- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Koguty, péřové jigy....lov na ně, vhodné náčiní a vše kolem nich....
Ahoj vláčkaři jako výrobce těhle nástrah zakládám tuhle speciální diskusi o lovu na koguty a jigi z peří i jiných materiálů....podobná otázka tu nikdy v historii Mrku nebyla...a i na zahraničních webech toho mnoho k nalezení není.....budu rád za konstruktivní diskusi se skušennostmi z lovu a klidně i s vázáním téhle nástrahy..........fotky vítányZvu všechny ty co rádi zkouší nové nástrahy.....
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
172x v oblíbených a 17x v ignorovaných.
Nkapor76 - Profil | St 23.5.2012 22:22:21
Nmartcv - Profil | St 23.5.2012 22:21:20
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 22:20:13
Nkapor76 - Profil | St 23.5.2012 22:18:25
Nkapor76 - Profil | St 23.5.2012 22:17:44
wabi sandacze szybkimi ruchami
...i gwałtownymi uderzeniami w dno. I to jest właśnie to! Napisałem, że trzy czwarte to masa. Pozostała ćwiartka to kolor. Jego nośnikiem są pióra i kryza - zwana gdzieniegdzie owijką, kołnierzykiem, czy grzywką. Zarówno pióra jak i kryza spełniają w standardowej wersji koguta tylko i wyłącznie tę rolę (napisałem standardowej - bowiem dziś funkcjonuje bardzo dużo przynęt "kogutopodobnych", z piórami nawiniętymi w sposób nadający wabikowi bardzo ciekawą pracę własną). Nieporozumieniem są tu wszelkie stwierdzenia, o rzekomej "pracy" piór, ich wachlowaniu i wabieniu ryb. Fakt - ruch piór może sprawiać wrażenie namiastki pracy własnej przynęty. Myślę jednak, że jego znaczenie jest marginalne w stosunku do pracy przynęty nadanej prowadzeniem, no i koloru koguta. Podobnie rzecz ma się z kryzą. Modne jeszcze do niedawna tezy głosiły, że kołnierz - najczęściej wykonany z różnokolorowej wiskozy - spełnia rolę.... spowalniacza ostrego opadu koguta! Myśl zaiste odkrywcza. Najpierw montuje się koguta na przeciążonej, dużej główce, by osiągnąć jak najostrzejszy opad, po czym owija się go pękiem wiskozy, by ów opad spowolnić? Kryza spełniała jeszcze jedną rolę. Informowała do pewnego stopnia o rodzaju dna, na jakim się łowi. Dno muliste mocno brudziło kołnierz, piaszczyste, czy kamieniste już znacznie mniej. Informacyjne "zadanie" kryzy umarło w momencie upowszechnienia sie doskonałych, bardzo czułych a zarazem niesamowicie mocnych wędzisk opadowych, oraz doskonałych plecionek. Spinningista operujący takim zestawem doskonale "czuł" nie tylko rodzaj dna na jakim łowi, ale wychwytywał nawet drobne przeszkody na nim, jak pnie, karcze, czy kamienie. Ciekawostką koguciej technologii była tak zwana nitka sygnalizacyjna. Wiązało sie ją w taki sposób, by wystawała poza najdłuższe pióra w ogonie przynęty. Sandacz atakujący koguta, a niezacięty w porę, zawijał nitkę na grotach kotwicy. Obligowało to wędkarza do większej uwagi oraz informowało o aktywnej, gotowej do ataku rybie. Dziś, podobnie jak w przypadku kryz, nitka sygnalizacyjna straciła rację bytu. Na dzisiejszych zestawach opadowych sprawny spinningista wyczuje połowę brań. Drugą połowę dostrzeże na doskonale widocznych na tle wody, kolorowych plecionkach. Tak więc...
sandacz ma niewielkie możliwości
...takiego zaatakowanie wabika, by wędkarz niczego się nie domyślił. Koguty powstały jako przynęty sandaczowe. Szybko jednak okazało się, że i inni zaporowi drapieżcy chętnie skaczą do... skaczącego wabika. Szczupaków i okoni wciąż jednak łowi się kogutem mniej, niż sandaczy. Powód jest tu prozaiczny. W przypadku szczupaka nawet żałosny. Polski szczupak to w większości łowisk pieśń przeszłości. Jakieś jeszcze są, coś się jeszcze łowi, jednak w przeciętnej polskiej zaporówce na jednego szczupaka przypada dwadzieścia sandaczy. Na łowiskach - niestety zagranicznych - gdzie szczupacza i sandaczowa populacja jest w miarę równa, obydwa te gatunki łowi się w jednakowym stopniu. A zdarzało mi się łowić i tam, gdzie sandaczy nie było wcale. Szczupaki godnie je zastąpiły i zagryzały koguta bez najmniejszych oporów. W przypadku okonia sprawa ma wymiar czysto fizjologiczny. Sandacz jako ryba słusznych rozmiarów wymaga słusznej przynęty. I słusznie. Mimo, że czasem mętnooki woli średni czy mały wabik, generalnie łowi sie go przynętami dużymi. Tak dużymi, że dla okonia często... zbyt słusznymi. Podejrzewam, ze zdecydowana większość tak zwanych...
puknięć i trąceń
...jakie rejestrujemy w trakcie polowania na sandacza, a jakich nie udaje się zaciąć, to brania okoni lub ewentualnie małych sandaczyków - "kergulen", jak się je potocznie nazywa. Zmiana koguta na rozmiar przystosowany do okoniowej paszczy często kończy się holem przyzwoitego pasiaka. Koguty, jak każda inna przynęta, nie będą skuteczne zawsze, wszędzie i w każdych warunkach. Są jednak takie sytuacje, kiedy nic nie jest w stanie ich zastąpić. Latem, w lipcu i sierpniu, sandacze na ogół są mocno rozproszone. Mimo, że całkiem dobrze wtedy żerują ciężko trafić czy to na niewielkie stadka, czy wręcz pojedyncze ryby. Ostry, kogutowy opad, jako metoda bardzo szybka, pozwala skutecznie i w krótkim czasie obłowić znacznie więcej miejscówek, niż przy pomocy metod wolniejszych, wymagających dokładnego, precyzyjnego przeczesywania łowiska. Myślę tęż, że dobrze prowadzony kogut działa na ryby i prowokuje je do ataku ze znacznie większej odległości niż inne wabiki. Tu znów zwiększa nam się zasięg łowiska jakie "skontrolujemy" pod kątem obecności drapieżnika. Analogiczna sytuacja występuje wtedy, gdy sandacze niespecjalnie mają ochotę na żerowanie. W ostro i prowokująco skaczącą po dnie przynętę ryba uderzy na zasadzie akcja-reakcja. W końcu jest drapieżnikiem. W przynęty wolniejsze już niekoniecznie. Tu też warto zacząć kombinacje kolorystyczne. Czasem ostra praca wystarczy sama w sobie. Czasem jednak trzeba ją wspomóc czy to ostrą, jednorodną barwą fluo, czy też ostrym kontrastem dwóch barw. Czasem zaś trzeba zagrać całkowicie odwrotnie, bowiem sandacze - z sobie tylko wiadomych względów - uznają akurat jedynie szare, bure i nijakie "naturale".
Tomasz Krzyszczyk
Nmartcv - Profil | St 23.5.2012 22:09:38
jestli tohle není kogut tak ti nevím..
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 22:06:49
Zdar lovce stik ;-)
v patek se napiju na hlubiny okouny :-)
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 22:05:27
Nsliver - samolibý vůl - Profil | St 23.5.2012 22:04:58
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 22:04:23
Nsliver - samolibý vůl - Profil | St 23.5.2012 22:03:59
Nmartcv - Profil | St 23.5.2012 22:03:26
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 22:02:01
Nmartcv - Profil | St 23.5.2012 22:00:04
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 21:58:37
Ale nerikam ze je nemohou mit dale. Vetsinou jsem je videl v bordelu..
Nsliver - samolibý vůl - Profil | St 23.5.2012 21:57:39
Nsliver - samolibý vůl - Profil | St 23.5.2012 21:56:21
Nmartcv - Profil | St 23.5.2012 21:55:06
jo asi reklamní jsou...mám radost z toho chytit je na něco co vyrobím...ale do lovu to nedávám abych se vyhnul podobnej reakcím...ani ty nejsi běžnej návštěvník téhle otázky...
NBambus... T.maniak - Profil | St 23.5.2012 21:54:37
Čtenáři této diskuse také sledují
NBurza na přívlačové nástrahy33408
NVýroba woblerů31008
NFotky ryb pouze na přívlač107172
NVýroba jigových hlaviček a dalších vláčecích nástrah1608
NKayakfishing a kajakorybaření20685
NPrivlac s multiplikatorom31598
NVláčenie z člnu27208
NRare woblery - Rapala14053
NLodě a jejich úprava1035
NKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb...159964
Kde to žije - dravci
ÚtNBurza na přívlačové nástrahy 33408
ÚtNKayakfishing a kajakorybaření 20685
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNPoradna: Sumcařina 2570
PoNRare woblery - Rapala 14053
NeNDivoký potočák nebo granulák? 57
NeNKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb... 159964
SoNÚhoří sezona 2012 10514
SoNÚlovky na přívlač z Moravy 2
SoNTrojháčky na dravce 60
SoNJaké bylo letošní zahájení? 65
. . . NLov na vyvěšenou - nové téma 4050
. . . NSkladovanie a preprava nástrah na prívlač 8
Co je nového - dravci + obecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - dravci
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....












