Do Moravy a Dunaje se vrací přes 150 tisíc jeseterů

Kategorie: Všeobecné

Už od roku 2016 se v chovné stanici ve Vídni úspěšně množí desetitisíce jeseterů ročně. Někteří z nich se po vypuštění do Dunaje a řeky Moravy usídlí i v Česku. Na projektu se podílí i Povodí Moravy.

Od roku 2016 do současnosti se podařilo vypustit do Dunaje a Moravy už 145 tisíc z původně plánovaných 150 tisíc jeseterů malých. Ti se líhnou a vyrůstají pod dohledem expertů z vídeňské univerzity BOKU ve speciální chovné stanici na vídeňském ostrově Donauinsel. Cílem evropského projektu je posílit populaci jeseterů malých, aby ve volně tekoucích řekách vznikly populace schopné samoreprodukce.


Mláďata jesetera malého © PID/Houdek

V uplynulém roce prošlo vídeňskou chovnou stanicí kolem 200 tisíc jiker, které se podařilo získat na území Rakouska a Maďarska. Z nich se vylíhlo 71 tisíc malých jeseterů, které pracovníci projektu postupně v různých fázích růstu vypouštěli do Dunaje a Moravy.

Při vypouštění jsou některé z ryb opatřeny vysílačkami a výzkumníci tak mohou dlouhodobě sledovat jejich pohyb i oblíbená místa. Podobně důležitou roli v projektu mohou hrát i dunajští a moravští rybáři, kteří nahlašují odchyt jeseterů v obou řekách. Výzkumníci pro ně proto připravili přehledové kartičky pro rozeznání jednotlivých druhů jeseterovitých ryb.


Jeseteři jsou vypouštěni do Dunaje a Moravy © BOKU Wien

Chráněný jeseter malý

Jeseter malý, dorůstající do délky jednoho metru, je nejmenší z čeledi jeseterovitých a žije ve volných tocích větších řek v úmoří Černého, Kaspického a Baltského moře. Někteří z jeho příbuzných, žijící zejména v severoasijských veletocích, přesahují i délku tří metrů. Jesetery malé chrání zákon a od roku 2019 i panevropský akční plán schválený Evropskou komisí.


Na chov jeseterů dohlíží experti © BOKU Wien

Evropský projekt LIFE Sterlet

Na mezinárodním projektu pro obnovu jejich přirozené populace se kromě univerzity BOKU Wien a města Vídně podílí i řada dalších rakouských institucí včetně ministerstev, ale součástí je i český státní podnik Povodí Moravy nebo slovenská Akademie věd. Chov jeseterů se těší i velkému mezinárodnímu zájmu – vídeňskou chovnou stanici už navštívila padesátka delegací včetně zástupců různých evropských zemí nebo expertů z Činy. EU projekt LIFE Sterlet poběží do roku 2021 a předpokládaný počet 150 tisíc jeseterů se tak s nejvyšší pravděpodobností povede výrazně překonat. Projekt čerpá z 60 procent unijní prostředky z programu LIFE.

 
- 27.4.2020

Diskuse k miničlánku

Npeterb - Profil | Pá 28.8.2020 8:09:06

erin >> Jo na mreny by som isiel. Dnes MD?

Nerin - Profil | Pá 28.8.2020 8:06:48

peterb >> dalsi tyzden ku koncu buem v hc, mozeme do zelenic. Dnes len drobnejsia ryba

Npeterb - Profil | Pá 28.8.2020 6:48:56

erin >> Pozeral som na internete a najviac sa mi podoba na sibirskeho. Pekna ryba. Ale mrena by bola krajsia 😉 Dnes sa mi snivalo ze sme spolu boli na rybach nahoda 😀

Nerin - Profil | Pá 28.8.2020 6:43:27

peterb >> asi jeseter velky pocitam

Npeterb - Profil | St 26.8.2020 18:34:45

erin >> Toto nevyzera ako jeseter maly.

Nerin - Profil | Po 24.8.2020 6:22:41

Prvy

NP!F - Profil | Po 11.5.2020 18:28:51

cechura09 >> nás dole na Morave to majú tiež, ale videl som raz jeden v prevádzke. Z Rakúskej strany chytá tak 5% z celkového počtu rybarov, skorej ešte menej.

Nkubas. - Profil | Po 11.5.2020 16:54:40

P!F >> Jeseter je hnusnejsi než kapr, teda ty co jsem jedl já...

NHonza7 - Profil | Po 11.5.2020 16:46:12

P!F >> Já jsem si jednou jesetera v restauraci dal a nebylo to špatné. Nevím, ale o jakého jesetera šlo, poněvadž pro personál restaurace to byl pouze jeseter a tím to pro ně končilo.
Z hlediska rybářského jsem pár jeseterů chytil ( sibiřský, ruský ) a jsou to ryby, které spolehlivě berou i v zimních měsících. V každém případě jsou to zajímavé ryby ( jeseter malý ), které do našich toků patří a měli bychom se je snažit udržet i pro budoucí pokolení rybářů v našich řekách.

Ncechura09 - Profil | Po 11.5.2020 16:39:20

P!F >> Desítky kilometrů čeřenů na rakouské straně.....4x4m, pohon na eletriku, dobíjeno solárem. Revír nepatří MRSu.

NP!F - Profil | Po 11.5.2020 16:31:47

Honza7 >> len drobné info, z druhej ruky. Čo mi vraveli domáci, ktorý tých jeseterov berú, tak že vraj sa to v podstate nedá jesť. Samozrejme po otázke, prečo ich teda berú, príde trápne ticho, ale zjavne to z kulinárskeho hľadiska nejaká bomba nie je.

NP!F - Profil | Po 11.5.2020 16:28:39

Honza7 >> ja som kvôli tomu rád, bol som hodne prekvapený keď som chytil prvého.

Nkubas. - Profil | Po 11.5.2020 12:53:52

Honza7 >> K první části tvého příspěvku nemám co bych napsal, s posledními dvěma odstavci ale souhlasím maximálně, zejména s tím předposledním, vidím to podobně ;-)...

NHonza7 - Profil | Po 11.5.2020 12:42:34

kubas. >> Děkuji za Tvoji odpověď. Nemyslím si, že by nevyužívali sociální sítě, jenom jsou tady schováni před nic neříkající nickem. Oni si rádi dělají přehled jak uvažuje členská základna.
Nebudu se vyjadřovat k MRS ( protože do toho nevidím ), ale bohatě mi stačí jakým způsobem funguje náš ÚS. Náš ÚS sice má vlastní internetové stránky, které neslouží ke komunikace, ale pouze jednostrannému toku informací od ÚS směrem k členské základně.
Pár jedinců ÚS dokázalo velmi dobře dehonestovat poctivou práci lidí, kteří pro tuto organizací pracovali a pracují. Změny k lepšímu jsou pro zatím u nás opravdu nepatrné. Ono to vypadá, že některým čilimníkům asi ani není jasné, která ryba je u nás původní a podle toho vypadají i zarybňovací plány.
Aktivita směrem k rybám, které jsou ohroženy, případně kriticky ohroženy je nulová, poněvadž se jedná o druhy v drtivé většině nezajímavé - poněvadž se většinou díky svoji tělesné stavbě nikdy nestanou trofejním úlovkem a z ekonomického hlediska nikoho nenadchnou.
Jeseter malý, případně hlavatka jsou ryby jak z trofejního, tak kulinářského hlediska hodně atraktivní, ale stejně se k těmto druhům ryb chová rybářský svaz macešsky.

NHonza7 - Profil | Po 11.5.2020 11:58:23

P!F >> Tak to buďte velmi rádi, že u vás zůstala stabilní populace jesetera a to i přes to, že je někteří rybáři zbaští.
Jinak jsi to vystihl víc něž dobře - sadili kapry a starali se pouze o sebe a vlastní zájmy.

Nkubas. - Profil | Po 11.5.2020 10:55:47

Honza7 >> Z MRS se nikdo nevyjádří, protože komunikace, sociální sítě a média nikomu nic neříká. Sice máš rok 2020, ale to do některých míst zřejmě ještě nedošlo. Vrcholným cilimnikum je zatěžko odpovědět i na email, to je pak těžký, ale třeba to více než po 3 měsících přijde, kdoví.

NP!F - Profil | Po 11.5.2020 10:31:10

Honza7 >> neviem ako tú násadu rozdelujú a koľko kde tých jeseterov vypúšťajú, ale v Dunaji, kde za mojich mladých čias udávali výskyt až dole pri Štúrove, je miestami celkom bežný, napriek tomu, že domáci ich veselo masia.
Na toto: " Co celou dobu dělal ČRS a později MRS, že to muselo dojít až do takového stavu jaký je teď?" Je jednoduchá odpoveď. Sadili kapre...

Nmarmyš - Profil | St 6.5.2020 4:46:41

Na jedné straně sypou jesetery a na druhé mají čeřeny jak vrata a pucují vodu.

NHonza7 - Profil | Čt 30.4.2020 7:31:28

Vždy, když se objeví článek zaměřený na návrat jesetera malého do našich vod, tak mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu jsem velmi rád za tento projekt a snahu navrátit tuto rybu zpátky do našich toků. Na druhou stranu co říkám : " Co celou dobu dělal ČRS a později MRS, že to muselo dojít až do takového stavu jaký je teď?"
Uvidíme zda-li uvedený počet vypuštěných ryb bude na tolik dostatečný, aby se stabilní populace jesetera na Moravě podařila vytvořit. Snad by se k této záležitosti mohl někdo vyjádřit z MRS.