MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Bambus jako retro a praktický materiál

Ahoj,
přátelé. V hlavě se mi honí nápady na použití BAMBUSU k různým účelům. V Anglických moderních videích jsou vidět například tyče ke kaprovým podběrákům z bambusu. Přemýšlel jsem o jeho použití na vrhací lopatku. Jako vidličky, tyč k podběráku...určitě Vás ještě něco napadne. Máte s tím nějaké zkušenosti, případně linky na tuto výrobu (i zahraniční)? Pod otázky zní asi takto:

- Jaký bambus koupit/kde ho koupit
- Jak dlouho vydrží pružné namáhání
- Čím ho nalakovat/ naipregnovat/ ošetřit proti přírodním vlivům
- Jak do něj vložit závit. Zda existuje nějaké lepidlo/epoxid, do kterého vymáčknu závit/ zda by závit držel v jeho tvrdém dřevě/ vložení duralové vložky se závitem

A tak dále :)))

Moc děkuju za jakékoli nápady a připomínky. jen Vás poprosím, držte se alespoň okrajově otázky :)

Autor diskuse: Šlapeto ®
Zařazeno do: všeobecné - domací dílna, 3.4.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Šlapeto - ® Ne 14.4.2013 20:52:51
Ještě foto celé vrhací tyče, prostě paráda! :))
N Šlapeto - ® Ne 14.4.2013 20:48:33
Hardyman >> Mám doma tento bezbarvý lak http://www.motipdupli.cz/dep/144-color-spray/ , myslíš, že bude držet? Nějak se v tom použití nevyznám. Ta vrhací tyč moc nepruží, ale přecijen trochu jo, tak se bojím, aby nepopraskal :(
N Hardyman - ® Ne 14.4.2013 20:34:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Šlapeto >> Ahoj, laků je velký výběr, ale můžeš použít třeba jednosložkový epoxidový. Korek můžeš koupit jak u stavěčů prutů nebo je plno inter. obchodů kde si vybereš délku, průměr, vnitřní, vnější a kvalitu korku.
N Šlapeto - ® Ne 14.4.2013 19:38:58
Hardyman >> Ahoj, prosímtě, jaký používáš lak na pruty, případně kde sehnat korek na rukojeť? :
N Šlapeto - ® Ne 14.4.2013 18:24:27
Tak první pokus vyšel na výbornou. Vrhací tyč funguje tak jak má :)))
N rover - ® Pá 5.4.2013 22:53:47
Šlapeto >> Ale věnuje, ...i já se velmi rád pokochám " touto bambusovou cestou". Třeba plot z tohoto materiálu atakuje věky, a co teprve prut ... :-)
N Šlapeto - ® Pá 5.4.2013 22:49:10
rover >> Pak nás nech pokochat :))
N Šlapeto - ® Pá 5.4.2013 22:48:31
rover >> Já vím, že bambus je výborný materiál. Ale kromě převážně prutů se jeho použití téměř nikdo nevěnuje. Možná věnuje, ale nepíše.
N džigit - ® Pá 5.4.2013 22:24:27
Lubo >> nebude :-))))))))))))))))
N rover - ® Pá 5.4.2013 22:20:49
Šlapeto - >> Zřejmě se ti to nebude líbit, ale právě jsi objevil Ameriku. Co lepšího, krom bambusu existuje ...?
N Lubo - ® Pá 5.4.2013 22:11:44
Možná se někdo bude smát, ale jednou nás s kamarádem v hospodě napadlo vyrobit bambusový feeder. Teda on jako odborník na výrobu bambusových prutů ho vyrobí a já jako feederař jej otestuju. Prut se právě dokončuje, zbývá poslední nátěr laku. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat.
N šmudla007 - ® Pá 5.4.2013 8:26:27
Šlapeto >> Půjdeš do lesa, najdeš na lískovém keři uschnutou rovnou dlouhou štíhlou větev/šlahoun/prut .. Zkus jestli jde zlomit(ty co jsou dlouho uschnuté už nebudou tak tvrdé, potřebuješ čerstvě ještě pevný uschlý prut. Oškrábeš z toho kůru, zařízneš si rovný kousek který špičkou skoro půjde napasovat do konce bambusu, upneš to vrtačky, vrrrr zatlačíš ten lískový proutek do konce bambusové tyčky(jemně netlačit, mělo by se z toho kouřit (třením se vytaví(obrousí měkčí vnitřek bambusu).. necháš schládnout, napatleš třeba lepidlem Herkules nebo epoxid, zasuneš zpátky a po uschnutí zaříznout přečuhující konec lískového prutu.
Druhá varianta jednodušší: ostrouháš obrousíš povrch lískového prutu, nasucho zkusíš jak hluboko to půjde strčit do konce bambusu, napatleš epoxidem vnitřek bambusu i konec kolíčku.. nastrčíš a je to.
Tou vrtačkou je to o dost lepší a o moc pevnější spojení- napasují se povrchy obou materiálů takže budeš mít velkou plochu kde to bude spojené.

Aplikace bambusu je třeba dobrá na bambusovou trojnožku stoličku, nebo tripod(háček na pověšení plátěné tašky s kamením pro zatížení. Určitě si ale všecky konce zakolíčkuj/zaslep tím postupem co sem uvedl-vlepit dovnitř dřevo+ omotávka zvenku. Omotávky se dají dělat třeba z kousku hliníkové/ocelové trubičky kterou narazíš na bambus jako obruč na dřevěný sud, zařízneš přečuhující bambus a kladivem dovnitř natlučeš lískový kolíček, kapku lepidla na pojištění nebo převrtat durch přes trubičku i vnitřek dřevěné vložky šroubkem který zabrousíš.
Ono z bambusu se dají dělat neuvěřitelný věci, škoda že to u nás neroste.
N Šlapeto - ® Čt 4.4.2013 22:35:26
Hardyman >> Existuje nějaký lak, který by vydržel i hrubší zacházení? Vidličky-hlína?
N Šlapeto - ® Čt 4.4.2013 22:33:35
šmudla007 >> Díky moc šmudlo :) Určitě mi to pomůže :) Jen trochu nerozumím poslednímu odstavci. Jak myslíš vložit kolíček z tvrdého dřeva? :)
N Hora - ® Čt 4.4.2013 22:01:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Jukni vedle k sousedům http://www.chytej.cz/forum/5975/klub-priznivcu-znac​ky-bamboo/,jinak co se týče materiálu,hledej bambusové podpěry,jsou prodejny kde toho mají hafo ,šroubení k podběráku seženeš třeba tady http://www.shoprybar.cz/index.php?route=product/cat​egory&path=94, lepidlo použij epoxydové dvousložkové http://www.uhu.cz/dvouslozkova-lepidla_uhu-plus-end​fest-300-kg ,mosazné spojky třeba tady http://www.litomysky.cz/mat/KASo.htm , lak třeba tenhle http://www.malirskypruvodce.cz/balakryl_special_pol​yurex-34-39-1.html
N šmudla007 - ® Čt 4.4.2013 10:42:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Šlapeto - >> Bambus je excelentní materiál. V Baumaxu mají/měli v zahradnictví tyčky bambusu 18-22mm(docela tlusté) 2,.2metru za cca 30Kč/kus. V Obi bi to měli mít taky. Je ale potřeba tu hromádku přebrat a vybrat si vhodné nepopraskané kousky( bambusů je hodně druhů a některý má tlustý stonek rovnější, druhý má výrazné kolénka křivější atd).
Bambusovou sem měl funkční podběrákovou tyč násadu na plavačkářské podběrákové očko/hlavu. Závit sem vzal horní díl z vidličky nebo se dá koupit adaptér na tripod. zaříznout z tenké strany aby se to dalo vsunout do dutiny, trochu vypilovat vybrousit vnitřek , zalepit epoxidem(obyčejný 5timinutový), pořádně napatlat vložku i vnitřek aby to dobře chytnulo.. A konec tyčky převázat nití/drátem a zbytkem epoxidu to přepatlat zvenku aby se to nerozštípnulo.
Fotku nemám jelikož jsem podběrákovou tyčku zkrátil a posleze nahradil ručkou ze starého teleskopu která je skladnější na přepravu. Vypadalo to moc hezky a funkčně taky v pořádku.

Ohledně závitů: do konce tyčky vlepit kolíček z tvrdého dřeva (třeba líska, buk), provrtat dírku o něco větší než závit, vypatlat 5 min epoxidem zevnitř, vzít šroubek namočený do roztaveného vosku nebo dobře namazaného vazelínou a ten šroub zašroubovat, po vytvrdnutí díky vrstvičce vosku/vazelíny půjde vytáhnout a zůstane udělaný závit. Dírku vyvrtat tak aby nebyla skrz celý špalíček a nechat jen malinkou díru(1mm) aby měl kudy unikat vzduch až se to bude šroubkem zadělávat- vzduchová kapsle/bublina závitům nedělá dobře. Nezapomenout na omotávku konce zvenku proti štípání.
N flekos - ® Čt 4.4.2013 10:19:53
Šlapeto - >> Ahoj, pokud zadáš na google bambusrutebau , tak je tam dost lidí co poradi. Ale chce to komunikaci v němčině...
N Šlapeto - ® St 3.4.2013 22:59:56
voz >> Na to jsem koukal, jenže to je samý prut a o ty mi nejde :))) To je tak, když dám dlouhé zadání otázky. Celé se nečte :)))
N voz - ® St 3.4.2013 22:54:49
Šlapeto - >> Listuj a kochej se

http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=624313

N Šlapeto - ® St 3.4.2013 22:38:57
Hardyman >> Dík, budu se těšit :)
N Hardyman - ® St 3.4.2013 22:33:02
Šlapeto >> Děkuji za uznání určitě nějakou tu fotku pošlu. Na otázku pokud budu vědět rád odpovím, ale až zítra...
N Šlapeto - ® St 3.4.2013 22:26:24
Hardyman >> To vypadá nádherně! Myslíš, že by si nám mohl zodpovědět nějaké ty otázky, které jsem v "otázce" položil? Nemyslím to tak, aby ses držel tématu, naopak. Jen víc takových inspirujících fotek. Je vidět, že siv řemesle machr.
N Hardyman - ® St 3.4.2013 22:23:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Šlapeto >> Ano je to moje fotka zásadně nekopíruji a kopírovat fotky nehodlám od toho jsou jiní experti. Na fotce jsou pruty na položenou, plavanou, přívlač. Muškařský tam není vůbec. Tady jsou doplňky vyrobené z bambusu paličky na zabíjení ryb. Vlastní výroba.
N Šlapeto - ® St 3.4.2013 22:15:22
Hardyman >> Strašně se mi to líbí, vypadá to tak přirozeně. A spojení moderny s retrem třeba i při kaprařině by mohlo přinést nový směr designu :)) To je tvoje fotka? Věnuješ se tomu? :)

Odpusť moji neznalost, v muškařině se nepohybuji.
N Hardyman - ® St 3.4.2013 22:10:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Šlapeto - >> Bambus je nejlepší na prutu, ale neříkám, že vidličky by nebyly vkusné a účelné...
N Šlapeto - ® St 3.4.2013 22:06:14
M0RGAN >> Použití jako prutu je samostatná kapitola :) Mě teď jde spíš o doplňky :) Přecijen je to krásný přírodní materiál :)
N M0RGAN - ® St 3.4.2013 21:53:03
Bambus se používá i na lešení ve stovkách metrů při stavbě mrakodrapů, takže materiál to bude dobrý, i bambusový prut by byl zřejmě funkční. Dal jsi mi brouka do hlavy, že bych si sehnal nějaký bambusový proutek teď na "zimní" plavačku na plotice :-)

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | domací dílna ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrut Delphin Magma Light Feeder + naviják zdarma

Výprodej!!! Akce platí jen do vyprodání zásob. Štíhlý a zároveň lehký feederový pru.

akce, rybareniDaiwa Crosscast X 5500

Za 3.575
Daiwa za skvělou cenu. Převody zajišťuje šnekový hřídel pro perfektní uložení vlasce. Díky převodovému poměru 5,1:1 je tento naviják ideální pro daleké vyvážky i nahazování

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
CARPPRODUCT.CZ CARPPRODUCT.CZ

Váš specialista nejen na lov kaprů. Zavedený E-shop s dlouholetými zkušenostmi a kamennou prodejnou, na trhu jsme přes 20 let....