Prut na ostrieze

Ahoj. Chcem si kupit prut na ostrieze. Uvazujem nad Daiwa Pro Staff Perch 1,95 meter 3-14g. Chcem taky kratsi prutik na ochytavanie prekazok a brehov skor na kratsie vzdialenosti. Chcem sa spytat ci ma niekto s tymto prutom skusenosti. Pisu ze ma extra fast akciu co by bolo fajn na jig a drop shot ale chcel by som chytat aj s mensimi voblermi do 6-7 cm. Zaujima ma ci teda jeho akcia nie je na voblery priliz spickova, ci by to vobec slo. Uvitam aj tipy na ine pruty ale len z portfolia daiwa. Dik.
Autor diskuse: Fox12311 - Profil , 21.4.2025 dravci - náčiní, doplňky

NFlip - Profil | Po 25.8.2025 12:31:03

yarda_1 >> Jsou to mazáci a proto je rád chytám na tu vláčku. Je to jiná liga než třeba hloupí granuláči. Ono kolikrát i na tu mouchu se jim dostat nakobylku je kumšt. A přesto se najdou lidé, hlavbně ti kteří jdou po mase a ohrnují nad takový lovem rypáky.

    NFlip - Profil | Po 25.8.2025 12:25:33

    kubas. >> A nesmíš zapomenout na legendární Jaxon Odeon. Panečku to byly časy.😊

      NDiamond - Profil | Po 25.8.2025 12:25:22

      kubas. >> jj Lexus som vlastnil dosť dlho ...

        Nyarda_1 - Profil | Po 25.8.2025 11:40:24

        Flip >> Oni velcí tloušti ignorují leccos, kolikrát je člověk musí překvapit něčím nezvyklým, co ještě neviděli :-) Ještě jsem koukal po prutu od Dragonu, konkrétně Flash XC40 290 cm, 0,5-8 g, akce spíš do paraboly, tak pak dám kdyžtak vědět. Jinak forpas dávám z FC poměrně dlouhý a snažím se co nejvíc vlasce/šňůry mít z vody.

          Nkubas. - Profil | Po 25.8.2025 10:27:08

          Diamond >> Inazuna a Sicario už je skoro novověk, ale Senseie, Lexusy, Feelingy, Black draft a spol... nebo jak se to jemnovalo, už si dál ani nepamatuju, ale byly to vesměs všechno UL vlepenky. To byl ten správný pravěk :-).

            NDiamond - Profil | Po 25.8.2025 10:14:50

            Flip >> sám som ich kedysi používal a v tej dobe sa nedalo nič lepšie kúpiť za ten peniaz si myslím. Nejaké Inazumy a Sicario mám dodnes ... 😉

              NFlip - Profil | Po 25.8.2025 7:16:19

              Diamond >> Jasná zpráva. Vše změřím, pochovám v paži a když bude ochotnej,tak mi to i na nějaký lov půjčí. Osobně si vzpomínám ,že v pravěku přívlačových závodů UL pruty od Mikáda byly hodně používané a poměrně slušně stavěné. Tak uvidím kam soudruzi z PLR za tu dobu pokročili.🤣

                NDiamond - Profil | Po 25.8.2025 7:05:20

                Flip >> každopádne malá recenzia poteší!

                  NFlip - Profil | Po 25.8.2025 0:52:55

                  murphyy >> Po tom co jeden kolega četl jak ,,naříkám" nad dálkovým odhozem ultralehkých woblerů,tak až pojede ,,kolem" půjčí mi do ruky prut o kterém tvrdí,že by to mohlo být to co hledám. Je to Mikado MFT Craft 2,85 / 1-10g, moc si od toho neslibuju ale uvidíme.😊

                    NFlip - Profil | So 23.8.2025 17:02:52

                    yarda_1 >> je mi to jasné. Také to tak někdy dělám. Bohužel mám létama praxe ověřeno,že pokud chytáš někde na oleji a na nástrahu co jde někdy skoro až metr pod hladinou na pletence s forpasem ,tak ti opravdu velcí tloušti o které mi jde především ten wobler zcela ignorují. Je ovšem zajímavé,že před zimou i když je kolikrát čistější voda nejsou zdaleka tak vybíraví. Kdysi v pravěku,když jsem ještě závodil,tak jsme kolikrát museli jít až na průměr vlasce 0,10 abychom vydolovali nějaký ten tlouští záběr.
                    Navíc,když začne trochu foukat tak ta hodně lehoučká nástraha ti na pletence létá kam se jí zachce a hodíš s ní měně než na tom vlasci.

                      Nyarda_1 - Profil | So 23.8.2025 16:18:05

                      Flip >> Jasně, myslím nástrahy 1 - 5 g bez rozdílu hmyzák-povrchovka, i když hodí i těžší. Namotanou mám co nejtenčí pletenku, kvůli záběrům a záseku na dálku.

                        NFlip - Profil | So 23.8.2025 15:03:15

                        murphyy >> už jsem taky v laboratoři skončil.😂 dneska jsem si parádně zachytal pěkné tlouště i s tím co mám na skladě. Člověk přece nemusí mít všechno dokonalé aby byl spokojen.

                          NFlip - Profil | So 23.8.2025 14:56:55

                          yarda_1 >> není hmyzák jako hmyzák kolikrát 1 nebo 2 gramy jsou už rozdíl. Testoval jsem více prutů a tak vím,že tu nástrahu odhodíš čímkoliv. Jde o to jak daleko a hlavně kterým prutem nejdál. Také mám Dragon Millenium MTX Sense 2,75m 3-18g,který mám jako universál. Takže s ním hmyzáka taky odhodím i tu hladinovku. Ale má to jeden háček. Toho málého woblera odhodím přibližne stejně daleko ale protože tu UL chytám na 0,12 silon tak už je to při zdolávání a záseku kolikrát o hubu. musel bych na něm zase měnit špulky když bych chtěl jít lovit třeba ty hladinovky. Takže mám raději nazbrojené dva pruty.

                            Nmurphyy - Profil | So 23.8.2025 13:00:09

                            Flip >> presne tak proste ma to uz svoje limity - ta lahka nastraha nech uz jej udelis akukolvek rychlost od prutu tak vzduch ju rychle ubrzdi lebo je lahka a objemna..osobne by som spekuloval s pridavnymi zatazami ako som uz pisal, aj napr brok meter od nastrahy..cize zvysovanim dlzky pruta o par desiatok cm si moc nepomozes, ale ako kolega spominal taka dobra 270ka jemnejsia aby ti cely blank pomohol vypruzit tu lahsiu nastrahu, to by som si vedel predstavit ze mi tiez pomoze..
                            potom samozrejme (extrem, ale len pre ukazku), ak by si mal prut nejaky 7,5 m bolonezu, tak s tou by si uz mal prepoklad ze hodis o 5m dalej, lebo nastraha tych 5m este neleti sama ale taha ju prut :)) ale prakticky asi dalej nenahodis pretoze ten prut nevykompresuje tu lahku nastrahu aby letela tak jak 2.5m prut :) len take uvahy, ale presne tak za mna by som tiez neriesil novy prut ale hladal dalsie moznosti u tych co uz mam :)

                              Nyarda_1 - Profil | So 23.8.2025 11:29:09

                              Flip >> Dragon 3-18 g, 275 cm, můžu ti ho přivést ukázat... Házím s tím UL povrchovky a hmyzové woblery

                                NFlip - Profil | Čt 21.8.2025 11:10:05

                                Vévoda z Wellingtonu >> Tak jsem zapojil svůj rybářský gůgl a narazil na člověka,kterému věřím a který ten dlouhý prut má ale používá ho na okouny na pískovně. Bohužel potvrdil mi moje domněnky,že s takhle extrémně lehkou nástrahou se o moc dál nedostanu. Má to i logiku-je sice delší ale zase má víc oček a tudíž větší tření a navíc je to docela hadice. Někdy na něm necítí ani vibrace těch miniwoblerů,což je základ pro správnou prezentaci a představu jak se ta nástraha v té vodě chová... No nic alespoň jsem něco ušetřil.

                                  NFlip - Profil | Čt 21.8.2025 10:48:37

                                  Tarmo >> je to tak na blank si můžou výrobci načmárat co chtějí. Každopádně je to vždy lepší vyzkoušet osobně. Ono někdy ani nejde jenom o prut ale třeba i o techniku a švih sílu . Každý to máme jinak. Co já se nahledal pro mojí ruku ideálního mušáku než jsem na to kápnul.

                                    NTarmo - Profil | Čt 21.8.2025 7:29:05

                                    Flip >> Já si ho pořídil právě abych přehodil Sázavu. Házím 2 g nástrahy. Ta udávaná gramáž je orientační, každý prut je úplně jiný a i když si je v krámě vyzkouším, jeho realitu zjistíš až při prvním ostrém chytání u vody. Takhle jsem třeba musel prodat několik prutů, protože mi příště neseděly. Ale radši chytám delší pruty. A na některé si musíš zvyknout a naučit se . Na jednom mi ze začátku padaly ryby, teď už jsem to vyladil. Chytám 0,14 mm Stroft.

                                      NFlip - Profil | Čt 21.8.2025 3:50:48

                                      Vévoda z Wellingtonu >> To si piš,že ten dlouhej klacek prubnu-už kvůli svému klidu. Třeba to nevyjde ale kdybych tu nezkusil,tak mi to pořád bude vrtat v hlavě.😂

                                        NFlip - Profil | Čt 21.8.2025 3:43:17

                                        murphyy >> Dík ,Tenhle fígl znám ze závodů. Ale je tu problém. Menší tlouštíci nemají problém třeba u těch Magiců typ sinking šluknout.(ti ale nejsou prioritně mým cílem) Ten už díky váze létá lépe než floating. Ovšem ti větší chtějí něco co se valí těsně pod hladinou a někdy to vezmou i jako mouchu,když to plave na hladině metr podél té trávy. Jsou to prostě rybí bestie. Ale já se jim dostanu na kobylku. A právě tohle bádání mě baví.🤣