Prut na sumcovou přívlač

Potřeboval bych poradit s výběrem prutů na sumcovlačku
Přehrada , rybník, sem tam řeka
Délkově do 2,4-2,5m
Nástrahy gumy , woblery , plandavky
Autor diskuse: DoDoS - Profil , 20.5.2025 dravci - náčiní, doplňky

P!F - Profil | Ne 15.6.2025 21:30:15

otoš >> ale oni defacto už nie su... každý tú vojnu berie ako smutnú minulosť.

    bridil - Profil | Čt 12.6.2025 7:46:52

    Prodám sumcovy prut na přívlač Sportex Top Cat Spin 250 cm 60-120 gr. Stav jako nový v záruce. Cena 4000 kc

      yarda_1 - Profil | Čt 5.6.2025 11:49:37

      otoš >> Od 2009 celkem jo...

        otoš - Profil | Čt 5.6.2025 9:30:39

        yarda_1 >> Tamilští tygři nejsou zas úplně v pohodě…

          yarda_1 - Profil | Ne 1.6.2025 0:11:41

          P!F >> No jasně, já zažil Srílančany (?) směrem na jih a taky byli v pohodě, faktem, že na lodi sonar byl. Ale jestli je to bokovka (zatím?) tak je to hodně hledání...

            P!F - Profil | So 31.5.2025 21:53:52

            yarda_1 >> ja som postretal strašne kamarátskych domácich čo radili, boli sme aj z lode, no ale holt sonar je mimo ich rozpočet...

              yarda_1 - Profil | So 31.5.2025 14:12:56

              P!F >> Ten lov na moři dost často vyžaduje sonar a znalost, takhle jsem na Madagaskaru taky chytal ze břehu :-)

                P!F - Profil | Pá 30.5.2025 21:11:01

                yarda_1 >> chytal som aj z lodi ( väčšina rýb ) aj z brehu ( vzhľadom k pomeru rybohodiny/zábery je to sakra horšie ako doma... ).
                Srí Lanka, východné pobrežie. Ale ja to mám skôr o cestovaní, ryby sú iba bokovka.

                  yarda_1 - Profil | Pá 30.5.2025 10:50:02

                  P!F >> Troufnu si říct, že bude rozdíl ryba ze břehu a ryba z lodi. Mně připadly všechny ryby zdolávané z lodi rvavé.... Kam to bude v srpnu, jestli to není tajné?

                    P!F - Profil | Pá 30.5.2025 10:03:08

                    yarda_1 >> si holt musím počkať do augusta a dúfať, že tentokrát sa zadarí.

                      yarda_1 - Profil | Pá 30.5.2025 9:54:50

                      P!F >> 10 kg plus to bývá fun :-) V některých případech i 5 kg plus.

                        Sethy - Profil | Pá 30.5.2025 7:57:27

                        P!F >> Jj taky jsem v Ománu řešil jestli jíst sušený datle nebo čerstvou rybu. Rozhodnutí vždy padlo dost rychle 😂

                          P!F - Profil | Čt 29.5.2025 23:57:58

                          Sethy >> bolo to GT, fakt to bojovalo na úrovni blbeňa... pocitovo tie žltoplutvé trevaly čo ich bolo hodne okolo brehov bojovali viac (ale ako lvl karas, žiaden extrém to nebol ) a áno, tuniak na brehu bojoval o moc viac ako vo vode, ale prd mu to bolo platné, skončili všetky ako potrava, holt keď si más vybrať medzi tuniakom a kuracím z kambodže, neni moc o čom 😅

                            Sethy - Profil | Čt 29.5.2025 22:16:49

                            P!F >> bylo to GT nebo jiné trevally? Male trevally (různé druhy) bych uz kolem pul metru určitě nepřirovnal k bolenovi. Mrtvou váhu jsem u žádného tuňáka nezažil ani na břehu, natož tak ve vodě 😂
                            Ja teda na moři ještě nezažil slabou rybu (kromě malých jehlic a barakudek)

                              Sethy - Profil | Čt 29.5.2025 22:10:20

                              murphyy >> ano proto jsem tam psal co jsem psal 😂

                                P!F - Profil | Čt 29.5.2025 20:44:38

                                Sethy >> kde je tá hranica pri morských rybách, kde to začne byť fun? Ja mám pochytané len menšie ryby poväčšine z brehu a bokovku pri normálnej dovolenke, ale GT čo malo kúsok cez 3kg ( zožrali sme ho, preto viem váhu ) bojovalo na úrovni blbeňa v rovnakej váhe. Tuniak v podobnej váhe vytiahol z cievky po zábere pár metrov a potom mŕtva váha, zopakoval to ešte raz, hotovo. A to sa bavíme utra light cajku na more, 80g prút daiwa, 5000ka speed...

                                  otoš - Profil | Čt 29.5.2025 20:40:41

                                  siluri >> Jako se Stellou je to reální...(to céčko 100)
                                  :-)

                                    P!F - Profil | Čt 29.5.2025 20:35:25

                                    siluri >> síce mám naviják s brzdou na milión kg, ale zatiaľ som to na rybe netestoval. Každopádne brzda na 12kg v kombinácii s mojimi palčekmi na cievke multíku úplne stačí, aby mi to vyrovnávalo ruky a ťahalo moju malú poltovú loďku proti prúdu. Neviem si vôbec predstaviť dvojnásobnú brzdu ( ako súvislý ťah ano, ale do toho kopanec tak spravím asi salto do predu ) držať prút jednou rukou a usmievať sa.

                                      siluri - Profil | Čt 29.5.2025 20:11:52

                                      Sethy >> to bude nejaky chytak..
                                      Ne, jasne, jak som pisal - na more to chce len to najlepsie dostupne, nemam ziadne pochybnosti. Ja som ani sumcoprivlac nepodcenoval ked som sa tomu serioznejsie venoval, ale to uz je minulost, mam splnene, teraz je priorita Z100+

                                        murphyy - Profil | Čt 29.5.2025 20:09:23

                                        Sethy >> to jo na take ryby cim vacsia "kapacita" brzdy tym lepsie samozrejme, inak toto posledne video co si dal BG 8000 tam je brzda slabsia 15kg

                                          otoš - Profil | Čt 29.5.2025 20:02:28

                                          murphyy >> :-))

                                            murphyy - Profil | Čt 29.5.2025 19:48:44

                                            siluri >> dobree :))
                                            "myslel som ze taham svetovy rekord a nakoniec sa pri clne zjavi mala 15kg ryba, myslel som ze ma je.ne""

                                              Sethy - Profil | Čt 29.5.2025 19:48:11

                                              siluri >> je jasné že brzda v průběhu “slábne” až ji někdy i ustavíš. Ale co je lepší aby ti slábla brzda na 30kg nebo na 15kg?

                                                siluri - Profil | Čt 29.5.2025 19:29:34

                                                otoš >> na ich obranu (co ma je po nich:) je pravda ze su to neni rybari a zdolavaju "len" silou, nie "rybarsky" ale ten princip - to porovnanie sily brzdy je dost patrne bych povedal. Nepodarilo sa mi narychlo vygooglit typ toho MP, ale myslim ze tieto maju bezdu okolo 30kg. A ked porovnam fyzicku tychto chlapov (ktorych musi drzat dalsich 5 ludi) voci trebars Brigsymu :)) tak ma nikto nepresvedci ze ustoja to iste, tzn niekde je chyba - za mna tie brzdy na sw stacionaroch vädnu.
                                                Kazdopadne nijako nespochybnujem silu morskych ryb a aj ked nemam vlastnu skusenost (nastastie sa mi nechce to skusat - zas som usetril:), zasnem z videi o chytani GT, Dogtooth tuna a inych, mam kamosov co mi hovprili zazitky z Omanu - u nas chytaju sumcov - "prva ryba, suboj jak kkt, cernoch ma drzal za pas, myslel som ze taham svetovy rekord a nakoniec sa pri clne zjavi mala 15kg ryba, myslel som ze ma je.ne" a podobne.. "S nijakou nasou rybou neporovnatelne" a verim - oko neni p.ca, oko vidi - aj z videa.. Tam to chce ozaj len tie najlepsie navijaky ked to nema byt na par rybaciek a do kosa, alebo aby sa to na rybe nezlomilo v nohe a "nebrnklo" po prstoch :)

                                                  otoš - Profil | Čt 29.5.2025 18:58:35

                                                  siluri >> tuším z arm wrestlingu mistr světa Devon Larratt tu rybu jakž takž udržel ... Já bych tu rybu nedal, ani kdyby byla mrtvá...
                                                  :-))

                                                    siluri - Profil | Čt 29.5.2025 18:14:22

                                                    Narychlo test 23kg
                                                    Predstavujem si ustat ten tah vodorovne - od rybara.. :)
                                                    https://m.youtube.com/watch?v=x81Guy5jNHM

                                                      siluri - Profil | Čt 29.5.2025 18:12:56

                                                      Toto mi skor pripada jak brzda utiahnuta na 30kg :)
                                                      Viem ze saltigy, stelly, makairy a pod. maju pisane silne brzdy len sa mi nezda, ze ked uz sa to rozbehne tu papierovu "suchu" silu aj dokazu udrzat a nevyvadnu (jak brzdy na aute) - tzn. ze realne brzdia tou silou.. Nejde mi fyzicky pochopit ze netrenovany clovek doslova ustoji 30kg tah a bez pasu. Este ked ryba taha kolmo dole dajme tomu, ale ked ide ryba od rybara? Jedine zaprety jak ten Brigsy ci jak mu je - nohami zapret telo + udicu niekam opret a non-stop dotahovat uz dotiahnutu brzdu
                                                      https://www.tiktok.com/@blacktiph/video/7366661728010177838

                                                        murphyy - Profil | Čt 29.5.2025 13:19:07

                                                        otoš >> ale to ze ti zabral na inom fleku uz nenapises :) predtym na brehu kamene, potom trava

                                                          otoš - Profil | Čt 29.5.2025 13:04:41

                                                          murphyy >> mě tenhle sumeček překvapil kolem třiadvacáté hodiny, lovil kolem břehu a ,,pukal" o sto šest...musel mít strašný hlad. Na druhý den mi opět zabral, sám jsem se divil, že přes noc vyrostl o metr...

                                                            kralicek - Profil | Čt 29.5.2025 12:54:45

                                                            murphyy >> kamarád měl kdysi v akváriu sumce (20cm) a bylo krásně vidět, jak těma fousama "vidí". Hodils mu do akvárka třeba červa a okamžitě věděl, kde ten červ je i když ho nemohl vidět (ležel schovanej v trubce na dně a čouhaly jen ty fousy). Nicméně reakce na červa byla většinou chabá, dojel se podívat a vrátil se do svý trubky. To samý žížala. Tu teda většinou nakonec sežral. Ale jak si do akvárka hodil pijavici, okamžitě věděl o co jde, zamával fousama a vyrazil z trubky. Rychlost s jakou ji do sebe narval a vrátil se zpět do trubky byla neskutečná.
                                                            Přesně věděl, co se ve vodě děje, přesně poznal cos mu tam hodil.

                                                              murphyy - Profil | Čt 29.5.2025 11:54:49

                                                              Angler76@ >> presne tak, a zistil som ze aj dobre vidi resp vnima vsetko okolo seba..raz mal kamos jedneho okolo meter a pol uviazaneho v plytsej vode, isiel som do vody ho pozriet, ako tak krasne lezal vo vode ma napadlo ze ho skusim pohladit za hlavu, uz neviem ci som aspon namocil ruku do vody, ale zrazu len som vrieskal ako sa mi zakusil do nohy, z nicoho nic bleskova rana..vedel presne kde mam nohy, co idem robit..a to zakusnutie sa mi stalo uz dva krat, par rokov predtym este s inym sumcom ked som si ho tiez dovolil ist pohladit :)

                                                                Sethy - Profil | Čt 29.5.2025 11:52:11

                                                                Blbej příklad ale pro představu stačí 😉

                                                                https://youtu.be/8Pu2orijvh0?si=adzeDNbzB-0NA27i

                                                                  Sethy - Profil | Čt 29.5.2025 11:48:30

                                                                  murphyy >> ale je utažená na krev. Tohle prostě nepochopíš dokud tam nebudeš.

                                                                    Angler76@ - Profil | Čt 29.5.2025 11:32:21

                                                                    kralicek >> Ty různorodé souboje dělají rybařinu tím čím má být.Nikdy nezapomenu co předváděl fousáč 165 v proudu tenkrát na řece v plném proudu a já bezbraně jen držel klacek a zíral na další jeho kousky.Krásně to popisuje Milan Rozsypal ve starších číslech Kajmana.Finta č1 polyká naschvál vodu aby nabral větší váhu a znásobil větší tlak na šnůru.Finta č2 stočení do podkovy a nechat se unášet proudem aby se nemusel sám namáhat.Výpady a mlácení ocasem do šnůry jsou tradiční způsoby boje,ale první 2 zminované jsem viděl a zažil poprvé.Je to chytrá ryba a člověk nikdy neví co mu nově předvede.

                                                                      kralicek - Profil | Čt 29.5.2025 10:10:20

                                                                      murphyy >> Nevim podle čeho soudíš, že ta brzda neni utažená. Je. Je utažená tak, že s tim rukou sotva otočíš a o trochu víc utažená už nefunguje jak má.

                                                                        siluri - Profil | Čt 29.5.2025 10:08:22

                                                                        kralicek >> "největšího jesetera mám kolem 150 kg, ale 15kg GT je na zdolávání MNOHEM větší mazec" - to je sila a zaroven parada.
                                                                        Suhlas s tym ze sumec v podstate hovno bojuje

                                                                          murphyy - Profil | Čt 29.5.2025 10:07:09

                                                                          kralicek >> jasne ja to nijako nespochybnujem ani neporovnavam, len islo o zamyslenie nad
                                                                          "ryba si stejne vezme i pres tu 30kg utazenou brzdu"
                                                                          za mna to nie je uplne dotazena brzda na krev, ale ok viem ako si to myslel, dik za infa

                                                                            kralicek - Profil | Čt 29.5.2025 9:50:40

                                                                            Video Thumbnail
                                                                            murphyy >> tady je video ze zdolavani na jigging. Saltiga dogfight utazena fest a v prubehu jeste dotazena na tvrdo. Prut je Shimano JigWrex do 300 g (poleno, co se sotva ohne) a ryba jede jak nic.

                                                                              kralicek - Profil | Čt 29.5.2025 9:40:17

                                                                              murphyy >> fakt je ten, že brzdu mám utaženou v podstatě na krev (rukou s tim sotva otočíš) a i 5-6 kg GT si přes brzdu vezme. GT kolem 15-20 kg nemá problém přes tu utaženou brzdu jet desítky metrů. Dogfight má brzdu na 32 kg (dle výrobce), nikdy jsem to neměřil, ale nemyslim, že to je daleko od reality. Při poslednim většim GT jsem si v lodi 2x rozbil hubu - do prutu jdu celou silou i vahou a když ryba třeba změní směr nebo na chvíli povolí, tak to občas neustojim. Ono se mořský chytání nedá s chytáním sumců srovnávat. I velkej sumec je furt pomalá ryba s menší silou než průměrnej úlovek v tropech. Respektive sumci chybí ta výbušnost a rychlost, je jenom těžkej. Sumce sice moc nechytám, ale jezdím třeba na jesetry na Fraser do Kanady (to je se sumcema celkem srovnatelný, navíc jeseteři skáčou), největšího jesetera mám kolem 150 kg, ale 15kg GT je na zdolávání MNOHEM větší mazec.

                                                                              Ono je těžký přesvědčit někoho, kdo to nezažil a má jen teoretickou představu. Vozim do tropů i totální začátečníky (co se tropů týká) a všichni to viděj před odjezdem naprosto jasně: vybavení na sumce/do norska musí stačit, PENN je super, šňůra na 30 kg stačí, tyhle karabinky jsou OK, tenhle uzel mě nikdy nezklamal.... to vystřízlivění realitou bývá dost zábavný :-D