Jak mám zaseknout?

Zdravím. Chtěl bych poprosit o radu. Začal jsem před časem chytat na plavanou na anglické splávky. Přečetl jsem stohy papíru o montážích vyvažování atd. Myslím že už něco umím ale poslední dobou mám problémy se zásekem. Včera mě to dožralo. Chytal jsem na rybníce jednoho známého s lehkým angličákem s tou nejjemější možnou sestavou. Malinký háček, jeden červík, perfektně vyvážená sestava těsně nade dnem. Krásné záběry cca 20 sekund po nahození. Ale po záseku nic. Po asi hodinovém snažení jsem z toho vytěžil 3 asi 5 cm hrouzky. Nevadi mi chytat male ryby. Ale chci chytat. Tak mi teda řekněte co je špatně. Dik.Autor diskuse: HBenny - Profil , 21.5.2008 plavaná - techniky lovu

2x v oblíbených a 0x v ignorovaných.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

NMiki - Profil | Pá 23.5.2008 18:10:10

HBeny: a zkoušel jsi již chytat se svou popsanou sestavou někde jinde?? A pokud ano, jak to šlo??

NMrKos - Profil | Pá 23.5.2008 6:21:05

HBenny: pro začátek bych zkusil předvážený splávek třeba 6g , jeden brok 0,2 dolů k forpasu, forpas 0,12 a červa nenavlíkat ale napíchnout jen za koneček ( je jedno za který ), a hloubku přidej tak aby cca 5cm forpasu leželo na dně ... kapříků bych se tolik nebál protože ta dvanácka unese dost a přitvrdit se dá vždycky

z popsaného bych odhadoval že malá rybka Ti to brala z propadu a netrefoval jsi ji proto že červ nasoukaný podélně zakryl skoro celý háček

NHBenny - Profil | Pá 23.5.2008 6:07:40

Tak ještě k té sestavě: Kmen 0,14, splávek 1+1g s tenkou anténkou vyvážený třemi bročky přičemž záběrový brok je 0,1g. Velikost háčku nevím, protože jsem je z originálního pytlíku přesypal do své krabičky, ale má 5 mm a je navázaný rovnou na kmen. Splávek je uchycen napevno. červa pokud možno navlékám na háček celého. Nedovolil jsem si dát slabší forpas. protože se na rybníce vyskytuje velké množství slušných kaprů a nerad bych některého okoval.

NMiki - Profil | St 21.5.2008 19:23:44

HBeny: To co je psáno níže, může být pravda a já bych se nejvíce přiklonil k názoru Mr.Stikce. Ty hrouzci jsou totiž pěkný potvory a tohle můžou dělat. Je fakt, že pokud teprve začínáš chytat s průběžným splávkem, můžeš mít chyby i zcela jinde, přímo v sestavě--já to teď nedokážu posoudit, poněvadž jsem to neviděl.
Každopádně bych si pod pojmen jemná sestava představoval kmenový vlasec 0,12-0,14m a návazec 0,08mm s háčkem č.18 s jedním červem, který by měl být napíchnut né za "prdelku", ale uprostřed a návazec bych (zvláště když předpokládám hrouzka) pokládal na dno, to znamená přehloubit o cca 10cm. Angličák pokud možno celkově předvážený s dovážením cca 1g a tenkou anténkou----pokud takto chytáš a máš i přes to problém zaseknout, změň háček, nebo počítej při záběru do tří a až pak zasekni, když ani pak nuspěješ, vyhul se na to a jdi jinam:)))

Nftipalek - Profil | St 21.5.2008 11:07:03

MrKos: tak to ještě že mám Cralussa - na těch si vylámou zuby :)

NMrKos - Profil | St 21.5.2008 11:02:22

ftipalek: to ony se netřou, ony chtějí ten splávek sežrat... někdy pomůže změna barvy, někdy dovlhčení krmení aby z něj nic neplavalo a někdy nepomůže nic

Nftipalek - Profil | St 21.5.2008 10:49:26

Mě se často stává že mi splávek vyjíždí, naklání se a zase zajíždí a dělají to ryby, které se o něj třou..bohužel nevím co s tím dělat :( kamenem je vyplašit nemůžu ptž bych vyplašil i ty co jsou u dna :)

NMrKos - Profil | St 21.5.2008 10:36:21

HBenny: co si lze představit pod pojmem " tou nejjemější možnou sestavou. Malinký háček, jeden červík " ?
ona někdy když je tam opravdu jen drobotina tak to do sebe nenasouká

NHomer - Profil | St 21.5.2008 10:32:28

Taky je možný, že se nejednalo o záběry, ale že např. perlíni oťukávali splávek nebo broček. Na hloubce okolo 1m může být také někdy lepší pevný splávek než anglán. Nepíšeš jak daleko od břehu jsi lovil, pokud je to pár metrů, anglána bych nedával.

Njariss - Profil | St 21.5.2008 10:21:36

Honza : jako první záběrový brok používám většinou 0,2g a ptom dovážím broky 0,1g. Používám převážně anglány Gut-mix, nebo Venturieri, montáž s pevným uchycením.

Njojokill - Profil | St 21.5.2008 10:05:02

jaryss: dobra technika chytam upne stejne (vyhodou je ze kdyz nejsou broky na dne a na dne je jen forpas s navnadou tak je videt i maly zaber pravidla ze splavek vyjede treba jen o 2 cm nahoru a to uz je znameni na lehke přiseknuti )

NMr.Stick - Profil | St 21.5.2008 9:49:53

@Honza.: Ve většině případů si vystačím s bročkem 0,1g, chytám převážně na Cralussa a tam dovažovaní skoro odpadá.

K původní otázce ... a není možné, že ty mikroryby prostě pouze tahají za nástrahu a háček vůbec do tlamy nedostanou?

NHonza. - Profil | St 21.5.2008 9:46:47

Vážení rybáři,rozšiřuju otázku,jak velký(těžký) záběrový broky používáte, zejména ten první? A odpověď - 1/můj názor: když jsou tam menší rybky,netahají Ti za nástrahu tak,že nemají třeba háček v tlamce? Nebo:2/ ryba nasaje,zvedne a když to máš hodně nacitlivo,tak to zase pustí,než zasekneš.

Nm.b. - Profil | St 21.5.2008 9:42:23

ještě mě napadá, že na rybníce možná budete mít oukleje - ty si s tím pohrávají a jsou schopny páčit z háku červa jako pominuté, aniž by ale měly hák v tlamce. Tady bych naopak sestavu trošku zhumpoláčtěl, dal větší hák a začal alespoň na 3 červech. Anebo, pokud si chceš užít s ouklejema, což je i sranda, když už jich vytáhneš 50, tak naopak musí být nástraha na háku celá, aby to ouklej sezobla celé i s hákem

Nšmudla - Profil | St 21.5.2008 9:20:00

u angličáka/waglera občas rejpou malý rybky přímo do splávku zespodu takže to vypadá jako záběry ale nejsou. Bych zvětšil ponor aby ležel první brok na dně a zasekávat teprve záběry když a) se splávek rozjede pryč b) splávek povyjede z vody a drží delší dobu(tohle dělajou cejni) c) kapří záběr jest že splávek vyjede docela vysoko z vody a pak se plynule rozjede na hloubku. S anglánama není proč spěchat se zásekem, cejn zvedá splávek třeba aji pětkrát než nažmoulá nástrahu do tlamy.

NHBenny - Profil | St 21.5.2008 9:06:17

Hloubka necelý metr. Každopádně vše je nastavené tak že nástraha je těsně nade dnem a v okamžiku záběru už je sestava vyklesaná.

Njariss - Profil | St 21.5.2008 9:01:48

Bohužel, už nepíšeš, jaká je hloubka na tebou loveném rybníce. Zda lze předpokládat, že i po 20 sekundách je nástraha ještě v klesání a ryba reaguje na propadávající nástrahu? Nebo je už těsně nadednem a propad je už vyloučen?
Já většinou chytám tedy tak, že se snažím, aby první zvedací brok byl několik cm nadednem a forpas ležel volně na dně. Většinou používám 2 - 3 zvedací broky. Pokud začne foukat nepříjemný vítr, tak přidávám ještě jeden brok, abych sestavu udržel na krmném místě. Zatím mi to šlape v pohodě. I 5 cm ryba zvedne anglána o několik cm. Třeba daleko zkušenější palvačkáři poradí více.

Červené karty: HBenny