Privlac s multiplikatorom

Ak mate niekto nejake skusenosti, alebo konkretne typy multiplikatorov vhodne na sumciu privlac ... tak napiste ... dakujem
Autor diskuse: sillurus - Profil , 27.2.2008 dravci - náčiní, doplňky
Dále moderují: Sethy Profil + minatrix Profil + Abyss Profil + Iza Profil

Piscicapus - Profil | Čt 3.7.2008 21:48:02

pablo-fish: http://www.abu-garcia.com/service.php#CHARTS

S jerky je to paráda, že?
MP není potřeba po každém lovu celý rozebrat, vyčistit a namazat, ale pouze rozpůlit, nechat vyschnout a namazat dle schématu v uvedeném odkazu. Je to snadné a rychlé.

    Piscicapus - Profil | Čt 3.7.2008 21:31:15

    Jsem rád, že se tu stále diskutuje. Je vidět to, co jsem dříve neviděl – zájem o tuto problematiku. Je vidět u vody stále více rybářů používající MP.
    Je vidět dlouho do večera a je vidět mnoho hezkého bez podprsenek… Zkrátka na vidění je toho dost.
    Vicx napsal nejen zajímavý, ale i přínosný článek, který určitě nejednomu zájemci o MP pomohl v prvních krocích. Jsem rád, že se autor článku vyjádřil k posledním několika příspěvkům a v podstatě s jeho názory souhlasím.
    Trochu rozeberu to, co kolega napsal.
    První způsob - ano, tak to je a tento způsob se mi osvědčil. Není se čemu divit, když používám nástrahy s dost vysokou hmotností.
    Druhý způsob – ano, tak to je a určitě se tento styl s úspěchy využívá.
    Přednosti i zápory jsou již níže popsány, a proto se k nim nebudu vyjadřovat. Ale. Ale…
    Je potřeba si uvědomit “jak to všechno pracuje“. Pokusím se být stručný a možná i budu opakovat co již bylo napsáno nejen ve zmiňovaném článku, ale také zde.
    Takže:
    V první fázi náhozu máme cívku o určité hmotnosti ve stavu, kdy nevykonává žádný pohyb. My však nástraze udělíme rychlost, která povede k roztočení cívky a logicky vyplívá, že s těžší nástrahou uvedeme cívku do rotace snadněji a naopak.
    Nyní nastává druhá fáze náhozu, kdy cívka dosahuje svých nejvyšších možných otáček a zrychluje ve zlomku vteřiny z nuly až na cca 18 000 – 25 000 otáček za vteřinu (při příbojovém lovu i více). Jenže nežijeme ve vzduchoprázdnu a ani ve stavu beztíže a přírodní zákony nelze obejít, ale zpět k rotaci.
    Výše zmíněné zákony stojí v tuto chvíli proti nám a proto přichází třetí fáze náhozu, fáze brzdění. Proč? No kvůli motanicím. Nebrzděná cívka má (měla by logicky mít) minimální třecí odpor, určitou hmotnost a určité otáčky a naopak letící nástraha musí překonat aerodynamický odpor, tření vlasce v očkách prutu apod., takže dochází ke zpomalování rychlosti letící nástrahy. Z toho plyne, že: nebrzděná cívka předběhne odvíjející se vlasec a dojde k jeho zamotání.
    Brzděná cívka plynule zpomaluje až do stavu svého zastavení. Jak pracují brzdy víme, proto nechám brzy brzdami, pouze dodám, že magnetická pracuje nejméně lineárně, odstředivá lineárněji a nejlineárněji pracuje brzda mechanická (to dá přeci rozum, ne).
    Jaký vliv mají jednotlivé brzdy na délku náhozu?
    Magnetickou necháme stranou a přejdeme k odstředivé. Její účinnost je nejvyšší v druhé fázi, kdy cívka dosáhne maxima otáček, pak její účinnost klesá. Takže teoreticky má minimální vliv.
    Mechanická brzda pracuje po celou dobu náhozu a spolu s klesající rychlostí nástrahy zpomaluje rotaci cívky. Takže teoreticky může mít vliv zásadní, ale také minimální. Zde záleží na pečlivosti nastavení této brzdy a linearitě rychlosti nástrahy - její aerodynamice.
    V každém případě jsou obě (někdy i tři) brzdy z mého pohledu nezbytné. Můj pohled je samozřejmě velmi ovlivněn díky častému používání těžkých nástrah.
    A co je větší zlo?
    Z pohledu uživatele, který používá lehké nástrahy, je hlavním problémem roztočit cívku a přitom nezpomalit rychlost lehké nástrahy s nižší setrvačnou silou. Proto je logické snížit jakýkoli odpor cívky, tzn.: vyřadit z činnosti všechny zpomalovače. Pak ale nezbývá než zpomalit cívku brzděním pomocí vlastního těla. Z vlastní zkušenosti ale vím, že u nástrah jako je Rapala SSR 7cm a výš, Nils Master Invicible 8cm a výš, Rapala Originál 11cm a výš apod. je vliv brzd spíše přínosem než negativem. Samozřejmě také závisí na použitém prutu a MP, konkrétně jeho kapacitě, která má celkem významný vliv na délku náhozu a seřízení brzd. S kapacitou vlasce, respektive s množstvím zaplnění cívky závisí i jiné vlastnosti MP…
    Takže jak to tedy je? Co je výhodné a co nevýhodné? Je to těžké určit a faktorů, které tuto problematiku ovlivňují je mnoho.
    Ještě se pozastavím u “zdolávání“ MP. Z mého pohledu se jedná o nepodstatné, ale pro jiné se může jednat o velmi podstatné. U MP Abu Record je tento nešvar částečně vyřešen velmi jednoduše použitím jednocestného ložiska umístěného v cívce (detaily pouze na vyžádání).

    Končím, jinak zde budu za místního grafomana, ale na závěr použiji věty kolegy VICXe.

    Brzdy su na MP preto, aby sa pouzivali. Cize netreba ostat iba pri jednom z tychto sposobov, ale najst si vlastnu cestu, ktora je niekde medzi. Samozrejme, ze cim sa clovek viac hra s nastaveniami pri roznych podmienkach, tym lepsie a pohodlnejsie sa mu bude hadzat.

    Koniec clanku :-))))))

      pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 17:38:03

      vicx: teraz pozeral staršie príspevky, viem že už si mi tu ohľadne mazania radil, ale netrúfam si ho celý rozobrať, preto by ma zaujmalo, ktoré miesta stači mazať pre bezproblemovú prevádzku. dík

        pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 16:52:06

        akurát mám problém- po love som chcel namazať MP, ale v návode boli maznačené miesta iba z vonku na klučku a brzdu, tak nie som z toho múdri. Ked som uvolnil tie 3 matice a vytiahol osku, zdalo sa mi to dosť naolejované a na ozubených kolieskach bola taká modrá vazelina. Neviete mi prosim napísať (vicx,Piscicapus) , kde by som to mal ešte mazať po každom love, prípadne odkaz na nejakú stránku, kde je to popísané, nalepšie nakreslené (pre ABU C4) ? ďakujem

          pablo-fish - Profil | Čt 3.7.2008 16:41:03

          tak páni, konečne som sa dostal k poriadnej vode s novým jerkáčom a MP. kedže som nestihol dokončiť svoje rozpracované jerky, zobral som originály od Salmo. Hadzalo sa mi dobre, horšie bolo, keď som chcel predĺžiť dĺžku hodu a nedal som si pozor na záverečnú fázu dobrzďovania palcom. naštastiecsa mi to vždy podarilo rozmotať. fiaskom bolo však hádzanie proti vetru a to som používal ťažšie jerky 40-70g. Čo sa týka druhov jerkov, skúšal som slider plávajúci aj potápavý, fatso a warior. najviac sa mi páčil slider- jaho pohyby do strán boli prfektné. Dokonca som aj niečo chytil- sťuku 67cm, na potápavý slider, akurát keď sa to zamotalo a ja som rozmotával, jerk išiel do hĺbky a tam zabrala.

            vicx - Profil | Čt 3.7.2008 13:11:23

            Sledujem diskusiu a vidim, ze tu su nejake male rozdiely. Rad by som to uviedol na pravu mieru. Kazdy ma svoj vlastny styl hadzania s multi. Osobne vidim dva hlavne sposoby ako hadzat. Zastupcom prveho je Pisci a zastupcom druheho som zase ja. Charakterizoval by som ich asi nasledovne:
            1. sposob:
            MP je nastaveny podla spravnosti tak, ako ma byt, cize ako podla vyrobcu. Vsetko funguje tak ako ma, netreba nic dobrzdovat, technika je jednoducha, pohodlna a nenarocna. Cize su aktivne brzdy, ktore treba k tomu, aby sa cievka pri nahode nepretacala. To jest odstrediva a aj trecia. Ako napisal Pisci, kazda ma na starost inu cast hodu.
            Vyhody: nic sa nemota, nedobrzduje, vsetko ide tak ako ma.
            Nevyhody: tym, ze je v cinnosti trecia brzda, su hody mierne kratsie. Skracovanie je priamo umerne vahe nastrahy. S lahkou nastrahou su podstatne kratsie nahody a cim tazsia nastraha, tym menej je tento ucinok poznat. Druha nevyhoda, pre mna najpodstatnejsia je (ako tu nedavno uviedol Rasto.), ze trecia brzda ucinkuje nielen pri nahadzovani, alej pri navijani. Cize klucka navijaku sa toci tazsie a navijak treba "zdolavat".
            2. sposob:
            tento sposob som popisal v clanku. Spociva v tom, ze vsetko je uvolnene, aby boli hody dlhsie aj pri lahkych nastrahach.
            Vyhody: MP sa toci lahko, tak ako normalny navijak, daju sa nahadzovat aj lahke nastrahy pomerne dalej.
            Nevyhody: hod je treba mat neustale pod kontrolou, vo veternom pocasi sa moze hod lahko zamotat. Urcite by som tento sposob nedoporucoval zaciatocnikom, pretoze to moze skoncit frustrujuco pre hadzajuceho.

            Brzdy su na MP preto, aby sa pouzivali. Cize netreba ostat iba pri jednom z tychto sposobov, ale najst si vlastnu cestu, ktora je niekde medzi. Samozrejme, ze cim sa clovek viac hra s nastaveniami pri roznych podmienkach, tym lepsie a pohodlnejsie sa mu bude hadzat.

            Koniec clanku :-))))))

              Piscicapus - Profil | St 2.7.2008 16:32:01

              Rasto.: jerky jsou zajímavou nástrahou, ale pro správnou práci s nimi je nutný jerkový prut. Na 2,70ce to musí být pěkná dřina a k správnému pohybu jerka musí dost chybět. I když...
              Jen se neboj, také nemám s sebou u vody jeden prut. Většinou dva až tři. Jeden jerkový, jeden lehký s MP a jeden na klasiku. Za mlada jsem jich nosil k vodě samozřejmě víc.
              Počkej až se dostaví první úspěchy, určitě nakoupíš i větší jerky.
              Takže problém s brzděním prstem je vyřešen. To jsem rád. Kolega VICX se ve svém článku v některých detailech od mých zkušeností krapet odlišuje, ale to neznamená, že by nebyl jeho článek přínosný, právě naopak. Nejspíš má mechanickou brzdy takřka povolenou a nához koriguje prstem, nejspíš používá lehčí nástrahy apod. Možná by se měl osobně vyjádřit.
              Přesně tak, ono se to poddá a na větší štíhlata je do podzimu čas. I když... :-) :-)

                Piscicapus - Profil | St 2.7.2008 16:13:41

                rudolf: zázrak jsem sice nečekal, tak jako od celého Shimana, ale překvapila mne odfláknutá odstředivá brzda - musel jsem upravit "vodítka" brzdových "kamínků". Tyto byly tak na fest, že nevím jak vysoké otáčky by musela cívka vykonat aby se "kamínky" hnuly z místa a začaly brzdit!
                Dále se mi nelíbí množství dílů ze kterých je tento MP vyroben. Nestydím se to napsat, ale určitě bych z tohoto množství postavil dva od Abu... :-) :-) Právě komplikovanost je velké mínus Shimana. Přitom v jednoduchosti je síla a hlavně spolehlivost!
                Příbalový leták na Corvalus jsem si zběžně prohlédl a tuším, že tam zmínka o seřízení nejen odstředivé brzdy je. To samé platí o Abu.
                Souhlasím, dá se s ním nahodit a vzhledem k ceně je kvalita uspokojivá. Jenže můj kousek bych rozhodně začátečníkovi nedoporučoval. Na vině je výše zmíněný problém s odstředivou brzdou. A problém je to zásadní!
                Pokud musíš stále přibrzďovat prstem, tak je problém v seřízení MP. Ale to jsem tu už několikrát zmiňoval. Případně nahazuješ lehké nástrahy. Ale přirovnání s přadlenou je trefné.

                  Rasto. - Profil | St 2.7.2008 9:54:09

                  Piscicapus : ano skusam s jerkami......je to len pokus nakolko nemam jerkovu palicu .Vodim to zatial na 2,7 ke..... su ale miesta kde stojim na schode nad vodou a prave tam som to skusal. Metrovky tam su to je jasne ale moc sa im nechce. Ale ono sa vseobecne tym stukam moc nechcelo. Striedal som to aj s klasikou a len jedna co mi z toho spadla. Hadzem 36gr Slidery. To dobrzdenie doriesim tou mechanickou. Je pravda ze som ju nemal skoro vobec aktivnu. Podla rady vicx ktory pisal o uplnom vyradeni do meze kde cievka este stoji na svojom mieste a nehybe sa do stran. Ako som pisal na odstredivej mam aktivovane vsetky telieska. A ano zamotanie sa u mna uskutocnilo pri predhcadzajucom zachyteni o krik za mnou. Jerky budem prekladat supershadrapom....... Ono sa to podda .....nemyslim si ze je teraz spravny cas na krokousov

                    rudolf - Profil | St 2.7.2008 9:33:58

                    Piscicapus: Není to žádný zázrak. měl jsem v ruce multík od Abu a to mi připadalo lepší. líp se tam seřídila odstředivá brzda a některý mají i magnetickou. U Corvaluse mi hlavně chyběl v začátkách návod jak odstředivou brzdu seřídit - vypnout nebo zpnout závažíčka. To jsem se dověděl až tady. Jinak, Corvalus je úměrnej ceně a dá se s ním naučit. Stále ale musím dobržďovat palcem. Připadám si jak ta přadlena z pohádky co má velkej palec.

                      Piscicapus - Profil | Út 1.7.2008 23:46:46

                      rudolf: letos jsem si ze zvědavosti (a také pro své ujištění) pořídil MP Shimano Corvalus a …
                      Jak jsi s tímto MP spokojen? Máš s ním problémy? Budu moc rád když napíšeš své postřehy. Děkuji.

                        rudolf - Profil | Út 1.7.2008 22:48:54

                        Chlapi, děkuji za rady. I když moc nepíšu, čtu tady pravidelně. Letos jsem začal s přívlačí s multíkem a taky se mi nedařilo. Postupně, díky vašim radám, se to lepší. Mám dva pruty( na jerky - 40 - 80 - dragon a přívlačák 2,7m silstar 30 - 60 g). Navijáky baikast okuma a Shimanno Corvalus. Zkouším to na šňůru a docela se daří. Za dva týdny se budu zdokonalovat v Norsku na moři. Tam bude dost místa. Chce to jen zásobu šňůry a vlasce. Veškeré rady co jsem si tady přečetl , jsem velmi zužitkoval. Ještě jednou díky a pište své poznatky dál.

                          Piscicapus - Profil | Út 1.7.2008 20:25:07

                          Rasto.: nemáš za co děkovat. Jsem skutečně potěšen, že jsi nevzal mé “tak si seřiď MP“ jako arogantní výrok, ale radu. Většina problémů při lovu s MP má základ ve špatném seřízení! Přitom se jedná o činnost snadnou a rychlou. Dokonce není u nástrah s podobnou hmotností nutno měnit nastavení mechanické brzdy (ani s rozdílným aerodynamickým odporem).
                          Ideální je si někde pár hodin zaházet a zkoušet. Základní nastavení je popsáno dokonce i v návodu. Motanicím se nevyhneš a ani sám nejsem dokonalost sama. Naposledy jsem si zamotal vlasec v sobotu a hned dvakrát. Poprvé jsem chytře nahodil do větví blízkého stromu s vidinou snadného úlovku veverky a podruhé, opět vlastní blbostí, jsem si nevšiml keře za sebou a co se nestalo… Poprvé stačilo vystřihat něco vlasce a podruhé jsem vyřezal vše a navinul vlasec nový.
                          Trochu jsem odbočil, ale mohu-li ti radit, aktivuj si kompletně odstředivou brzdu a mechanickou si nastav na vyšší účinnost. Sice si o něco zkrátíš délku náhozu, ale budeš mít klid a postupně budeš mechanickou brzdu povolovat. Ale pozor, jen do meze, ta představuje při uvolnění cívky stojící nástrahu, která při mírném poklepání špičkou prutu pomalu klesá. Odstředivou bych nechal aktivní celou.
                          Cože? Odřel jsi si bříško palce brzděním cívky? Tak to vidíš, jsou tu i tací, co nevěří, že se to může přihodit. A to si nezkusili kyvadlový hod do dálky. :-) :-)
                          Počkej, píšeš o tom jak jsi musel stále dobrzďovat těsně před dopadem. V tom případě si musíš o trochu víc přitáhnout mechanickou brzdu! Asi ji máš stále povolenou víc než je zdrávo anebo používáš moc lehké nástrahy (odhadem okolo 10g). Zkrátka mechanická brzda musí být stále aktivována – slouží právě pro zastavení cívky po dopadu nástrahy na hladinu! Odstředivá naopak eliminuje předbíhání cívky v počáteční fázi hodu a postupně její účinnost klesá – úměrně se snižujícími se otáčkami cívky. Toliko stručně k brzdám.
                          Způsoby náhozu bych vynechal, je na každém jaké zvolí. Také záleží na okolnostech.
                          Délka náhozu 35 – 40m je slušná a většinou i postačující. Tedy pro nás suchozemce.
                          A ryby? Tak to je problém asi nás všech, ne? ;-) ;-) Za poslední dvě vycházky jsem absolutně bez kontaktu, ale s klidem a klidně a bez skrupulí to svedu na počasí a nízký stav vody na oblíbené řece. :-) :-)
                          Lovil jsi s jerky? Pokud ano, tak popiš techniku lovu. A metrovky? Hmmm… Ne na každé vodě jich jsou zástupy.
                          Pokud se ptáš jak vodím jerky, tak je vodím tak, že prudkými cuky špičkou prutu docílím, že jerk vybočuje střídavě do stran. A nejúčinnější? To je různé. Někdy to jsou jerky, někdy wobblery. Jak kdy a jak kde. Chce to zkoušet a zkoušet a zkoušet a …

                            Rasto. - Profil | Út 1.7.2008 10:37:43

                            Piscicapus : dakujem za reakciu. Mozno sa budes divit ale uz tvoj predchadzajuci prispevok v duchu "serid si MP" mi pomohol. Mam za sebou niekolko hodov pocas uplynulych dni. Dokonca aj jednu strihaciu motanicu. Cele to vzniklo tak ako si pisal. Nakolko som nemal clanok od vicx a po ruke tak som fungoval sposobom pokus omyl.Hadzanie typom brzdim vznikajuce chuchvalce palcom vydrzalo dovtedy kym som nezacal citit ze mam palec odraty :-) Zacal som teda experimentovat. Odstrojil som MP nasiel odstredivu brzdu a koukam...Plastove neco.Slo to dat hore a dole.Hmm hovorim si skusim nechat na jednej strane 3 zapnute (vytiahnute) a ostatne zatlacim. Uvidim co to spravi. A spravilo to. Krasnu motanicu..........po vystrihani som skusil vytiahnut vsetky "plastove udelatka" .A .......a uz to slo......stacilo zabrzdit presne pred dopadom.Mechanicka brzda odstavena a oka sa nerobili. Snad len raz ked som po razantnom hode nedobrzdil pred ale az po dopade. Hody zo zaciatku len ponad hlavu so startom vzadu. Nakoniec som sa dostal aj k hadzaniu podla vicx-a . Nebolo mi to az tak vzdialene nakolko som podobne hadzal s matchkou a anglicakom. Jediny rozdiel bol v pouzitom naradi a "hmotnosti" nastrahy. Takze nakoniec sa hody predlizili na odhadom 35-40m bez vacsej namahy a hlavne odierania prstu. Ma to ale stale chybu! Za cely cas som zaregistroval zaujem len 2och ryb kolo 60 cisel. A tie ked zbadali tu nastrahu tak sa v poslednej chvilke stiahli :-) Takze Piscicapus teraz rad! Ako na tie metrovky. Akym sposobom to vodis? Co sa ti zda najucinnejsie?

                              Piscicapus - Profil | Po 30.6.2008 21:16:36

                              Rasto.: zdravím a omlouvám se za pozdní odpověď, ale dříve to skutečně nešlo.
                              Tak na pifko, jo? No, proč ne, otázkou je kdy a hlavně jestli by to tvá portmonka unesla… :-) :-)
                              Co se týká informací, tak každý máme trochu praxe a určitě nebudeme nic skrývat – takže se ptej a ptej a ptej a pokud budeme vědět, tak to sem flákneme.
                              I s normálním prutem jde MP použít. Jak myslíš, že jsem začínal. Hluboká totalita a nikde nic. Jakou značku jerkového prutu zvolíš? Nejspíš Dragon, že?
                              Článek od VICXe je napsán dle mého srozumitelně, ale pokud nevíš, tak se skutečně zeptej. Přesně jak píšeš, ono se to poddá, chce to jenom trénovat.
                              Myslel jsem si, že se jedná o brzdu mechanickou a jen jsi se spletl. S rozebíráním odstředivé brzdy není problém, nic neztratíš. Ani tělísko, ani kamínek ani třecí něco, nic. Zkrátka se neboj, vše je promyšleno a počítá se i s tím, že MP budeš právě kvůli odstředivé brzdě rozebírat přímo u vody.
                              A teorie o odstředivé brzdě? Ty bych nechal na dlouhé zimní večery. Určitě se najdou i zastánci brzdy mechanické, a to pak bude mela.
                              Pětadvacet metrů není ani málo a ani dost. Nahazovat se dá mnohem dál než se smekacím navijákem. Jediný problém přestavují lehké nástrahy, ale není problém do přijatelné vzdálenosti nahodit i malou Rapalu.
                              Jo a ryby jsou většinou tam, kam nahazujeme. Tolik teorie… :-) :-)


                              pablo-fish: nastavení, seřízení a veškeré vocmrdávky popsal ve svém článku VICX.
                              Přesně tak, u všech novějších MP od Abu se dá aktivovat/deaktivovat počet závažíček nehtem. U starších se závažíčka měnila. Podle barvy se použila buď těžší anebo lehčí, ale byly i jiné možnosti.
                              Mokré ruce k MP patří, proto jsem už několikrát psal jak je důležité nechat MP po lovu vyschnout, poté promazat a smontovat. Je to tak snadné, rychlé a hlavně důležité!

                                Minno - Profil | Čt 26.6.2008 23:32:26

                                rasto - dik za radu,clanok od vicx-a je plny cennych info

                                  Rasto. - Profil | St 25.6.2008 16:18:25

                                  Minno: to bude skor tou trecou brzdou ktorej som v mojom prispevku nevedel prist na meno nie zdolavacou (hviezdicou) V clanku od vicx-a to mas popisane.

                                    Minno - Profil | St 25.6.2008 15:53:59

                                    Rasto, tiez mam prve skusenosti s mp za sebou. myslim ze mame rovnaky mp. mne prislo tiez lepsie pouzivat palec na dobrzdovanie ako odstredivu brzdu (mal som tak dlhsie hody) to co pises so zdolavanim navijaku sa deje aj u mna, este som to v tej euforii podrobne neskumal, ale mam pocit, ze ked utiahnes mechanicku brzdu (hviezdicu), tak sa o poznanie tazsie navija, neviem, ale mne sa to tak spravalo, mozno by k tomu mohol niekto skusenejsi podat vysvtlenie, ci je to normal, alebo niekde je zrada. ide o abu 6601 CB

                                      pablo-fish - Profil | St 25.6.2008 14:34:56

                                      Rasto, pisciapus: to zostelovanie a nastavenie zauma aj mňa. Zatiaľ som svoj MP veľmi nerozoberal, pozeral som síce na tie odstredívé závažíčka, zistil som že sa dajú nechtom posunúť, akoby vypnúť. a tiež som pri hodoch povoloval mechanickú brzdu. Trochu sa mi nepáčilo, že mám pri nahadzovaní stále mokrú ruku, lebo voda z cievky strieka po celej rúčke

                                        Rasto. - Profil | St 25.6.2008 13:57:31

                                        Pisciapus: uvitam ta u mna pifko platim ja mozno aj nejake obcerstvenie........mozes mi to pekne v klude cele vysvetlit jo? :-) Vsetko co o multiku (ne)viem je od vas. A ako som vravel.Bol to prvy pokus.A este k tomu s normalnou vlacko palicou. Caka ma nakup jerkovej nakolko takto to drzat je dost nepohodlne.

                                        Jo vicx ov clanok som cital. Vela informacii na malo skusenosti. Tebe je to mozno no nie mozno zcela jiste celkem jasne.No mne nie.Zatial. Ono sa to podda.Ano mechanickej. Nie odstredivej. Odstredivu rozoberat? Ja? Vies co vsetko dokazem stratit? Nie este tie male telieska. Vola sa to teliesko? Lebo princip mi je zcela jasny....teoreticky......alebo je to uplne naopak. 25m je malo?Ano je .......36gr je dost. Ale naco hadzat viac? A aka motivacia tam kde take ryby niesu? Ono sa to podda.Pojdem tam kde take ryby su. A pak se uvidi :-)