- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Privlac s multiplikatorom
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
217x v oblíbených a 37x v ignorovaných.
Piscicapus - Profil | Čt 3.7.2008 21:48:02
S jerky je to paráda, že?
MP není potřeba po každém lovu celý rozebrat, vyčistit a namazat, ale pouze rozpůlit, nechat vyschnout a namazat dle schématu v uvedeném odkazu. Je to snadné a rychlé.
Piscicapus - Profil | Čt 3.7.2008 21:31:15
Je vidět dlouho do večera a je vidět mnoho hezkého bez podprsenek… Zkrátka na vidění je toho dost.
Vicx napsal nejen zajímavý, ale i přínosný článek, který určitě nejednomu zájemci o MP pomohl v prvních krocích. Jsem rád, že se autor článku vyjádřil k posledním několika příspěvkům a v podstatě s jeho názory souhlasím.
Trochu rozeberu to, co kolega napsal.
První způsob - ano, tak to je a tento způsob se mi osvědčil. Není se čemu divit, když používám nástrahy s dost vysokou hmotností.
Druhý způsob – ano, tak to je a určitě se tento styl s úspěchy využívá.
Přednosti i zápory jsou již níže popsány, a proto se k nim nebudu vyjadřovat. Ale. Ale…
Je potřeba si uvědomit “jak to všechno pracuje“. Pokusím se být stručný a možná i budu opakovat co již bylo napsáno nejen ve zmiňovaném článku, ale také zde.
Takže:
V první fázi náhozu máme cívku o určité hmotnosti ve stavu, kdy nevykonává žádný pohyb. My však nástraze udělíme rychlost, která povede k roztočení cívky a logicky vyplívá, že s těžší nástrahou uvedeme cívku do rotace snadněji a naopak.
Nyní nastává druhá fáze náhozu, kdy cívka dosahuje svých nejvyšších možných otáček a zrychluje ve zlomku vteřiny z nuly až na cca 18 000 – 25 000 otáček za vteřinu (při příbojovém lovu i více). Jenže nežijeme ve vzduchoprázdnu a ani ve stavu beztíže a přírodní zákony nelze obejít, ale zpět k rotaci.
Výše zmíněné zákony stojí v tuto chvíli proti nám a proto přichází třetí fáze náhozu, fáze brzdění. Proč? No kvůli motanicím. Nebrzděná cívka má (měla by logicky mít) minimální třecí odpor, určitou hmotnost a určité otáčky a naopak letící nástraha musí překonat aerodynamický odpor, tření vlasce v očkách prutu apod., takže dochází ke zpomalování rychlosti letící nástrahy. Z toho plyne, že: nebrzděná cívka předběhne odvíjející se vlasec a dojde k jeho zamotání.
Brzděná cívka plynule zpomaluje až do stavu svého zastavení. Jak pracují brzdy víme, proto nechám brzy brzdami, pouze dodám, že magnetická pracuje nejméně lineárně, odstředivá lineárněji a nejlineárněji pracuje brzda mechanická (to dá přeci rozum, ne).
Jaký vliv mají jednotlivé brzdy na délku náhozu?
Magnetickou necháme stranou a přejdeme k odstředivé. Její účinnost je nejvyšší v druhé fázi, kdy cívka dosáhne maxima otáček, pak její účinnost klesá. Takže teoreticky má minimální vliv.
Mechanická brzda pracuje po celou dobu náhozu a spolu s klesající rychlostí nástrahy zpomaluje rotaci cívky. Takže teoreticky může mít vliv zásadní, ale také minimální. Zde záleží na pečlivosti nastavení této brzdy a linearitě rychlosti nástrahy - její aerodynamice.
V každém případě jsou obě (někdy i tři) brzdy z mého pohledu nezbytné. Můj pohled je samozřejmě velmi ovlivněn díky častému používání těžkých nástrah.
A co je větší zlo?
Z pohledu uživatele, který používá lehké nástrahy, je hlavním problémem roztočit cívku a přitom nezpomalit rychlost lehké nástrahy s nižší setrvačnou silou. Proto je logické snížit jakýkoli odpor cívky, tzn.: vyřadit z činnosti všechny zpomalovače. Pak ale nezbývá než zpomalit cívku brzděním pomocí vlastního těla. Z vlastní zkušenosti ale vím, že u nástrah jako je Rapala SSR 7cm a výš, Nils Master Invicible 8cm a výš, Rapala Originál 11cm a výš apod. je vliv brzd spíše přínosem než negativem. Samozřejmě také závisí na použitém prutu a MP, konkrétně jeho kapacitě, která má celkem významný vliv na délku náhozu a seřízení brzd. S kapacitou vlasce, respektive s množstvím zaplnění cívky závisí i jiné vlastnosti MP…
Takže jak to tedy je? Co je výhodné a co nevýhodné? Je to těžké určit a faktorů, které tuto problematiku ovlivňují je mnoho.
Ještě se pozastavím u “zdolávání“ MP. Z mého pohledu se jedná o nepodstatné, ale pro jiné se může jednat o velmi podstatné. U MP Abu Record je tento nešvar částečně vyřešen velmi jednoduše použitím jednocestného ložiska umístěného v cívce (detaily pouze na vyžádání).
Končím, jinak zde budu za místního grafomana, ale na závěr použiji věty kolegy VICXe.
Brzdy su na MP preto, aby sa pouzivali. Cize netreba ostat iba pri jednom z tychto sposobov, ale najst si vlastnu cestu, ktora je niekde medzi. Samozrejme, ze cim sa clovek viac hra s nastaveniami pri roznych podmienkach, tym lepsie a pohodlnejsie sa mu bude hadzat.
Koniec clanku :-))))))
pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 17:38:03
pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 16:52:06
pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 16:41:03
vicx - Profil | Čt 3.7.2008 13:11:23
1. sposob:
MP je nastaveny podla spravnosti tak, ako ma byt, cize ako podla vyrobcu. Vsetko funguje tak ako ma, netreba nic dobrzdovat, technika je jednoducha, pohodlna a nenarocna. Cize su aktivne brzdy, ktore treba k tomu, aby sa cievka pri nahode nepretacala. To jest odstrediva a aj trecia. Ako napisal Pisci, kazda ma na starost inu cast hodu.
Vyhody: nic sa nemota, nedobrzduje, vsetko ide tak ako ma.
Nevyhody: tym, ze je v cinnosti trecia brzda, su hody mierne kratsie. Skracovanie je priamo umerne vahe nastrahy. S lahkou nastrahou su podstatne kratsie nahody a cim tazsia nastraha, tym menej je tento ucinok poznat. Druha nevyhoda, pre mna najpodstatnejsia je (ako tu nedavno uviedol Rasto.), ze trecia brzda ucinkuje nielen pri nahadzovani, alej pri navijani. Cize klucka navijaku sa toci tazsie a navijak treba "zdolavat".
2. sposob:
tento sposob som popisal v clanku. Spociva v tom, ze vsetko je uvolnene, aby boli hody dlhsie aj pri lahkych nastrahach.
Vyhody: MP sa toci lahko, tak ako normalny navijak, daju sa nahadzovat aj lahke nastrahy pomerne dalej.
Nevyhody: hod je treba mat neustale pod kontrolou, vo veternom pocasi sa moze hod lahko zamotat. Urcite by som tento sposob nedoporucoval zaciatocnikom, pretoze to moze skoncit frustrujuco pre hadzajuceho.
Brzdy su na MP preto, aby sa pouzivali. Cize netreba ostat iba pri jednom z tychto sposobov, ale najst si vlastnu cestu, ktora je niekde medzi. Samozrejme, ze cim sa clovek viac hra s nastaveniami pri roznych podmienkach, tym lepsie a pohodlnejsie sa mu bude hadzat.
Koniec clanku :-))))))
Piscicapus - Profil | St 2.7.2008 16:32:01
Jen se neboj, také nemám s sebou u vody jeden prut. Většinou dva až tři. Jeden jerkový, jeden lehký s MP a jeden na klasiku. Za mlada jsem jich nosil k vodě samozřejmě víc.
Počkej až se dostaví první úspěchy, určitě nakoupíš i větší jerky.
Takže problém s brzděním prstem je vyřešen. To jsem rád. Kolega VICX se ve svém článku v některých detailech od mých zkušeností krapet odlišuje, ale to neznamená, že by nebyl jeho článek přínosný, právě naopak. Nejspíš má mechanickou brzdy takřka povolenou a nához koriguje prstem, nejspíš používá lehčí nástrahy apod. Možná by se měl osobně vyjádřit.
Přesně tak, ono se to poddá a na větší štíhlata je do podzimu čas. I když... :-) :-)
Piscicapus - Profil | St 2.7.2008 16:13:41
Dále se mi nelíbí množství dílů ze kterých je tento MP vyroben. Nestydím se to napsat, ale určitě bych z tohoto množství postavil dva od Abu... :-) :-) Právě komplikovanost je velké mínus Shimana. Přitom v jednoduchosti je síla a hlavně spolehlivost!
Příbalový leták na Corvalus jsem si zběžně prohlédl a tuším, že tam zmínka o seřízení nejen odstředivé brzdy je. To samé platí o Abu.
Souhlasím, dá se s ním nahodit a vzhledem k ceně je kvalita uspokojivá. Jenže můj kousek bych rozhodně začátečníkovi nedoporučoval. Na vině je výše zmíněný problém s odstředivou brzdou. A problém je to zásadní!
Pokud musíš stále přibrzďovat prstem, tak je problém v seřízení MP. Ale to jsem tu už několikrát zmiňoval. Případně nahazuješ lehké nástrahy. Ale přirovnání s přadlenou je trefné.
Rasto. - Profil | St 2.7.2008 9:54:09
rudolf - Profil | St 2.7.2008 9:33:58
Piscicapus - Profil | Út 1.7.2008 23:46:46
Jak jsi s tímto MP spokojen? Máš s ním problémy? Budu moc rád když napíšeš své postřehy. Děkuji.
rudolf - Profil | Út 1.7.2008 22:48:54
Piscicapus - Profil | Út 1.7.2008 20:25:07
Ideální je si někde pár hodin zaházet a zkoušet. Základní nastavení je popsáno dokonce i v návodu. Motanicím se nevyhneš a ani sám nejsem dokonalost sama. Naposledy jsem si zamotal vlasec v sobotu a hned dvakrát. Poprvé jsem chytře nahodil do větví blízkého stromu s vidinou snadného úlovku veverky a podruhé, opět vlastní blbostí, jsem si nevšiml keře za sebou a co se nestalo… Poprvé stačilo vystřihat něco vlasce a podruhé jsem vyřezal vše a navinul vlasec nový.
Trochu jsem odbočil, ale mohu-li ti radit, aktivuj si kompletně odstředivou brzdu a mechanickou si nastav na vyšší účinnost. Sice si o něco zkrátíš délku náhozu, ale budeš mít klid a postupně budeš mechanickou brzdu povolovat. Ale pozor, jen do meze, ta představuje při uvolnění cívky stojící nástrahu, která při mírném poklepání špičkou prutu pomalu klesá. Odstředivou bych nechal aktivní celou.
Cože? Odřel jsi si bříško palce brzděním cívky? Tak to vidíš, jsou tu i tací, co nevěří, že se to může přihodit. A to si nezkusili kyvadlový hod do dálky. :-) :-)
Počkej, píšeš o tom jak jsi musel stále dobrzďovat těsně před dopadem. V tom případě si musíš o trochu víc přitáhnout mechanickou brzdu! Asi ji máš stále povolenou víc než je zdrávo anebo používáš moc lehké nástrahy (odhadem okolo 10g). Zkrátka mechanická brzda musí být stále aktivována – slouží právě pro zastavení cívky po dopadu nástrahy na hladinu! Odstředivá naopak eliminuje předbíhání cívky v počáteční fázi hodu a postupně její účinnost klesá – úměrně se snižujícími se otáčkami cívky. Toliko stručně k brzdám.
Způsoby náhozu bych vynechal, je na každém jaké zvolí. Také záleží na okolnostech.
Délka náhozu 35 – 40m je slušná a většinou i postačující. Tedy pro nás suchozemce.
A ryby? Tak to je problém asi nás všech, ne? ;-) ;-) Za poslední dvě vycházky jsem absolutně bez kontaktu, ale s klidem a klidně a bez skrupulí to svedu na počasí a nízký stav vody na oblíbené řece. :-) :-)
Lovil jsi s jerky? Pokud ano, tak popiš techniku lovu. A metrovky? Hmmm… Ne na každé vodě jich jsou zástupy.
Pokud se ptáš jak vodím jerky, tak je vodím tak, že prudkými cuky špičkou prutu docílím, že jerk vybočuje střídavě do stran. A nejúčinnější? To je různé. Někdy to jsou jerky, někdy wobblery. Jak kdy a jak kde. Chce to zkoušet a zkoušet a zkoušet a …
Rasto. - Profil | Út 1.7.2008 10:37:43
Piscicapus - Profil | Po 30.6.2008 21:16:36
Tak na pifko, jo? No, proč ne, otázkou je kdy a hlavně jestli by to tvá portmonka unesla… :-) :-)
Co se týká informací, tak každý máme trochu praxe a určitě nebudeme nic skrývat – takže se ptej a ptej a ptej a pokud budeme vědět, tak to sem flákneme.
I s normálním prutem jde MP použít. Jak myslíš, že jsem začínal. Hluboká totalita a nikde nic. Jakou značku jerkového prutu zvolíš? Nejspíš Dragon, že?
Článek od VICXe je napsán dle mého srozumitelně, ale pokud nevíš, tak se skutečně zeptej. Přesně jak píšeš, ono se to poddá, chce to jenom trénovat.
Myslel jsem si, že se jedná o brzdu mechanickou a jen jsi se spletl. S rozebíráním odstředivé brzdy není problém, nic neztratíš. Ani tělísko, ani kamínek ani třecí něco, nic. Zkrátka se neboj, vše je promyšleno a počítá se i s tím, že MP budeš právě kvůli odstředivé brzdě rozebírat přímo u vody.
A teorie o odstředivé brzdě? Ty bych nechal na dlouhé zimní večery. Určitě se najdou i zastánci brzdy mechanické, a to pak bude mela.
Pětadvacet metrů není ani málo a ani dost. Nahazovat se dá mnohem dál než se smekacím navijákem. Jediný problém přestavují lehké nástrahy, ale není problém do přijatelné vzdálenosti nahodit i malou Rapalu.
Jo a ryby jsou většinou tam, kam nahazujeme. Tolik teorie… :-) :-)
pablo-fish: nastavení, seřízení a veškeré vocmrdávky popsal ve svém článku VICX.
Přesně tak, u všech novějších MP od Abu se dá aktivovat/deaktivovat počet závažíček nehtem. U starších se závažíčka měnila. Podle barvy se použila buď těžší anebo lehčí, ale byly i jiné možnosti.
Mokré ruce k MP patří, proto jsem už několikrát psal jak je důležité nechat MP po lovu vyschnout, poté promazat a smontovat. Je to tak snadné, rychlé a hlavně důležité!
Rasto. - Profil | St 25.6.2008 16:18:25
Minno - Profil | St 25.6.2008 15:53:59
pablo-fish - Profil | St 25.6.2008 14:34:56
Rasto. - Profil | St 25.6.2008 13:57:31
Jo vicx ov clanok som cital. Vela informacii na malo skusenosti. Tebe je to mozno no nie mozno zcela jiste celkem jasne.No mne nie.Zatial. Ono sa to podda.Ano mechanickej. Nie odstredivej. Odstredivu rozoberat? Ja? Vies co vsetko dokazem stratit? Nie este tie male telieska. Vola sa to teliesko? Lebo princip mi je zcela jasny....teoreticky......alebo je to uplne naopak. 25m je malo?Ano je .......36gr je dost. Ale naco hadzat viac? A aka motivacia tam kde take ryby niesu? Ono sa to podda.Pojdem tam kde take ryby su. A pak se uvidi :-)
Čtenáři této diskuse také sledují
Burza na přívlačové nástrahy33415
Fotky ryb pouze na přívlač107191
Kayakfishing a kajakorybaření20685
Výroba woblerů31008
Vláčenie z člnu27208
Rare woblery - Rapala14053
Lov na vyvěšenou - nové téma4050
Výroba jigových hlaviček a dalších vláčecích nástrah1608
Rybářské kajaky Hobie2737
Prívlačové prúty G.Loomis1240
Kde to žije - dravci
22:31Úhoří sezona 2012 10516
20:54Burza na přívlačové nástrahy 33415
19:05Fotky ryb pouze na přívlač 107191
16:25Divoký potočák nebo granulák? 63
8:21Poradna: Sumcařina 2574
ÚtKayakfishing a kajakorybaření 20685
ÚtKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtÚprava chodu woblerů. 11
PoNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoRare woblery - Rapala 14053
NeKlub přátel přívlače a občasné jaterní destrukce aneb... 159964
SoÚlovky na přívlač z Moravy 2
SoTrojháčky na dravce 60
SoJaké bylo letošní zahájení? 65
. . . Lov na vyvěšenou - nové téma 4050
Co je nového - dravci + obecné
20:15Bleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - dravci
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










