MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Rybolov mimo rybářský revír

Je možné lovit ryby udicí na tekoucí vodě, která není zapsaná v soupisu revírů?Musí lovící na takové vodě být členem ryb. svazu a mít platnou povolenku a ryb. lístek nebo může lovit každý?Platí na takové vodě ustanovení RŘ?Nebo se na takové vodě lovit vůbec nesmí?

Autor diskuse: Novacek
Zařazeno do: všeobecné - RŘ, MO, svazy, 23.6.2005

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N JKL - ® Čt 16.2.2006 12:05:31
Rád bych oprášil tohle téma - podle reakcí na můj článek je spousta míst, kde se tenhle problém někdo pokouší řešit, mám na mysli požární nádrže, retenčky a podobně. Domnívám se, že pokud takovou vodu, která nesplňuje podmínky revíru - dle zákona 444/2005 Sb. - někdo zarybní a udržuje, má na ní i práva , majitele nebo uživatele, a je na něm, jak bude případný rybolov regulovat. Ale víc hlav - víc rozumu.
N Jirka K (původní) - ® St 6.7.2005 12:02:40
Petrson: Jo, máš pravdu. Především jsem si hrál se slovíčky (a současně jsem chtěl poukázat na to, že by ty formulace v zákoně mohly být kapánek lepší než jsou). V praxi to chytání na těhle vodách vnímám asi úplně stejně jako Ty.
N Petrson - ® St 6.7.2005 11:34:42
>> Jirka K. > Myslím, že vykládat si zákon tak, že když tam není rybolov vymezen slovem "pouze (na vyjm. vodách)", může se chytat všude, jen s tím rozdílem, že někde "plánovitě" a jinde (asi podle tebe) řekněme "nahodile", je dost divoká jízda na tenkém ledě a hra se slovíčky. Vím, že existují vody (nepoužívané staré rybníčky, náhony, závlahové kanály a z katastr.hlediska bezvýznamné tůňky), kde se chytat dá, aniž by to někomu vadilo ( = chytání "povoleno" stylem kde není žalobce, není soudce), ale kdyby tě tam někdo načapal a poháněl právní cestou, myslím, že s tímto výkladem bys neuspěl a už vůbec si neumím představit, jak bys dokazoval, že tam nechytáš plánovitě (to snad jedině v případě chorobomyslnosti bys mohl tvrdit, že´s ani nevěděl, co děláš). Neber to jako nějaký výpad, v praxi víme o co jde, ale beru to tak, že prostě si na takových vodách "můžu" zachytat pouze s rizikem, že i tady mě může někdo lapit.
N Pyzda Čt 30.6.2005 17:24:05
Hraji: Víš a já bych sadil krk, žes mě jako"Pavlovi" před 3/4 rokem v nějaké diskusi o zarybňování tvrdil, že tento problém nemáte a mnul jsi si ruce. To šustění jsem i slyšel. Nyní mluvíš zase jinak. O redistribuci náhrad za úlovky jsi mě tvrdil, že u Vás to je jinak, že na vše máte plán (udělátko) a náhrady za tlak. Já mám momentálně vysoký tlak a náhrada se mě chladí v lednici. Není to redistribuce, ale Pernštejn . Hraji jseš tu správně? Pamatuješ si, co jsi říkal včera? Zkus si to vyhledat ve svých odpovědích.
N hraji - ® Út 28.6.2005 17:44:27
Pyzda: když si pořádně přečteš moji odpověď na samém začátku otázky k RMV, dozvíš se i moje stanovisko Proč sem taháš RMV, to opravdu nechápu. navíc MRS RMV nemá, my máme jinou zpotvořeninu, ale obsahem stejnou jako RMV.
N Pyzda Út 28.6.2005 16:33:33
Otázka je , co je rybářský revír v ČRS. Hraji to má zmáknutý, o to nic. MRS nemá RMV. Podle mě nemůže územní svaz vyčlenit jakoukoliv vodu pro tento primitivní způsob hospodaření z peněz svazu, bez toho, aby byl v rozporu se zákonem.
Hraji: zákony jsou pro buzeranty a negramotný, ne pro svazy? Přestaň oblbovat, nebo zaujmi stanovisko k RMV, které i vás musí pálit. (Redistribuce a možnost lovu na zarybněných částech revírů ČRS)
N mejkpis - ® Pá 24.6.2005 12:39:49
Chodím na jednu takovou vodu u Pardubic, je super, hlavně na vláčku a nikdy jsem neměl problém. Nikdy totiž nikdo nepřijel. Ale zajímalo by mě, co se bude dít, když přijde. Známej mi pro tento případ doporučil ho shodit do vody a zdrhnout.
N Homer - ® Pá 24.6.2005 12:05:36
Hraji:díky, už to mám rozjetý.Čekám od nich nějaké vyjádření.Jestli se dobře pamatuju, tak tam kdysi revír byl, ale z důvodů znečištění byl před lety zrušen.Dneska už je voda čistá a ryby tam jsou.Byla by škoda to nezkusit.
N hraji - ® Pá 24.6.2005 11:41:23
Homer: tím spíš se zeptej na svazu v Ustí
tel 475 531 004
N Homer - ® Pá 24.6.2005 11:35:12
Není uvedena ani jako pstruhová, ani jako revír místního významu.
N hraji - ® Pá 24.6.2005 11:16:21
Homer: a není to proto, že je uvedena jako pstruhová voda v jiném popisu revírů. Zeptej se radši ještě na vašem územním svazu v Ústí
N Homer - ® Pá 24.6.2005 11:10:12
Jak se s tím vypořádám to právě nevím, proto jsem se kraji ptal.Jinak si ale myslím, že možnost kontroly na vodě mimo revír je asi dost nízká.
N hraji - ® Pá 24.6.2005 10:58:30
Homer: a jak se vypořádáš s povinností před lovem zapsat datum a revír na kterém lovíš?
N Homer - ® Pá 24.6.2005 10:55:58
Řešil jsem podobný problém s Chomutovkou.Od Chomutova až k Postoloprtům není zapsaná v popisu revírů.Na můj dotaz na krajském svazu v Ústí n.L. mi na podobnou otázku zatím nikdo neodpověděl.Podle mého názoru se dá na takové vodě lovit pokud mám platnou povolenku a ryb. lístek.Ryb. řád vychází ze zákona a je proto nutné ho dodržovat i při lovu mimo revír.
N hraji - ® Pá 24.6.2005 8:00:18
Jirka K: předpokládám, že máš povolenku, takže v nejhorším případě se dopustíš přestupku, když nebudeš mít zapsáno správně.
Moje zkušenost je, že na takových "neatraktivních" revírech si rybář, který to umí s plavačkou, zachytá líp než na velkých revírech, protože tam jsou zapomenuté ryby. Chodím na jedno takové zapomenuté rameno řeky Moravy, jsou tam okouni, plotice a další menší rybka, ale je to zážitek
N Jirka K (původní) - ® Pá 24.6.2005 7:48:18
hraji: OK a ten "muj" zapomenutý potok si nechám zase jen pro sebe :-).
N hraji - ® Pá 24.6.2005 7:30:40
JIrka K: ahoj, včera jsem to konzultoval s technikem svazu, který má na starosti revíry, dekrety na ně a podobně v MRS. Ten tvrdí, že na tekoucí vodě se to ani stát nemůže, že malé, často bezejmenné toky, patří v dekretech pod větší toky, na kterých jsou revíry vyhlášeny, pramenné oblasti rovněž. Výjimka může nastat u různých malých rybníčků, na které se mohlo zapomenout. Jinak se nic neděje, objasnili jsme problém.
N Jirka K (původní) - ® Pá 24.6.2005 6:49:24
hraji: Tak musim uznat, že jsem to trochu přehnal. Doma jsem totiž otevřel mapu ryb. revírů a neměl jsem před očima hafo vodních toků, co nejsou revírama. Možná kdyby ty mapy ryb. revírů byly v měřítku 1:50000, tak by se tam snad něco našlo. Ty "zapomenuté vody" budou asi fakt výjimkou. Pokud jsi nic nenašel, tak Ti pošlu mejl s popisem toho "meho" potoka včetně čísla základní vodohospodářské mapy 1:50000.
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 18:55:22
hraji: Promiň, že píšu až teď. Byl jsem doteď mimo a teď jsem se jen na chvilku stavil. Prostě si myslim, že stačí kouknout do mapy a hned těch toků (respektive částí toků), co nejsou revírama uvidíš hafo. Jak teď přijdu domu, tak se taky MRKnu. S tím vlastnictvím bych si nebyl tak jist. Předpokládám, že motýla si v tvym lese chytit mužu a krádež to nebude. Rostliny tam samozřejmě smim trhat, jen pokud mi to speciální právní úprava dovolí (myslim, že si tam podle lesního zákona smim nazbírat borůvky), protože porosty jsou jinak vždy součástí pozemku - tedy tvoje. Možná mi vyčiní orgán ochrany přírody (pokud ten odchyt motýla bude v rozporu se 114/1992), ale v obcanskopráívní rovině to bude OK. Jak to bude ale s tím vlastnictvím ryb volně žijících v tekoucích vodách by tu mohl vysvětlit nějaký právník. Nicméně už jsme s těma úvahama trochu mimo realitu. Stejně totiž počítam s tim, že výklady zákona budou v praxi takový, že se na vodním toku mimo rybářský revír chytat nesmí. Nicméně je fakt, že porybní tam nechodí, protože tam taky nemaji co dělat (jejich půsopnost tam nesahá).
N hraji - ® Čt 23.6.2005 13:58:16
Každopádně bych to uzavřel, nejsou u nás toky, které nikomu nepatří. I když na nich není vyhlášen revír, je pro lov ryb nutné povolení, minimálně majitele těchto vod, jinak je to prostě "krádež" srovnatelná s krádeží ovoce nebo zeleniny z ničího pole
N hraji - ® Čt 23.6.2005 13:56:39
Jirka K: podívám se doma, sedím v práci a taky tu nemám mapy, ale nemůžeš alespoň říct jméno toku, jinak budu hledat dva dny a stejně nic nenajdu
N hraji - ® Čt 23.6.2005 13:55:35
občasný rybář: tak to ti řeknu přesně, to je "můj" revír Svitava 1, ale ta část je vyhrazena jako "chovná" neloví se tam.
N občasný rybář Čt 23.6.2005 13:35:08
hraji: a co třeba potůček co teče v Brně na Radlase-přímo naproti jihomoravské plynárenské na straně kde je teplárna? Když jdu občas kolem vždy mě udiví kolik je tam rybek, kačen a podeobného zvířectva. Že by to byl nějaký revír tak o tom nevím a komu to patří taky ne.
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 12:51:31
Omlouvam se, že v mém pojetí jsou ty revíry živé. Nakonec život v nich přece je:-)
hraji: Zkus doma MRKnout do tý mapy. Nevylučuju, že nebyl zvyk to všade dělat trochu jinak (to, jaký části toků se vyhlašovaly za revíry). Takže pokud máš mapy i pro jiný území, MRKni do nich taky. Moje zkušenost je, taková, jak jsem popsal níže. Tady ale mapy a soupis revírů nemam.
N hraji - ® Čt 23.6.2005 12:24:16
Jirka K: v tom bude právě ten problém, dříve byla taková praxe, že všechny toky, například přítoky (pokud nebyly vlastním revírem), byly automaticky včleněny do revíru, stejně tak stojáky (propadliny po těžbě, písníky a podobně) v povodí toku, který byl revírem, se automaticky zahrnovaly do revíru a tyto staré dekrety nikdo neměnil.
Neber to tak, že se s tebou chci hádat, nebo tvrdit, že nemáš pravdu, jen chci abychom se shodli.
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 12:18:10
hraji: Ty, o kterých vim, Ti tu popisovat nebudu (to nemyslim ve zlym). Zkusme na to ale jít z jiný strany. Otevři si mapu rybářských revírů (myslim, že v některých jsou vyznačeny revíry včetně chovných částí) a uvidíš, kolik tekoucích vod revírem není. Je to samozřejmě potřeba v konkrétním případě ověřit "soupisem revírů" a případně i jinak.
Jinak vycházim z toho, že nikdy revíry nevznikali ze zákona, ale vždy rozhodnutím rybářského orgánu.
N hraji - ® Čt 23.6.2005 11:59:16
Jirka K: jsi si prosím jistý tím, co tu píšeš, zejména u tekoucích vod? Nebo je to tvůj pocit. Uveď prosím konkrétní příklad, nejlépe ve formě: název toku dle vodohospodářské mapy, říční kilometr odkud pokud to podle tebe není revír. Pokud vím a pamatuji si, tak revíry na toku navazují a velmi ča¨sto se používá formulace od .. až k pramenům včetně všech přítoků, atd. Na území MRS nevím o žádném úseku tekoucí vody, mimo vodárenské nádrže, které by byly vyjmuty z revírů
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 11:37:53
hraji: Tekoucí vody, které nejsou rybářským revírem znám. Přesněji řečeno dříve (v době, kdy uživatelem revírů byly jen svazy, nebo MO) to revíry nebyly a předpokládám, že se na tom od té doby nic nezměnilo (že tam nebyl potom revír vyhlášen). Předpokládám, že takových vod je fakt hodně. Vždyť je přece běžný, že revírem je pouze ČÁST vodního toku.
N hraji - ® Čt 23.6.2005 10:21:55
JirkaK (původní): tekoucí voda, která není ničí, snad ani neexistuje. Vůbec nepředpokládám, že by na tekoucí vodě nebyl vyhlášen revír?
Znáš nějakou takovou?
Mimochodem ten tvůj výklad o rozsahu platnosti zákona právě právníci zpochybňují, tvrdí, že zákon platí pro lov ryb bez ohledu na to, kde je vykonáván.
Já osobně ale vnímám ustanovení zákona tak, jak jsi to napsal ty.
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 10:18:19
Jinak Hraji popisoval situaci, kdy ta voda je REVÍREM (jehož uživatelem není svaz)a já zas tu situtuaci, kdy ta tekoucí voda revírem není. Pokud máš pochybnosti, zda je nějaká voda revírem, pak by Ti měl dát odpověď příslušný rybářský orgán (vetšinou to bude krajský úřad) - §4 odst. 1, § 21 a § 22 odst. 6 zákona.
N Jirka K (původní) - ® Čt 23.6.2005 9:08:31
Pokud zákonodárce chtěl říct, že lov ryb lze provádět POUZE v rybníkářství nebo při výkonu rybářského práva (které se vykonává pouze v rybářském revíru - § 6 odst. 1 zákona), pak to mohl zřetelně do zákona napsat. Myslim si, že zákon lze vyložit tak, že lov ryb mimo rybník a mimo revír (tedy na tekoucí vodě, která ale není revírem) není zákonem blíže upraven. Pak tam asi nemůžu lovit a přisvojovat si ryby PLÁNOVITĚ (to by byl výkon rybářského práva, které je možno provádět jen v rybářském revíru - § 2 písm. f) - prostě si ty vycházky k vodě nesmim moc plánovat :-). Přitom asi stačilo aby ustanovení § 2 písm. a) končilo slovem "organismů" a v následujícím paragrafu by bylo napsáno, že rybářství se může provádět pouze v rybníkářství nebo při výkonu rybářského práva.Přesto, že to takle jasně podle meho názoru vyjádřeno neni, počítám s tím, že zákon bude takto vykládán. Jinak je fakt, že tyto "ničí" vody (kde se o ryby žádný uživatel nestará) maji svoje kouzlo.
N hraji - ® Čt 23.6.2005 8:05:15
Několik otázek najednou, zkusím postupně odpovědět.
Není mnoho tekoucích vod, které by nebyly uvedeny v popisech revírů MRS nebo ČRS, pokud takové vody jsou, hospodaří na nich nějaký jiný subjekt, dříve například Lesy české rypubliky, Vojenské správy (v bývalých vojenských prostorech) atd. Takže je třeba nejprve zjistit, kdo na takové vodě hospodaří. Jestliže to zjistíš, tím se vyjasní, zda tam smíš lovit. Obecně vzato výkon rybářského práva přenechává stát jen držitelům Rybářského lístku a povolenky k rybolovu. Členství ve svazu však není podmínkou, oba svazy již dnes nabízejí povolenky pro nečleny svazu. Takže rybářský lístek a povolenku budeš pro výkon rybářského práva potřebovat vždy. Na všech vodách, kde se loví ryby platí ustanovení zákona 99/2004Sb., vyhlášky 197/2004Sb. a Bližší podmínky (RŘ) platí jen pokud uživatel revíru nějaké vydal.
Rozhodně je třeba podrobně zjistit ještě před vlastním lovem, komu voda "patří" a jaký je na ní režim, abys například nelovil na chovném potoce.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | RŘ, MO, svazy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLehátko Premium + přepravní taška

Za 2.556
Dodáme za zaváděcí cenu do 24 hodin bez poštovného a balného pokud se přihlásíte dosáhnete na další bonus v podobě 3%.Akční balíček, který se skládá z oblíbeného lehátka Premium a transportní tašky, která je uzpůsobena přesně na toto lehátko.

akce, rybareniNovinka 2017 Chyť a pusť Krmítková směs 3kg

Za 149
Dodáme do 24 hodin a pokud se přihlásíte obdržíte další bonus v podobě 3%. Vyrábí se v příchutích: Orlická mušle, scopex, vanilka, černý halibut, jahoda

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus - Prostějov Gammarus - Prostějov

Prostějov, Wolkerova 10