Feederařina na řece

Zdar lidi, založil jsem tuhle diskusi aby jsme měli kde probírat rybolov feederem jenom na řece.
Podělte se o své zkušenosti s touhle rybolovnou technikou, ať už chytáte na jeden nebo i současně na dva pruty.
Byl bych moc rád, kdyby se tady probíraly různé věci kolem toho všeho co k tomu patří (montáže, bižuterie, pruty, navijáky a další příslušenství). Dál bych chtěl, aby se tady rozebíraly věci i kolem krmení a nástrah.
Určitě jsou tady vítané všechny způsoby feederařiny - klasika s košíkem, method nebo i bez jakéhokoliv krmítka, prostě jenom závaží s PVA a podobně. Taky co se týče jemnosti nebo hrubosti celkových sestav a montáží se meze nekladou :)
Takže sdílejte různé fotky, postřehy a nápady, ať jsme všichni o něco moudřejší :)
Reporty z rybaček a zajímavé informace budou odměňovány skvělým zápisem :)

Ta rybařina na řece je úžasná i v tom, že vždycky může přijít taková ryba, že samotný rybář kolikrát ani nechápe, co to na tom prutu má vůbec pověšené :) Plus ta pestrost a rozmanitost říčních druhů ryb je taky něco, co na stojáku nikdy nehrozí...
Autor diskuse: Feederman@ - Profil , 9.8.2020 feeder - techniky lovu
Dále moderují: fheavy Profil + numen Profil + MKulicka Profil + marasOV Profil + Bery. Profil + simak.cz Profil + Rybkin Profil + Milda Profil + vicx Profil + Kaďa Profil

Po jakých druzích ryb budete letos v sezoně nejvíce cílit?

A) Parmy, nejlépe nějaká alespoň jedna velká mega macanda😁10%

B) Podoustve, jakékoliv, za větší budu jenom rád😉3%

C) Kapři, budu rád za velká selata😁8%

D) Cejni, hlavně velcí lopaťáci😆4%

E) Tloušti, všech velikostí😃2%

F) Jeseni, čím větší tím lepší😂2%

G) Pořádné vypasené ostroretky😁4%

H) Plotice, čím větší buchty tím lepe😁0%

I) Perlíny, mohl by se splést i lepší zlatý kousek😉3%

J) Chci chytat všechno hlavně ať mi to pořád bere a mám pořádné hokejky😁63%

Od 7.3.2026 hlasovalo 93 čtenářů.

Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NFeederman@ - Profil | Ne 21.6.2026 11:37:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Ještě pár fotek z dnešního methodu na pětce…
Ryb hodně hlavně cejnů.
Jedna nízká trochu lepší sedmdesátečka, ale takové podobné dvě jsem chytnul kromě jiného i z patku na sobotu na přesnocce na řece.

    NFilla - Profil | Čt 14.5.2026 14:16:32

    Ty6ko >> tak vzhledem k tomu, že jsi ve vláknu "FNŘ", tak Ti poradím nakup si krmelce takové, abys je v proudu udržel. Futro namíchej takové, aby aspoň nějakou chvilku vydrželo v krmelci. motni delší, klidně 1m návazce s malým třeba 12kou háčkem, dej do futra červy a vyraž.
    Teď Ti poradím jako kámoš.. prošlápni si to sám. Budeš z toho mít lepší pocit. Ten řetízek z broků je super cesta zrovna.

      NTy6ko - Profil | Čt 14.5.2026 13:58:29

      Filla >> teďkaj jasně že ne. To byla otázka k blíže nespecifikované budoucnosti. Prostě mne už neba sedavý způsob rybolovu. Jasně můžu si stoupnout,ale takhle to nebylo myšleno 😁

        NFilla - Profil | Čt 14.5.2026 13:46:35

        Ty6ko >> ahoj, určitě Ti kluci rádi poradí.. ale po tření. Je dost pravděpodobné, že v úseku, jak ho popisuješ, se zrovna reofilky oddávájí romancím ;)
        Šel bys tam na ně teď líčit?

          NTy6ko - Profil | Čt 14.5.2026 13:28:40

          Opravuji: tak do hodiny na jednom fleku...

            NTy6ko - Profil | Čt 14.5.2026 13:19:48

            Kluci poraďte prosím. Vzhledem k tomu, že letos mi nějak nebavěj a po pravdě moc nejdou rybky na tůních na řece, hodlám za nimi jít do proudnejsi části. Hloubka max 3/4 metrů, žádné peřeje jen rychlejší voda. Ryba tam je. Nějaká. Hodlám jít jako šoulačkou, tak do hlavy díky na jednom fleku. Vím že nechci plovačku,tu neumím vůbec, tedy špekuliji jestli metoda nabo klasiku či s brockovym přívěsem jako pseudopater nechat splavavat řekou? Potažmo klasickou položenou, nahodit, prohodit pár zrnkama kuku? Cílová ryba cokoliv 😁

              NCiffik - Profil | Čt 14.5.2026 12:44:36

              Martin M. >> jasně, rozumím... jen ze zvědavosti, co ti tam AI ukazuje jakožto třetí možnost s pravděpodobností 45 %? Piskoře?

                NMartin M. - Profil | Čt 14.5.2026 12:26:08

                Ciffik >> hm, tak to jsem ztracen... velmi pravdepoodbne je AI nacvicena na tyto 2 druhy spatne, duveroval jsem verejne pristupnym zdrojum fotek (kde kolikrat neni spravne zarazen ani perlin nebo proudnik, ale to jsem roztridil rucne). Jestli se lisi jen v tak malem detailu jako je skrvna u ocasu, tak to AI nepozna. Ja ji nemuzu napsat slovni popis, ja muzu jen cvicit z fotek typu "tohle je sekevac a tohle sekavci". Potreboval bych stovky fotek s vyraznym rozlisenim tech skrvn a i tak pochybuji, ze by AI tohle zacal vnimat jako rozlisovaci znak. To uz spise bude rozlisovat, jestli ruka drzici rybu ma ostrihane nehty a podle toho rekne jestli to je ichtyolog zamereni na sekavce a nebo na sekavciky :)

                  NCiffik - Profil | Čt 14.5.2026 12:15:07

                  Martin M. >> Když vynecháme délku vousků (ne úplně dobrý znak a patrně i nad rozlišovací možnosti AI) tak mezi těmito dvěma druhy v podstatě jediný rozdíl - podoba tmavé poloměsičité skvrny u báze ocasní ploutve. Sekavec má jednu v horní půlce, sekavčík dvě - v horní i dolní.

                  Patrně by nebyl problém ti nějaké fotky v případě zájmu naposílat. Již jsem měl tu čest i se sekavčíky.

                    NCiffik - Profil | Čt 14.5.2026 12:10:50

                    siluri >> přiznám se že slovenské názvosloví mimo běžné druhy jde mimo mě - v rámci mezinárodních projektů se užívá latiny =), ale slíž je tuším naše mřenka (Barbatula barbatula), to je stále ještě relativně běžný druh, google tvrdí, že slovensky je to pĺž

                      NMartin M. - Profil | Čt 14.5.2026 11:38:36

                      Ciffik >> prosim te, jaky tam je rozlisovaci znak od sekavcika horskeho? Moje AI tam sekavce podunajskeho najde az jako druhou moznost.

                        Nsiluri - Profil | Čt 14.5.2026 11:22:35

                        Jee, to je tusim slíž :) to som nevidel snad 30 rokov, to ich bol plny potok, kto vie ci su tam este dneska, vtedy aj vela vela čereblí pestrych a lopatiek duhovych, vsetko pekne farebne rybky
                        Edit, lepsie kukam, nema to fuze, takze prd sliz, nejaky plz to bude, idem studovat

                          N1Mara - Profil | Čt 14.5.2026 10:36:09

                          Ciffik >> nádhera ! .-)

                            NCiffik - Profil | Čt 14.5.2026 10:32:10

                            Loni na podzim se mi s kolegou podařilo najít pro ČR novou lokalitu výskytu sekavce podunajského a k tomu rovnou tu největší doposud známou (menší vodárenská nádrž). Ani ve snu by mě nenapadlo, že letos s kolegy učiníme opětovně nový nález populace tohoto druhu pro ČR (náhon v intravilánu většího města), tentokráte však sotva na hranici zjistitelnosti =(

                            Tak pracovní štěstí už mám, řekl bych, vybráno na pár desítek let dopředu... (foto ilustrační z loňska).

                              NMrtweyUbrus - Profil | Čt 14.5.2026 10:19:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Ráno na Labi, večer za kultůrou.
                              Zima jak v ruským filmu ale zase to stoplo topol, cejni už jsou vytřený a dobitý, chtěl jsem jim dát pokoj tak jsem nasadil hrubou směs co mrazák dal a tygřák na osmičce háčku, no, brali to stejně 🙂

                                Npeterb - Profil | Čt 14.5.2026 10:01:45

                                andrei11 >> Na jar som ich chytil najviac. Ale na niektorých miestach aj na jeseň. Podobne ako mrena. Majú svoje miesta s nevyhovuje im to všade.

                                  Nandrei11 - Profil | Čt 14.5.2026 10:00:12

                                  peterb >> som prekvapeny, ze posledne dni mi tie jalce tmave idu, a na 3 roznych miestach. ale je pravda, ze aj na muchu som ich chytal na jar a potom ako by sa stratili. a ked je vyzva jesenna tak ich niet. 😎

                                    Npepson - Profil | Čt 14.5.2026 9:58:06

                                    peterb >> ten je parádny, to je jasné 👍

                                      Npeterb - Profil | Čt 14.5.2026 9:56:47

                                      pepson >> Za mňa väčšiu hodnotu má ten jalec tmavý čo chytil Andrej ako ten pravdepodobný kríženec. Asi tak. Ten jalec je pekná ryba a u nás na rieke nie sú tak početné.

                                        Npepson - Profil | Čt 14.5.2026 9:49:54

                                        peterb >> on Piest má voči pleskáčovi aj odlišné šupiny, také “zvláštne”. Zase je fakt, že ten Andrejov má fest malú hlavu na obyčajného slizoňa 🤔

                                          Npeterb - Profil | Čt 14.5.2026 9:49:23

                                          vicx >> No toto zasa rozhodne piest je. Ja neznižujem hodnotu úlovku Viktor. A reálne takéto piesty okolo 50cm na rieke u nás sú. Vidno že sa vám na tomto mieste darí. Takže super.

                                            Červené karty: Vydra revírní