Prut na přívlač cca 15g + naviják do 5000-6000Kč

Ještě do srpna jsem vláčel s prutem Delphin Toxic 2,4m 10-35g a navijákem Okuma Ceymar XT 30. Na dovolené jsem si na menší ryby koupil jemnější prut Shimano Catana EX 2,4m 3-14g a tento prut a hlavně gramáž jsem si zamiloval. Tvrdší prut jsem od té doby nevzal do ruky. Chtěl bych Vás proto poprosit o radu na nákup prutu a navijáku trochu vyšší třídy něž právě Catana s těmito parametry: chytám menší rotačky(max do 10g), woblery cca do 10g a gumy s jigy a čeburaškami do 8g. Chytám na menších rybníkách a na Berounce. na Slapy či Orlík budu mít tvrdší prut na težší nástrahy. Chytám od okounů po štiky zatím 60cm. Délka mi vyhovuje 2,4m. Lovím ze břehu. Chtěl bych něco s čím můžu chytat jedničku rotačku, 4,6,8,10g jig + guma do 10cm a zároveň mít dost síly na vytažení např. štiky do 70cm. tedy citlivější špička a tužší spodní část. Gramáž cca 14-18? s tím, že bych navýšil jigy i na 10g a woblery na 12-14g. Okumu vrátím na tužší prut a tak nový naviják jsem zatím koukal Shimano Nasci 3000. Velikost 3000, možnost nákupu náhradní cívky na šňůru. Finance: prut i naviják po cca 2500-3000,-Kč(jak je tu zvykem - vážně mi nenabízejte prut za 8k). Catana je vážně dobrý prut za 900,-Kč a určitě ho budu nadále využívat klidně i na plavačku na zarostlích březích, ale chtěl bych něco trošku lepšího. Oboje bych si určitě nejdříve chtěl vzít do ruky, proto bych preferoval nákup v kameném obchodě (navštěvuji - Chytapust, uhabakuka). Dostanu se po Plzni a po Praze. Děkuji
Autor diskuse: Deawon - Profil , 8.10.2018 dravci - náčiní, doplňky

NShabazz - Profil | Pá 26.10.2018 13:38:15

Tomas Krlin >> Tak to přijmi mojí omluvu, já jak někde u MRK jména vidím auru víc jak 50% tak si uživatele automaticky zaškatulkuju k těm ostatním známým firmám co tu píšou :)

    Nmpl - Profil | Pá 26.10.2018 13:33:53

    Eizo >> Mam daiwy 2015 a 2016, zatím jsem servis nepotřeboval, budu řešit až na to dojde.
    Starý navijáky jsem poslal jednomu pánovi na Moravu, dal je do kupy.
    Zkus se ho zeptat jestli dela i daiwy s magsealem, je to ryvafishing, pan. Hudec.
    Jinak Daiwa tvrdi ze servis dela, http://www.daiwa-info.cz/zakaznicka-zona/servisni-i​nfo , ale co jsem slysel tak by se to mohlo i zlepsit a rozsirit.
    Jinak nekdo mi tvrdil ze proste poslal na navijak na servis na nemeckou daiwu a tam to bylo v pohode.

      Nmpl - Profil | Pá 26.10.2018 13:27:34

      Tomas Krlin >> Jo to jsem take cetl, vcetne jeho rozboru co je a neni Digigear, hypergear, digigear II, ....
      Kdyz jsem kdysi hledal z ceho daiwa ty kola dela, tak jsem nasel ze v Certatu jsou CNC z A7075, coz je pouzivano v letectvi jako "nejpevnější hliníková slitina legovaná zinkem". V US tvrdi, ze ozubeny kolo u Tatuly LT je machined A7075 aluminium for durability. Tatula LT je stejna jako Porex LT a Ballistic LT, i cenově.
      Jeste jsem schvalne prohlizel ty kolecka a asi mas pravdu ze v cenove nizsich LT je to odlívaný, protože na zadni ztraně kola je vidět napouštěcí otvor, resp. jeho zbytek.
      Ale je to hodně lehký a malý, navíc tělo je u LT navijáků míň tuhý než dřív - je to ta jejich uhlíkoplastkovslitina DS5, spíš bych tedy věřil na nějaký duraluminum jako materiál kola. Ale můžu se mýlit.
      Litej zinek s hlinikem je poměrně měkký a křehký, potřeboval by větší kola a větší zuby, což zase nehraje s velikostí těla navijáku. Ano, starší navijáky měly litý zinek, byly i větší a ten prostor tam byl a tělo bylo tužší. Ale nikde to daiwa ofic nepise.
      Nic to ale nemeni na tom ze materiál kola v levnejch LT je horší než v těch dražších LT (teda s výjimkou Caldia LT) at uz to treba litej zinek nebo ne.
      Kolecko zdvihu u ballistica LT jsem na videu nevidel, u prorex lt vypada jako nejaky plast, s tim souhlasim.
      A taky souhlasim s tim, ze jsou to proste lehky pohodlny navijaky za par susnu který fungujou a maj i tomu odpovídající životnost. Nelze prostě čekat že budou fungovat v maximální zátěži 10 let.

        NTomas Krlin - Profil | Pá 26.10.2018 12:54:13

        Shabazz >> Jejda, neblbni... :D ja se nevztekam nikdy, na to mam abnormalne vyvinuty mimoradny mamvpicisystem... :D
        Jinak, kdybys me znal, vedel bys, ze ja arogantni nejsem, to bych si nedovolil, ale sarkasmus a ironie je casto moje... :))

          NShabazz - Profil | Pá 26.10.2018 12:41:07

          Tomas Krlin >> No vidíš a to je týden co jsem mu posílal do sz telefon,že kdyby byl u vody(chytáme cca na stejný vodě) , že mu klidně nechám zaházet si s prutama,aby si vybral gramáž/dýlku co by potřeboval. Shodou okolností pruty na kterých je ultegra, nasci i freams :)

          Ale jelikož si mi trošku arogantně pogratuloval, ke koupi Ultegry, kde jsem vyřešil 2 cívku tak, že jsem koupil rovnou 2 ty ultegry :)))
          Tak jsem ti dal čas tobě samotnému se trošku u tohoto vlákna povztekat a pak až zjistit , že někomu radit je na MRku občas zbytečné,jinak nic proti tobě a přeju na víkend napnutou šnůru.

          A Deawone, ne aby tě napadlo jsem po vánocích psát vlákno , proč zamrzá šnůra v očkách, že sis kvůli tomu kupoval extra navi s 2 cívkama :)

            NEizo - Profil | Pá 26.10.2018 12:33:04

            mpl >> Přišel jsem do prodejny a říkám prodavači, o kterém si myslím, že je normální, že si jdu pro radu. Jestli si mám koupit u nich Fuego nebo z Rakouska Caldii LT. Bez zaváhání mě poslal do Rakouska. Takže jsem obejdnal přes hiki.cz Caldii LT 3000 D-C - tedy převod 5,3:1, rychlou jsem nechtěl. Mám už 2508A a teď jsem chtěl trochu větší, protože bohužel chytám převážně ze břehu, ale mám krátké pruty do lodi :) Tak jsem si říkal, že to třeba hodím kousek dál, i když nejsem schopen ani tipnout o kolik. A zda vůbec. Rozdíl velikosti cávky mi přišel celkem velký, hmotnost víceméně stejná, tak jsem si řekl proč ne.
            Znáš někoho, kdo ty Daiwy servisuje? Zatím to nepotřebuji, ale časem asi ano. O preventivní výměně ložisek zatím neuvažuji. Ale trochu jsi mi brouka nasadil, to jo...

              Nzáda - Profil | Pá 26.10.2018 11:52:49

              Bacha >> Tak ten K don 2500 je zase menší , průměr cívky jako Ninja 2000 cívka je ale vyšší.Chod i ukládání super , bez vůlí.Mán ho na prutu 3-18g tak tam něco odkroutí.

                NTomas Krlin - Profil | Pá 26.10.2018 11:41:25

                Deawon >> Zacinas mi pripominat ty, co chteji jenom potvrdit to, co si vybrali sami a cekaji jenom na to, az se objevi nekdo, kdo jim to schvali...at uz z jakychkoliv duvodu.
                Jinak nechapu, proc tu vytahujes porad ten Freams...
                Jdi a kup si ho, budes spokojeny.

                  NTomas Krlin - Profil | Pá 26.10.2018 11:38:00

                  mpl >> No vidis, Alan Hawk si zas mysli, ze ty leskle jsou lite kola ze slininy hliniku a zinku a protoze to uz neni tak snadne odlevat jako cisty zinek, tak se to na CNC stroji obrabi...
                  Daiwa nic nekova, krom jineho by se tim jinak vychvalovala do nebes, podobne jako Shimano ma sto tisic ruznych jmen na to hovno "radoby unikatnich" vychytavek ktere mas v jinych navi bezne.
                  Kazdy mysli kde co, podle me a co jsem videl je to lity zinek na vyssi vyrobni urovni, ty levne LT maji proste kolecka jako jakekoliv jine Daiwy v nizsi cenove relaci.
                  Dulezite je, ze jim to proste funguje a ty navi jsou dobre a stoji par susnu.
                  BTW. daiwu od Caldie/Ballistic/Prorex LT a vys bych si nekoupil ani kdybych musel, je to jenom nalestena bida, krom toho, ze kolecko zdvihu mas v Ballisticu plastove...

                    NDeawon - Profil | Pá 26.10.2018 11:34:03

                    Tristan >> to by me take zajimalo. Radsi budu tahat o par gramu navic s pocitem ze je poctivejsi material. Zatim u me vede Freams. Ale ta starsi . nasel jsem 2018 a vzhledove nic moc akorat je dobra vetsi matka brzdy

                      NTristan - Profil | Pá 26.10.2018 11:12:58

                      mpl - takze ten freams je pravdepodobne najtazsi preto, lebo ma vnutro z najpevnejsieho materialu, ano? a aj technologia opracovania toho vnutra je u neho lepsia?

                        NBacha - Profil | Pá 26.10.2018 10:50:40

                        záda >> Nedávno jsem koupil jen tak na zkoušku jeho levnějšího bratříčka.

                        https://www.narybolov.cz/predni-brzda/navijak-cormo​ran-sportline-4pif-4000/

                        Vyšel mě na 830,-Kč včetně pošty a byl jsem velice překvapen, jak chodí. Co vydrží nevím, ale chod naprosto v pořádku. Jen ta velikost nesedí. Při porovnání třeba s Ryobi je tak o dvě čísla větší.

                          Nmpl - Profil | Pá 26.10.2018 10:28:55

                          Tomas Krlin >> Čistě technicky. Vzhledem ke hmotnosti uvedeného dílu se nejen já domnívám že ač to DAIWA jasně neříká, že se nejedná o tlakové lití zinku, ale stejně jako u Shimana o technologii za studena kované hliníkové slitiny. Vzhledem k rozdílu hmotnosti mezi Prorex LT a Caldia LT usuzuji na nestejné složení slitiny. Vzhledem k technologii je jasné že pro dosažení vyšší přesnosti se u Prorexe LT provádí následně CNC obrábění.
                          Freams 15, tedy před LT

                          Fuego LT

                          Ballistic LT

                          Prorex LT a Caldia LT - kam které kolo patří určitě uhodnete

                          Zdroje:
                          Ivan Turnament videa
                          Tackle Advisors videa
                          https://www.sportfishingmag.com/fishing-reel-gears-​explained-0

                            NTristan - Profil | Pá 26.10.2018 8:19:17

                            Tomas Krlin - nemam nikoho vo svojom okoli u koho by som si mohol pozret ten navi alebo prut, preto citam a snazim sa pozistovat co sa da. ako som ti pisal, cenim si tvoje rady a cas a snazim sa to skombinovat tak, aby to bolo vyvazene.

                            dakujem aj ostatnym za snahu poradit a pomoct s vyberom.

                              NRytíř - Profil | Pá 26.10.2018 7:40:22

                              GTdpcfix >> jo čert a PIF ví:-)

                                NTomas Krlin - Profil | Pá 26.10.2018 6:26:39

                                Tristan >> Ale to zas tady nejaky odbornici, co nepoznaji tlakove lity zinek pisou o nejakych odlehcenych slitinach... Proste kola od LT a vseobecne vsech Daiw predtim krom drahych jsou z tlakove liteho zinku, ktery je obrabeny CNC stroji, coz nechapu, kdyz tlakove liti zinku umoznuje vysokou preciznost vyrobku, ale budiz...
                                Je to soukoli jako v kazdem jinem navijaku, jako obvykle, jedno z tech kvalitnejsich...
                                Koukam, ze jsi z 2.75 dosel k rozumnejsi delce 2.6m, rekl bych, ze by ti to mohla vyvazit 4000vka Daiwa LT nebo potom 2500+ starsi Daiwa.
                                Rozdil v LT a starych Daiwach je taky, ze stare Daiwy nemaji druhe lozisko na pastorku, cili je tam vetsi sance vytvoreni vuli casem a samozrejme to ovlivnuje i chod nejakym zpusobem, LT uz tam ty loziska maji. (prakticky obdoba X-ship u Shimana)

                                  NGTdpcfix - Profil | Pá 26.10.2018 5:59:29

                                  Rytíř >> on dela ted pro kormose?😂

                                    NGTdpcfix - Profil | Pá 26.10.2018 5:58:43

                                    Tristan >> vezmi freamse neni to zly navi

                                      Nzáda - Profil | Čt 25.10.2018 20:25:47

                                      To je ON:-)

                                        NRytíř - Profil | Čt 25.10.2018 20:21:13