MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Boloňka

Promiňte možná úplně blbou otázku, ale jak se vlastně chytá s boloňkou ? / Viděl jsem v OBI rozbalenou asi 9m a nedovedu si představit zdolávání ryby s takovým ráhnem /.

Autor diskuse: Slimak
Zařazeno do: plavaná - techniky lovu, 10.2.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N xroman Pá 13.2.2004 12:25:48
f7: :-))
N f7 Čt 12.2.2004 19:28:51
Bolonézu vymysleli taliani /v oblasti Bolone/, pre lov v horských kamenitých riekach s neveľkou hĺbkou, nástrahu spustia pod špicu a uvolňujú vlasec /haluze neprekážajú/, čím najmenej sa pohybujú aby ich ryby nevideli, nevidím dôvod ich používať v hlbokej vode, je to potom ako feder s hlásičom.
N Robert - ® St 11.2.2004 11:51:58
Pokud mám podběrák příliš krátký, jeden díl zasunu a hned mám prut o metr kratší. Osvědčilo se velice.
N Myšob - ® St 11.2.2004 11:35:50
Boloňka je moje nejmilejší, kluci tady techniku už popsali, začni se 6m, s kratší se nedá dost dobře po boloňsku chytat. Určitě si sežeň knížku "Plavaná s Vincentem", velice dobře je tam vysvětlená problematika tohodle způsobu lovu, kdy nosnou anténku, převážení apod. Přeji mnoho úspěchů!
N mirmen - ® Út 10.2.2004 22:07:00
Slimak:popíšu Ti jedno z mých osvědčených míst.
Řeka má šíři cca 25-30 metrů, několik set metrů je na mé straně poměrně stejně silný proud. Hloubka cca 190-210 cm. Na jednom místě jsem měřením hloubky olovničkou objevil dolík, který je asi 6-8 metrů široký a sahá asi 10 metrů po proudu. Hloubka je tam o 50-60 cm větší , než výše a níže.
Místo si prokrmuju koulema, přes krmné místo vodím splávek, s poslední zátěží cca 25-40 cm nade dnem. Háček 12-16 dle nástrahy ( 1-2 červi) na slabším návazci, než kmen.( Kmen většinou 0,16 - 0,18 , návazce většinou 0,12-0,14, vše dle ryb, které berou).
Spláveček pomalu spouštím proudem, občas lehce "zadržím", aby krátká antenka lehce povystoupla, takže nástraha občas splávek předběhne a lehce se nadnese nade dnem, o které pak zase chvilku " drnká". Jak kdy, ono tam dno není na 100% jednotvárné, na dvou místech musím přenést přes vyvýšeninu, o kterou bych jinak zachytil, přičemž za ní taky často stojí opatrnější ryby a lapají vločky a částečky krmiva snášené proudem.
Cílová ryba jsou plotice, podoustve, cejni, přičemž občas najede i ponorka ( parma, kapr).
Podběrák mám plavačkový, koupil jsem Jaxon za cca 800 Kč, celková délka tuším 350 cm a šíře asi 60 cm. Podběrák mám na vidličce tak, abych měl jeho siťku nad vodou ( nezavadím o trávu, bodláky, ostružiny a podobně příjemný rostlinstvo). Za sebou mám krmení na přihazování ( 10-15 koulí). Protože tam jezdím často, tak každoročně věnuju na začátku sezony péči větvím v okolí ( přírodní řeka, víc než 5 m bolo si na tom místě nemohu dovolit).
Za 2-3 hodiny se dá nachytat i 10-15 kg ryb , je-li šťastný den. Občas pohořím a chytnu jen 5 - 10 kusů - trochu podezírám dravce, prý velká štika či sumec dolíky taky vyhledávají a pak si vnaď, jak chceš :-(
Při zdolávání si dávám pozor, abych rybu naváděl na podběrák, je-li jeho použití nutné. U menších ryb dám prut do trubkového držáku šikmo nad řeku, povolím brzdu a levou rukou si přitáhnu vlasec s rybou ke břehu k odháčkování. Moc prostoru tam na břehu nemám.

"sensas":díky.
N "sensas" Út 10.2.2004 21:40:05
mirmen > je mi líto, jakživ jsem naviják s krytou cívkou neměl na prutu. Vidím, že se o tom "vedle" bavíte, ale nevím, žádná zkušenost.
N mirmen - ® Út 10.2.2004 20:25:02
Slimak: jestli dovolíš podotázku.
"sensas":dal by se použít naviják s krytou cívkou?
N "sensas" Út 10.2.2004 20:23:05
Slimak> je pravdou, že boloňku je lepší mít delší, než krátkou, ale těch 9 m je pro začátek asi opravdu dost. Záleží na tom, kde budeš lovit, v jaké délce od břehu povedeš nástrahu, jaké budou tvé cílové ryby. U boloňky (prutu s rychlou akcí špičky) to nemůžeš přehnat s moc jemnou nebo naopak příliš tvrdou akcí prutu, vol něco mezi. Splávek boloňkou nadržuješ na zakrmeném místě, pokud ovšem nedují podobné vichry, jako v posledních dnech. Pokud se pro tento krásný (a náročný) způsob rybolovu rozhodneš, přeji hodně štěstí !
N mirmen - ® Út 10.2.2004 18:56:51
Slimak: do devítky, hm, měl bych bobky. Jsem rád , že jakžtakž zvládám 5 m ( s vedením do cca 15 m obvykle). A bez plavačkového podběráku ani náhodou.
N coverboy - ® Út 10.2.2004 18:51:38
Taky s tim prutem začinam-asi 3. rok-co jsem Vzaregistroval system na vlečení a na nadržování.Kup si knížku o plavané-od všech autorů na trhu.
N "sensas" Út 10.2.2004 18:41:22
Slimak> S boloňkou je to super chytání, všechno už vlastně napsal Petr_S, hlavně nesmí být těžká do ruky, zvláště v délce, jakou uvádíš Ty. Koupil bych boloňku od některé z osvědčených plavačkářských firem (Milo, Trabucco, Colmic, Tubertini atd.)? Nutností je ten dlouhý podběrák, protože jak ji dáš do záklonu, je po ní.
N Petr_S Út 10.2.2004 17:37:15
Boloňka je v podstatě bič opatřený očky a navijákem. Chytá se s ní super pokud to není levná těžká laminátová žvýkačka a pokud nejseš v zarostlém terénu - pod stromy (tam je prakticky nepoužitelná). Musíš akorát dávat pozor na špičku - např. vytahováním vlasce z navijáku přes špičku kolmo dolů (tedy prakticky souběžně s prutem) špičku snadno zlomíš, stejně tak musíš dávat pozor na záklon prutu při poslední fázi zdolávání - podebírání krátkým podběrákem může rovněž způsobit zlomení špičky při náhlém výpadu ryby. Chce to plavačkový podběrák na min. 3m tyči a trochu cviku. Osobně mám 6m, na delší jsem si zatím netroufl...
N Vlado Út 10.2.2004 15:51:00
Kvalitná boloňka je super, musí byť ľahká a ak chceš mať super zážitok tak je dobré aj bezvetrie.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | plavaná | techniky lovu ]

Co je nového - plavaná + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSada 8 ks návazců na Method feeder - jde to i levně!

Kvalitní methodfeederové návazce s vlascem a gumkou na pelety, osazené extra ostrými feeder háčky s protihrotem. Udělali jsme vše za Vás!

akce, rybareniSONUBAITS 2 kg krmení na studenou vodu

Za 287
TOP Kvalita - Supercrush krill / Worm fishmeal / F1 dark / Bloodworm fishmeal groundbait a mnoho dalších - vybírejte na www.chytiljsem.cz

Oznámení - plavaná
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - plavaná
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Raven Fishing Brno &#8211; Rybářské potřeby Raven Fishing Brno – Rybářské potřeby

Rybářské potřeby Raven Fishing Brno nabízejí nejširší sortiment rybářských potřeb a dopravu zdarma při objednávce nad 1 500 Kč! E-shop a...