Dynamický lov feederem

Letos jsem si oblíbil tuto metodu lovu feederem. Prut v ruce, záběry cítit i vidět a hlavně ryby vyhledávat. Většinou tak chytám parmy v mělkých proudech, kdy stojím uprostřed řeky, ale i na stojaté vodě jsem tak pár ryb ulovil. Chytáte někdo podobným způsobem? Používáte paternoster, průběžku, nebo obojí? Máte nějaké fígle třeba pro lov v noci? A co vaše úlovky?
Autor diskuse: Shafi - Profil , 24.10.2013 feeder - techniky lovu
100 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NShafi - Profil | Ne 10.8.2014 22:57:59

Ryby dneska moc nespolupracovaly. Sem tam jsme chytili nějakou rybku. Když už kolegové při setmění balili, chtěl jsem ještě chvíli zůstat u vody. Něco mi brnklo do silonu a pak jemně popotáhlo. Špička se pomalu pohnula, jako když se na háček zachytí nečistoty na dně. Mít prut ve vidličce, asi bych si toho moc nevšímal. Ale jelikož jsem ho držel v ruce, reflexivně jsem zasekl a koukám, že asi jsem zachytil trs řas. Když se ten trs ale plynule a pomalu rozjel proti proudu, bylo jasné, s kým mám tu čest. Po asi dvaceti minutovém boji jsem se mohl potěšit pohledem na svůj nový osobák parmu 73 cm.

    NOkuník - Profil | Čt 7.8.2014 10:40:33

    Shafi >> No jedině tak a snad to už klapne.

      NShafi - Profil | Čt 7.8.2014 9:46:56

      uza >> Záběry vnímáš jak v prstu, nebo prstech na silonu, tak zároveň i na špičce. Někdy jsou to jen drbance a máš-li silnější špičku, neobjeví se na ní ani záchvěvy. Ale většinou sleduji obojí a jelikož mám prut v ruce, rychleji reaguji. Ale i s prutem v ruce se dá prodrbat záběr:))) Někdy záběr překvapí. Máš tak více detektorů záběru a někdy se ti povede seknout i to, co bys s prutem ve vidličce nesekal.

        Nuza - Profil | Čt 7.8.2014 7:26:21

        Ked drzite feedrovy prut v ruke, ako rozpoznavate zabery? Cez spicku ci vlasec v ruke ci inac?

          NShafi - Profil | Čt 7.8.2014 2:06:37

          Okuník >> Musíme jít spolu. Ty taháš parmy a chceš ostré a já ostré a chci parmy. Tak se na fleku prohodíme a je to:)

            NOkuník - Profil | St 6.8.2014 21:47:05

            Shafi >> Taká pěkná ostroretka já chci taky už

              NShafi - Profil | St 6.8.2014 14:06:35

              Včerejší proud mi moc neumožnil nechat prut ve vidličce a tak jsem zkusil opět vzít ho do ruky. Hned šlo lépe rozeznat záběry od proudu, nečistot a posunu zátěže po dně. Nejhezčí byli záběry ostroretek. Pár drobných drbanců, které ani nebyli na špičce vidět, zásek a pak jízda šikmo proudem a klepání hlavou. O kolik záběrů jsem asi přišel, když byl prut ve vidličce? Krásně zbarvené bojovnice:))).

                NShafi - Profil | Po 30.12.2013 21:10:56

                cresissub >> Na jaké hloubce chytáš a v jakém proudu? Tipoval bych tak 4 metry táhlý proud:)

                  Ndraveček - Profil | Po 30.12.2013 20:31:45

                  cresissub >> zajimava technika,zaber je asi velmi razantni,co?Chytavas i jine druhy?

                    Ncresissub - Profil | Po 30.12.2013 14:11:10

                    No já takhle lovím na Laby tlouště.Mám heavy feeder ambition browning 360.Jako vlasec používám 0,22 a jako montáž samotný háček.Jako nástrahu obyčejnou kukuřici.Musím říct že tato metoda má nečekaný uspěch.Není problém vytáhnout za 3 hodiny okolo 13-ti tloušťů do 50 cm.Nástráhu nechávám plavat po proudu s odklopenou cívkou,jen dobržďuji prstem.

                      NShafi - Profil | St 25.12.2013 16:37:59

                      Zdravím rybolovci. 19.12 jsme provedli výpravu na jednu z nejteplejších řek v republice. S kolegy Ticminem, F16 a jeho ženou Pájou jsme vyrazili do velmi studeného, větrného, ale slunného říčního koryta. Kombinace 4 rybolovných technik dala najevo, co ryby vyžadují. Zvítězila Pája , která nás svou přívlačí jasně přechytala. Ticmin začal feederem ve vidličce se svým pilkerem, na který následně navázal vlastnoručně vyrobený wobler. Úspěch se dostavil a radost byla neskutečná. F16 se pokoušel o lov na splávek s boloňkou, který však po nějaké době vyměnil v pozorování úspěchů jeho ženy. No a já se svým dynamickým feederem jsem brzy se zmrzlou rukou dodynamizoval. Pár ťukanců se dostavilo, ale marné. Ani nasazení rukavice a zostření sledování špičky feederu nepomohlo. Tak jsem na své 3,6 haevy navázal malou rotačku a zaznamenal pouze jeden prudký ohyb špičky. Takže přívlač na dané lokalitě a v danou dobu vyhrála. Jaro ale bude patřit feeederu:)))

                        NShafi - Profil | Čt 21.11.2013 18:08:11

                        Kruan >> Brodění je fajn, ale né v gumákách:). Dneska jsem to párkrát neodhadl a bylo naleto:).

                          NPstruh27 - Profil | Čt 21.11.2013 17:38:36

                          Shafi >> Aha :-)))))))
                          asi áno -je to aj o zvyku. pozri - ak Ti to vyhovuje a nevadí Ti že je ta zostava trochu ťažšia tak nemáš prečo meniť. Ja chytám 80 percent UL a L vláčku a tam mi ide dosť o hmotnosť celej zostavy a tak to zas prenášam všade hoci priznávam že nie vždy je to dôležité....

                            NShafi - Profil | Čt 21.11.2013 17:32:47

                            Pstruh27 >> Ale já chytám na heavy 3,6 40-100g :))). Je to asi o zvyku. Kdybych si sehnal lehčí a pak se vrátil k heavičku, asi bych velmi rychle cítil rozdíl. Ale zatím je to fajn.

                              NPstruh27 - Profil | Čt 21.11.2013 17:27:42

                              Shafi >> tak zas nie je feeder ako feeder - nejaká 2,7 light alebo picker bude v pohode - 3,6 heavy už isto nie :-D

                                NShafi - Profil | Čt 21.11.2013 17:26:08

                                Pstruh27 >> Určitě čím lehčí, tím lepší. Ale když si zapíchnu rukojeť do sebe, tak je to pohoda.

                                  NPstruh27 - Profil | Čt 21.11.2013 13:11:09

                                  Známy takto chytá a má pomerne slušné výsledky. Rozmýšlam ale či by nebolo pohodlnejšie a lepšie chytať takto s nejakou chvejivkou od Mikada alebo tak - len z toho dôvodu že sú tie prútiky ľahučké a po pár hodinach lovu ten feedrik v ruke už asi cítiť .....

                                    NKruan - Profil | Čt 21.11.2013 7:02:50

                                    Shafi >> skoda ze tady neni nejaka takova reka, kde by se dalo zabrodit :)

                                      NKobarid - Profil | Čt 21.11.2013 6:54:01

                                      Shafi >> to já dneska už taky.............., ale mně hlavně zaujal ten název "dynamický feeder". Jak lze inovovat název rybolovné metody, která já používána už mnoho desítek let, ovšem s vybavením, odpovídajícímu tehdejší době.

                                        NShafi - Profil | Čt 21.11.2013 0:02:33

                                        Kobarid >> Vzhledem k tomu, že takhle chytám s feederem, nechtěl jsem diskuzi nazývat Lov na špičku :).

                                          NKobarid - Profil | St 20.11.2013 23:13:40

                                          bože můj, kam ten svět spěje............, když jsme takhle jako malí šoldové chytávali na Bečvě, tak se tomu říkalo "na špičku". V ruce teleskop SONA 360 cm/30g, vlasec 20, na háčku pořádnej rousňák a parmy nám ohýbaly špičky "do hokejek".
                                          Ale že bychom tušili, že za 30 let se to bude jmenovat "dynamický feeder", tak to by nás nenapadlo ani náhodou. Jo a největší machři na tenhle způsob lovu byli sovětští důstojníci, co měli u nás v Hranicích posádku, před těma u vody smekali kloubouk i ty největší místní vydry.

                                            NShafi - Profil | St 20.11.2013 22:20:14

                                            Kruan >> Má polstrovaná záda, takže by to nešlo:)

                                              NKruan - Profil | St 20.11.2013 22:17:45

                                              Shafi >> tak priste vem jeste normalni batoh a ten trikomorak smotej a dej si ho do batohu :)

                                                Nskoty - Profil | St 20.11.2013 22:04:49

                                                Shafi >> :-))) gumáky jsem měl, příště beru broďáky :-))

                                                  NShafi - Profil | St 20.11.2013 21:55:12

                                                  skoty >> Díky za fotky. Nečekal jsem, že to zabere hned na prvním fleku. Ale vláčka vyhrála. Příště beru gumáky.

                                                    NShafi - Profil | St 20.11.2013 21:53:40

                                                    Kruan >> Nebyla těžká, ale objemná. Pak už jsem si vyndal podběrák a šlapkal i sním. Ale stálo to za to, alespoň za zkušenost:)

                                                      NKruan - Profil | St 20.11.2013 14:23:38

                                                      skoty >> Zijova, to je pecka. To vypada paradne. Ta krosna vypada dobre :)

                                                        Nskoty - Profil | St 20.11.2013 12:58:58

                                                        Shafi >> Ale šlo ti to náramně :-)

                                                          Nskoty - Profil | St 20.11.2013 12:58:20

                                                          Shafi >> Kdybys nevěděl, podběrák je v tom obrovském co nosíš na zádech :-))

                                                            Nskoty - Profil | St 20.11.2013 12:56:49

                                                            Shafi >> Chvílema jsem měl o tu špičku staroasti :-)

                                                              NKruan - Profil | Po 18.11.2013 15:15:06

                                                              Shafi >> Taky to budu muset vyzkouset :) Nejak se mi to libi, jak to popisujes :)

                                                                NShafi - Profil | Po 18.11.2013 15:10:27

                                                                Chtěli jsme ve třech lidech provláčet kus řeky. Vláčka je fajn, prut, batoh a hurá na ně. Jednoduché. Ale proč nezkusit, jak budou ryby reagovat na feeder. Tak jsem vzal feeder a kolegové vláčeli. Povedlo se chytit jak dravce na přívlač, tak zabodoval feeder. Jen bych se měl naučit tahat méně věcí:).

                                                                  NShafi - Profil | Pá 8.11.2013 15:04:45

                                                                  splavek >> Zkusil jsem včera po marné vláčce převázat na feederovou sestavu a červíky hodil do proudu. Chytat se tak dá a kdyby byli při chuti, asi by to i šlo, ale hned byl problém s délkou prutu a tvrdostí špičky. Nebylo to ono.Snad to půjde v létě, až to nějak vychytám a zvyknu si na to. Bylo to poprvé, co jsem vezl při vláčce sebou i červíky:).

                                                                    Nmarmyš - Profil | So 2.11.2013 20:01:32

                                                                    Shafi >> běž na ně zítra,má foukat 110 km v hodině,to se ti budou špice ohýbat určitě.-))

                                                                      NShafi - Profil | So 2.11.2013 19:43:20

                                                                      marmyš >> Tady mi kukuřice ještě funguje, ale rohlík by asi nebyl marný. Jen jsem ho zapomněl vzít sebou. No hlavně že špice hýbaly. Horší je čučet na nehybnou špici pár hodin. I když jak jsem chladl, i má dynamika klesala. Příště termosku:).

                                                                        Nmarmyš - Profil | So 2.11.2013 18:29:02

                                                                        Shafi >> ted už tady u nás kuku nějak neúčinkuje,kostní nebo rohlík se mi zdají lepší.

                                                                          NShafi - Profil | So 2.11.2013 18:13:07

                                                                          marmyš >> Taky jsem to nakonec udělal, ale ne s předšpičáky. Jednu velkou kukuřici na ramínko a ruce do kapes. Ohyb se nekonal:)

                                                                            NShafi - Profil | So 2.11.2013 18:11:12

                                                                            Zkoušel někdo chytat na feeder se zadním olovem? Asi by nebylo na škodu položit silon na dno, už je kvůli tomu listí na hladině. Zkoušel jsem chytat se zarážkou metr na methodfeederovým krmítkem a klouzavým brokem a celkem ryby braly dobře,hlavně v mělčinách, ale nezkoušel jsem dávat klasické zadní olovo.

                                                                              Nmarmyš - Profil | So 2.11.2013 18:09:54

                                                                              Shafi >> pokud bych na něco takové trefil,tak dám na ty fídry předšpičáky a nějaké drncání do vlasce mi může být ukradené--ryba když to vezme,tak to určitě poznáš.

                                                                                NShafi - Profil | So 2.11.2013 18:07:01

                                                                                marmyš >> To je možné, něco z toho určitě, protože jsem měl občas po záseku šupinku na špičce háčku. Zkoušel jsem mít prut jak kolmo, tak nízko u hladiny. To se většinou dělo, když jsem tam dal krmítko. Jakmile jsem ho vyměnil za malé olůvko, záběry byly poctivější. Ale já už zmrzlejší:))).

                                                                                  Nmarmyš - Profil | So 2.11.2013 18:01:58

                                                                                  Shafi >> to jsou záběry od projíždějících ryb. třeba hejno kaprů ti udělá se špicí takovou melu,že se můžeš usekat a nic.

                                                                                    NShafi - Profil | So 2.11.2013 17:58:25

                                                                                    marmyš >> Co,nebo kdo jsou šňůráci?

                                                                                      Nmarmyš - Profil | So 2.11.2013 17:56:43

                                                                                      Shafi >> nebyli to náhodou šňůráci?

                                                                                        NShafi - Profil | So 2.11.2013 17:26:27

                                                                                        Kruan >> Domů už to bylo jenom 8km:). Dva druhy kukuřice a červy.

                                                                                          NKruan - Profil | So 2.11.2013 17:22:09

                                                                                          Shafi >> 12 km na kole na ryby ? :) Tak to jsi teda dobrej :) A co jsi mel na haku ?

                                                                                            NShafi - Profil | So 2.11.2013 17:01:39

                                                                                            Dneska jsem vyrazil ráno za kamarády na malý rybník, ale když jsem viděl množství lidí jak na rybářských závodech, ani jsem nevybaloval a jen jsem hodinu a půl kecal s kamarády:). Raději jsem se dokodrcal na kole asi 12 km na řeku, kde nebyl nikdo. Ryby sice braly, ale ne a ne seknout, i když jsem měnil vše co šlo. Nakonec vzhledem k větru, plovoucímu listí a občasnému dešti jsem vzal prut do ruky s tím, že teď to půjde. Marně, i když jsem prut držel v ruce, nestihl jsem reagovat včas:))) Možná to bylo tím, že mi mrzly ruce. Nakonec feeder přechytal můj druhý prut na položenou. Trochu poničený půlmetrový tloušť. I tak bylo fajn.

                                                                                              Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:49:10

                                                                                              Shafi >> jak píšeš,jde jen o zvyk. po skončení lovu povolím brzdy,před lovem seřídím. pokud promeškám záběr,ryba si motá navi pozpátku.

                                                                                                NShafi - Profil | St 30.10.2013 21:40:24

                                                                                                marmyš >> Měl jsem i velký problém, když jsem si vyměnil navijáky. Původní zadní brzdu jsem nahradil přední. Přední jsem zvyklý jen na přívlač. To bylo nadávek. Nebo když jsem povolil brzdu a šel si ulevit. Samozřejmě jsem na to zapomněl a pak zasekl a slyšel jen ,,bzzzzzz". Při tom dynamickém lovu se mi to bohužel stává taky. Musím se ještě dlouho učit:).

                                                                                                  Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:31:34

                                                                                                  Shafi >> máš pravdu,čím později,tím hůř se to učí. pokud držíš prut v ruce,tak to ještě jde,ale pokud leží ve vidličkách a zapomeneš přidržet kličku,tak se ti udělá chuchvalec a v životě už to zkoušet nebudeš.

                                                                                                    NShafi - Profil | St 30.10.2013 21:27:42

                                                                                                    marmyš >> Ale musíš to mít nacvičené a vžité. Už mi někdo říkal, že to je lepší, protože se myslím nekroutí silon. Zkoušel jsem to, ale není to tak jednoduché.

                                                                                                      Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:22:56

                                                                                                      Shafi >> někteří jedinci,tak jako já,nezajišťují zpětný chod a když je ryba větší,tak se navi motá pozpátku. když jde o opravdu něco divočejšího,tak kličku pustím a jen přidržuji oblouček ukazovákem pravé ruky.

                                                                                                        NShafi - Profil | St 30.10.2013 21:18:18

                                                                                                        marmyš >> Ano, je to v seřízení brzdy. Ale raději mít volnější brzdu a pořezané prsty, než opět vidět prut ohnutý až k hladině a utrženou rybu. Viděl jsem i seklé brzdy a prut letící do vody.

                                                                                                          NZajda - Profil | St 30.10.2013 21:16:58

                                                                                                          marmyš >> Asi je to proto, že jsme šikovní..:-)))

                                                                                                            Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:15:07

                                                                                                            Zajda >> stává se to hlavně při rekordních náhozech s těžkou zátěží. mě to taky nepostihlo,před lovem seřizuji brzdy.

                                                                                                              Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:12:51

                                                                                                              Zajda >> jak to mám vědět?

                                                                                                                NZajda - Profil | St 30.10.2013 21:10:26

                                                                                                                marmyš >> Čím to je, že se mi to nikdy nestalo. A doufám, že ani nikdy nestane...

                                                                                                                  Nmarmyš - Profil | St 30.10.2013 21:08:23

                                                                                                                  Shafi >> většinou se vlasec zařízne do prstu,když proklouzne brzda.

                                                                                                                    NShafi - Profil | St 30.10.2013 20:45:03

                                                                                                                    vave >> Mám kmen 0,20 mm a asi dělám něco špatně. Nebolí to, je to to jen trochu v kůži, ale je to vidět. Deltu jsem používal na položenou a ležela dobře. Při přitahování se vznesla do sloupce. Ale na feeder používám raději kapky.

                                                                                                                      Nvave - Profil | St 30.10.2013 20:27:02

                                                                                                                      Shafi >> Používám kmenový vlasec 0,20-0,22 a zatím se nazařízl. Olovo tvaru delta, jde lépe ode dna a tolik naváznu, třeba má i menší odpor ve vodě.

                                                                                                                        Nmmmml - Profil | St 30.10.2013 17:45:49

                                                                                                                        Shafi >> Tak to Ti nezaručím,ono to už dávno nebolí a povaha nerváka zůstala.Uvidím co si udělám příště :-) :-)

                                                                                                                          NShafi - Profil | St 30.10.2013 16:54:07

                                                                                                                          vave >> Neměl jsi po tom pořezaný ukazováček od silonu? Mám vždycky poslední článek prstu pořezaný i když se silon snažím držet zlehka.

                                                                                                                            Nvave - Profil | St 30.10.2013 6:51:08

                                                                                                                            Vyzkoušel jsem to 3-4 roky zpět, na Vltavě. Klasická montáž, návazec obratlík, gumová zarážka a klouzavé olovo 25g na obratlíku s karabinkou. Hodně tam trhám, tak co nejjednodušší. Měl jsem záběry velkých plotic hned po náhozu. Tak jsem feeder nepoložil do vidličky, vlasec přes ukazovák, oko na špičku,
                                                                                                                            a opravdu si užíval záběry. Olovo klesalo v proudu a už jsem cítil, jak berou. Většinou před dopadem na dno jsem zasekl plotici. Po několika docházkách plotice zmizely (nevzal jsem ani jednu), a od té doby jsem to nezkusil.

                                                                                                                              NShafi - Profil | Út 29.10.2013 22:16:30

                                                                                                                              mmmml >> Už by si to asi neudělal, co? :))). Taky pokaždé když váznu a snažím se to vyndat, tak se přikrčuji, protože je ve mě ještě pořád vzpomínka. Jako kluk jsem zlomil 4,5 metrovou Sonu o hladinu, protože se mi lepil silon k mokrému prutu.

                                                                                                                                Nmmmml - Profil | Út 29.10.2013 21:30:59

                                                                                                                                Shafi >> Škoda že nemám fotku.Před 2.lety jsem při chytání fídrem,vytahoval montáže pokaždé tak zamotany,že jsem musel znovu navazovat.Asi tak po 7-8 klumtáži,ve mě chytly saze,otočil jsem se k vodě zády a prut jsem odhodil jako zkušenej oštěpař,JENŽE,v levé ruce jsem držel krmítko a návazec.Kur.a,to bolelo!Háček byl zarvanej v prstě až po očko.Zaklekl jsem,vzal kleště a škubnul.Držel jsem hubu(bylo tam dost kolegů) ale dost mě ta bolest"umravnila"

                                                                                                                                  Nunudle - Profil | Út 29.10.2013 21:07:26

                                                                                                                                  Shafi >> Mám rád výpravy kde jsou na lehko hlavně holky.