MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Vliv kolísání vody na řece na braní ryb

Jaký má podle Vás vliv kolísání hladiny na řece? Chodím na Vltavu 23 v Č.Budějovicích a v úseku pod jezem v Č.Vrbném, kde je elektrárna a zde hladina kolísá také v rozsahu 20-30cm za půl hodiny (což jsem zažil včera Prostě se stává, že během celého dne voda neustále kolísá. Myslíte,že to má výrazný vliv na braní ryb? Případně jakých a jestli vadí více klesání hladiny nebo stoupání apod. Mě se zdá,že negativní je především klesání hladiny. Co Vy na to? Děkuji všem za odpovědi

Autor diskuse: xycht ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 30.9.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Carlos St 6.10.2004 15:54:43
a ještě slepé rameno v Holešovickém přístavu. Hádejte, jestli to tam taď bere ?!?
N Carlos St 6.10.2004 15:53:18
takhle vypadá nyní Vltava v Praze !
N Lojza - ® Po 4.10.2004 2:58:37
Nebere, a takto vypada slepe rameno , voda tece proudem.
N Kato Ne 3.10.2004 23:05:46
Je to hrozně individuální, třeba známý zná mlýny tak, že přijde na svoje místo, kukne na hladinu a podle toho jak stoupla, či klesla chytá. Byl jsem tak jednou, kdy přes noc hladina klesla o 10 cm a on řek, že dnes to nepujde a nešlo a naopak. Zase na Dyji zvýšení hlediny vůbec nevadí-naopak. Chce to mít vypozorované a ptát se.
N George - ® Ne 3.10.2004 13:50:35
Současné Hněvkovice. Můžu potvrdit, bobkařům to nebralo a nebere, mě na vláčku taky ne.
N xycht - ® So 2.10.2004 22:02:32
Všem díky za odpovědi, mě osobně to pěkně sere :-)
Slesh: jasná věc, tam je to taky docela markatní...a hejbou s tim dost,ale to je asi kvůli Temelínu..asi
N Slesh Pá 1.10.2004 17:35:52
tam jak píšeš chodím na štiky... a ty beru povětšinou jen když je voda dole..když kánoisti řádí a voda jde přes kanál.jinak tohle je zhouba na hněvkovické přehradě..jak se hne s vodou dolů nebo nahoru...min 2-3 dny nic nebere.
N miki Čt 30.9.2004 17:48:13
Moje zkušenost je zase z jedné přehrady na Váhu v Šale. Voda tam kolísala né o centimetry, ale o několik desítek. Během lovu jsme si museli poponášet sedátka k vodě, nebo před ní naopak ustupovat. Ten, kdo neměl holinky, najednou třebazjistil, že už chytá po kotníky ve vodě. Na menší druhy ryb to vliv nemělo.
U nás v Pardubicích, když proplouvá výletní loď plavební komorou, Voda se vždy při vypouštění komory zvedne a společně s ní i průtok. Ryby pak vždy ustanou v záběrech a po srovnání je nutno opět zakrmit.
N laky - ® Čt 30.9.2004 17:16:57
Mám zkušenosti z Bečvy tam to má docela slošnej vliv na braní ryb. Určitě se domnívám, že celový vliv je ale o hodně větš í- rozmnožování podle mě to bude katastrofa měl by se už někdo zamyslet a nařídit MVE dodržovat provozní řády.
Kdyz na bečvě melou tak je to někdy jak v metru najednou přijede vlna a pak zase nic a voda skoro stojí nejlepší je pozorovat těleso jezu a dívat se jak osichá a to je ten min. povolený průtok !!! Jednou jsem stál pod jezem v neoprenu vláčel na jelce a najednou ten "HAJZL" to zvedl, já si "dobře" zaplaval a doufám, že to už nebudu muset opakovat FUJ. Měl štěstí že ujel, pote co jsem se dostal na břeh jsem šel do slipů a hnal se na druhou stranu za ním a on samo na nic nečekal a vzal nohy na pedály a ujel. Pokažé pak když přijel a viděl auto tak se jen otočil. Místní tvrdí že to dělá schválně, ale tehdy to přehnal. To si ještě vyřídím.
N jura Čt 30.9.2004 16:15:55
Jde o to, o jakou "deltu" vodního sloupce voda kolísá a taky je rozhodující čas, za kterou tento rozdíl hladiny nastoupá, nebo klesne. Takový příklad ze Svitavy. V Husovicích pod Zbrojovkou je MVE, několikrát do týdne tam přijde zřízenec a průtok elektrárnou zastaví, prostě vypne průtok elektrárnou, aby mohl vyčistil česla a teď ten proud, jak byl zvyklý téci najednou v nadjezí hodí vlnu jak sviňa zpět a voda na chvíli teoreticky a i prakticky změní v nadjezí směr a teče prostě obráceně. Za chvilu se zastaví a když zase ten mukl otevře průtok přes MVE, tak to zase valí vše dolů a bere to s sebou, co se spláchlo ze břehů. A nejradši tam ten lojza chodil o víkendech, aby "nasral" chytající rybáře. Záběry potom zase začínají přicházet velice pomalu a jednou jsem už za hodinu po té chytil i kapra, petrův zdar.
N hraji - ® Čt 30.9.2004 7:08:32
Tento jev je známý ze všech úseků řek, kde jsou MVE a dokonce z některých přehrad, například Dalešická přehrada, úsek řeky prod vranovskou přehradou. Nevím že by se dělal nějaký skutečný výzkum, ale z mých zkušeností to není úplně průkazné. Někdy ani dost výrazný pokles hladiny nevede k úbytku záběrů, ale svoji roli zde asi bude hrát i druh lovené ryby. Nepopiratelný vliv to má tam, kde výrazný pokles způsobí, že v řečisti zůstane tak málo vody, že se ryby necítí bezpečně a odjede se schovat. Například candát může stát v metrové hloubce a lovit, ale když na stejném místě zůstane 40 cm vody, tak určitě odtáhne.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLehátko Specialist Plus 8Leg Bedchair + taška na lehátko Zdarma!

Za 2.899
Dodáme do 24 hodin bez poštovného a balného.Pokud se přihlásíte obdržíte další bonus v podobě 3%.Výborné lehátko na osmi nohách, které ocení ti nejnáročnější rybáři. Nyní super akce osminohé lehátko za cenu šestinohého!

akce, rybareniNash pouzdro 12 ft Double Rod Skin

Za 2.277
Obal na pruty Nash 12ft Double Rod Skin - Inovované pouzdro na dva pruty, které kvalitou předčí všechnu konkurenci. Praktické a kompaktní pouzdro, které pojme dva kompletně sestavené pruty i s podběrákem, vidličkami a dalším příslušenstvím.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RS Fish rybářské potřeby s.r.o RS Fish rybářské potřeby s.r.o

Havířov - Město, Hlavní Třída 438/73