MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Dovoz úhořího monté

Diskuse k bleskovce Dovoz úhořího monté

Autor diskuse: rada ®15.3.2008

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N kakr - ® St 26.3.2008 10:19:44
b.gun:
až tak to nehrozí, monté se dováží už pěkných pár let a úhoři se na Moravě lovili i za první republiky.
Tady jde jen o dotace z EU, ono v Čechách splnit požadavky EU také nebude jednoduché. Je tím myšlena návratnost určitého množství dospělých úhořů k výtěru. Jezy a elektrárny jim to moc neumožňují.
Nevím , jak se líbí ochranářům jeseteři, kteří jsou už v každé soukromé kaluži. To já osobně vidím jako daleko horší problém šíření nepůvodních druhů.
N b.gun - ® St 26.3.2008 9:58:21
Teď už jen aby moravští rybáři doufali, aby se tomu vysazování úhoře MRS do povodí Dunaje nepodíval na zoubek nějaký přespříliš agilní úředník. Ono záměrné rozšíření geograficky nepůvodního živočišného druhu do krajiny je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a je k němu nutné povolení orgánu ochrany přírody. Toto povolení bude zřejmě v rámci oficiálních zarybňovacích plánů legislativně ošetřeno, nicméně by třeba někdo v návalu horlivosti mohl pod dojmem bruselské politiky nabýt dojmu, že se vysazováním monté děje něco špatného a mohl to chtít MRS zarazit ...
N kakr - ® St 26.3.2008 9:28:06
Vita:
Teorie je jedna věc, v současné době se nezdařilo migraci úhoře přes Černé moře prokázat.
Soudruzi v Bruselu za vydatné pomoci Rakouska rozhodli že nemigruje a basta, přes to nejede vlak.
MRS monté letos dovezl a míní tak činiti i nadále. Jen má holt tu smůlu, že dotace EU se na něj nevztahují na rozdíl od ČRS. Rozhodně úhoř na revírech MRS nezmizí, nás nějací byrokraté z EU
nedostanou.
N Vita - ® St 26.3.2008 9:05:40
malamut : Wikipedie říká toto : "Oblast výskytu úhoře říčního pokrývá značnou část Evropy. Úhoř je rozšířen v oblasti Pečory a Bílého moře, na Skandinávském poloostrově, Islandu a Britských ostrovech, v úmoří Severního a Baltského moře, ve Francii, na Pyrenejském poloostrově a v celé oblasti Středozemního moře. Názory na jeho přirozený výskyt v povodí Dunaje se různí. Proti sobě zde stojí teorie, že úhoř se do povodí Dunaje dostal pouze díky lidskému vysazování nebo že úhoř se i před výstavbou různých říčních kanálů v určitém množství dostával do této oblasti přes Černé moře. Dříve se dokonce objevila i teorie předpokládající přechod mezi prameništi Dunaje a Rýna po souši."
N malamut(stále stejný) - ® Pá 21.3.2008 18:32:38
kakr:prisaham ze v tom nemam tlapky, fakt mi to jen napadlo protože holt o některých věcech přemýšlím. A dobré informace nemám, se mnou většinou nikdo nic moc nekonzultuje, jen se po čase ukáže, že jsem měl pravdu. Ale s těmi monťáky pro MRS je mi to líto.
N Martin M. - ® Čt 20.3.2008 18:58:12
kakr> smutne :-( inu vydrzeli jsme to bez dotaci do ted, budeme muset vydrzet i priste
N kakr - ® Čt 20.3.2008 18:42:21
malamut(stále stejný) - ® So 15.3.2008 14:38:29
eL: člověče napadlo mě zda je v povodí Moravy úhoř říční původní druh, ne že bych Vám tu násadu nepřál :))) ale nikdy jsem neslyšel ani nečetl o migraci úhořího monté Černým mořem do Dunaje, pokud o tom má někdo informaci, rád si rozšířím vědomosti, díky.

Bohužel to pro MRS dopadlo s monté moc špatně. Buď jsi to zakřikl, nebo máš po čertech dobré informace, Dnes jsem se dozvěděl z nejvyšších míst, že Evropská Unie naznala, hlavně díky Rakousku, že úhoř je v Povodí Moravy a potažmo Dunaje nepůvodní druh. To znamená, dotace pro MRS žádné, nákup za nedotované ceny atd. ČRS je na tom o poznání lépe, ale také nemá vyhráno, musí zajistit návratnost 30% zpět do moře k výtěru a to bude hodně obtížné. Je to na dlouhé povídání...
N janmal - ® Út 18.3.2008 22:59:29
jestli mohu vstoupit do diskuze tak jeden postřeh - já zažil loni pod Slapama, když začali pouštět přes sifony( spodem) a řeknu vám neměl jsem dobrý pocit z toho množství vody,ale s těch metrových těl lesknoucí se na hladině a svíjejících do kruhu a občas se potopili a pak opodál vynořili. Po dlouhý době jsem viděl zase metrového hada, kterého jsem naposled chytil před 30 lety na Lipně (110cm a byl to můj první lov na hada).Plavalo jich tam v proudu tak cca 10 kousku, ale během chvíle, jeden se doplácal ke břehu, kde jsem ho vylovil a měl tak 4cm od prsních ploutví sek tak 2cm hlubokej a 20 cm od konce byl druhý sek a měl 105 tlustá hadice já mu pak radši dal tu třetí poslední.Jinak nádherná silná ryba.
Pak přišel nějaký děda z chat a já mu to ukazoval a on mi řekl, že když dostanou chuť z bábou na rybu, a začnou pouště tak vezme loď a dole kde už nejni tak silný proud vždycky nějaký pomlácený plave......
Když pak člověk přemýšlí a uvědomí si kolikrát vypouští ta přehrada a asi kolik takových ryb zbytečně přijde o život kvůli svému vrozenému pudu ,jde mu mráz po zádech to nemluvě o finanční ztrátě, když už se tu diskutuje o nasazování montého, které je dost drahé pro ČRS a tím pádem důvod přestat tutu krásnou rybu vysazovat do našich vod kam určitě patří!

PS: Myslím si pokud opravdu nejde nějakým technickým způsobem zabránit těmto jatkám, tak by provozovatel polostátní ČEZ měl mít tolik důstojnosti a nutné monté pro každoroční vysazování darovat ČRS , když už si rozdělují takové prachy, asi by to ČEZ nezruinovalo . Kde jsou ochránci přírody z vládní strany burského oříška , kteří v případě kormorána jsou schopni nechat zdecimovat rybí osádku českých vod, a na závěr připomenu, že úhoř je původní druh oproti kormoránovi, který k nám přilétával v počtu desítek kusů a to byla vzácnost , alespoň tak mě to v před 30 lety učil soudruh učitel Pešek.....


N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 22:17:28
Miraryb: já myslím že to není česká specialita, on se ten svět kolem nás tak nějak kurví globálně, akorát my tu teď právě řešíme ČEZ, úhoře a Lipno. Myslivce zas sere že maj málo zajíců a zemědělce sere úplně všechno.
N Miraryb - ® Út 18.3.2008 22:09:37
malamut(stále stejný) - a je to zase tady, ta naše povaha česká, z cizího krev neteče a co kdyby náhodou vedení čezu bralo o nějakou tu tisícovku na odměnách méně. Ale běda, kdyby si někdo napojil odběr el. energie na černo, to by mu to spočítali, ale nějaký ryby nejsou jejich, tak je nezajímají.
N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 16:39:45
kakr:díky. Pokud by náklady na technická zařízení byly v uváděné výši a byly by účinné, určitě by to ČEZ při jeho ziscích nezrujnovalo. Ale kde není vůle, není ani cesta.
N Mikulas - ® Út 18.3.2008 16:39:33
hraji: ta informace byla ve spec. předplatitelské příloze Rybářství věnované výročí Lipna. Já ani v nejmenším nekritizuji tebe, jen mi to přijde celé nějak přitažené za vlasy. Turbíny jsou nebezpečné pro úhoře -> nebudeme nasazovat úhoře. To je scestné.
N kakr - ® Út 18.3.2008 16:30:48
malamut(stále stejný):
zkus-http://web.quick.cz/povltavsky_muskar/ochrana/CEZ/prispevek01.html
Autor článku je náš člen a problematice skutečně rozumí.
N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 16:22:05
hraji: bohužel nezjistím kde jsem tuto informaci četl ale bylo to v souvislosti právě s Lipnem a devastací úhoře v tamních turbínách. Samozřejmě by to byla škoda a asi by bylo vhodné problém řešit, ne však finanční kompenzací od ČEZu, to nic neřeší. Kdysi v Rybářství byl článek o elektronických zábranách, myslím že se to jmenovalo ELZA ale nevím jakou to mělo účinnost a zda šlo zařízení použít na takto velkých přehradách vzhledem k hloubce. Myslím že to bylo určené pro MVE ale je to dlouho tak se možná mýlím.
N hraji - ® Út 18.3.2008 16:00:01
Mikulas: ta informace, která tu padla v souvislosti s nevysazováním úhoře do Lipna mi připadá jako klasická informace typu jedna paní povídala.
Každopádně já nemám žádnou šanci ovlivnit nasazování úhořů v ČRS, v MRS jsem byl vždy pro dovoz úhořího monté, i když to stojí velké peníze.
N Salmo1 - ® Út 18.3.2008 15:57:05
malamut,Robert-http://www.biolib.cz/cz/taxontree/id15495/
N Mikulas - ® Út 18.3.2008 15:09:56
hraji: a není tady ČRS, potažmo MRS mimo jiné i proto, aby hájil zájmy rybářů a snažil se o udržení ekosystému? Jediné co jsem se zatím dozvěděl je, že se nebudou vysazovat úhoři nad přehrady (Lipno, ap.). To je jako kdyby restauratér vybral peníze předem a následně hostům neuvařil s tím, že mu někdo rozbil sporák...
N hraji - ® Út 18.3.2008 14:31:52
Aby soud vynesl nějaký rozsudek, který by ČEZ či jiný subjekt odsoudil a donutil platit nějakou náhradu, bude potřeba vyčíslit škodu, která vznikla. A to není triviální. Tato jednání již probíhala. O žádném konkrétním výsledku ale nevím
N eL - ® Út 18.3.2008 14:26:23
ČEZ vyrábí elektřinu, kterou prodává. ČEZ (nebo další el. subjekty) tou výrobou zabíjí ryby. ČEZ a podobní zaplatí za škodu. Minimálně na ně hodit nějakou daň, která půjde rovnou rybářství na nákup/reprodukci ryb :)
N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 14:13:51
Mikulas: to bylo v souvislosti s Lipnem, jak psal Miraryb, jinde není vidět (to neznamená že se to neděje) tak se vysazuje dál, viz. video z Orlíku. Co oči nevidí... Je pravda že ČEZ, který je za likvidaci ryb turbínami zodpovědný to neřeší, má starosti jak ještě víc zdražovat.
N Miraryb - ® Út 18.3.2008 14:11:23
hraji - tak to bohužel opravdu nemám a proto bych si něco o tom tady přečetl, vždyť máme tolik chytrejch hlav.
N Mikulas - ® Út 18.3.2008 14:05:08
hraji: perfektní řešení, turbíny rozsekávají úhoře, proto se do vod nad nimi nebudou nasazovat. Opravdu skvělé, typicky zdejší.
N hraji - ® Út 18.3.2008 14:01:47
Jinak k dotazu co MRS, tak i MRS v letošním roce dovezl úhoří monté, bylo dopraveno ve dvou dávkách v množství 20 kg, což reprezentuje asi 58 000 malých úhořů.
N hraji - ® Út 18.3.2008 13:58:09
Miraryb: K problému vnikání táhnoucích úhořů do turbin elektráren mám jen dotaz. Máš nějaký nápad jak tomu zabránit? Nějaký realizovatelný nápad? Pokud ano, sem s ním. Pokud vím, dělaly se pokusy s elektrickým polem a s jinými kouzly a nic nefunguje dostatečně účinně, prostě ten pud vyhrává.
N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 13:56:00
Robert(původní):no pokud k migraci využívají Golfský proud tak to maj přes Středozemní moře do Černého trochu z ruky proto bych se chtěl dopídit jak to ve skutečnosti je. A pokud jsem se dověděl, tak monté se loví při pobřeží západní Evropy, o Balkánu jsem neslyšel, snad se ozve někdo problému znalý.
N Miraryb - ® Út 18.3.2008 13:48:47
malamut(stále stejný) - jenže, to asi není jen problém Lipna, kde se dají pochytat v retenčce, ale i ostatních nádrží, kde jsou elektrárny.Tam je prostě odplaví voda korytem a nikdo si toho ani nevšimne.
N Robert(původní) - ® Út 18.3.2008 13:46:15
malamut(stále stejný): Nejsem ichtyolog, ale vloni jsem si na Ukrajině na trhu pár uzených úhořů koupil. Pochybuji, že šlo o komerční chov z dovezeného monté, takže si myslím, že do Dněpru táhnou. A když do Dněpru, tak proč ne do Dunaje?
N malamut(stále stejný) - ® Út 18.3.2008 13:36:57
Miraryb: v Rybářství se o tom problému psalo myslím v roce 99', asi se opravdu nic nezměnilo, pouze jsem někde četl že se do Lipna snad úhoř už nebude dávat.
to all:A jak je to s tou migrací do Dunaje?
N Miraryb - ® Út 18.3.2008 13:18:23
Tady se oslavuje vypouštění úhořího monte do našich vod, což je chválihodné. Raději bych ale uvítal článek, kde by se psalo o tom, jak by se dalo zabránit masakrování úhořů v turbinách elektráren. To, co jsem zažil na Lipně (pravda, je to asi 15 let,ale myslím, že se od té doby moc nezměnilo), bylo do nebe volající. V retenční nádrži jsem během 1/2 hodiny posbíral asi 15 rozsekanejch hadů. Domorodci si ještě ze mně dělali srandu, že jsem předběhl bezdíky, kteří je tam sbírali, prodávali za pivo do hospod, kam jezdili rakušáci si na nich pochutnávat.
N malamut(stále stejný) - ® Ne 16.3.2008 14:03:02
Jj, hezky video ale jak je to s tou migraci do Dunaje?
N TORARYK™ - ® Ne 16.3.2008 13:17:36
http://chytej.cz/rybarska_videa.php?video=00160
N malamut(stále stejný) - ® So 15.3.2008 15:21:51
eL: čekal jsem kdo toho kapra vytáhne :)))) Kdyby se úhořů nasazovalo tolik co kaprů, asi by stálo za to občas porazit akát :)))))
N eL - ® So 15.3.2008 15:10:31
malamut(stále stejný): aha, tak to je zajímavý postřeh :) v úhořích natolik kovaný nejsem. Na druhou stranu, my na vás zase nepráskneme kapra, když vy pomlčíte o úhoři :-D
N kakr - ® So 15.3.2008 15:00:06
eL:
nesmíš věřit všemu, co je napsáno. MRS si monté dokáže dovést sám, ale nepovažuje se za výhradního dovozce. Monté se dováží každoročně, i když cena během posledních let stoupla mnohonásobně.

malamut(stále stejný).: /> dobrá otázka, jen nás někde nepráskni, nebo na úhoře budeme jezdit do Čech.
N malamut(stále stejný) - ® So 15.3.2008 14:38:29
eL: člověče napadlo mě zda je v povodí Moravy úhoř říční původní druh, ne že bych Vám tu násadu nepřál :))) ale nikdy jsem neslyšel ani nečetl o migraci úhořího monté Černým mořem do Dunaje, pokud o tom má někdo informaci, rád si rozšířím vědomosti, díky.
N eL - ® So 15.3.2008 14:14:15
No bomba, ale co MRS? To slovní spojení ČRS a výhradní dovozce monté neznačí nic moc dobrého (?)

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNGT Konvička Fast Boil Kettle 1.1 L

NGT vám představuje nový model ultralehké konvičky vyrobené z eloxovaného hliníku se sklopným horkuvzdorným držadlem. Hlavní předností této konvičky je tzv. "HEAD TRANSFER SYSTEM" který soustředí plamen vašeho hořáku přímo na dno konvičky bez zbytečného úniku plamenu mimo plochu konvičky.

akce, rybareniBrodící boty Novesta

Za 1.230
Kvalitní brodící boty od firmy Novesta. Nabízíme různé velikosti.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CK Varga CK Varga

CK zajištuje pobyt, rybaření v Maďarsku na jezeře Pölöske, kde ubytování je na výsoké úrovni, zajištujeme sportovní lístek tak i rybářský...