Prut na ostrieze

Ahoj. Chcem si kupit prut na ostrieze. Uvazujem nad Daiwa Pro Staff Perch 1,95 meter 3-14g. Chcem taky kratsi prutik na ochytavanie prekazok a brehov skor na kratsie vzdialenosti. Chcem sa spytat ci ma niekto s tymto prutom skusenosti. Pisu ze ma extra fast akciu co by bolo fajn na jig a drop shot ale chcel by som chytat aj s mensimi voblermi do 6-7 cm. Zaujima ma ci teda jeho akcia nie je na voblery priliz spickova, ci by to vobec slo. Uvitam aj tipy na ine pruty ale len z portfolia daiwa. Dik.
Autor diskuse: Fox12311 - Profil , 21.4.2025 dravci - náčiní, doplňky

NDiamond - Profil | Po 8.9.2025 22:20:34

Flip >> noci aj u nás sú znovu trochu teplejšie ako cca pred týždňom, tak možno preto ...

    NFlip - Profil | Po 8.9.2025 21:12:33

    Nevím jak u vás ale s těma okounama je to jak na houpačce. Už to vypadalo,že začali kousat i na pískovnách ale před chvíli jsem se vrátil z podvečerního a večerního lovu a jeden šmudla okolo 25 cm mě zachránil od čistého průstřelu. Musím ještě počkat.

      Naleš vavřina - Profil | Čt 4.9.2025 21:44:12

      kubas. >> tesat do kamene...

        Nmurphyy - Profil | Čt 4.9.2025 20:07:05

        Flip >> za mna by som este dodal, ze ak aj to nevyjde tak tiez to pre mna ma zmysel, lebo zvycajne uz mam v hlave co by som zmenil nabuduce..napr nejake detaily, sposob prezentacie atd..a co som tak vypozoroval ono to aj celkom funguje - ze ked chodim castejsie na ryby, na danu techniku, tak ta sa postupne vyladuje ze neskor to aj vychadza..cize da sa povedat ze ano, aj ked chytim, aj ked nie, vzdy je to fajn a clovek v obidvoch pripadoch nejde az tak na prazdno :))

          Nkubas. - Profil | Čt 4.9.2025 13:26:18

          Flip >> Jasný, rozumím tomu a plně chápu a respektuju, jak to máš ;-).

            NFlip - Profil | Čt 4.9.2025 13:17:20

            kubas. >> Jasná zpráva. A navíc i té rybařině ctím pravidla demokracie pokud nejsou už někde za mantinelem slušnosti.
            Já to mám maličko jinak nastavené. Mě právě naopak baví chytat ty ryby ,které nechci sežrat.🤣
            Tím pochopitelně nemyslím pidiryby. Proto rád lovím ty velké tlouště ,jeseny,lipany,potočáky,štiky ale i okouny a další které od vody určitě neodnesu. Bohužel už v mám povaze,že se vždy snažím najít pokud možno ten nejlepší způsob jak se jim dostat na kobylku. A to je možná to nejhlavnější co mě na tom přitahuje. Zůstat 60 let u zavedených a vyzkoušených prostředků a způsobů je už pro mě nudné. A tak pořád,zkouším,zkouším.... Když to vyjde tak mám z toho radost a když to někdy nevyjde,tak se kvůli tomu věšet nebudu.
            Apropos jedna technická poznámka. Pokud chytáš s pletenkou na trochu měkčí ohebnější prut s volnějí seřízenou brzdou tak ti to částečně nahrazuje tu vychvalovanou průtažnost silonu. A právě takové pruty používám na ty lovy s miniwoblery a hmyzáky.

              Nkubas. - Profil | Čt 4.9.2025 10:21:26

              Flip >> Únosnost je jedna věc, praxe druhá, já to myslel i v kontextu vlastností komplexně... pletenka/vlasec. Není všechno zlato co se třpytí. Jesen klepne hlavou a urazí to, a vlasec to vypruží třeba, to stejný bolen atd. U vlasců se mi to nestalo nebo mimořádně, zato u slabé pletenky několikrát a tak jsem se na to zavčasu vykašlal. Takže u takového jemného chytání za mě vlasec nebo adekvátně silná pletenka a pokud by to nešlo, tak bych se na takové chytání radši vysral, protože už dávno nemusím chytat ryby za každou cenu, navíc ty co nechci sežrat :-). Chápu jak to myslíš i cesta je cíl, můj pohled je zkrátka takový...

                NFlip - Profil | Čt 4.9.2025 9:59:56

                kubas. >> Trošku ti to moje vlasce vs pletenka doplním. Někde dole jsem psal o těch testech prutů pletenek a vlasců, co se týká délky třeba délky náhozů různými pruty. Z toho co mám doma vždy vyhrála Daiwa Evo -superslim 0,04. jejíž únosnost je minimálně dvojnásobná než 0,12 Stroft GTM. Když nebudu potřebovat házet daleko a tahat ryby mezi trsama trávy kde na ty hladinovky a hmyzáky někdy chytám,tak s klidem sáhnu po tom slabém vlasci a raději než po té lajně. Proto opět platí že universální řešení nikdy neexistuje a vždy je třeba se přizpůsobit pokud možná co nejlépe danné situaci.

                  Nkubas. - Profil | Čt 4.9.2025 8:05:51

                  Flip >> Počkej, mluvil jsi o mikro woblerech a tlouštích, pokud si správně pamatuju. Nebo? Ještě jsem nepotkal jelce, kterej by dokázal strhnat 0,14mm Strofta a k tomu ekvivalentně silná pletenka už utáhne případně "parník" (třeba nějaká reálná 0,10mm). Pokud srovnáváme nosnost toho slabého vlasce a té slabé pletenky (0,05mm) a podobně, tak ten vlasec vydrží vždycky víc výrazně, protože zkrátka pruží a není tak náchylnej na spoustu věcí. Tím chci říct, že ekvivalent třeba vlasce na 2kg nebude pletenka na 2kg ;-). Proto bych se do toho na takový lov osobně moc necpal. Na chytání s mikro woblery byl vždy nejlepší vlasec, chytal jsem kdysi v pravěku i 0,10mm vlasec na jeseny s mikrošama typu Siek-M a podobně a nikdy nebyl problém, s pletenkou si to nedovedu představit vůbec. Stejný jak na pstruhy na potoku, kterej člověk přeskočí a moderní pletenkoví pstruhaři s larvama, strašný :-).
                  Chápu, že to jsou asi specifické podmínky, ale nějak furt nechápu potřebu se tlačit do tak slabé pletenky.

                    NFlip - Profil | St 3.9.2025 21:51:44

                    yarda_1 >> za mojí osobu 0.

                      NFlip - Profil | St 3.9.2025 21:51:06

                      kubas. >> To máš sice pravdu ale aby měl vlasec přibližnou nosnost pletenky,tak minimálně 0,18 a to už s lehkou nástrahou nikam nehodíš. Také raději chytám na vlasec,když jsou k tomu podmínky.

                        Nyarda_1 - Profil | St 3.9.2025 21:36:11

                        Čau, trochu uhnu od šňůr, ale zůstanu u tématu, někdo má zkušenost s prutem Gamakatsu ITM Finesse Jig (225 cm, 5-20 g), uvažuju o něm v rámci vylepšování prutoparku. Spíš na větší okouny...

                          Nkubas. - Profil | St 3.9.2025 20:23:48

                          Flip >> Prostě na takový lov vlasec a ne vymýšlet kokotiny s pletenkou a řešit kdejaký uzly :-).

                            NVévoda z Wellingtonu - Profil | St 3.9.2025 20:21:10

                            Flip >> s tou tvojí výzvou o bezuzlovkách procházejících očky, to je přímo hozená rukavice všem výrobcům bižu!!!
                            Vezměme si, co už dneska vymysleli za všemožný krávoviny, a my furt motáme spojovací uzly na koleni jako za Krále Klacka!

                              NFlip - Profil | Út 2.9.2025 21:17:29

                              Jinak ještě jeden poznatek k těm ultratenkým pletenkám. Mám dojem že ani FG uzel na spoji třeba pletenky 0,05-0,06 s FC není žádnej šlágr. Vyzkoušel jsem ho u té Daiwy Evo superslim 0,05 několikrát a v tom spoji to stejně praskne. Oproti bezuzlové spojce s polovičním tahem. Vypozoroval jsem to že to vždycky praskne nikoliv ve spojení a protažení v tom očku ale vždy na konci uzlu odkud už vychází směrem k prutu,ta housenka tu lajnu skřípne a zdeformuje. U silnější lajny to nebude takové citelné ale jakýkoliv stisk slabé šňůrky je pro ní konečná.
                              Z čehož mi vychází buď použít skutečné průměry 0,08 a výš a zvlášť tam kde výrobce kecá a je to silnější a nebo na ty slabé nitky používat bezuzlovku.

                                Nmurphyy - Profil | Út 2.9.2025 17:37:08

                                Flip >> mne sa ohynaju (hlavne lahsie) aj bez popoustania :) to berem ako taky standard, ked chces nepopoustave/pevne, musis si este viac priplatit :)

                                  NFlip - Profil | Út 2.9.2025 17:23:47

                                  Vévoda z Wellingtonu >> U opravdu silné ,,veverky" ani sebelepší uzel nepomůže.🤣
                                  Kdysi v pravěku na Lipenských pařezovkách, kde si otrhal za víkend půlku krabičky gumáků jsem ,,popouštěl jigové háčky" tzn. nažhavil a pomalu v oleji chladil aby změknuly a ve vázce se narovnávaly. Také to fungovalo. na okouny a céčka to stačilo.

                                    NVévoda z Wellingtonu - Profil | Út 2.9.2025 12:53:54

                                    maximotak >> já se rovněž nebráním dovzdělávání a začnu se FGcko učit, ať jsem více v obraze. Avšak možná to nechám až na dlouhé zimní večery, páč i s 0,08 lajnou a 0,25 FC prakticky z lodi nic neutrhnu (kdo má loď a vyprošťovač nástrah, nemusí se s uzly tolik zatěžovat). O tom vždycky přemýšlím jenom ve chvíli, kdy jsem na veverkách všem pro smích a sápu se do koruny ve stromě :-)

                                      NFlip - Profil | Út 2.9.2025 12:25:19

                                      Až někdo vymyslí a dodá na trh bezuzlovku která bude bez problémů probíhat mezi očkama,tak mu osobně napíšu děkovnej dopis a budu ho všude chválit😊

                                        Nmaximotak - Profil | Út 2.9.2025 12:11:23

                                        Vévoda z Wellingtonu >> ja zatim pouzival 2x uni - jak jsem psal, pletenky mam min. 0,12mm, navazce na okouny a C vetsinou 0,22 a 0,26 mm, tak zadnej problem - ale ted uz podruhe koukam na to FGcko a asi se ho teda naucim, dneska se nejak cejtim, jako ze to nebude problem... :)
                                        i kdyz fyzicky mi prave ted neni zrovna do skoku, no ale to je chronicka zalezitost, na to uz jsem zvyklej (pockam, az to prejde, a vyrazim k vode) :)