Privlac s multiplikatorom

Ak mate niekto nejake skusenosti, alebo konkretne typy multiplikatorov vhodne na sumciu privlac ... tak napiste ... dakujem
Autor diskuse: sillurus - Profil , 27.2.2008 dravci - náčiní, doplňky
Dále moderují: Sethy Profil + minatrix Profil + Abyss Profil + Iza Profil

Nsliver - Profil | Ne 28.12.2008 14:15:51

Minno >> neprotáčí se ti třeba celý návin na cívce ?

    NPiscicapus - Profil | Ne 28.12.2008 13:38:10

    Minno: pěkný den.
    Domníváš se správně a brzdu by mělo být možné utáhnout mnohem víc než popisuješ. Sice jsme neměl nikdy potřebu brzdu zablokovat, ale ani nebyl sebemenší problém se poprat se sumcem okolo 140cm. A to jsem brzdu dotahoval s citem a v utahování zbývala určitě slušná rezerva.
    Jediné co mne v tuto chvíli napadá je to, že se nejspíš jedná o závadu.
    Kupoval jsi MP nový, nebo od někoho? Ptám se kvůli tomu, jestli ho někdo před tebou neměl rozebraný a třeba špatně složil lamely…
    Když brzdu utahuješ, zvyšuje se odpor hvězdicové matky?
    Stále nad tím přemýšlím a nemohu tomu přijít na kloub, ale je velmi pravděpodobné, že se jedná o prkotinu, protože představa o poruše MP od Abu - no hlava mi to nebere.


    Skutečně vytahuješ rukou šňůru z MP při dotažené cívce a ta je zabrzděna co to jde? Pozoruhodné!!!
    Vliv teploty je naprosto vyloučen, dokonce i hluboko pod bodem mrazu jsem nikdy nepozoroval jakoukoli změnu na její funkčnost.
    Ani při absolutní nule… Ha ha hááá. :-) :-)

      NMinno - Profil | Ne 28.12.2008 12:46:28

      Piscicapus >> bol som si mp zobrat z garaze a teraz sa tu s nim hram, v pohode to s rukuou za snuru taham, velmi hruby odhad - silu v tahu tak 2-3kg.nemoze to byt napr. tym ze napr. mrzlo, ze trecie plochy vplyvom mrazu stracaju na ucinnosti? v garazi mam tak 7-8 stupnov, vcera pri vode bola teplota vzduchu 2,4 stupna

        NMinno - Profil | Ne 28.12.2008 12:34:55

        Piscicapus >> ahoj, skusal som ju utiahnut na obe strany strany do krajnych poloh, ale ked ju uplne povolim (otacam smerom k sebe tak ide lahko, ked dotiahnem smerom od seba, tak ide o poznanie tazsie *svojim sposobom funguje, ale taka 50 stucka si bez problemov vytiahne snuru) - domnievam sa, ze by sa to malo dat zatiahnut ak nie na krv, tak nieco tesne tesne pred. napada ta nejake riesenie? dik

          NPiscicapus - Profil | Ne 28.12.2008 11:42:54

          Minno: hmmm, někde je problém. Velký problém, ale je možné, že jsem tvé psaní špatně pochopil.
          Takže, když utáhneš hvězdicovou brzdu, je brzda volná? Nemůže být problém v tom, že ji povoluješ?
          Jasně, asi ne a nechci tě v žádném případě podceňovat.
          Určitě však není problém v tom, že bys něco špatně nastavil (samozřejmě s výjimkou viz výše), ale může se jednat o vadu MP, což by bylo poprvé, co jsem se doslechl o problému s MP Abu Ambassadeur.

            NMinno - Profil | Ne 28.12.2008 10:45:37

            all: ahojte, uz sa to tu na jar pytal Laci (str.32)... mam abu ambasador red (taky isty ako Rasto) a ked dotiahnem hviezdicovu brzdu tzv. na krv, lahko pretocim cievku, tahom za snuru. kladie sice odpor, ale je minimalny, takze aj mensia ryba v pohode vytiahne snuru, pricom mechanicka brzda je na max. na mp som rozoberal len cast cez tie 3 skrutky (nastavenie trecej brzdy), takze v casti kde je mechanicka brzda som nic nemenil. zatial som sa mp venoval skor ojedinele, takze pri tych 2 vychadzkach, kedy som sa ucil nahadzovat som si to nevsimol. viete poradit, ide o zle nastavenie, alebo nieco som predsalen mohol pobabrat. dakujem za rady

              Ndoktor.fiSh - Profil | So 15.11.2008 21:55:23

              trošku pre spestrenie, mal by to byť st.croix triumph, aj to tu niekto vlastní ?

                NPiscicapus - Profil | So 15.11.2008 13:42:04

                Nat: jednocestným ložiskem u MP prochází hřídel kličky, takže ho najdeš velice snadno.
                Prohlédni si odkaz od Rasta, je tam k vidění jedna z verzí.

                  NNat - Profil | So 15.11.2008 13:10:38

                  caute, tak v ktorej casti by som mal hladat to jednocestne lozisko a ako vyzera. Ci nieje rozpadnute. A to co pise rasto s tym Mitchelom som uz aj ja videl.

                    Npoldeci - Profil | Pá 14.11.2008 16:33:45

                    rudolf >> ďakujem za odpoveď-nechcel som to na pilkrovanie ale na prívlač-len som si chcel potvrdiť moje myšlienkové pochody :)) dik aj Rasťovi

                      NPiscicapus - Profil | Pá 14.11.2008 15:12:52

                      Rasto.: připomínka ohledně jedné paní nebyla cílena na tebe.
                      Tvůj závěr a postup ohledně maziva byl naprosto logický.
                      Jediný rozdíl mezi antireversem u MP od Abu a např. Shimanem bude v třeba v tom, že Abu používá průmyslový výrobek, kdežto Shimano si to peče doma po večerech. Budu se muset podívat na pokusné MP Shimano, abych tu nekecal.
                      Jen do mě a nešetři mě! :-) :-)
                      S tvým názorem ohledně vhodnosti toho kterého lubrikantu se shoduji.
                      Na odkaz se mrknu později, nějak nestíhám.

                        NPiscicapus - Profil | Pá 14.11.2008 15:03:19

                        sliver: věřím ti. Možná je problém v konstrukci ložiska, viděl jsem antirevers od Shimana, ale také od D.A.M. a samozřejmě od Abu. Vše se liší a hlavně, a to trochu odbočím, u MP není na rozdíl od SN potřeba z jednocestného udělat dle potřeby obsluhy obousměrné.
                        Nechci zbytečně a opakovaně a samozřejmě vždy po zásluze napadat značku Shimano, ale jejich krkolomná konstrukce a zbytečná složitost... No, stejně bych se opakoval.
                        Mimochodem jakou vazelínu značky Abu jsi tenkrát použil? Silicote s PTFE, či tu normální?
                        Perlama??? Ale jdi ty. I když, jednalo se o Japonce, že? Tenkrát ještě Shimano tak nějak na Silstar a D.A.M. stačilo. Ale dnes... ;-) ;-)
                        Jo a olej u MP velice rychle vyplaví voda, takže pak na sucho? Vlastně ne, za vydatného chlazení vodou.
                        Ber poslední větu s nadsázkou, díky.

                          NRasto. - Profil | Pá 14.11.2008 15:00:03

                          Piscicapus nepisal by som keby to bolo len jedna pani povidala......... takto som si raz menil do blba jeden Mitchel 308x verkel...... v momente ako sa ochladilo vynechaval okamzity anitreverse. V obchode ma uistovali ze je to mazivom. Teraz viem ze nevhodnym. Ja som to vyriesil tak ze som ich poziadal nech daju verkel do mrazaku na chvilu. ten ktory fungoval som zobral. Preto pisem ze mam skusenost len so smekacmi a aj to ze som dalej po pricine nepatral. Teraz si ma k tomu ale donutil :-) .Moj nazor je ze nevhodne mazivo (huste lepive) moze zapricinit ze jednocestne lozisko vyradi z provozu.

                          Tento link to potvrdzuje http://www.tackletour.com/articlebearings301pg4.html

                          Not Locking (after cleaning/adding lube) Grease is too heavy or oil is too viscous (possible over lube?) Clean and switch to lighter lube (or don’t add as much lube)

                          Jo a aj sliver potvrdzuje moje slova.

                            Nrudolf - Profil | Pá 14.11.2008 12:44:22

                            Poldeci- Já na přívlač v Norsku používám multík Corvalus s prutem 2,70m / 30 - 60 g a bohatě stačí. Na pilkrování je z mé zkušenosti nejlepší pilkr. prut do 2,1m max. ( dobrý je i 1,9m) / 300g a vejš. Zatím jsem tam byl 5x a vybavení dostačovalo.

                              Nsliver - Profil | Pá 14.11.2008 12:39:04

                              Rasto. -Piscicapus - mi se to stalo. Vyřadil jsem z činnosti hned tři navijáky najednou. Namazal jsem jednocestné ložiska v 2x GT a GTM . Nejdřív jsem myslel, že je to tím, že jsem znesvětil vazelínu ABU sice perlama, ale od šíma a pak jsem volal Kanclerovi. Jedině olej.

                                NPiscicapus - Profil | Pá 14.11.2008 12:22:10

                                Rasto.: až nyní jsem si všiml tečky, za což se omlouvám.
                                Dle mého soudu je jedno zda vazelinou, či olejem. Co myslíš, co vydrží v onom ložisku déle? Olej, nebo vazelína?
                                Samozřejmě nechci zpochybňovat tvé zkušenosti, naopak, budu rád pokud se o ně podělíš.
                                Ano, četl jsem tu několik zpráv o vyřazení jednocestného ložiska vazelínou z provozu... Ale osobně jsem toto nezažil. Možná mám navijáky s jiným typem ložisek. I když na druhou stranu, princip je stejný.
                                To je pravda, co člověk, to názor a doporučení na základě vlastních zkušeností. Ale co neuznávám je "že jedna paní povídala, či jeden známý slyšel, že..."
                                Také převody mažu vazelínou a olej na šicí stroje rovněž používám. Ona je otázka mazání hodně široká a můžou se vést dlouhé diskuze.

                                  NRasto. - Profil | Pá 14.11.2008 8:54:47

                                  Piscicapus pisal som mazat vazelinou.Zase je to len skusenost so smekacmi ale to by malo byt to iste. Mne osobne sa to nestalo ale par ludi aj tu na tomto webe pisalo to tom ze vazelina sposobila vyradenie jednocestneho loziska.Podrobne som neskusal princip fungovania takze je to mozno blbost. Kazdopadne odporucanie aj na inych strankach bolo mazat jednocestne olejom. Ja mazem vazelinou (plastickym mazivom) ozubenia a loziska olejom na sijacie stroje.

                                  poldeci:v norsku som nebol ale ako vhodnu zostavu to nepovazujem. Palica dole je do 50gr nie jerk druk ani pilkrovaci druk. Osobne si myslim ze na lov sumca ci hlavatky potrebujes dlhsi prut ako na pilkrovanie v norsku.

                                    NPiscicapus - Profil | Čt 13.11.2008 20:42:50

                                    Rasto: jen se neboj a nedej se zaskočit. :-) :-)
                                    MP je jednoduché konstrukce, proto je rozebírání snazší než u SN. Ano, existují výjimky, ale to už se bavíme o MP značky např. Shimano (mnou tolik oblíbené). No a zde výrobce kol používá tolik součástek, že u Abu by z jednoho Shimana udělali 1,471 ks multiplikátoru…

                                    Tak to vidíš, máš vykročeno správným směrem a přeji ti, aby se ti rodinka pěkně rozrůstala.

                                    Jo a ještě se zeptám: jak jsi přišel na to, že se jednocestné ložisko nesmí mazat, protože je pak kaput?
                                    Osobně mažu, a kdo maže, ten jede… :-) :-)

                                      Npoldeci - Profil | Čt 13.11.2008 17:13:04

                                      Rasto. >> nazdar ak sa môžem opýtať .čo všetko zvládne zostava dole na fotke,bola by použiteľná na občasný lov sumca,hlavátky poprípade na lov tresiek v Nórsku,?ďakujem za odpoveď

                                        NRasto. - Profil | Čt 13.11.2008 16:24:48

                                        Jo a skus napisat aky presne multik mas skusime najst na nete schemu