Vlastnictví pozemků u břehu řeky.

Mám jeden dotaz. Je možné aby někdo vlastnil pozemek hned u břehu řeky?(Berounka). Někde jsem slyšel že snad 3 metry od vody nejde vlastnit pozemek. Nevíte o tom někdo něco?
Autor diskuse: Lister. - Profil , 2.6.2009 všeobecné - ostatní

NPinďa2 - Profil | Út 2.6.2009 15:21:28

Lister. >> Ahoj ! Docela by mě zajímalo, kde to je, neboť jsem ze Tmaně a na Berounku pravidelně jezdím. Mohli by jsme se tam vypravit spolu. Třeba bude sranda.

    NMilan J. - Profil | Út 2.6.2009 15:10:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Z vodního zákona ještě něco:
    § 50 Povinnosti vlastníků pozemků, na nichž se nacházejí koryta vodních toků
    Vlastníci pozemků, na nichž se nacházejí koryta vodních toků, jsou
    povinni:
    g) strpět po nich průchod osob podél vodních toků; výjimku z této
    povinnosti může povolit vodoprávní úřad po projednání s příslušným
    správcem vodního toku; to neplatí na pozemcích v zastavěném území a na
    oplocených pozemcích.

      NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 14:57:00

      kakr >> já ale taky netvrdim, že je to novum... jestli je novej nebo starej, to neni důležitý jako to, že ti umožňuje ten pozemek využívat. A pokud budeš trpělivej, můžeš se toho práva domoct... :-)

        Nkakr - Profil | Út 2.6.2009 14:44:51

        Venca888 >>
        Ten zmiňovaný zákon má prazáklad v Zemském zákonu rybářském ze dne 6.června 1895.
        §32 praví:
        Rybářům a jejich pomocníkům dovoleno jest při lovení ryb vstoupiti na cizí pozemky pobřežní, upevňovati chytací přístroje na nich při čemž šetřiti mají přiměřené opatrnosti k zabránění všelikých škod jsouce právi z náhrady za škodu snad způsobenou.

        Je to doslovný přepis archaické češtiny z výše jmenovaného zákona.
        Tudíž zákon 99/ 2OO4 žádné novum nepřináší.

          NVkarel - Profil | Út 2.6.2009 14:42:37

          Ovšem praktická (a účelná) vymahatelnost je věc jiná.

            NVkarel - Profil | Út 2.6.2009 14:37:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Něco ze zákona o vodách:
            § 6 odst 3. Při obecném nakládání s povrchovými vodami se nesmí ohrožovat jakost nebo zdravotní nezávadnost vod, narušovat přírodní prostředí, zhoršovat odtokové poměry, poškozovat břehy, vodní díla a zařízení, zařízení pro chov ryb a porušovat práva a právem chráněné zájmy jiných.

              NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 14:36:50

              kakr >> ale v tom zmiňovanym zákoně se píše, že majitel pozemku ho musí zpřístupnit k výkonu rybářskýho práva...
              Ale samozřejmě je to o tom, že já ani většina lidí to asi řešit nebude. Dědka pošlu do hajzlu, obejdu to a mám klid. Tyhlety ochránci pozemků jsou silný, pokud viděj někoho normálního-slušnýho. Když mu tam přirazej v sezńe tři rafty s nalitejma manikama, tak ani nedutne...

                Nkakr - Profil | Út 2.6.2009 14:28:06

                Venca888 >>
                Ochranná pásma jsem uváděl v souvislostech, že se na jejich platnost zde občas poukazuje s tím, že musí být volný 3 - 6m pás okolo vody. Není to pravda..

                  NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 14:24:25

                  kakr >> to ale neni o ochrannym pásmu. To je právě o tom zákonu 99/2004Sb...

                    NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 14:22:56

                    Fullnek >> otázkou je, jak tomu zabráníš, když se k nim RS nedostane... :-)

                      Nkakr - Profil | Út 2.6.2009 14:19:56

                      Venca888 >>
                      Měli jsme hafo jednání, dokonce jsme poukazovali na nebezpečí zachycování předmětů při povodni a výsledek. Velká 0. Moc dobře vím o čem píši.
                      Žádná "ochranná pásma" 3 nebo 6m neexistují. Nebo jen v pohádkách.

                        NLister. - Profil | Út 2.6.2009 14:18:40

                        Takze z toho co všechno jsem tu vyčetl, tak pozemek u břehu vlastnit jde, ale nesmí nikdo upřít právo k rybolovu. Takže otázka je: Jak se proti tomu bránit, když to stejně někdo zakazuje.

                          NFullnek - Profil | Út 2.6.2009 14:18:14

                          u nás v brně na svratce se taky nesmí chytat z oplocených pozemků a to některý místa vypadají dost dobře

                            NFullnek - Profil | Út 2.6.2009 14:15:49

                            kakr >> no tak že proti rybářům a majitelé docílili toho co chtěly ,aby jim nikdo na pozemek nelezl

                              Npikr - Profil | Út 2.6.2009 14:15:07

                              A co takhle oplocené pozemky na D7 a D5, tam se nedostane nikdo a majitelé je pronajímají k rybolovu a v podstatě vydělávají na svazovejch vodách. Je to dost divný, ale každýmu je to u prdele akorát se nám pěkně ubírá na místech kde se dá chitat. Jednou to dopadne tak že bude mušov oplocenej komplet a svaz bude nasazovat soukromníkům, kteří si mnou ruce jak jim tam jezdijou rakušáci a blbouni, kteří si za svazovku zaplatí.

                                NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 14:13:06

                                kakr >> já myslim, že naděláš, pokud budeš důslednej... jedná se o překročení zákona. minimálně ten člověk bude mít oplétačky a starosti.
                                Ono to trochu zavání nanicovatostí, ale na druhou stranu, pokud nějakej vláčkař bude obcházet pravidelně v tomhle úseku řeku a bude si díky domu muset zacházet x-set metrů, tak proč ne... ?!

                                  NLister. - Profil | Út 2.6.2009 14:06:48

                                  Venca888 >> Komu nahlásit, myslíš že se tímhle bude někdo zabývat?

                                    Nkakr - Profil | Út 2.6.2009 14:04:36

                                    Venca888 >>
                                    Nenaděláš s tím nic. Máme na revíru (řece) pár podobných míst, jak je nas MrKosově fotce. Řešilo jsme to jinak. V BP je na revíru ustanovení o zákazu lovu ze všech oplocených areálů.

                                      NVenca888 - Profil | Út 2.6.2009 13:59:46

                                      řekl bych, že tyhle ploty "až do vody" by se dali hlásit... a on kdyby ho měl majitel na svoje náklady odstranit, tak by ho to přešlo...

                                        NMrKos - Profil | Út 2.6.2009 13:57:20 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        celkem běžná praxe asi všude, toto je na jednom stojáku u Brna... plot oddělující zahrady a volný pás břehu je doplněn pro jistotu dalším plotem až do vody který zabraňuje přístupu