- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Zásahy do pstruhových řek - jde to ovlivnit?
V mém okolí (Šluknovský výběžek) je celkem dost pstruhových vod, většina však protéká obydlenými oblastmi a zregulované jsou už velmi dlouho. Dno Mandavy ve Varnsdorfu bylo v letech 1903 - 1911 kompletně vydlážděno a břeh tvoří vysoké zdi. Postupem času se však díky naplaveninám vytvořily podmínky vhodné pro ryby.V posledních letech se začalo s opravami zdí a bagrováním naplavenin, což po takovém zásahu na daném místě znamená zas na pár let konec s rybama.
Znáte to: bagr v korytě pstruhové řeky likviduje místa, kde žily ryby. Vešekeré naplaveniny, překážky v korytě tvořící tišiny, tůně, hlubší vodu jsou odstraněny a teď tam ty ryby ani nemohou být.
Mohou s tím rybáři něco dělat, aby se vytvořili podmínky, kde opět mohou žít ryby?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
1x v oblíbených a 1x v ignorovaných.
Nsindeji3 - Profil | Ne 20.1.2019 16:50:31
Nsindeji3 - Profil | Pá 18.1.2019 18:49:38
NPaul Delpiaz - Profil | Pá 18.1.2019 14:45:20
Nsindeji3 - Profil | Pá 18.1.2019 14:19:19
NStavoun - Profil | Pá 18.1.2019 13:53:19
NPaul Delpiaz - Profil | Pá 18.1.2019 13:52:27
NStavoun - Profil | Pá 18.1.2019 13:48:01
Nalžběta - Profil | Pá 18.1.2019 13:45:19
Nsindeji3 - Profil | Pá 18.1.2019 12:55:17
Nhering - Profil | Čt 17.1.2019 21:46:25
Nhering - Profil | Čt 17.1.2019 21:41:08
NStavoun - Profil | Čt 17.1.2019 21:32:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Povodí Labe začalo připravovat projekt, pouze na odstranění sedimentu ze dna toku, ve městě. Konzultoval jsme to s předsedou MO. Byli pozváni na jednání ohledně toho projektu. Projektant zde byl člověk z povodí, resp. jejich projekční kancelář. Projekt byl vypracován vcelku slušně, a byly v něm zachovány všechny výmoly, prohlubně ve dně atd... (Předseda byl z mé strany na to upozorněn, aby to tak bylo v projektu, ten tok známe nazpaměť a tak nebyl problém to porovnat s výkresem.) Rybaři si dali obvyklé podmínky min. měsíc (někdo si píše 14 dní) před zahájením stavebních prací ohlásit datum zahájení prací na místní organizaci. (kvůli slovení rybí obsádky). až jsem to bylo vše v pořádku.
Povodí, resp. stavební firma (myslím si, že to bylo také povodí, ale na tom až tak nesejde) si vzpomněla par dní předem. To ale nevadí obvolali se chlapy a provedlo se slovení v dotčeném úseku (zde patří velké poděkování, že se sešli tak rychle) a nastoupili bagry. Zděšeně volám po pár dnech hospodáři a komunikujeme ohledně toho, co se tam děje. koryto srovnané jak dálnice, po celé šíří teče sotva 5 cm. tůň hluboká cca 1,5-2 m zahrnutá sedimentem atd....
Začínám se do toho více vkládat, volám na povodí, sháním projektanta komunikuji s úřadem atd...na odboru životního prostředí mě posílají k šípku, že s tím nemůžou nic dělat, že to má povodí nahlášené jako udržovací práce. a nemůžou do toho zasahovat, Volám projektantce z povodí ta mi přislíbila, že to prověří, že to má být jinak. že svolají kontrolní den, a že se případně koryto upraví k přaní rybářů. Na svolaném KD rybáři, CHKO a projektant - řeší se to. Najednou projektant povodí obrátil, že takto je to v pořádku a dle projektu a že to tak zůstane, S tím rybáři nesouhlasí, ale nic se neděje, jo povodí přislíbilo vytvoření několika prohlubní níže v toku, kde ještě nebyl odtěžen sediment.. Konec akce, koryto jak dálnice, krom jednoho úseku, vcelku nevhodně zvoleného nadjezí, kde udělali cca 5 malých kráteru do dna. Obvolávám zase všechny a zjišťuji co mohu dělat. všude se mnou zametají, ale já se nedávám a zjišťuji, že na akci byl vydán paragraf o ochraně zvláště chráněných druhů. Říkám si hurá mám páku, tam je napsáno, že v toku musí být zachovány, všechny proudné úseky a prohlubně. (výjímku vydává CHKO). Na koho se ale obrátit, životní to nezajímá, tak jedině na CHKO, několik telefonátu a urgování, a přemlouvání člověka, aby se tam šel podívat, ale nemá na mě čas. Dokonce jsem to cele přebrodil, všechno vyfotil, jasně bylo vidět, kde byly prohlubně zahrnuty sedimentem. (navíc po odbahnění v toku bylo např. 1 m sedimentu právě v těch tůní). S CHKO řeším situaci,(všechno sem jím naposílal, popsal, do projektu zakreslil co a jak) , ale pořád se ne a ne dobrat konce. Nakonec mě tedy CHKO ukecá, ať vydržím do jara, zda se ten sediment nevyplaví( jarní vodou). Brblám, protestuji, ale co mám dělat, už je pozdě na to tam nahnat znova stroje, musí se tak jako tak počkat do jara(navíc tuším, že se tak nestane, zimy nebývají teď tak sněhové). Je mi z toho všeho opravdu smutno! Člověk proti prasárnám, nemá a nedostane téměř nikde žádnou oporu Jsem zvědavej jak to dopadne připraven, tuto akci dál hnát na jaře dál.
Navíc to není první akce, na které povodí mrví toky...pokud sleduješ spolek Zachraňme pstruha... tak tam občas něco napíšu, nebo dám fotky. Nechtěl jsem zatím tohle zveřejňovat dokud to nedotáhnu do konce, ale tohle je úplně stejná situace.
Mám i přislíbeno, že se to v případě mého neúspěchu začne medializovat, tak Tě pak případně oslovím, se sepsáním, tvé zkušenosti, ať je toho co nejvíce.
Jinak projekt si můžeš bezplatně vyžádat, stačí vyplnit, nějaký formuláře.
Dále v zákoně o vodách, je napsáno, že úpravou nesmí dojít k zhoršení ekologického stavu toku atd (je to rozepsané více)...bohužel toto všichni přehlížejí, a když se ohradíš s touto skutečností, tak se vracejí k tomu, že původně (většinou v době komunistů) se to takto postavilo a oni to vracejí pouze do původního stavu, tedy nezhoršují podmínky. Prostě by člověk blil.
Pokud Ti mohu doporučit, vyzjisti jestli tam nebyla vydána výjímka ze zvlášť chráněných druhů (tzv výskyt vranky, střevle, mihule...) pokud ano, mělo by tam být napsané to samé co jsem psal já, že má být zachován charakter toku, včetně všech prohlubní a proudných úseků. Je to asi největší páka na ně. A pak pevné nervy to začni s nimi řešit.
Omlouvám se pokud jsem uvedl nějaké nepřesnoti, všeho jsem taky nemohl zúčastnit a vím něco jen z telefonů s rybáři atd...Ale to nic nemění na hlavní myšlence a přístupu.
.
Nhering - Profil | Čt 17.1.2019 21:19:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 21:03:57
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 20:15:39
Nhering - Profil | Čt 17.1.2019 19:40:51
Nejhorší je,že Svč.ÚS ČRS jako uživatel revíru buď vůbec nereaguje anebo není schopen se k stavebním zásahům negativně vyjádřit!
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 19:30:33
NBulk - Profil | Čt 17.1.2019 18:56:59
NPstruh27 - Profil | Čt 17.1.2019 18:20:44
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 18:19:38
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 18:16:11
NBulk - Profil | Čt 17.1.2019 18:05:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nsindeji3 - Profil | Čt 17.1.2019 17:23:40
NKnapík - Profil | Čt 17.1.2019 14:37:07
Kde to žije - všechna témata
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNRybáři vs ochránci přirody 79
StNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
StNStaré Česke rybářské vybavení 398
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 46
StNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StNPoradna: Redakce MRK.cz 1766
StNPoradna: Sumcařina 2572
StNHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
Co je nového - všeobecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....
























