatních nástrah a návnad, je velice rozmanité. Co já už viděl receptů a ingrediencí, není snad látka, kterou by někdo nezkoušel. Docela rád bych viděl, jak si kapr ve střevě poradí s koulema, které vydrží tři dny i víc ve vodě, aniž by se rozpustily.
Tady je už jasné, že ryba ztratila schopnost pudového výběru pro ni prospěšných látek. Žere, co jí dáme. Já to beru jako výkrm pašíků, a žádný Vágner to jakýmsi sběrem genofondu velkých ryb nezastaví :-)
N nofish - ® St 1.5.2013 6:01:29
likin >> samozrejme mas taky pravdu. ale podle me je dost velku rozdil v krmeni obilim, sroty, jako se to deje v produkcnim chovu kapru a v krmeni zazracnyma koulema s totalne jinou energetickou hodnotou a slozenim samozrejme.
N likin - ® Út 30.4.2013 22:34:27
nofish >> Myslivci jsou mistři v magickém počítání černé, na to jsme i my rybáři krátcí :-)
Podle mého názoru, nelze za rozumných finančně-obchodních podmínek produkovat jakoukoliv rybu na prodej do revírů, pokud by chtěl chovatel dodržet přirozený krmný koloběh. Tak to prostě je. Takže jedem granuláty s někdy pochybným složením, ryba nejde na revír s přirozenými krmnými návyky a pak řešíme, jestli naházíme do vody přirozenou návnadu.....
To už je asi zbytečné.
N nofish - ® Út 30.4.2013 22:20:25
likin >> S celým druhým odstavcem souhlasím. Na druhou stranu si uvědom, že je to prostě dobou a tím jak se žije. Celý tvůj druhý odstavec je 100% pravdivý, ale jde o chov "žvance". Prudukci potravy. Bez níž už to asi bohužel nejde.
Jenže pokud jde o ty kapry a podle mě i ostatní ryby, tak tady jde o ryby z revírů. Které mohou posloužit jako potrava, ale není vyžadována "maximální produkce s minimem nákladů". Ba naopak. Měly by se upřednostňovat jiné věci. Je to prostě jako by myslivci krmili srnčí krmivem s nějakou "magickou" látkou, podporující růst paroží- trofej.
N likin - ® Út 30.4.2013 22:12:45
nofish >> Ale jo, ono se nedá hledat přirozenost v nepřirozeném nasazování a krmení ryb, a všech ryb, kapra používá spousta chytráků jako terč.
Jenže pokud někdo chce polemizovat o škodlivosti našeho působení na rybu, pak tedy ať začne u běžných součástí našeho jídelníčku, jako jsou třicetidenní kuřata, slepice co neviděly denní světlo, geneticky modifikované obilniny, krávy které skoro neumí chodit, zeleninu kterou měří pravítkem jestli může na trh, odstředěné mléko, všechny umělé přídavky do našich potravin atd atd....
Neumíme přirozeně krmit ani sebe.......
N nofish - ® Út 30.4.2013 21:54:26
likin >> ber pana kolegu s rezervou. Chtěl jsem už konečně dořešit věci co jsem napsal níže a najedou ticho....
Ta kaprařina některé lidi prostě omezuje v nezaujatém vidění a myšlení i u rybáře z povolání... :-)
N likin - ® Út 30.4.2013 21:50:12
Dida >> Viděl bych to podobně, tuk ve svalovině je jeden z hlavních údajů. ( jinak doufám, že ti tu doktorskou práci redigoval někdo s dobrou znalostí jazyka a slohu :-) )
N Stando26 - ® Út 30.4.2013 21:19:15
VORVAŇOS >> Dobre si to napísal,apsolutne stebov súhlasím.
N nofish - ® So 30.3.2013 18:44:34
Dida >> Ahoj. Nesrovnává jmabka a hrušky. I když je to extrémnní případ. Je to prokázaná věc a i tohle se sleduje v laboratorních podmínkách, při testech krmiv. Takže teoreticky je to možné.
Ovšem asi by to musel být kaprů fakt extrém. To by je člověk asi musel krmit jen těma granulema a tak maximálně v akvárku.
Podobný příklad ti uvedu takhle. Obsádka krmena vysoce energeticky "nabušenými" granulemi a pečivem. Růstový potenciál paráda. Ale co vnitřnosti? Břicho jen plné tuku, přitom to je ryba 4 roky stará. Déle nežije. Kdo ví, jak by se to projevilo v následujících letech.
No a v revíru pak záleží už jenom na tom, kolik je tam ryb a jak moc se krmí. A oo se krmí. A tady nejde jen o kapry. Žerou to i jiné ryby a tady se furt řeší jenom kapr. Kdysi jsem byl zastánncem názoru že ryba dá přednnost přirozené potravě, když jí je ve vodě dostatek. V případě obilovin a podobých krmiv, je to pravda. Ale tyhle uměloťiny (boilies, pelety) už mi na té jistotě trošku ubírají...
N Dida - ® So 30.3.2013 18:32:42
aartu >> nesmysl nemůžeš srovnávat jablka a hrušky
N aartu - ® So 30.3.2013 9:25:16
Kdysi jsem pracoval na lihni kurat a zavedli jsme novy hybrid vyslechteny ve Francii. Zpocatku to vypadalo dobre,kurata rychle pribyvala na vaze,ale pred porazkou zacala hromadne hynout. Pitvami se zjistilo,ze diky u nas pouzivanym velmi koncentrovanym krmnym smesim jejich svalova hmota rostla rychleji,nez se stacily vyvijet vnitrni organy. V Polsku,kde asi tak "nabusene" smesi nemaji, si to nemohli vynachvalit. Myslim,ze rybari by meli skutecne hodne premyslet o tom,kolik navnad do vody hodi.
N Dida - ® Pá 29.3.2013 18:54:57
Gisák >> přešlechtěná ryba má obvykle nižší růstový potenciál a sníženou odolnost proti chorobám a vlivům vnějšího prostředí (viz třeba řádkový kapr)
N Gisák - ® Pá 29.3.2013 18:41:05
Dida >> vlivem nadměrného šlechtění taky ne?
N Dida - ® Pá 29.3.2013 17:47:12
Gisák >> u kapra jsem se u degenerace pohybového aparátu vlivem nadměrného krmení vysokoenergetického krmiva ještě nesetkal:-)), nemůžeš srovnávat prase, člověka a rybu!! Co se týká kvality masa pro konzumenta je jasné že tučná ryba (s obsahem tuku nad 10 % ve svalovině - prokázáno výzkumem) bude chutnat nevalně. Ale naši kapři na tom nejsou špatně až na nějaké výjimky! (tato problematika byla předmětem mojí doktorské práce)
Výroba dnešních krmiv je z nutričního hlediska velmi pokročilá, ikdyby kapr neměl k dispozici přirozenou potrvavu, předložené krmivo (boliies, pelety) které je vhazováno do vody je téměř plnohodnotné, takže přirozenou potravu snadno nahradí (viz příklad Rainbow).
N Gisák - ® Pá 29.3.2013 17:10:52
Dida >> Glykogen je zásobní škrob, který se ukládá v játrech. Člověk, prase a i kapr mají schopnost trávit vysokoenergetická krmiva. Jejich vysoký příjem má obdobné důsledky. Pokud člověk dodržoval postní období v době, kdy bylo málo práce, tak mu to taky moc nevadilo. Kapři jsou šlechtění stejným směrem jako drůbeží brojleři. Důsledkem jsou degenerace pohybového aparátu a chuťově odporné maso.
N MichalU - ® Pá 29.3.2013 14:32:13
Dida >> dekuji za doporuceni :) uz nejaky patek me laka kamarad abych se nekam s nim jel podivat ale zatim me to moc netahne jeste sem poradne nepochytal to co bych chtel u nas. Mozna ta zima by nemusela byt spatna:)
N Dida - ® Pá 29.3.2013 7:22:27
MichalU >> vykulené oči mají všichni zdejší kapři, jak jsem psal je to divoká forma a ty zranění jsou způsobené třením, které je zde hodně bouřlivé, Z krmením to nemá nic společného. Když se podíváš na fotky zdejších kaprů v zimním období tak jsou krásně zahojený a nádherný. Chytání zde je zážitek, doporučuji!:-))
N rover - ® Pá 29.3.2013 6:20:16
Dělat vše, aby to tak bylo, ...nepomáhá, ...ví někdo proč ?
N MichalU - ® Pá 29.3.2013 6:14:50
Dida >> no me nejde ani tak o krasu ale o to ze casto sleduji ze maj vykulene oci zranení ci puchyre. No s Rainbow mas pravdu. Ja uz vubec nejsem odburce boilie a pelet sam je pouzivam ale proste o tucich vim ze nejsou rybe prospesne tak je pouzivam minimalne.
N sandor - ® Čt 28.3.2013 18:53:26
Kruan >> Máš moje sympatie-mám stejné zkušenosti.když jsem kolikrát viděl

co sypou koulaři do vody,bylo my ztoho špatně.
N Dida - ® Čt 28.3.2013 18:49:45
MichalU >> je to původní divoká forma - s našima evropskýma šlechtěnýma kaprama se to vzhledem nemůže rovnat to máš pravdu, ale vitalitou, bojovností je zase strčí do kapsy 100x. Dalším typickým příkladem je třeba Rainbow kde také rybáři krmí kvanta nejrůznějšího krmiva, zatím jsem od nikoho neslyšel o špatném zdravotním stavu zdejších kaprů, nebo o úhynech, trávicí aparát kapra je na tento příjem stavěnej a nadbytek energie v podobě tuku jak už jsem řekl snadno odbourá přez zimu, při tření, nebo i jen pohybem v vodě.
N MichalU - ® Čt 28.3.2013 18:20:31
Dida >> no nevim pstruzi granule se daji sehnat od 21kc coz je s pomerem ceny boile trochu jinde i halibuty koupis levnej nez kulicky.Na ebru sem nikdy nechytal ale myslim si ze tam maj i prirozenou potravu. A abych se přiznal tak dle fotek, tak se mi kapri z ebra ani trochu nelibi zdrava ryba vypada jinak tj muj nazor. Jinak s tebou souhlasim jen si myslim ze je dobre lidi trosku informovat ze ne kazde krmeni urcene pro ryby je urceno pro vsechny ryby. Taka situace ze to rybam uskodi dle me hrozi na revírech s oligotrofni vodou presazenou obsadkou a krmeni takymato vecama jako priklad sem tu jednu vodu uz uvadel tak cas ukaze jak zde ty ryby dopadnou.
N Dida - ® Čt 28.3.2013 18:12:15
MichalU >> tuková degenerace jater by možná hrozila jen vpřípadě že by si krmil kapry každý den pouze halibutkama (peletama)s vysokým obsahem oleje jako u pstruhů, to si myslím že nehrozí, pelety jsou drahé stejně jako boilies a pochybuji že by je někdo krmill v takových kvantech, ani na Ebru kde se krmí sumci i kapři celé roky peletama po tunách není žádný problém, naopak kaprům prospívají, sumcům taky.
N MichalU - ® Čt 28.3.2013 17:36:23
Dida >> musim ti trosku odporovat. Nejde tu jen o to ze j ryba tucna ale o to ze prilis natukovana potrava ji odjebava hepatopankreas. Obiloviny atd maš pravdu ze se pouzivaji i z duvodu co tu píses ale i taky kvuli dostupnosti a cene. A nemyslim si ze krom repky ktera je nevhodna neobsahuji taky podil tuku. Generacni ryby se takym stylem jak trzni ci nasady nefutruji. Ale jak sem psal na normalnich vodach kde ma ryba dostatek pp to vliv nema. Krom revíru kde sou ryby doslova odkazany na to co jim rybari hodi ( docela me prijde usmevne kdyz je nekde zakaz krmení partiklem a halibuty jim nevadí:)
N Sven - ® Čt 28.3.2013 17:34:00
rovina >> máš v tom zmatek :-)
Na nikoho jsem si nestěžoval a ani žádnou návnadu v krmítku neřešil.
Odkázal jsem na zákon 254/2001 Sb., který mimo jiné, řeší nedovolené nakládání s vodami a jejich znečisťování.
Přestupek proti tomuto zákonu není v kompetenci RS jak se mylně domníváš, nýbrž PČR a ČIŽP
N rovina - ® Čt 28.3.2013 17:10:24
Sven >> jak můžeš napsat, že má pravdu i návnada na krmítku je vnadění, stěžujete si na boilísáky a spousta krmítkářů si sedne mezi zrovna vysazené ryby a vezme si ráno dva a večer také. kdo má omezenou možnost krmení, má omezenou možnost chytat. když vidíš špatné chování
můžeš zavolat porybný
N rovina - ® Čt 28.3.2013 16:54:24
šmudla007 >> vrať se do doby kamenné, nástraha mimo háček se ti nelíbí. není
ten problém spíše v etice ?
N mzxy - ® Čt 28.3.2013 16:46:36
Myslím že anglické výzkumy nebo zkušenosti nelze plně aplikovat na české poměry, v Anglii jsou také soukromé "klubové" revíry určené výhradně pro členy klubu, "přirozenou" rybí potravou je tam barevné boilies, a když čtu o tom jak byl nějaký klubový revír vypuštěn a dno resp. několikacentimetrová vrstva kterou bylo dno pokryto musela být odbagrována protože byla tvořena tlejícím boilies, nechápu....Je tam / v klubovém revíru/ jeden 70 cm cejn který má křestní jméno, například John, v budově "klubu" má vlastní nástěnku s vlastní fotogalerií, kde jsou po jeho občasném ulovení dokumentovány jeho váhové "přírůstky"...
Celá ta "kaprařina" je jeden velký kšeft, chemií prosycené kuličy a pelety výhodným artiklem...kdysi jsem si koupil několik čísel "kapromanie" v domnění že si tam přečtu něco zajímavého...v posledním čísle byl článek kde autor opakovaně používal slovní spojení vraždění nevinných kaprů...šlo o to zda si odnášet či neodnášet ulovené ryby domů...
Odnášet, proč ne, při dodržení stanovených pravidel, ale kapra z klubového revíru bych nejedl, domnívám se že jeho maso má barvu jahody nebo manga a uzený cejn naložený v česneku by i po 2 dnech marinování chutnal jsko scopex-kuličky.
N Sven - ® Čt 28.3.2013 15:28:43
(o)_(o) >> to je jen tvůj výklad

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 10 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všechny ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNaviják Cormoran ATX - BR 4PIF 8000

Za 1.295
Velmi kvalitní naviják s volnoběžnou brzdou.

akce, rybareniNash plovoucí boilies Scopex Squid Airball Pop Ups

Za 162
Plovoučky se skvělou vzlínavostí jsou k dispozici v několika reflexních barvách a neutrální hnědé barvě.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA Worldfishing CA Worldfishing

Specializujeme se na rybářské zájezdy do atraktivních destinací! Cestovní agentura World Fishing se zabývá zprostředkováním rybářských...