MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

"zaručené" chvaty na ryby

Priatelia zachytil som viac otázok typu, ako chytiť „túto“ rybu tak, aby sa ani nepohla.
Všetky tieto rady k jednotlivým rybím druhom sú kde kade roztrúsené po jednotlivých fórach a myslím, že mnohým z nás by pomohlo vytvorenie nejakej „databázy“ na jednom mieste.
Príspevky očakávam v tvare: „ryba ⇒ chytiť z hora tesne za žiabrovým oblúkom a jemne stlačiť“
Diskusii sa samozrejme brániť nebudem. Každý môže mať predsa odskúšané iné chvaty ako účinné a iné zaručené recepty mu zas nefungujú :)
Ďakujem

Autor diskuse: lunimus ®
Zařazeno do: všeobecné - techniky lovu, 8.4.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N lunimus - ® Čt 11.4.2013 14:10:51
endo >> len doplňujúca otázka k úhorovi. Gumičku mal "natesno" aby ho to tak povediac priškrtilo, alebo len aby mal pocit držania?
N endo - ® St 10.4.2013 11:01:28
Pedro1 >> pravdu máš, ale účel si tým splnili a pripadá mi to predsa len lepšie ako som videl v Čechách počas štúdii pripichovať úhory nožom k zemi alebo na peň...
N Pedro1 - ® St 10.4.2013 10:59:44
endo >> Když Ti daj zavařovací gumu se třema otočkama kolem krku,tak budeš taky ležet a ani se nehneš:-)))
N endo - ® St 10.4.2013 10:57:34
Pred rokmi som na jednej slovenskej malej miestnej vode s množstvom úhorov videl, že po ulovení mu navliekli za hlavu obyčajnú gumičku, podľa hrúbky ryby a veľkosti gumičky jedna, dve, tri ... otočky a úhora nechali kľudne položeného na zemi - ani sa nepohol, neplazil, neutiekol, nič...
N Knapík - ® St 10.4.2013 10:51:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Tohle držení krásně funguje na štiky, loni jsem to dost intenzivně potrénoval
N Pedro1 - ® St 10.4.2013 10:30:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
lunimus >> Údajně funguje,když ho položíš na záda a hladíš mu břicho.To se zklidní.Jen nevím,jak ho dostat narovnaného na záda:-)

Jinak funguje jenom suchý hadr,nebo úhoře vyválet v písku.Pak se udržet dá.Ale není to na následné puštění.

Jestli ho chceš pustit,vůbec bych ho na břeh netahal a pokusil se mu háček vyndat ve vodě - vzít háček do peanu a vyndat.Nebo uříznout návazec.
N lunimus - ® St 10.4.2013 9:39:09
Priatelia ... tak mi napadla dalsia ryba - Uhor
este som ho sice nikdy nechytil, ale jeho ulovok u nas nie je vyluceny ... pocul som, ze je takmer nemozne ho normalne udrzat, ale ze by mohol fungovat sposob zarazenia nejakej kovovej tyce, alebo noza vedla hlavy a vedla chvosta ... ze by mal takto uzemneny chvilu ostat bez pohnutia ... co je na tom pravdy? ... alebo mate niekto lepsi sposob?

podotykam, ze rady typu palicou po hlave neberiem ... jeho ulovok je mozny hlavne na istom vodnom toku v oblasti, kde kusok vyssie vypusta chemicka fabrika do vody bordel ... a s mrtvym by som nemal co robit ...
N MAXXSKATER - ® Út 9.4.2013 14:50:29
šmudla007 >> Vím, o čem mluvíš, taky jsem vyndával jedné štice woblera podobně a skončil mi háček docela hluboko v prostředníčku. Po cca hodině pokusů s kámošem o vyproštění přišla na řadu cesta do nemocnice na pohotovost na chirurgii, která moc příjemná nebyla, ale po vyjádření doktorky, že každý týden se tam ocitne alespoň jeden rybář, jsem se už tak trapně necejtil. :-)
N Pedro1 - ® Út 9.4.2013 12:07:49
rybomil >> Myslíš chvat TyčiMeziWoči?:-)
N rybomil - ® Út 9.4.2013 12:04:14
strejka >> ještě lze použít na tolstoje chvat Mezzi Woči
N mascha - ® Út 9.4.2013 11:48:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Podběrák rybu, kterou chci pustit, kur.ví. Stírá ochrannou vrstvu slizu. Dost často se v síťce zachytí volné hroty háčků a ryba pak visí i celou vahou za hubu a trhá si ji. O hrozícím potrhání síťky nemluvě. Podběrák používám minimálně, většinou jen u ryb, který chci sežrat nebo chytám z tak vysokého břehu, že nedosáhnu dobře rukou.

Skřelový hmat dravcům navíc otevře hubu tak, jak potřebuju. Šmudla se nemusí bát, je to velmi bezpečné a když nebudete brát za žábry, ale čistě za skřele, tak tam není nic ostrého a štika sebou může mlet jak chce, poranění nehrozí.

Hmat za hlavou moc nepoužívám, často svádí k většímu stisku, než je nutné. Jednou jsem chytal na Seči, nějaký rybář chytil kus ode mne padesátku a poměrně dlouho ji mordoval při vyprošťování nástrahy. Pak ji milostivě pustil a šel dál. Přešel jsem za chvíli na jeho místo a štika tam plavala břichem vzhůru. Vylovil jsem ji a dorazil. Doma při stažení kůže měla za hlavou modřiny jak pětikoruny. Určitě nenatáhla brka kvůli modřinám, ale kdyby ji držel za skřele, tak je neudělá a možná ji bude mít i odháčkovanou rychleji.
N Pedro1 - ® Út 9.4.2013 11:28:04
BuBu99 >> Stejně jako 50 cm kapr.Najistotu do podběráku:-)))
N Zarel - ® Út 9.4.2013 11:27:58
Kapra vždy podebrat a ostatní drobotinu vyháčkovat u břehu bez vyjmutí z vody :)

Když už,tak šetrně a dodržovat základní pravidla (namočené ruce,nepokládat do štěrku ani trávy a rybu pouštět z5 šetrně)


N BuBu99 - ® Út 9.4.2013 11:12:35
Pedro1 >> ještě si zapoměl napsat jak se bere okoun 50 cm:-))
N Pedro1 - ® Út 9.4.2013 11:09:37
BuBu99 >> Není potřeba to zkoušet v praxi.Teorie z MRKu je mnohem důležitější:-)
N BuBu99 - ® Út 9.4.2013 11:08:06
Pedro1 >> no teorii zvládáš dobře .......až nějákou z těch ryb chytneš můžeš to i vyzkoušet v praxi:-)))
N lunimus - ® Út 9.4.2013 10:51:22
Barbusek >> sorry, ale nechapem teraz k comu chces obrazok :-) ... skus pls upresnit svoju poziadavku a nasledne ti mozem vyhoviet :-)
N machacek.pepa - ® Út 9.4.2013 10:49:54
takto se ti zaručeně ani nehne :-) (jde o vtip, nehodlám rozpoutat bojovnou debatu)
N Barbusek - ® Út 9.4.2013 10:45:30
lunimus >> tak to bych prosil obrázek,
N retrívr - ® Út 9.4.2013 10:05:06
lunimus - >> Myslím, že kdo chce tak si cestu ke svým hmatům a chvatům najde. Je to o přístupu.
N lunimus - ® Út 9.4.2013 9:53:54
šmudla007 >> Ďakujem za tvoj zápis. Položil si otázku na spresnenie môjho zadania témy, takže aby bolo jasné. Nejedná sa mi o to, aby som mohol začať chodiť na ryby bez podberáku, ale občas človek môže uloviť niečo, čo mu do podberáku nevlezie a aj tejto rybe je vhodné háčik šetrne vybrať.
Druhý a vlastne hlavný dôvod tejto diskusie je ten, že keď aj mám dostatočne veľký podberák a rybu dostanem na breh, tak jej treba háčik vybrať čo najšetrnejšie - teda ak ju chcem pustiť, čo je u mňa 95% chytených rýb :) ... ak sa mi takáto ryba bude na podložke metať a vyskakovať, môže dôjsť k jej zbytočnému poraneniu. Preto ma zaujímajú chvaty, kedy sa ryba "ani nehne" a ja ju môžem bez problémov oslobodiť :)
N Siven Polní - ® Út 9.4.2013 9:51:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
chytiť z hora tesne za žiabrovým oblúkom a jemne stlačiť - ano, to je přesně ono. Skřelový hmat nepoužívám,pokud se mi sveze ruka tak mi přijde riskantní pro rybu i pro mé prsty... Metrovou štiku jsem ještě nechytil, sumce taky ne... U kapra je to horší, ale taky se tak dá držet. Samo že kde to jde, použiju podběrák, ale hmat užívám i při vytahování ryby z podběráku a odháčkování.
N S&F - pescador - ® Út 9.4.2013 9:31:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
lunimus - >> U dravců používám již vzpomínaný "křelový" a tzv.lososový hmat za ocas. U sumce pak klasický za "podkovu".
N Chosé 2 - ® Út 9.4.2013 9:30:50
strejka >> Á kolega je judista :-)) používám chvaty v newaze.
N Pedro1 - ® Út 9.4.2013 9:26:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Menší štika za hlavou,ale nemačkat moc silně,aby nedošlo k poškození ryby.Každej by měl znát svoje možnosti a velikost ruky.Větší štika jak psal mascha pod skřelemi.Ale ne za žábry,navíc by to u štiky dost bolelo.
Candoš jde takhle taky vzít,pokud je unavenej dá se hezky chytnout za ocas a druhou rukou podepřít mezi hlavou a břichem.
Na duháky používám podběrák,to jsou sfině mrskající se.
Sumce za spodní čelist - palec dovnitř.Pozor na háčky,může dojít k nepříjemnému zranení.
Bolen a tloušt podle velikosti.U menších je možný je pro odháčkování jen položit na ruku a lehce přizvednout.Větší bolen jde stejně jako candoš chytit za ocas.
Velký tloušť je největší hajzl,co vypadá že už je utahanej a jak ho člověk přizvedne,tak začne dělat bordel.0pět platí bacha na háčky.

A hlavně dávat pozor na sílu jakéhokoliv stisku.Sice je pěkný,když někdo vší silou udrží 70 cm štiku za hlavou ve vzduchu,ale té štice to teda určitě dobře neudělá.A když si nevím rady,použiju podběrák.
N šmudla007 - ® Út 9.4.2013 9:23:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
MAXXSKATER >> Právě že váhám jestli tady něco psát, Opravdu nechápu na co se zadavatel ptá.. k jakému účelu chvat hmat? Jako místo podběráku neumí vytáhnout rybu z vody jenom rukou? Nebo kůli focení? štiky vylovuju z vody navedením štiky ke břehu a chaňapnu ji za skřehlama zvrchu za krk, zmáčknout je třeba opravdu silně protože jak štika projede mezi prsty tak druhej trojháček wobleru se "rád zabodne do ruky"- otestováno a krve bylo docela dost :) .
štíhlé ryby typu ostrá tloušť se takhle dají taky vytáhnout. Kapra navést ke břehu, pustit prut a oběma rukama ho chytnout za hlavou a za ocas a vynést dostatečně daleko od břehu.
Vylování rukou mě stálo pár mírových štik který cukli hlavou, háček prnk.. a štika tradá. Podběrák je dobrý mít sebou na větší ryby typu kapr. Chytání za skřehle neumím(nelovím dostatečně velké ryby)..

Jelec se spolehlivě drží takhle http://www.mrk.cz/Data/Pics/2012/202/737943_b1a14.j​pg . Není nic lepšího než když se ryba při vyprošťování háčku cukne a vrazí zbývající háčky do ruky, proto se používají hmaty a chmaty, mírovou štiku odhadnout jestli má míru, když je určitě mírová tak zabít a potom se jí hrabat v držce a lovit háčky.
N lunimus - ® Út 9.4.2013 9:17:28
u susedov som našiel návod, ako "zaručene" chytiť pleskáča (cejna) aby sa ani nehol.

pleskáča treba chytiť tesne za prsnými plutvami a on sa ani nehne.
N lunimus - ® Út 9.4.2013 9:15:31
páni ... ďakujem za vaše vtipné pripomienky k chvatom na ryby, ale myslím, že táto diskusia by sa mohla ďalej uberať trochu serióznejšie - systém príspevkov, ako použil mascha by myslím mohol byť vyhovujúci :)
N mascha - ® Po 8.4.2013 18:29:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
štika a candát jakékoli velikosti, jiný velký dravec = skřelový hmat
N MAXXSKATER - ® Po 8.4.2013 18:19:41
Na tuto tématiku by se měl vyjádřit hlavně Šmudla, problém je ale ten, že po jeho chvatu ty ryby už pak dále neplavou. :-))
N retrívr - ® Po 8.4.2013 18:10:28
flekos >> Bude to tak.
N Kapr555 - ® Po 8.4.2013 17:01:07
lunimus - >> Nejlepší chvat je tý rybě šlápnout na nohu to se pak zaručeně zklidní :D
N flekos - ® Po 8.4.2013 16:57:43
retrívr >> Ale vitaj , no ale když, tak dvojitý Nelson ....:-))))
N retrívr - ® Po 8.4.2013 16:54:44
flekos >> Čau, jsi nevybral dobrý příklad. Takovou zrůdu mnoho lidí ani nevidělo, natož chytilo.
N flekos - ® Po 8.4.2013 16:38:12
lunimus - >> 5-6 roků jsem nepodebral štiku, chvat používám jen jeden- do 80cm jednoduchý , 80-130cm dvojitý Nelsson....:-)
N strejka - ® Po 8.4.2013 16:21:30
tolstolobik ⇒ Harai Goši
N vydra1 - ® Po 8.4.2013 16:18:45
lunimus - >> Co třeba podběrákem ?
N arnošt - ® Po 8.4.2013 15:58:48
Tyto chvaty a hmaty ovládá hlavnĕ jistá sorta rybích válečníků,jejich označení je MASAŘI... ;-)

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | techniky lovu ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniDrtička Advanced Boilie Crusher + kýbl Modular Bucket 17l - celý set

Za 1.890
Drtička boilie od RidgeMonkey – Advanced Boilie Crusher vám usnadní práci při výrobě boiliesové drtě pro spod mix, groundbait nebo pro přípravu krmení do PVA.

akce, rybareniAKCE | Savage Gear Woblery Prey (SLEVA 50 %)

Za 179
Využijte skvělé akce na woblery z řady Prey od značky Savage Gear, Různé modely a různé barevné kombinace se slevami 50 % pouze do vyprodání zásob.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
TROPIC LIBEREC TROPIC LIBEREC

Liberec, Dr. M. Horákové 11/76