Prut na sumcovou přívlač

Potřeboval bych poradit s výběrem prutů na sumcovlačku
Přehrada , rybník, sem tam řeka
Délkově do 2,4-2,5m
Nástrahy gumy , woblery , plandavky
Autor diskuse: DoDoS - Profil , 20.5.2025 dravci - náčiní, doplňky

Notoš - Profil | St 28.5.2025 10:43:48

kralicek >> moje sestava: prut 355 gramů + naviják 435 gramů i s pletenkou

    Nkralicek - Profil | St 28.5.2025 10:28:39

    murphyy >> kilovej naviják hezky vyváží ten půlkilovej prut :-)
    Naviják na tyto účely kupuju hlavně podle brzdy (30 kg ideál) a návinu na otočku (110+ cm ideál). Ostatní parametry zas tak moc nerešim. Jestli bude mít sestava o 200g míň (a bude padat na hubu) nebo víc nemá smysl moc řešit, tady jsou důležitý úplně jiný parametry. Málokdy se chytá déle, než dvě hodiny v kuse, pak bývá přejezd a odpočinek

      Nmurphyy - Profil | St 28.5.2025 10:20:06

      kralicek >> cize kilovy navijak jo ok

        Nkralicek - Profil | St 28.5.2025 9:52:31

        murphyy >> neprehnal. Je to naprosto adekvátní sestava na přívlač do tropů (Saltiga Dogfight 970 g a Shimano STC Caranx Kaibutsu do 300g má cca 480 g).
        Jako je fakt, že jsem tu sestavu teď asi o 100 g odlehčil, protože jsem Caranxe vyměnil za HR, který je prostě o něco málo lehčí.

          Nmurphyy - Profil | St 28.5.2025 9:47:34

          kralicek >> neprehnal si to s tymi 1.5kg? to uz maju komplety s velkymi navijakmi okolo kila a prutmi okolo pol kila napr na sumcovy stacionarny lov

            Nkralicek - Profil | St 28.5.2025 9:26:30

            otoš >> jsou to holatka, tak se bojej opravdovy prace 😂
            Moje nejtezsi vlaceci sestava ma kolem 1,5 kg (prut, navi, snura) a uhazet se to da. V posilovne jsem nikdy nebyl. A ano, boli to. Obcas...

              Nmurphyy - Profil | St 28.5.2025 9:21:10

              otoš >> s tym ramenom to je na dlhsiu diskusiu, ale ano cim viac svalov tym lepsie-prirodzene vzniknutych..ale problem napr s pravym ramenom-pobolievanie, obcasne pichanie, aj mimo svalovej namahy moze pochadzat z nie prave najzdravsej pecene/jater.
              signal tela, podobne ostatne signaly ktore telo dava ked je problem s inymi organmi alebo deficit urcitych nutrientov, napr spominany horcik - krce vo svaloch, trasenie koze v oblasti ocnych viecok, nepravidelny srdcovy rytmus, unava..ale to mozu byt aj dosledky celkoveho dlhodobehu zapalu

                Notoš - Profil | St 28.5.2025 8:21:54

                4Hubert >> tak v polobotkách na ryby snad nikdo nechodí...

                  N4Hubert - Profil | St 28.5.2025 8:20:06

                  otoš >> A co obuv? Nepodcenovat :)

                    Notoš - Profil | St 28.5.2025 8:13:12

                    Jo a ještě jsem zapomněl napsat, důležitý je i příjem tekutin, např. takový hořčík v minerálce Magnézii tělo a svaly docela nabudí.

                      Notoš - Profil | St 28.5.2025 7:46:50

                      Ještě malá technická: bolest v zádech při sumcovláčce ze břehu je důsledkem špatného postoje. Základem je, aby rybář stál na rovné ploše, tu si musím kolikrát sám udělat a proto mám u sebe starý nůž. Ne všechny břehy u řeky jsou jak plošina. Pokud má člověk pod nohami nerovnost při stání (např. i malý kámen, drn) tak do půl hoďky začnou ty záda bolet. Stačí i cenťák kdy je levá noha výš než pravá. Problém s ramenem se dá odstranit fakticky jen a jen tréninkem v posilovně. Taky nezvednu činku 100 kg bez tréninku.

                        Notoš - Profil | St 28.5.2025 7:33:15

                        kráca >> v ruce jsem ho měl, ale nechytal jsem s ním...blank prutu je origoš made in Japan, takže žádná Čína...s tím prutem se nemusíš bát žádného sumce
                        :-))
                        Tady se hledá ten kompromis zdolání velké ryby na ,,jemný" prut z důvodu hmotnosti prutu. Bohužel takhle to nefunguje...Kdybych mohl doporučit, tak doporučuji mimosezonní trénink v posilovně...(nadsázka)
                        Spousta lidí říká, že je to řehole, že u sumcovláčky bolí záda a podobně...Člověk, který má slušnou kondičku, tak to večerní dvouhodinové vláčení dá...Pokud na to nemá fyzičku, tak ať sumce na přívlač nechytá...Já například nejezdím na plochodrážní motorce, protože mě to nebaví. A proto si ji vlastně nemusím ani koupit.

                          NSethy - Profil | St 28.5.2025 6:28:03

                          P!F >> tak tak.
                          Btw co se dnes nevyrábí v Číně? Samozřejmě že se pár vyjímek najde, ale…
                          A úplně chápu že ne každý chce drahý prut.

                            NSethy - Profil | St 28.5.2025 6:25:25

                            kráca >> netusim, o tom prutu jsem nikdy neslyšel.

                              Nkráca - Profil | Út 27.5.2025 22:36:32

                              Sethy >> A co Sportex Catfire CS2 240cm 30-120gramu?

                                Notoš - Profil | Út 27.5.2025 21:40:28

                                P!F >> Můj známý mě natočil na video, kdy jako 63 letý těžký kuřák jsem utíkal se sumcem na prutu dolů po proudu rozvodněné řeky Moravy... Nemohu některé sekvence zveřejnit, protože bych se styděl...Jen si tak matně vzpomínám, jak jsem panu bohu přísahal, že přestanu již kouřit...

                                  NKopov - Profil | Út 27.5.2025 21:29:47

                                  P!F >> já vím ,že má z velké části pravdu. Jsou to prostě pruty na sumce a ne na půlce. Přesně jak píše. Asi všichni víme že velká ryba jde při nějakých zkušenostech a nějaké dávce štěstí zdolat s čímkoliv. Ale třeba urvanej vobler v hubě a nebo to vysíleni z boje třeba v teplé vodě té rybě asi moc štěstí nepřinese.
                                  Jen prostě tady to chytáni s těmito pruty není úplně příjemný a menší rybu kterých je většina si člověk moc neužije. Dostat velkou rybu na prut v našich vodách je o velikým štěstí a nebo moři hodin. Tak člověk hledá nějaký ten kompromis. Jit cíleně vláčet do rozvodněné řeky a nebo třeba na Pád,tak si ten těžší prut taky vezmu. Ale na běžný chytání radši zvolím tu vybavu trošku lehčí.
                                  Před týdnem jsem při úhořích dostal na prut velikého sumce na 80gr prut se 40tkou silonem. Na rybníku bez proudu. Hodinu jsme se přetahovali a já s ním neudelal vůbec nic. Když se rozhodl jet,tak jel 80m . Když se rozhodl stát na miste tak prostě stal s já s ním nedokázal v podstatě hnout. Po hodině mi to o něco urazil.
                                  To stejné je velký sumec z lodě na hlubší vodě. Když je ta ryba vysílená tak začne využívat svoji váhu. Jen tak si tam kdesi dole visí. Když na to člověk nemá výbavu,tak ho po kouskách pumpujes se staženou prdeli nahoru ,dostaneš ho do poloviny sloupce a on udělá dvě tempa a je zas u dna. Když máš štěstí a dostaneš ho,tak jste z toho zničení oba- ty i ten sumec. To je ten důsledek toho slabšího vercajku a kompromisu. Blbý je ,že při tom běžným vláčení tu velkou rybu dostaneš na prut ne moc často a většinou zrovna tehdy když to nejmíň čekáš.

                                    NP!F - Profil | Út 27.5.2025 20:29:58

                                    Kopov >> Záleží... Ono má Sethy v podstate pravdu. Keď človek chce cielene chytať sumce nie s cieľom nalapať metrovky, tak skrátka nakoniec po pár urvatých rybách zistí, že to všelijakými šťukovými prútmi jednoducho nejde. Ako ja by som ten black cat ani madcat nechcel, primárne v tie čínske veci nemám dôveru ( jednoducho čínska kontrola kvality je naprd ) a vždy to bude robustnejšie a dosť ťažšie než kvalitné prúty ( áno, nebude to primárne určené na sumce, ale jednoducho blanky na morský rybolov sú fakt použiteľné aj na sumce ). Ten rozumný kompromis medzi váhou a silou sa blbo hľadá, je to pomaly na každú vodu a podmienky inde, ale akonáhle sa chytá z brehu a nejde ísť za rybou, tak to bez festovného cajku nejde. Ja si napríklad z ničím odporúčaným vôbec neviem predstaviť chytať, doby keď som mal chuť nechať sa ťahať rybou po krk vo vode kilometer dole prúdom sú už za mnou. Ale tak možno mám málo skúseností...

                                      NSethy - Profil | Út 27.5.2025 19:05:10

                                      Lauri >> 20-210g. To mluví za vše 😂

                                        NLauri - Profil | Út 27.5.2025 18:57:00

                                        https://share.google/HeS1WOXKkmVYhUBVO
                                        Co tenhle? Ale zdá se mi dost těžkej na několika hodinovou vláčku. Ikdyž tak dlouho u vody nikdy nevydržím. Vypadá dost bytelně