MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

OKOUN: zavedení míry...

Nemáte pocit, že v poslední době ubívá ve svazových vodách této ryby? Stoupá její popularita v lovu a tak by asi bylo na místě něco udělat pro to, aby se zvedla velikost lovených kusů a udržela se schopnost přirozené reprodukce. Vyřešila by to rozumná zákoná míra a kolik by to podle vás mělo být? A jakým způsobem se to dá prosadit?

Autor diskuse: Marťásek ®
Zařazeno do: všeobecné - druhy ryb, rekordy, 19.10.2005

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Hlinyr - ® Čt 23.3.2006 10:47:37
Ty navrhovaný míry jsou opravdu dobrý. Přiznám se, že tak velký okouny jsem na Lužnici nikdy neviděl. Stačí se podívat do zdejšího atlasu ryb a podívat se na průměrnou délku u okouna říčního. To co někteří navrhujou mi přijde ulítlé nebo si dělají z ostatních blázny.
N Petrson - ® Čt 23.3.2006 10:17:18
>> Mikuláš > máš pravdu, je to problém. Včera jsme o tom s kámošem, ač nerybářem, debatili snad 3 hodiny a fakt není jednoduché najít byť jen teoreticky nějaké smysluplné řešení. Podle mě by snad šlo zvedat ceny řekněme po 3 - 5 stech ročně, a postupně zavádět nejnutnější změny. Ale dělat aspoň něco; dosavadní nečinnost vedení svazu je tristní.
S těmi okouny ses trefil - 2 na Kyjáku, 1 na Sanačce ve Stodůlkách (Vltava 6). Na řekách úlovky potvrzují Tvé závěry - na Berounce jsem si uvláčel jednoho tradičního kolem 20 čísel (mám dojem, že každej rok je to ten samej :-), na Vltavě asi 5, ale ještě menší čudličky. Letos se chci vypravit na nějaké okounové vody, tak uvidíme.
N Thomasek Čt 23.3.2006 9:21:20
Skutečný rybář,uznávající zákony přírody,přeci ani nemůže tak nádhernou rybu vyskytující se v našich revírech,zbavit života.
Proto si myslím že debata o míře okouna je bezpředmětná a když se bych měl rozhodnout pro nějaké číslo?určitě 30+
N tucnak11 - ® Čt 23.3.2006 9:13:18
Ja bych na velkych přechradach miru okouna nechal na 25-30 cm co se jedna přemnoženych okounu jak ve pstruhovych potokach je to škodliva jen že samotnym chytanim se ho nezbavime,agregatem je jedyne zešeni. a na malych rybnikach jenom dravcem jen že se počyta 1 štyka -2 kapry a candat možna 3 kapry tak je vtym problem.Ještě je jedno vychodisko,kamaradovi se přemnožyl okoun na jeho malym rybničku šupnol tam štiky a candaty a za 2 roky měl pokoj,podminkou je chajt dravce ze dvě sezony. prominte za Češtinu
N Mikulas - ® St 22.3.2006 18:47:34
Petrson> Profi RS je super, ale moc draha. Reseni neni prave snadne, kdyz snizis limit a nepotrestas ty kdo ho prekroci je to na nic. Je to smutne, ale je to tak. Btw ty okouny jsi chytl na Kyjaku nebo na Vltavskych prehradach?
N Petrson - ® St 22.3.2006 15:51:10
>> Mikuláš > na kolik kýblů vidíš legálních 7 kg? Myslím, že do jednoho se to nevejde. Míru ne, snížit limit ano. I když to jak správně píšeš mnoho nevyřeší, problém je v nedodržování. Takže co tedy? Profi RS.
Jinak, v Praze loni 3 okouni kolem 30, ale na stojácích, kterých se ovšem povodeň taky dotkla.
N Mikulas - ® St 22.3.2006 15:40:40
Diskuse o mire okouna je v zasade temer nesmyslna, stacilo by, kdyby rybari dodrzovali to, co jiz dnes plati a neodnaseli kyble okounu pro kachny nebo na prodej do hospod a hned by jich bylo v revirech vic a ve vetsich velikostech. Nema smysl debatovat o novych omezenich, kdyz ani ta dnes platna nejsou dodrzovana. Navic, nesporny vliv na cetnost i velikost maji i vlivy prostredi, na mych oblibenych mistech v Praze napr. temer okoun vymizel po povodnich. Od te doby tam chytam a poustim okouny do 20 cm a kazdy rok jsou stale jen podobne velikosti. Pred povodni nebyl problem nekolikrat do roka 30+.
N jepice.cz - ® St 22.3.2006 15:35:22
ja bych dal miru tak 20 nebo 25 cm. vic ani min podle me nema cenu...
N hraji - ® St 22.3.2006 15:00:10
G.Moolis: já se smířil, nic jiného nezbylo, ale snažit se jeden musí pořád, co kdyby se našla skulinka
N G.Moolis - ® St 22.3.2006 13:11:36
hraji: Museli bysme se všichni vrátit na stromy. Smiř se s tím, že jsme svědci zanikajících časů. Ale každý pokus se počítá a za to ti dík.
N hraji - ® St 22.3.2006 13:05:58
G.Moolis: mám vážné obavy hraničící s jistotou, že to by nestačilo. Již dlouhou dobu se snažíme vrátit tu naši říčku co nejvíc k přírodě, ale prostě lidská společnost má nastavené nějaké hranice, přes které se nedostaneš. Je to škoda.
N rybomil - ® St 22.3.2006 11:48:04
Ze skušeností mnoha let rybolovu usuzuji, že počty okyšů na jednotlivých revírech kolísají v sinusoidě. Jen "nové" nádrže pár let po napuštění jich mívají vždy až nadbytek, viz Hněvkovice, kdy 91 - 94 nebyl problém udělat i 50 ks těch 25 +. Z dětství pamatuji potoky, kde v tůni 5x5m se dalo na pár vytažení čeřenu naplnit kýbl 20+. Největší " zásluhu " na tom má rybářská velkovýroba a privatizace. Osobně bych taky občas nechal některé ty majitele a hospodáře na rybnících chcípnout nasucho v blátě nebo posypat vápnem.
N G.Moolis - ® St 22.3.2006 11:40:35
Nastolení rovnováhy by nebyl problém. Stačí zrušit bagry, meliorace, sportovní rybolov a k vodě se jenom chodit dívat:-)
N hraji - ® St 22.3.2006 11:35:12
pppp: počet nekamarádů je mi volný, dokud mohu vysazovat na náš revír plotice, oukleje a všechny další druhy ryb, nechávám starost na rovnováze přírodě. Kde je dostatek žrádla, najdou se nakonec i predátoři. Jinak pojem rovnováha dávno ztratil svůj povodní význam, rovnováha je v současných podmínkách nemožná a přiblížit se k původnímu přírodnímu stavu nelze, prostě nelze
N masox St 22.3.2006 10:17:26
Jen se připojuji a souhlasim s hraji. Ještě pro zajímavost,nedavno jsme řešily okouna z vědcema, co dělají výzkum u nás na Římově a tam je při minimálním rybářském tlaku současná četnost okouna srovnatelná s Orlíkem. Možná že je to charakterem přehrady. O pravém důvodu ale vědci jen polemizují.
N G.Moolis - ® St 22.3.2006 10:05:33
ve všem souhlas s hraji. Problém okouní míry je podle mně typická příklad možnosti fungování místních ustanovení na jednotlivých revírech. Asi nebude problém ustanovit míru 30 na Orlíku, ale třeba na Otavě, kde se masově vyskytují malí prcci a taky se vytírají, je to nesmysl. Jsou tam pro tuhle rybu vlastně nevhodné podmínky a tím že se populace sníží rybolovem průměrná velkost ryby určitě neklesne.
N pppp - ® St 22.3.2006 9:59:54
To není komplex.Ryby o kterých mluvíš,jsou přemnoženy podle místních podmínek většinou pro to,že mají málo predátorů.A těch je málo,protože i nadměrná populace kapra přispívá ke zhoršení podmínek pro jejich život,rozmnožování atd.Jasně,že ne jen ona,ale my můžeme ovlivnit nejrychleji právě tuto.
N pppp - ® St 22.3.2006 9:51:05
hraji:tak máš cca 250000 nekamarádů.Jen si promítni vztah k ost.kapr. rybám v článcích o ,,sportovním chytání velkých kaprů".
A akademická je právě pro to ,co tu napáchali dobrovolní samozvaní ,,hospodáři".Ale přiblížit k vyváženému stavu by se dalo.
N hraji - ® St 22.3.2006 9:49:45
pppp: promiň, ale ty máš kapří komplex, ne? Na některých vodách je přemnožený cejn, jinde zlobí karas stříbřitý, někde je až nezdravě mnoho tlouště.
Rozhodně asi nejde předpokládat, že nějaká MO začne produkovat násadu okouna. Zatím se do toho neženou ani soukromníci, asi bude problém nahradit kapra okounem.
N pppp - ® St 22.3.2006 9:41:33
Jo a větší populace okounů vadí rybářům ne pro to,žeby užírala potravu ploticím a línům,ale že potahuje a ožírá každou nástrahu hozenou na kapra.
N hraji - ® St 22.3.2006 9:37:14
pppp: pokud rybář použije slovo plevelná ve vztahu k jakékoliv rybě, je můj nekamarád. :-))))) Otázka rovnováhy v revírech je v současné době čistě akademická, to uznávají i akademici z AV ČR, například profesor Baruš.
N strejka St 22.3.2006 9:30:40
souhlas s hrajim, jen nebyt zase papezstejsi nez papez a nedelat veci hura stylem, ne plosne ale uvazlive podle poznatku o vyskytu okouna v konkretnim reviru volit miru, mne by se na vetsine vod libilo cca 20cm ( nekde klidne vic, nekde bez miry), u ryb jako okoun by asi vic nez mira pomohlo stanoveni maximalniho poctu odnesenych ryb za den, bude sice pekne mit miru u okouna, ponechame-li ale kazdemu rybarovi pravo odnest si denne 7kg dvaceticentimetrovych okounu, lepsi to s jejich vyskytem v revirech jen tak nebude...
N pppp - ® St 22.3.2006 9:28:00
hraji:kdyby byly v pořádku vztahy v rybím společenstvu dané lokality/ekol.rovnováha je širší pojem/,nemůže přece dojít k dlouhodobějšímu přemnožení jakéhokoliv rybího druhu.
Všechny podobné otázky musí skončit u kapra,protože ten ovlivňuje vše.A je to sranda,jak hned víme komu co okoun sežere,ale kapr to může,protože přece je ušlechtilý.A pokud rybář nemá aspoň všeobecné povědomí o okolní přírodě,tak je velmi ochuzen,a potom mohly vzniknout pokřivené představy o tom,jak která ryba škodí a je plevelná.
N hraji - ® St 22.3.2006 9:07:34
pppp: přemnožený okoun ubírá potravu úplně všem rybám, s výjimkou těch býložravých, tedy amurů a tolstolobiků. Pokud je ve vodě velké množství okounů, vyžerou oni plankton ploticím, línům, perlínům atd. Ke kaprovi jsem se nevyjadřoval protože tato otázka není o kaprovi. A ten exkurz do lesů, nemám co dodat, nejsem lesník.
N pppp - ® St 22.3.2006 8:49:50
Já si to pamatuju taky, ale kterým rybám ubírá prostor pro život přemnožený okoun?Z jeho přemnožení spíš mohou nějakou dobu profitovat jiní dravci, ne?No a když se nikdo nebude vyjadřovat ke kaprovi, tak popíráme rybařinu, původní vztahy v našich vodách atd.Když i lesy, většinou smrkové monokultury se po 200 letech snažíme přiblížit k původnímu stavu, proč by to nešlo ve vodě, navíc ryby žijí kratší dobu než stromy, nebyl by to problém.PS:Kružberk mám přes kopec
N hraji - ® St 22.3.2006 8:36:36
pppp: myslel jsem s obezřetností stanovovat míru, měl jsem na mysli to, aby někdo nerozhodnul, že míra je 25 cm a na některých revírech se v tu ránu stane okoun nedostupnou rybou. Ke kaprovi jsem se nevyjadřoval, to je škoda slov. Co se týče případné katastrofy, pamatuji si na přehradu Kružberk (Moravice, Moravsko-slezský kraj) v dobách mého mládí (1973-74). Byla to typická voda zaplevelená okounem. Pruhované peklo na zemi.
N pppp - ® St 22.3.2006 8:23:23
hraji:s jakou velkou obezřetností?Každý hospodář by měl dobře znát podmínky na svých vodách.Okoun je naše původní ryba,žádná katastrofa nehrozí.Pokud bude stále převažovat kapr,budou ostat.ryby živořit,protože jim sežere veškerý plankton,potěr,bentos,prostě všechno.A ty keře by vůbec nebylo potřeba,kdyby kapr s amurem nelikvidovali a nepřerývali tak masivně podvodní louky a houštiny našich krásných původních druhů podvodních rostlin.I jiným původním a velmi cenným druhům našich ryb by se dařilo daleko lépe.
N hraji - ® St 22.3.2006 7:58:26
Myslím, že míra u okouna je zajímavou myšlenkou. Ovšem muselo by se k jejímu zavedení přistupovat s velkou obezřetností a znalostí místních podmínek. Například na Dalešické přehradě (Jihlava 7-8) je okounů mraky a mraky, tam by měla míra 25 cm smysl, protože mají dost potravy, ale na některých revírech není dostatek potravy a okouni moc nerostou a těch 25 cm by se ani do smrti nedočkali.
Myslím si dále, že okoun je typická ryby, která se dokáže namnožit sama, bez vysazování, jen to chce vytvořit jí podmínky. Ve vhodném období roku, (na jaře) to chce vhodit do vody pár useknutých keřů, aby měli úkryty a hlavně to chce zajistit dostatek malé bílé ryby pro malé okounky. V hladové vodě se požerou navzájem
N Hlinyr - ® St 22.3.2006 7:38:52
Okoun 25 cm? Není to trochu moc? Pak by se nedal použít ano jako menší živá návnada? Mám dojem, že v Lužnici kolem Veselí jich je dost, hlavně těch prťavejch.
N Gettinger Radim - ® Út 21.3.2006 22:54:59
Lovnou miru bych dal alespon 25cm.Zkusit nejaky pruzkum jaky je tady a snad se nekdo chyti jako ti okouni.
N MAtes(pův) Pá 21.10.2005 11:17:19
K otázce:Asi bych nezaváděl.
JM:Ve Velký a na Zrůbku se chytají běžně okouni kolem 35 tím pádem bych neřekl,že jsou na Slapech zakrnělí okouni.
Pyzda:Jseš divnej,přečti si Pána tripodu ať víš co tě čeká.
N XAXAP - ® Čt 20.10.2005 10:34:37
Pyzda: zoufale, potrenuj na zahrade a zkus to znova
N Pyzda Čt 20.10.2005 0:00:54
Xaxap : Promiň, ale nyní se prezentuješ jako CSm (celkom slušný magor). Jisté vody vykazují přiměřený výskyt okouna, ale je to cca 5% vod a v tomto případě můžeš požádat Hrajiho o ruku. Asi se schodnete, tak proč ho stále prudíš. Nejsi gay? Okounů ubylo a to silně. Proč je stále snaha vysazovat pstruha a ne okouna? Já si myslím, že pstruhů a lipanů je dost a že je třeba posílit vysazování mírových kaprů a to všade a kdykoliv.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | druhy ryb, rekordy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniWoblery SPRO Kaminari Pike (SLEVA 42%)

Tato nástraha nabízí super atraktivní akci. Při nahazování a zpětném navíjení se potopí do cca.1,8m, při trollingu za lodí pak až do 3,0m. Nástraha je osazena ultra ostrými trojháčky Gamakatsu Treble 18NS vel.2.

akce, rybareniNavijáky Daiwa EMCAST BR A

Úžasný naviják s volnoběhem. Jeho chod je mimořádně tichý a hladký. Díky široké nabídce velikostí a velmi citlivému systému bite n´ run je EMCAST BR mimo své kaprařské využití perfektní také na lov candátů a úhořů

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby - Braunstar s.p. Rybářské potřeby - Braunstar s.p.

Ústí nad Labem, Moskevská 44