Prut na přívlač cca 15g + naviják do 5000-6000Kč

Ještě do srpna jsem vláčel s prutem Delphin Toxic 2,4m 10-35g a navijákem Okuma Ceymar XT 30. Na dovolené jsem si na menší ryby koupil jemnější prut Shimano Catana EX 2,4m 3-14g a tento prut a hlavně gramáž jsem si zamiloval. Tvrdší prut jsem od té doby nevzal do ruky. Chtěl bych Vás proto poprosit o radu na nákup prutu a navijáku trochu vyšší třídy něž právě Catana s těmito parametry: chytám menší rotačky(max do 10g), woblery cca do 10g a gumy s jigy a čeburaškami do 8g. Chytám na menších rybníkách a na Berounce. na Slapy či Orlík budu mít tvrdší prut na težší nástrahy. Chytám od okounů po štiky zatím 60cm. Délka mi vyhovuje 2,4m. Lovím ze břehu. Chtěl bych něco s čím můžu chytat jedničku rotačku, 4,6,8,10g jig + guma do 10cm a zároveň mít dost síly na vytažení např. štiky do 70cm. tedy citlivější špička a tužší spodní část. Gramáž cca 14-18? s tím, že bych navýšil jigy i na 10g a woblery na 12-14g. Okumu vrátím na tužší prut a tak nový naviják jsem zatím koukal Shimano Nasci 3000. Velikost 3000, možnost nákupu náhradní cívky na šňůru. Finance: prut i naviják po cca 2500-3000,-Kč(jak je tu zvykem - vážně mi nenabízejte prut za 8k). Catana je vážně dobrý prut za 900,-Kč a určitě ho budu nadále využívat klidně i na plavačku na zarostlích březích, ale chtěl bych něco trošku lepšího. Oboje bych si určitě nejdříve chtěl vzít do ruky, proto bych preferoval nákup v kameném obchodě (navštěvuji - Chytapust, uhabakuka). Dostanu se po Plzni a po Praze. Děkuji
Autor diskuse: Deawon - Profil , 8.10.2018 dravci - náčiní, doplňky

NDeawon - Profil | Čt 25.10.2018 9:27:36

záda >> Děkuji. Já mám třeba v dosahu toho Habakuka, proto hodně vybírám tam, protože vím, že si to osahám i s prutem. Chci pořádná očka hlavně kvůli šňůře, kterou chci začít u nového prutu používat.

    NDeawon - Profil | Čt 25.10.2018 9:25:38

    Pedro1 >> Samozřejmě velikost vezmu podle prutu a ruky, ale Okumu mám 3000 a vyhovuje. myslím že Ninja 2500 je stejně velká jako Fuego 3000. Cívky chci na vlasec(woblery a třpytky+ gumy) a na šňůru (gumy pro větší citlivost). Šlo mi o to, kdybych s ním někde klepnul a potřeboval třeba novou kličku.

      NPedro1 - Profil | Čt 25.10.2018 9:10:21

      Deawon >> Na hiki máš Fuego LT 3000 za dvojku.Kupovat menší navi na to co píšeš je nesmysl (ono i ty nové 3000 které jsou menší než původní 3000 jsou relativně malé).
      Náhradní cívku potřebuješ konkrétně na co?
      Ohledně náhradních dílů atd. - to je nesmysl.Ten navi bude fungovat,postupně nebude chod takový jako na začátku,ale při takovém lovu jako popisuješ výše ho nemáš jak zničit a za dva/tři/čtyři roky stejně budeš kupovat nový,protože Ti tenhle už nebude stačit.
      Takže řešit náhradní díly je zcela zbytečné.

        Nzáda - Profil | Čt 25.10.2018 8:58:54

        Vlastním prut Mivardi X Centrix spinn 2,35m 4-18g vyšel mě v akci na 1600,- Kč , má Fuji očka i sedlo navijáku , váží 105g , úžasně rychlý.Ideál rotačky do velikosti 2 , gumy do 7cm a 8g ,woblery do 9cm s menším nořítkem .Míval jsem prutyi navi v daleko dražších relacích ale teď jsem skončil v PID tak musím šetřit.Když k tomu vezmeš Fuego 2500-3000 i s náhradní cívkou tak se vejdeš v pohodě do 4500,-Kč.Navi z NF se vyplatí hlavně u dražších verzí ale pozor na záruku , myslím že v Rakousku je jen půl roku.

          NDeawon - Profil | Čt 25.10.2018 8:57:04

          Tomas Krlin >> Děkuji za komentář.
          Koukal jsem na
          https://www.uhabakuka.cz/produkt/40739/daiwa-navija​k-exceler-3000-ha
          https://www.uhabakuka.cz/produkt/40743/daiwa-rybars​ky-navijak-freams-3000a#var
          Tyhle mají dokonce i náhradní hliníkovou cívku což je paráda. Pokud si u Ultegry připočtu další 1000Kč za cívku tak mě to vyjde mnohem levněji a ve výsledku budu mít tedy i vyšší kvalitu. S dvěma cívkami bych limit zvedl kolem 4000Kč, ale to už u Habakuka nic moc nemají.

            NTomas Krlin - Profil | Čt 25.10.2018 8:35:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Deawon >> nechce se mi vysvetlovat znova co a proc do detailu, ale castecne to zkratim
            Nasci - radoby utesneni, obcas problemy s lozisky v rolnicce, hnaci kolecko zdvihu civky neni na lozisku, vznikaji na nem vule, coz ovlivnuje navin a chovani pri navijeni casem. Zivotnost je dobra, ale zadny odvaz
            Ultegra - dobry korpus, dobry vnitrek, plastove kolecka vevnitr, je to wormshaftak, prvni zmeny v chodu se daji pocitit uz po pul roce/roce pouzivani, k velikosti celkem tezsi, ale zas na druhou stranu spoustu prutu diky tomu skvele vyvazis
            Stradic - trochu lepsi Ultegra, kde mas vlastne jenom lehci pevnejsi telo, ale jinak je to defacto to same
            Exceler LT - dobry korpus, dobre streva, loziska vsude, kde maji byt, hezky chod, lehce vyssi prevod 5.2:1, jsou velice lehke, rozumna zivotnost, dobra cena, moznost jednoducheho domaciho servisovani, klika se sroubuje do soukoli
            Fuego LT - to same co Exceler, ale s Magsealem na lozisku navic

            Za me Daiwy velikost 3000+ protoze maji delsi klicky s pohodlnou knobkou, lehounce vetsi civku a telo. 2500 a niz jsou drobci, rozhodne mensi i telem atd nez Shimana 2500...

            Jakakoliv starsi generace Daiwy timto ztraci smysl kupovat (pokud nepotrebuje opravdu navijak do sily, kde stare 3000vky s 4.7:1 atd. nemaji u Daiwy nastupce), HG bych nekupoval ani tak, takze zbyva LT, ktere je proste dobre ve vsech ohledech, bez vyraznejsich slabin.
            Shimana jsou v klidu, ale nemas tolik moznosti vyberu velikosti + tela, nemas takovy rozsah vyberu hmotnosti, rekl bych, ze Daiwa je v te cenove kategorii vyhodnejsi kauf.
            Jo a na Daiwy kdyz uz sezenes nahradni civku, tak za relativne rozumny peniz, Shima jsou predrazene a kolikrat se nacekas...

              NTomas Krlin - Profil | Čt 25.10.2018 8:33:52

              mpl >> Pochybuju, ze si tenhle vzkaz precetlo byt 1% lidi...je to moc dlouhe.

                NDeawon - Profil | Čt 25.10.2018 7:52:54

                Nechci kupovat něco drahého. Zase tak moc nechytám i když bych chtěl, lale není čas abych jezdil někam na lepší revíry. Většinou je to o menších rybníkách + Berounka a minulý týden jsem měl osobák štiku 70cm, ale běžně jsem kolem 40-60cm + boleni, parmy, tloušti a okouni. Žádné trofejní ryby.Mám Okuma Ceymar XT 30 za cca 1500Kč i s druhou cívkou v ceně a na moje rybaření stačí, ale teď k narozeninám bych si chtěl trochu polepšit. Prut Trapara mě vyjde na cca 2400Kč (ještě hledám alternativu) a ten naviják Exage a Ninja - raději bych trochu výše. U Shimana je to Nasci, Ultegra a nebo pak až Stradic. U Daiwy je to Legalis, Exceler a Freams. Končí to na 3200Kč a Stradic asi 4400Kč což už je dost. Chystám cestu do Plzně k Habakukovi, kde je mají všechny skladem. Bez toho, abych si je vzal do ruky nic nekoupím. Nákup planuji na začátek prosince, takže mám ještě měsíc na hledání. Bohužel ještě počítám, že dalších až 1000Kč mě bude stát další cívka, kterou budu potřebovat :( ideální by byl naviják třeba za 4500-5000Kč, který bude mít dvě cívky.

                  Nyarda_1 - Profil | St 24.10.2018 23:18:43

                  mpl >> Jasně, zkušenost s Ninjou nemám, otázka zásadní, co s tím bude kolega hlavně chytat, zkušenost mám s Fuegem, utáhlo metrovou štiku v proudu celkem v pohodě a na chod to následně nemělo vliv :-) Jinak pěkná analýza (y)

                    Nmpl - Profil | St 24.10.2018 22:11:26

                    yarda_1 >> Zrovna u Ninji mne plynulost chodu brzdy moc nepresvedcila. Horsi nez u tech 20 let starejch navijaku. Mozna tak od Freamse nebo excelera vys, ale ninja a min uricte ne.
                    Teda krome toho ze vypada pekne.

                      Nyarda_1 - Profil | St 24.10.2018 22:04:24

                      Deawon >> Tak zatím jsem objednával většinu (pruty i navijáky) tady:

                      https://www.nordfishing77.at/daiwa-fuego-lt-2500-d-​neu-2018-7948

                      Jde to z Rakouska cca dva dny, platí se kartou, poštovný 9 euro, ale ty ceny jsou o poznání nižší a poštovní služba rovněž někde jinde. Jinak Fuego mám 2500 (v tom odkazu) a Legalis 3000 D-C. A toho Ninju tam mají taky

                      https://www.nordfishing77.at/daiwa-ninja-3000a-4661​

                      A výraz Ersatzspule - ja značí, že i ta cívka u něj je, zatímco u Fuega a podobných je nutné dokoupit.

                        Nyarda_1 - Profil | St 24.10.2018 21:56:51

                        skwor >> Jojo a vypadá fakt pěkně :-)

                          Nmpl - Profil | St 24.10.2018 20:54:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          Sleduju už chvíli vaši diskusi a chybí mi tam pro různé Daiwy trochu argumenty.
                          Rozhodl jsem se že vám to trochu (možná) zkomplikuju a přidám k tomu trochu technickýho pohledu.
                          Sám jsem před 3 lety začal skoro po 20 letech upgradovat svoji výbavu.
                          Pro představu fenwick Golden Wing GW 70S M-2 1/4- 5/8 oz plus ABU garcia T500F, penn milenium 3m10-30g a penn milenium 2,7m 30-60g a penn prion pr1800. Na můj tenisový loket a utržený vazy v zápěstí už to bylo těžký. Naví po těch letech přece jen už na tom byly trochu hůř, ale po servisu a promazání zase fungujou, jen bych neřekl že na jedničku s hvězdičkou.
                          Prošel jsem snad všechny navijáky a pruty, nakonec jsem postupně naškudlil a po letech postupně nakupoval - luvias 2510PEH a Certate 2510PEH a pruty k nim. protože tyhle pruty protočí hodně prutohodin a navijákohodin. Jeden mám 2,6m a druhý 2,95,do 28 a 35 gr.
                          2,6 - na řece v pohodě i na Labi a Ohři v okolí LTM (když mám za sebou a nad hlavou větve a křoví), ale jakmile je tam prostor (plus na rybníky a písáky) tak 2,95.
                          Pak jsem si vzal na plavacku 3,6 aqualite a k nemu fuego LT 1000 - 130 m 22tky stačí, vytáhl jsem s tím kapry 55, parmy 60 ale i štiku 85. Hodně dělá kombinace prut a naviják. Na občasný procházky s plavačkou nebo šoulačkou to v pohodě stačí. Ale taky záleží na prostředí - tam kde je hodně vázek a je potřeba rybu natvrdo táhnout, je prostě cejtit že to fuego lt nemá tuhý kovový tělo.
                          Sám momentálně vybírám naviják na ten starej Fenwick na lehkou přívlač.
                          Ale zpátky k daiwě. Zjednodušeně.
                          Nový navijáky se liší v principu materiálem těla, materiálem navíjedla s rolničkou, materiálem ozubených kol uvnitř, magsealem a počtem ložisek a jejich velikostí a kvalitou, pochopitelně brzdou - ale to je v podstatě věc počtu a kvality kovových a teflonových podložek v cívce.
                          Daiwa má materiály zaion a nově levnější a lehčí DS5(ale míň tuhý), tedy kromě železa a hliníku a nově hořčíku v novým existu.
                          Z těch novejch LT - různá kombinace materiálů má vliv na váhu, ale taky na to jak ten naviják bude tuhej. Většina LT má stejný střeva až po Caldii LT - ozubený kola uvnitř jsou ze slitiny.
                          Výjimkou jsou Prorex a Ballistic - tam je to kovový. Čili to vevnitř dýl vydrží.
                          Pokud tedy chci něco kde vydrží střeva a i tělo navijáku - pak vyšší řady - protože tělo i motadlo je buď kov nebo lehčí zaion, případně hořčík.
                          Pokud chci něco co má kvalitní střeva a kompromis v těle a motadle - asi něco jako prorex nebo ballistic.
                          Pokud chci něco levnýho - pak LT a níž. Z celý řady LT vychází nejlíp fuego LT. Ostatní jsou na tom hůř za v podstatě stejnou cenu.
                          Výjimkou je Caldia LT, která má tužší tělo, ale vnitřek stejně jako třeba fuego LT ze slitiny.
                          Velikost navijáku má vliv na brzdu a potenciální kroucení navijáku - schválně si někde změřte rozdíly mezi velikostma navijáku - jak se liší tlouštkou středovýho trnu na který nasazujete cívku. A pochopitelně počtem podložek v brzdě navijáku.
                          Pokud zadavatel chce naviják do 3000 a daiwu - tak fuego lt, velikost je na něm.
                          Na ty zmiňovaný nástrahy bych bral asi 2500D - rozumnej převod a cívka, větší 3000 má stejný tělo a větší cívku. A zase je to o váze.
                          Já jsem svoje fuego koupil na nf, maj tam i náhradní cívky, i když mi náhradní cívka nějak nechybí - nový navijáky mám s jednou cívkou i na přívlač žiju v pohodě se šňůrou 0,10.
                          Nový motadlo na lehkou přívlač bude taky jen s jednou cívkou, jen stále nevím jestli to kompromisní nebo to s lepšíma střevama. Protože to bude jen doplňkový, určitě to nebude luvias nebo certate.
                          Pokud zadavateli nevadí vyšší hmotnost navijáku ať si klidně koupí nekterou kovovou starsi daiwu, pokud možno s kovovýma vnitřnostma - to mu vydrží hodně dlouho.
                          Pokud chce lehčí naviják - musí si koupit něco jako LT ale musí počítat s kompromisem ve výše uvedených vlastnostech.
                          HOWGH.
                          Pokud by někoho zajímalo jak vypadá fuego lt, prorex lt, caldia lt a další lt - najděte si na youtubu videa ivana turnamenta jak dělá jejich rozborku do posledního šroubku.
                          Nečekám že nový navijáky budou zase sloužit bez ztráty kytičky 20 let, i když u těch dražších aspoň těm 10 rokům věřím.
                          Penězma se člověk v krematoriu nezahřeje, ale než tam spadne může si i trochu užít.
                          A poslední rada - když budeš kupovat prut a naviják, tak ať ti umožní si to dát dohromady, dát si na to aspoň 50 metrů toho na co budeš chytat. Ať ti s tím umožní si někde nahodit s tvojí nejtěžší nástrahou, ať ti někdo dělá rybu a zkus si zásek a práci brzdy v odporu (plynulost nastavení,..).
                          U Voráčka na Palackýho v Praze i u Grofa ve Vrchlabí to tak kdysi fungovalo - včetně toho dojít přímo k vodě.
                          A úplně poslední rada - cena uvedená na zboží v obchodě není cena pro mně.
                          Určitě se najde lepší - mimochodem zrovna prut a naviják dohromady v ceně 6000 bych klidně koupil v NF.
                          Protože když si mám vybrat - koupit tady něco za 8500, co můžu objednat na NF a mám to druhý den doma za 6000,tak není co řešit.

                            Nzáda - Profil | St 24.10.2018 19:29:06

                            V eshopu Janoušek a Nevrkla mají cívky na Daiwy a teď tam mají slevu 20% na skladové zásoby.

                              Nskwor - Profil | St 24.10.2018 16:26:53

                              yarda_1 >> Ninja už teď bude taky v LTčku, ty náhradní cívku nemají, tak by si měl pospíšit, dokud je původní model.

                                NL82 - Profil | St 24.10.2018 15:39:09

                                Deawon >> nordfishing v rakúsku

                                  NDeawon - Profil | St 24.10.2018 15:15:17

                                  yarda_1 >> a nějaký tip na eshop? Určitě chci naviják ke kterému seženu druhou cívku. Děkuji

                                    Nyarda_1 - Profil | St 24.10.2018 14:57:29

                                    Deawon >> Od letoška mám Fuego a Legalis a obě zatím v cajku, s těma cívkama je to slabší, určitě ji má Ninja, ale ta je o kategorii níž... Cívky se dají celkem dobře koupit v některém zahraničním e-shopu (i s tím navijákem :-D ), jestli chceš jednu na pletenku a druhou na monofil...

                                      NDeawon - Profil | St 24.10.2018 13:25:38

                                      despo >> tropic liberec na 3000. Ale skladem tuhle ne ale pry ji sezenou. Tyhle civky to je vazne porod sehnat.

                                        NShabazz - Profil | St 24.10.2018 12:15:12

                                        despo >> nikde podle mě, mě jí měli sehnat v Holandsku a sešlo z toho