MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Hygiena v řece

Jako malý kluk jsem viděl několikrát domorodce se umýt v řece mýdlem, později jsem se setkal s termínem "vymydlení řeky". Je to opravdu tak závažný problém?

Autor diskuse: jura
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 22.8.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N rybomil - ® Čt 26.8.2004 8:04:43
Když jsem bydlel u mojí předešlé, asi z 22 baráků teklo vše rovnou do potoka. U zahrádky byla přehrádka na potoce ( 3x 10m), hloubka 0,9m a v ní vždy potočáci, raci aj. Normálně to fungovalo 7 let.Jednou bylo sucho, šlo minimum vody, tak 1 litr/ sec, nahoře někdo přehradil, aby mohl zalévat a asi 1 km níž za cca 1,5 hod.vše vychcípalo. První šli kupodivu mřenky mramorované, mimochodem moc pěkný a milý rybičky.
N Carlos - ® St 25.8.2004 7:44:48
Nebudu jmenovat ale vím o několika vesnicích, kde skoro všechny baráky mají žumpy s přepadem a odvodem do potůčku (hovnocuc je tam vidět jednou za několik let - všechno se vypláchne do potoka). V potoce žijí normálně pstruzi a minulý týden jsme tam viděli i raka, jak u odpadní roury přebírá zbytky.
N Neználek Po 23.8.2004 17:42:08
Čečen: Je to možné. Outlocitní lidé, kteří se chodí koupat na chovné rybníky, si nechtějí připustit, že se rybníky hnojí. Před napuštěním se naveze hnůj nebo přijede auto s hovnocucem a na vhodném místě vylije kejdu. Inu, dusičnany jsou na prvním místě v potravním řetězci ryb. A jak ta voda někdy plavcům a jejich dětem chutná! Nedej bože, když ale někdo ohmatává rohlíky či chleba holou rukou :-))
N Čeřen: Po 23.8.2004 15:51:09
A co když se do tej vody pořádně vychčijete? Pozorujete nějakou změnu v braní ? Já to tak dělám na Hněvkovicích a Oríku a rybám to nevadí. Občas tam vyhodím i něco jinýho...
N Neználek Po 23.8.2004 14:45:12
Jo, že to rybám neublíží, to ještě neznamená, že ho ryby "žerou". Tam, kde spadne do vody kus mýdla, ryby dlouho neuvidíš.
N strejka Po 23.8.2004 11:01:59
mydlo z jednoho umyti urcite ryby neohrozi, jen ten parfem je vyzene z daneho mista...
N Pipsák - ® Po 23.8.2004 10:07:54
Tomas: Ve skole me ucili to samy :)
N Tomas - ® Ne 22.8.2004 23:28:02
Mýdlo by nemělo dělat problémy, horší je to s pracími prášky. Mýdlo se vyrábí alkalickou hydrolýzou tuků. Tuky jsou vlastně estery vyšších karboxylových kyselin a glycerolu (z většiny). Povaříte-li tedy např. sádlo, nebo nějaký olej z kuchyně s koncentrovaným roztokem louhu(hydroxidem sodným), dostanete sodné soli těchto kyselin (mýdlo) a glycerol. Mýdlo, které si koupíte v krámě je ještě navíc většinou parfémované, eventuálně + ještě nějaké sračičky v zanedbatelném množství.
Jako soli slabých kyselin a silné zásady je mýdlo alkalické. Vodní toky jsou vetšinou kyselé. Pokud tedy někdo nehodí do potůčku metrové šíře tunu mýdla, tak se nic neděje. Hlavní složka se biologicky v pohodě odbourá. Vadit mohou tak akorát parfémy, barviva atd., ale toho v mýdle není zase tak moc.
N Neználek Ne 22.8.2004 18:01:08
Já si pamatuji ze školy - jeden chemik a zoolog tvrdil, že splašky z dřezu (saponáty) jsou ekologicky nebezpečnější, než olej z auta. K tomu mýdlu - zkuste to někdo a už si na takovém místě nezachytáte. Slyšel jsem i o hovadech - závistivcích, kteří to dělají schválně..
N Laďa Ne 22.8.2004 10:48:26
Na Křetince 1 P jsou běžně odpady z baráků zaústěny do řeky, kolikrát tam potkáš plavat cokoliv a pstruhům ani lipanům to nijak neblíží, tento termín je spíš myšlen jako totální vydrancování řeky.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniGABY Polštář Žralok bílý 120cm

Za 495
Rybářský plyšový polštář z naší nabídky je vyroben z hebkých a měkkých materiálů, a proto je velice příjemný na dotek. Polštář je vyrobený výhradně z polyesterových anti alergických materiálů

akce, rybareniWoblery Salmo Hornet

Tyto nástrahy jsou úžasné při proti proudném rybaření, jen navíjejte o něco rychleji než je běžné. Také pracují dobře při rybaření po proudu. Jsou skvělé jak pro jezera tak pro nádrže.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
SAF SAF

Nabízíme pronájem chat a lodí v atraktivních lokalitách středního Norska. Naše destinace jsou vhodné pro rybáře, aktivní sportovce i rodiny...