MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Bojová brzda

Vysvětlete mi prosím princip navijáku z bojovou brzdou a s druhou brzdou volnoběžnou. Díky.

Autor diskuse: Hynek
Zařazeno do: všeobecné - náčiní, doplňky, 26.3.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N xycht Pá 17.11.2006 21:57:12
jan: neznám zadní smekací brzdu....
N jan - ® Pá 17.11.2006 21:42:25
prosí vás jaky rozdíl je mezi bojovou brzdou a zadní smekací.....?????děkuji
N xycht - ® St 31.3.2004 8:12:59
tazman: no ale slyšel jsem,že jsou lidi co používají volnoběh i pro lov candátů. Normálně nasadí swinger a zapnou volnoběh a prej je takhle chytají tak nevim :-) Já chytam na malou mrtvou rybku a sekam hned jakmile se začne houpat policajt a pokaždý tam je :-)
N tazman - ® Ne 28.3.2004 18:48:42
re xycht: ne, máš pravdu, na candáta je volnoběžka pořád málo jemná ( ale pohodlná) na kapra je to ideální ( když berou poctivě), neznám žádného boilisáka, co by neměl BIG Baitruner od Shimana. Tak je to vůbec, někdo to vyzkouší ( to je můj případ) a vrátí se ke kvalitní přední brzdě( boilies mne nechytlo, nemám tolik času) a někdo ( můj otec) už na nic jiného nechytá....
N xycht - ® So 27.3.2004 11:54:06
Pepan: a proč si to myslíš? důvod? Já na naviják s volnoběžkou dopustit nedam - výborná věc právě pro lov kaprů - při záběru ti kapr při citlivě nastavený volnoběžce v pohodě odebírá vlasec a pak už jen otočíš kličkou a zasekáváš. Odpadá ta procedura kdy musíš utahovat brzdu a nebo držet cívku apod. Tohle je podle mě jednodušší tak proč to komplikovat? Podle mě jde jen o zvyk a je fakt že tobě to asi nevyhovovalo ale proč to odsuzovat když to někomu vyhovuje?
N Pepan So 27.3.2004 9:53:12
Můj názor je volnoběžná brzda u navijáku je k ničemu, taky jsem měl období, že jsem musel mít Shimana s volnoběžkou, ale časem jsem přišel na to, že je to k ničemu pro lov kaprů. Pokud se týká bojové¨brzdy viděl jsem ji využívat hlavně při vláčení. Z mých zkušeností platí, že když je kvalitní přední brzda na navijáku a dobře seřízená, žádná bojová brzda není potřeba.
N xycht - ® So 27.3.2004 8:32:07
tazman: no ale nechtěl bych kecat, já vlastně volnoběžku při lovu candátů nepoužil, takže je to jen teorie,ale letos to vyzkoušim a uvidí se :o) No jinak používam s odklopenou cívkou a clipem pro vlasec,ale s tou volnoběžkou by to bylo lepší kdyby to candátkům nevadilo :o)
N Vlasta Pá 26.3.2004 12:22:29
halibut: ale jo, je to bojovka-taky tomu u sahary tak říkám. Pouze si nejsem jistý, jestli u Sahary bojovka funguje taky na přítlačnám třecím principu jako u zmiňovaného Mitchellu. Mimochodem, že Mitchell je špička mezi navijáky asi nemá cenu rozebírat. Řekl bych, že porovnáš-li 2 navijáky podobné řady u Shimana a Mitchellu, kvalitou chodu a hlavně JEMNOSTÍ BRZDY vítězí Mitchell. Cena je věc jiná...
N vicx Pá 26.3.2004 11:48:16
halibut, vlasta: tu bojovku na nohe navijaka robi aj quantum a je to vec zvyku... je to prakticke, aj ked u nas nezvykle...
N tazman - ® Pá 26.3.2004 11:39:02
re. xycht: souhlasím, je to kompromis, nejlepší je odklopená cívka ale někdy se odmotá víc vlasce.
N halibut - ® Pá 26.3.2004 11:38:35
Vlasta: Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, u Sh Sahara GTE jde o skutečnou bojovou brzdu. Bojovky u navijáků Shimano jsou skutečně funkční a zlepšují komfort při zdolávání, což se u řady plagiátů říci nedá. Mitchel s bojovkou jsem však nezkoušel, může být dobrý.
Reel: Záleží na způsobu využití, síle vlasce a pod. Jako větší závadu, než hrubost nastavení vidím nerovnoměrnost v chodu brzdy při různé poloze páčky bojovky - prostě občas to "drhne".
N tazman - ® Pá 26.3.2004 11:35:13
re reel: s ticou nemám žádné skušenosti a ani jsem jí nezmiňoval ( co čtu v téhle i jiných rubrikách mám spíš pocit, že to nebude nic špatného, nehledě k cizím zásilkovým katalogům, kde je Tica jedna z nejvíc zastoupených značek. V Německu už se prodává leta). Myslel jsem jiné.....
N Reel - ® Pá 26.3.2004 11:24:29
Sorry, "téměř žádnou regulaci"
N Reel - ® Pá 26.3.2004 11:21:55
Tazman: Váš odsudek Ticy je příliš tendenční a jednoznačný. Mám Stradic i Ticu Condor a každý systém je jiný, ale hlavní je ZVYK, Kdo si zvykl na Ticu, bude tvrdit, že brzda Shimana má minimální nebo téměř regulaci, kdo si zvykl na Shimano, bude tvrdit, že Tica má příliš hrubou regulaci. Znovu říkám je to o ZVYKU. Nemluvím obšem o kvalitě konstrukce. Např. chod Stradicu je zcela jinde.
N xycht - ® Pá 26.3.2004 10:57:15
Hynek: Souhlasim s tim co napsal tazman...Jen u tý volnoběžky si nejsem jistej jestli je vhodná pro lov candátů (přece jen klade odpor). Ale jinak pro lov kaprů, amurů, sumců apod..je to skvělá věc, mam DAM Quick FS850 a fakt jsem spokojenej - cena asi 1700Kč. Bojovka je zase super pro plavannou.
N Vlasta Pá 26.3.2004 10:19:06
Nedávno mi kamarád v ryb. prodejně ukazoval navijáček Mitchell (nevím už označení, ale je o třídu výš než můj 308x), kde byla bojovka páková, takže jí člověk může ovládat tou samou rukou (ukazovákem), co drží prut. Říkal mi, že jenom toto provedení je opravdová bojová brzda, kdežto např. u zmiňované Sahary by se tomu tak říkat nemělo. Nevím, pouze tlumočím, nicméně ten rozdíl v ovládání je značný...
N tazman - ® Pá 26.3.2004 9:42:06
K principu, bojovka slouží k plynulému utažení nebo povolení brzdy pří rybím výpadu, využití spíš u dravé ryby ( u Shimana jde o páčku před zadní brzdou, která má krajní polohy od 10 do 14 hod - cca horní 1/4 kruhu, kdy dotáhne brzdu od min do max podle jejího nastavení, kdysi tu někdo psal i účinnost ). U volnoběžky ( baitruneru, baitcastu a pod, každý tomu říká jinak) jde vlastně o 2 brzdy, naviják má přední i zadní brzdu, a ta zadní jde zapnout či vypnout. Využití univerzální ( candát na rybičku, kapr...)- nahodím a zapnu volnoběžku (bývá to zadní brzda) nastavenou na jemno, ryba zabere a rozjede se, pootočením nebo vypnutím začne brzdit druhá ( většinou přední) nastavená na zdolávání . Pozor na kvalitu, nikde jinde se tak neprojeví, není všechno volnoběžka co se tak tváří ( dobré je Shimano, dělá to asi nejdéle - ale dražší, rozumný komromis např. DAM FS, ve slevách kolem 1500,-)
N tazman - ® Pá 26.3.2004 9:30:06
Právě tady se projeví nejvíce rozdíl, ať už jde o bojovou brzdu nebo volnoběžku, je to nebe a dudy v případě srovnání např. Shimana ( které oba systémy vyrábí už několik let) s výrobky nejmenovaných rádoby značek, které co nemají v kvalitě, dohání barvou a leskem. Na to je expert můj otec ( budiž omuvou, že je to starý pán), ten si vždycky nechá něco vnutit podle barvy ale ten rozdíl v účinnosti a trvanlivosti - je mi ho pak líto, jak se s tím u vody trápí. Mám obojí ( bojovku i volnoběžku) od Shimana a jsem moc spokojený, pravda, je to dražší ale vydrží a potěší. ( poslední dobou chválí např. DAM FS - po slevě kolem 1.500,-). Nechci tu jmenovat tu druhou sortu ale většina je zná...........
N halibut - ® Pá 26.3.2004 8:56:39
Iceman: V porovnání s Sh SupAero a SupX je bojovka u Tica velmi "hrubě" nastavitelná, nelze s ní plynule a jemně dobržďovat a povolovat, což je její hlavní funkce při zdolávání ryby, ke všemu jsem u 2 ks z 10 navijáků zjistil nerovnoměrnosti v brzdné síle (rozpoznatelné jen otáčením rukou - bez vlasce!). Asi jsem zhýčkaný navijáčky, na které chytám, ale Tica s "bojovkou" si mne rozhodně nezískala.
N Iceman Pá 26.3.2004 8:38:53
halibut: jsem majitel Sahary, ale stejně se zeptám (určitě by to někdo udělal): "v čem považuješ bojové brzdy u navijáků Tica jako nevyhovující?"
N halibut - ® Pá 26.3.2004 8:35:40
To Piskotus: Odpovědi v otázce 3774 rozdíl vysvětlují sice laicky, ale v podstatě dobře, až po diskuzi o bojovce u Tica. Měl jsem možnost porovnat na letošních výstavách modely 2003 a 2004 Tica s bojovkou ve všech velikostech. Letošní řada je vyváženější, trochu lehčí, ale funkce bojovky je u všech modelů naprosto nevyhovující. Za ty peníze je lepší koupit Sh. Sahara, která má bojovku dobrou.
N Piskotus - ® Pá 26.3.2004 7:22:39
Ptal jsem se na totéž.Podrobně mi odpověděli a tudíž se sem ,MRKni:http://www.mrk.cz/otazky.php3?id=3774&from=0

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | náčiní, doplňky ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniWFT XK-Bone pikl, spin

Za 1.090
Skvělá řada prutů za dostupnou cenu

akce, rybareniHorká novinka 2019 Meteora

Doručíme do 24 hodin bez poštovného a balného nad 1000Kč a pokud se přihlásíte získáte další bonus v podobě 3%.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tomas-carpio.cz Tomas-carpio.cz

nejvyšší kvalita za nejnižší ceny pro naše kapraře. výběr toho nejlepšího od fox, rod hutchinson, shimano, carp spirit, dynamite baits, ace,...