O muškách, umělých

Vážná, nevážná diskuze o umělých muškách. Správné názvosloví , anglické, potažmo české, z čeho a jak je vázat, kdy a proč je používat.
Prosím o vkládaní vlastních fotek , v případě cizích fotek vložit odkaz.
Děkují.
Autor diskuse: Bosanac - Profil , 4.1.2013 muškaření - nástrahy, návnady
Dále moderují: kunnan Profil + medvěd Profil

jxr - Profil | Čt 5.6.2025 9:08:47

razisdas >> Klidně ti ofotím škatuli do SZ. Ale obecně za mě nej muška na MP stoják je napodobenina znakoplavky. Ta chytá všechno. Pak varianty PTN, patentky, Red tag, vážky. No a na kapři, to je samostatná kapitola...

    razisdas - Profil | Čt 5.6.2025 9:03:33

    jxr >> a jakemmouchyna mp stojak pouzivas? Pro inspiraci.

      jxr - Profil | Čt 5.6.2025 8:58:40

      Pike >> Mám kousek 55 ha nádrž a na ní loďku. Voda poměrně čistá, ryba tam je dost. Já tomu říkám bobkaření s muškou. Beru to jako relax. Příjemná změna, když si chci fyzicky odpočinout.

        Pike - Profil | Čt 5.6.2025 8:54:06

        jxr >> stojáky jsem přestal chytat před lety, už na ně nemám ani tackles.
        Mít poblíž nějaký zajímavý, tak možná, ale defacto všechny, kam jsem jezdil, tak jsou už pryč.
        MP stojáky by mohla být volba, ale to se přiznám, že na objevování a zkoušení nemám čas a tak mi stačí bohatě tento rok objevovat pro mne nové úseky řek.
        Ale ano, tam by se s mouchama člověk vyřádil.

          jxr - Profil | Čt 5.6.2025 8:17:50

          Pike >> Ta minimalizace má hodně do sebe. Taky jsem zjistil, že na MP mi stačí 1 suchá muška a 1 mokrá a 1 nymfa. Na P je to tak 3-5 vzorů. Ty chytají vždycky a nejlíp. Jenže... Vázání mě baví. Takže občas zkusím i něco, na co nechytám. A pak, když neberou, získám falešnou naději, že když dám něco jiného, tak určitě půjdou 🙈🤣 Samozřejmě je to většinou jen vlhký sen. Já mám výhodu, že mám hodně volného času, takže si prostě hraju. I když někde v hloubi vím, že je to zbytečné myslet si, že plné krabice mušek = úspěch vždy.
          Něco jiného je ale stoják. Tam těch mušek je potřeba docela dost. Rád chytám MP stojáky a tam opravdu měním mouchy častěji, než ponožky.

            Pike - Profil | Čt 5.6.2025 7:26:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Letos jsem měl kostru mušek navázanou, tak jsem jen dovázal ztráty a lehce přeorganizoval některé vzory. Hodně jsem zjednodušil sekci suchá a mokrá moucha, prakticky až na dřeň. Výsledný stav tedy je:
            Olivová jepice vel. 16 a 18
            Šedá jepice vel. 16 a 18
            Rockerka neon tag vel. 12 a 18
            Rockerka orange tag vel. 12 a 18
            CDC chrostík vel. 12 a 14
            Březnovka variant 1 vel. 12
            Březnovka variant 2 vel. 12
            Jak vidno, v řadě mám 12 mušek, takže počet mušek na jeden vzor a velikost 6 kusů.

            Nikomu nic nedoporučuju, jen pro info sdílím.
            Jen doplním, že mé muškaření je během roku cca 60:40 nymfa vs suchá (mokrá). Jiné styly již nechytám. Mušky žádný zázrak nejsou taky.

              Avar - Profil | St 4.6.2025 10:57:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Suchá , mokrá, tloušť.

                mdx - Profil | St 4.6.2025 9:45:47

                medvěd >> No to ano, ale který rozměr si měl na mysli? Já mluvil o tomhle a to je jediný kde je v popisu 11mm

                  mdx - Profil | St 4.6.2025 9:12:25

                  jxr >> To určitě ne :-))) Zaprvý je to obrovský, zadruhý je v tom drát.

                  Teoreticky by to šlo na kapra. Tahá se to ale vyloženě po dně při lovu na oko

                    mdx - Profil | St 4.6.2025 9:11:54

                    medvěd >> Kterou mslíš? 11mm vidím jen u tý co jsem psal jako největší rozměr

                    https://www.oplet.cz/ptn0-25be.html

                      jxr - Profil | St 4.6.2025 8:58:55

                      mdx >> Nešlo by použít i takové ty štětky na fajfky a zbraně?
                      A jen tak mimochodem, nezkoušeli jste to tahat i ve sladké vodě?

                        medvěd - Profil | St 4.6.2025 8:36:07

                        mdx >> používám tu silnější 11 mm.Tu menší mám doma taky,zkusím

                          mdx - Profil | St 4.6.2025 8:30:55

                          retráč >> Rádo se stalo. Na nohy se používá Ultra Chenille ve velikosti Standard nebo Micro.

                            retráč - Profil | St 4.6.2025 7:19:43

                            mdx >> Super, díky!

                              mdx - Profil | St 4.6.2025 0:18:31

                              retráč >> Lepší koupit mimo rybářský kšefty :-))) Správný průměr je 0,25 palce

                              https://www.oplet.cz/ochranne-oplety-a-navleky-pro-kabely-a-hadice/flexo-pet-barevne-a-dekorativni-oplety/

                                retráč - Profil | Út 3.6.2025 22:22:37

                                medvěd >> Kde se dá koupit materiál na ty kraby? Když jsem na podzim sháněl tu flexo šňůru, tak jsem nepochodil ani u adh. Díky

                                  pepa-č - Profil | Út 3.6.2025 22:08:28

                                  šnitlik >> to já přeci taky

                                    šnitlik - Profil | Út 3.6.2025 22:06:04

                                    pepa-č >> Třeba se k tomu taky dopracuju, jsem přece jenom furt začátečník:)

                                      pepa-č - Profil | Út 3.6.2025 22:01:13

                                      šnitlik >> já taky, jenom to mám jednodušší a méně romantické. berou, neberou, berou, neberou. když se hecnu do krásy muškaření poeticky tak sbíraj, nesbiraj.

                                        Červené karty: TI, AllCapone, Hellas, Rookie, Gros, MV, Herodess