- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Rybářské kajaky Hobie
Diskuze o rybářských kajacích Hobie. Vše, co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat - rady, tipy, vychytávky, fotky, srazy...
Autor diskuse: HonzaV - Profil , 30.7.2014 dravci - ostatní
Dále moderuje: Hobik Profil
Dále moderuje: Hobik Profil
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
64x v oblíbených a 14x v ignorovaných.
Npepa-č - Profil | St 3.10.2018 17:23:51
mascha >> k bodu 3: poučení máš úplně blbě. Správné poučení je, že nemáš lézt na Otavu.
Nmascha - Profil | St 3.10.2018 17:19:06
moje špeky:
- pyramidový vlny (na místě o kterým píše Honza). Kotvil jsem, chytal jsem, a při odkotvení mi vlna vytrhla pádlo z gumicuku na bortu a další ho vytrhla z leashe. Naštěstí další vlna přizvedla kajak a přehodila ho přes odplouvající pádlo a já ho mohl popadnout. Poučení - pevnější leash, případně náhradní pádlo v podpalubí (z podpalubí Cudy by se dalo vyndat i těch pyramidách).
- stejný místo, o dva roky dřív, bez větru. Kotvím uprostřed průlivu na dvanácti metrech, během chytání se spustil proud odlivu a nabral takovou rychlost, jak rozvodněná Jizera. Kotva začala klouzat po dně, dokud se o něco nezasekla. Při pokusu se odkotvit jsem se s ní pral tak vehementně, až jsem naklonil kajak proti proudu a jen zázrakem se nevyklopil. Poučení: sledovat okolí a sílu proudu, raději kotvu odříznout.
- Otava, vyhozená kotva brzdí loď, takže pomalu driftuju dolů proudem a chytám. Věnuju se rybám tak, že jsem nezaregistroval peřejku, dokud jsem v ní nebyl. Kotva se kousla mezi šutry. V proudu se nedá nadjet, takže se sní zase peru až se loď naklání do proudu. Tentokrát už mi vlna kajak zalila a vyklopilo mně to. Bohužel se mi povedlo si zašprcnout nohu v kotevní trolejce. Vody tam bylo po žebra, takže poskakuju v proudu na jedný noze, druhou zvedlou nad vodu. Srandovní, ale bejt to ve víc vody, tak o hubu. Poučení: fakt se koukat kolem sebe, fakt to raději odříznout.
- Norsko, plovoucí zpracovna lososů velká jak třípatrovej panelák s pěti vchody. Ještě před třiceti vteřinama byla velká jako krabička od sirek, teď mne míjí ve vzdálenosti tří dýlek kajaku. Pilker šedesát metrů hluboko, dá se jen o kousek couvnout a přivázat, co ještě není přivázaný. Udělalo to takovou vlnu, že takhle do kopce jsem ještě na kajaku nebyl. Párkárt to ještě houplo a bylo to dobrý. Poučení: sakra Mašo vole fakt se koukej kolem sebe!
- pyramidový vlny (na místě o kterým píše Honza). Kotvil jsem, chytal jsem, a při odkotvení mi vlna vytrhla pádlo z gumicuku na bortu a další ho vytrhla z leashe. Naštěstí další vlna přizvedla kajak a přehodila ho přes odplouvající pádlo a já ho mohl popadnout. Poučení - pevnější leash, případně náhradní pádlo v podpalubí (z podpalubí Cudy by se dalo vyndat i těch pyramidách).
- stejný místo, o dva roky dřív, bez větru. Kotvím uprostřed průlivu na dvanácti metrech, během chytání se spustil proud odlivu a nabral takovou rychlost, jak rozvodněná Jizera. Kotva začala klouzat po dně, dokud se o něco nezasekla. Při pokusu se odkotvit jsem se s ní pral tak vehementně, až jsem naklonil kajak proti proudu a jen zázrakem se nevyklopil. Poučení: sledovat okolí a sílu proudu, raději kotvu odříznout.
- Otava, vyhozená kotva brzdí loď, takže pomalu driftuju dolů proudem a chytám. Věnuju se rybám tak, že jsem nezaregistroval peřejku, dokud jsem v ní nebyl. Kotva se kousla mezi šutry. V proudu se nedá nadjet, takže se sní zase peru až se loď naklání do proudu. Tentokrát už mi vlna kajak zalila a vyklopilo mně to. Bohužel se mi povedlo si zašprcnout nohu v kotevní trolejce. Vody tam bylo po žebra, takže poskakuju v proudu na jedný noze, druhou zvedlou nad vodu. Srandovní, ale bejt to ve víc vody, tak o hubu. Poučení: fakt se koukat kolem sebe, fakt to raději odříznout.
- Norsko, plovoucí zpracovna lososů velká jak třípatrovej panelák s pěti vchody. Ještě před třiceti vteřinama byla velká jako krabička od sirek, teď mne míjí ve vzdálenosti tří dýlek kajaku. Pilker šedesát metrů hluboko, dá se jen o kousek couvnout a přivázat, co ještě není přivázaný. Udělalo to takovou vlnu, že takhle do kopce jsem ještě na kajaku nebyl. Párkárt to ještě houplo a bylo to dobrý. Poučení: sakra Mašo vole fakt se koukej kolem sebe!
NHonzaV - Profil | St 3.10.2018 17:00:47
sliver >> to se ti to machruje když jezdíš s postranníma kolečkama :-D
NHonzaV - Profil | St 3.10.2018 16:52:22
vicx >> hezká sbírka situací :-) ty pyramidové vlny jsou nepříjemné, zažil jsem to na moři v jedné úžině kde byl proud 5km/h a k tomu vítr kolmo na směr proudu - výsledkem byly právě takové "pyramidové vlny" jejichž rozmístění ze všeho nejvíc připomínalo šachovnici - jako jezdit se v tom nějak dalo, ale chytat už prakticky ne, bo ve chvíli kdy taháš / podebíráš / odháčkuješ rybu , tak jsi vydaný vlnám na milost ...
Ale něco ti na seznam přidám - nejvíc jsem se na vodě zatím bál dvakrát na Jadranu, jednou jachta a jednou motorový člun přímo na mě a bylo to o fous, v obou případech borec vůbec nesledoval kam jede. Napadá mě snad jedině vozit si na kajaku takovou tu sirénu ve spreji ...
Ale něco ti na seznam přidám - nejvíc jsem se na vodě zatím bál dvakrát na Jadranu, jednou jachta a jednou motorový člun přímo na mě a bylo to o fous, v obou případech borec vůbec nesledoval kam jede. Napadá mě snad jedině vozit si na kajaku takovou tu sirénu ve spreji ...
Nsliver - Profil | St 3.10.2018 14:51:11
vicx >> já mám jedno ponaučení. Čím větší vítr a čím větší vlny, tím větší prdel. Nad 10m/s se oplatí vytáhnout aj plachta 😎😎😎
Doufám že toto ponaučení bude v tvé práci figurovat na čelných místech 😀😀😀
Doufám že toto ponaučení bude v tvé práci figurovat na čelných místech 😀😀😀
Ndoktor multiplikator - Profil | St 3.10.2018 14:45:49
Bodkacik >> sak chytil ohniveho jalca, uz neni cesta spat :)
NOrion24 - Profil | St 3.10.2018 14:18:12
Bodkacik >> fotky nejake su neboj....aj tak by som o moc lepsie nearanzoval :-)
s rybami je to horsie...u mna poslednu dobu
s rybami je to horsie...u mna poslednu dobu
NBodkacik - Profil | St 3.10.2018 14:15:06
Orion24 >> ja sa nebojim, ty si neodfotil. Kedy ideme spolu na ryby tento rok?😉
NOrion24 - Profil | St 3.10.2018 13:56:45
Bodkacik >> ked mas tazisko nizko stabilita je....neboj ..len si kus naberes vodu
Nvicx - Profil | St 3.10.2018 11:53:57
Bodkacik >> a nejaké poučné situácie z tých závodov a veľkých vôd nemáš? Inak vlny zo strany na sladkej vode sa dajú skoro všetky vykryť prácou bokov. To až také čo sa im lámu vrchy v príboji ťa otočia.
NBodkacik - Profil | St 3.10.2018 11:20:29
Orion24 >> ja som hobiespieler, od pretekara na mile vzdialeny. Ale sutaziveho ducha nezapriem, o tom pokoj😁
NBodkacik - Profil | St 3.10.2018 11:19:40
Orion24 >> keby si mal slapak, mozes robit vsetko a nikam ta neodveje. Na tych holandskych tripoch bolo vzdy najvzrusujucejsie ked ta vietor otocil rovnobezne z vlnami. S padlom na menej stabilnom kajaku by som uz davno robil potapaca na plny uvazok😁
NOrion24 - Profil | St 3.10.2018 10:29:50
vicx >> pekne zazitky :-)...kolega ma podobnu skusenost s mrtvolou na Dunaji :-)
jedno je ale iste...dnes dokazem "pohodlne chytat v takom vetre"...v ktorom by som nesiel na ryby ani z brehu par rokov dozadu, ak to clovek prezije...hranice sa posuvaju, samozrejme otazka je ako dlho to clovek chce znasať..a či je chuť, rieky moc zjazdene nemam (tam to vidim ako naj problem)
jedno je ale iste...dnes dokazem "pohodlne chytat v takom vetre"...v ktorom by som nesiel na ryby ani z brehu par rokov dozadu, ak to clovek prezije...hranice sa posuvaju, samozrejme otazka je ako dlho to clovek chce znasať..a či je chuť, rieky moc zjazdene nemam (tam to vidim ako naj problem)
Nvicx - Profil | St 3.10.2018 10:03:44
Orion24 >> vidíš, dobrý nápad. Opíšme každý situácie, kedy išlo do tuhého, prečo sa to stalo a ako sme to vyriešili. Hodím to potom do nejakého dokumentu, ktorý sa tu pripne, aby sa z toho mohli ľudia poučiť, nech to ma aj nejakú pridanú hodnotu, nielen plky. Keďže je nás tu dosť a každý chytá v iných podmienkach, bude to poučné pre každého.
1. Horská priehrada na Dunaji v Nemecku. Pekné počasie sa behom 15 minút zmenilo na silný vietor zo zadu a pravoboku. Vlny krátke a vysoké, začalo mi zalievať palubu. Voda síce odtekala, ale keďže to bolo prvý krát v živote, čo som mal kajak pravidelne plný vody, myslel som si, že je veľmi zle. Pristáť sa nedalo kvôli kameňom na brehu. Riešenie, išiel som asi meter od brehu pokým som našiel miesto na vylodenie.
2. Dunaj vo Wachau, Rakúsko. Najrýchlejší úsek z celého Dunaja, v podstate kamenný priesmyk dlhý niekoľko (asi desiatok) km. So šľapaním asi 30kmh, alebo aj viac. Prvý krát strach z takej rýchlosti, vyhýbanie sa prekážkam z ďaleka (hlavne bójam), tie veľké víry poriadne naklonia loď. Niektoré boli hlboké aj 30-40cm.
Riešenie je uvoľnenosť a ohybnosť v páse, aby človek nebol tuhý.
3. Nočná povodeň po dažďoch. Pláve kopec stromov, kríkov, utopených zvierat a bordelu. Voda kalná a studená. Riešenie nevyplávať a čakať kým sa to vyčistí na úroveň, keď nehrozí, že ma prevráti plávajúci strom. (2 dni)
4. Nájdenie mŕtvoly vo vode v Nemecku. Riešenie: nahlásiť polícii a čakať minimálne 4 hodiny na hasičov a policajtov, alebo nič radšej nevidieť.
5. Vplávanie do zátoky, ktorú mal obsadenú gunár labute na jar a začal útočiť a nalietavať na hlavu. Riešenie: rýchlo preč, proti tomu debilovi nepomôže ani pádlo a nalietava zo zásady od zadu.
6. V meandroch, alebo na rieke ma silný prúd natlačí bokom na prekážku ako kameň, alebo strom. Normálne sa človek odkloní od prekážky, prúd sa opre do boku, naberie vodu, zmení ťažisko a otočí loď. Človek ide pod loď a prúd ho nalepí na strom a utopí sa. Riešenie vždy sa nakláňať NA prekážku, zhodnotiť situáciu a poprosiť o pomoc.
7. Pyramídové vlny. Nejdú po vode v nejakom smere, ale na mieste "vybuchujú" smerom hore. Nedajú sa moc predpokladať. Vznikajú na rieke pri silnom vetre proti prúdu, alebo pri priehradných múroch. V Bratislave Čunove, alebo Gabčíkove. Raz som chytil takéto vlny cez meter vysoké. Veľké rodeo. Riešenie je ohybosť v páse a uvoľnenosť (napriek strachu), inak letíte do vody. Keď si zvyknete, je to sranda.
To ma teraz napadlo, bude toho asi viac. Dajte aj vy skúsenosti ako napr Liptovská Mara v búrke, more v búrke, divé zvieratá, atď. Potom spravím online dokument a hodím to tam keď bude záujem.
1. Horská priehrada na Dunaji v Nemecku. Pekné počasie sa behom 15 minút zmenilo na silný vietor zo zadu a pravoboku. Vlny krátke a vysoké, začalo mi zalievať palubu. Voda síce odtekala, ale keďže to bolo prvý krát v živote, čo som mal kajak pravidelne plný vody, myslel som si, že je veľmi zle. Pristáť sa nedalo kvôli kameňom na brehu. Riešenie, išiel som asi meter od brehu pokým som našiel miesto na vylodenie.
2. Dunaj vo Wachau, Rakúsko. Najrýchlejší úsek z celého Dunaja, v podstate kamenný priesmyk dlhý niekoľko (asi desiatok) km. So šľapaním asi 30kmh, alebo aj viac. Prvý krát strach z takej rýchlosti, vyhýbanie sa prekážkam z ďaleka (hlavne bójam), tie veľké víry poriadne naklonia loď. Niektoré boli hlboké aj 30-40cm.
Riešenie je uvoľnenosť a ohybnosť v páse, aby človek nebol tuhý.
3. Nočná povodeň po dažďoch. Pláve kopec stromov, kríkov, utopených zvierat a bordelu. Voda kalná a studená. Riešenie nevyplávať a čakať kým sa to vyčistí na úroveň, keď nehrozí, že ma prevráti plávajúci strom. (2 dni)
4. Nájdenie mŕtvoly vo vode v Nemecku. Riešenie: nahlásiť polícii a čakať minimálne 4 hodiny na hasičov a policajtov, alebo nič radšej nevidieť.
5. Vplávanie do zátoky, ktorú mal obsadenú gunár labute na jar a začal útočiť a nalietavať na hlavu. Riešenie: rýchlo preč, proti tomu debilovi nepomôže ani pádlo a nalietava zo zásady od zadu.
6. V meandroch, alebo na rieke ma silný prúd natlačí bokom na prekážku ako kameň, alebo strom. Normálne sa človek odkloní od prekážky, prúd sa opre do boku, naberie vodu, zmení ťažisko a otočí loď. Človek ide pod loď a prúd ho nalepí na strom a utopí sa. Riešenie vždy sa nakláňať NA prekážku, zhodnotiť situáciu a poprosiť o pomoc.
7. Pyramídové vlny. Nejdú po vode v nejakom smere, ale na mieste "vybuchujú" smerom hore. Nedajú sa moc predpokladať. Vznikajú na rieke pri silnom vetre proti prúdu, alebo pri priehradných múroch. V Bratislave Čunove, alebo Gabčíkove. Raz som chytil takéto vlny cez meter vysoké. Veľké rodeo. Riešenie je ohybosť v páse a uvoľnenosť (napriek strachu), inak letíte do vody. Keď si zvyknete, je to sranda.
To ma teraz napadlo, bude toho asi viac. Dajte aj vy skúsenosti ako napr Liptovská Mara v búrke, more v búrke, divé zvieratá, atď. Potom spravím online dokument a hodím to tam keď bude záujem.
NOrion24 - Profil | St 3.10.2018 8:54:04
vicx >> tak presne a dobre si to popisal...
a hlavne s tym Outbackom....ja mam tusim 4,2 dlhu lod a niekedy mi pripada kratka...a ta dlzka musi aj Oubacku chybat (na to co mne je dolezite)
jj krizove situacie ukazu....jedna sa mi stala minuly rok....taham velku rybu...musel som sa odkotvit a zo zavetria som sa dostal na dost divoky vietor....kym som tahal rybu este ako tak ok...bola opora...ale v momente ked som ju podobral......"stratil som oporu"....a velmi rýchlo ma slo "narazit" na strom dost daleko od brehu...voda 4stupne....ja bez vesty......tak som musel rýchlo konat...a "zivotnu rybu" rýchlo pustit bez nedokonalej fotodokumentacie(nechcel som ju zabit)....
a hlavne s tym Outbackom....ja mam tusim 4,2 dlhu lod a niekedy mi pripada kratka...a ta dlzka musi aj Oubacku chybat (na to co mne je dolezite)
jj krizove situacie ukazu....jedna sa mi stala minuly rok....taham velku rybu...musel som sa odkotvit a zo zavetria som sa dostal na dost divoky vietor....kym som tahal rybu este ako tak ok...bola opora...ale v momente ked som ju podobral......"stratil som oporu"....a velmi rýchlo ma slo "narazit" na strom dost daleko od brehu...voda 4stupne....ja bez vesty......tak som musel rýchlo konat...a "zivotnu rybu" rýchlo pustit bez nedokonalej fotodokumentacie(nechcel som ju zabit)....
Čtenáři této diskuse také sledují
NKayakfishing a kajakorybaření20685
NBurza na přívlačové nástrahy33408
NPrivlac s multiplikatorom31598
NVýroba woblerů31008
NFotky ryb pouze na přívlač107172
NVláčenie z člnu27208
NRare woblery - Rapala14053
NVýroba jigových hlaviček a dalších vláčecích nástrah1608
NPrívlačové prúty G.Loomis1240
NÚhoří sezona 201210514
Živě na MRK.cz
Kde to žije - dravci
ÚtNBurza na přívlačové nástrahy 33408
ÚtNKayakfishing a kajakorybaření 20685
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNPoradna: Sumcařina 2570
PoNRare woblery - Rapala 14053
NeNDivoký potočák nebo granulák? 57
NeNKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb... 159964
SoNÚhoří sezona 2012 10514
SoNÚlovky na přívlač z Moravy 2
SoNTrojháčky na dravce 60
SoNJaké bylo letošní zahájení? 65
. . . NLov na vyvěšenou - nové téma 4050
. . . NSkladovanie a preprava nástrah na prívlač 8
Co je nového - dravci + obecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - dravci
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.













