MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Jak se označuje akce prutu ?

Poraďte mi, jak se dnes označuje akce prutu ?? Když ho držím v ruce, tak to vidím, jestli se začne ohýbat nhed za rukojetí nebo v prostředku nebo se ohne pouze špička. Ale kdybych si měl vybrat podle katalogu, tak netuším jak se to značí a co vlastně to které značení znamená. Např. jsem někde četl : Akce 10-20 a podobně...

( Ten úvod vyzněl dost dvojsmyslně, ale nechám to tam. Hlavně mě zajímá ta akce prutu!!)

Autor diskuse: pepe
Zařazeno do: všeobecné - náčiní, doplňky, 12.9.2003

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N siri - ® So 21.8.2010 18:21:37
Hony >> Dragona mam jednoho - a to jen diky tomu, ze ho v jedne prazske prodejne meli a vnutili mi ho... :)
N Hony - ® So 21.8.2010 16:55:24
Je to sice idealní ošahat si prut, ale třebaTD v krámě běžně nemají a nemám tu kliku, aby mě jej někdo pujčil a obchod, kde jej mají je pro mne nedostupný. Tak holt si jej koupím na e-shopu a budu doufat, že to vyjde. Měl jsem to štěstí, že pruty, které jsem takto koupil mě vyhovují. Znám ale případy, že šly hned do světa.
N Eso Rimmer - ® So 21.8.2010 15:44:19
Ahoj, naprosto souhlasím s ostatními názory - než bych si prut koupil, je třeba si ho osahat a vědět, jak sedí do ruky...jinak tady je vcelku dobře vysvětleno, co to akce prutu je a jak se zjistí, snad ti to pomůže: http://rybari.cercany.sweb.cz/ruzne/prut.htm
N dantex Pá 19.9.2003 14:54:06
Alane tak to prosím tady popiš, jak je to správně, mám v tom tak trochu hokej a rád bych věděl, jak to je správně. dík.
N Alan Pá 19.9.2003 14:13:27
Doplnění k tomu, co psal zubáč. Termíny "tvrdý" a "měkký" jsou stejně vedle jako "rychlý" a "pomalý". Bohužel v tom má spousta lidí guláš.
"Osahání" prutu je důležité, ale NESMÍ JÍT O POTŘEPÁNÍ V OBCHODĚ!!!
N zubáč Pá 19.9.2003 10:43:27
Pokud kupuješ v dobrém obchodě určitě ti poradí, akce 10 - 20 je blbost, to je podle mne spíše vrchová zátěž při které prut optimálně pracuje při náhodu. Akce jak psali kluci je podle křivky ohybu prutu A, B, C - rozdělení viz dole, někdo používá termíny tvrdý, střední nebo měkký prut. Pravdu mají i ti, kteří tvrdí ( já se mezi ně zařazuji též ), že prut si musíš ošahat, aby ti seděl do ruky a vyzkoušet pevnostně pružnostní charakteristiky tak, aby vyhovoval tvým požadavkum ... V životě bych nekoupil prut přes internet nebo zásilkovou službu, pokud bych ho před tím neměl osahaný a přesvědčený, že mi vyhovuje...
N red.foot - ® Pá 19.9.2003 10:06:21
třeba výprodej nebo sleva
N Mário Čt 18.9.2003 15:16:47
pepe > okukni ho v obchode a kup cez internet :o)
N pepe Po 15.9.2003 15:58:04
Děkuji za rady. Z toho vyplývá, že pokud chci mermo mocí ušetřeit a nakoupit třeba přes internet, je lepší si ten konkrétní prut nejprve ohmatat v obchodě. Ale to zase nemá tu atmošku, když už oblejzám v obchodě a nechám si to od prodavače vysvětlit a ohmatám si zboží a chci ho koupit, nejspíš si ho hned koupím. I kyž trochu dráž. ( Pohybuji se spíše v cenových relacích cca 1000-1500 Kč. U dražšího zboží - nevím, nevím, tam by se asi vyplatilo objednat přes internet).
N doskok Po 15.9.2003 15:57:34
Pepe: Nedovedu si představit, že bych kupoval prut přes Internet. To není jen o akci prutu. Vždyť s ním budeš chytat! A musíš si ho osahat. A pak, problematické reklamace atd.
N pepe Po 15.9.2003 15:54:40
Děkuji za rady. Z toho vyplývá, že pokud chci mermo mocí ušetřeit a nakoupit třeba přes internet, je lepší si ten konkrétní prut nejprve ohmatat v obchodě. Ale to zase nemá tu atmošku, když už oblejzám v obchodě a nechám si to od prodavače vysvětlit a ohmatám si zboží a chci ho koupit, nejspíš si ho hned koupím. I kyž trochu dráž. ( Pohybuji se spíše v cenových relacích cca 1000-1500 Kč. U dražšího zboží - nevím, nevím, tam by se asi vyplatilo objednat přes internet).
N brach - ® Po 15.9.2003 8:16:41
Myslím, že nejlepší označení bylo skutečně A,B,C- 1/3, 1/2, k rukojeti. A potom gramáž. Neměl jsem v ruce tolik prutů (protože jsem chudej), abych mohl s dobrou znalostí říci: tato značka s tímto označením je suprová, dobrá, horší, nejhorší, Také se přikláním k tomu, abych si prut nejdříve osahal. Jen ve vyjímečných případech bych dal na přátele, kteří mi něco doporučí - a jsou takoví.
N halibut - ® So 13.9.2003 11:36:39
Pepe: Akci prutu z většiny katalogů nevyčteš, a když ano, je nepřesná a liší se i mezi jednotlivými řadami stejného výrobce. Je to třeba vyzkoušet a porovnat několik výrobků a to bohužel v katalogu ani virtualním obchodu nejde. Pojmy "akce", "gramáž" příp. "rychlost" nebo "citlivost" říkají každý něco jiného a často jsou ovlivněny i subjektivním hodnocením ( nebo reklamním zkreslením ).
Ivo: Proč myslíš, že by prut s koncovou akcí měl být méně citlivý? Mám opačnou zkušenost. Citlivost, rychlost a odhozová vzdálenost záleží nejen na blanku, ale např. i na přiměřeném osazení očky, jejich průměru a hmotnosti (promiň nepoučuju, upřesňuju :-))
N ivo Pá 12.9.2003 19:49:34
Alan,Šuli: souhlas.Navíc je pochopitelně dobré vědět, jaké vlastnosti (vyjma "suchého" ohybu)prut označený jednotlivými písmeny pro akci (A,B,C) vykazuje.Proto je třeba si ujasnit, zda budu nucen nahazovat na dlouhé vzdálenosti a smířit se s poněkud menší citlivostí prutu (akce "A") nebo budu lovit na kratší vdálenosti a pořídím si citlivější "céčko". Nabízí se samozřejmě varianta kompromisu v podobě akce B.
N K&R - ® Pá 12.9.2003 16:37:30
Goba: jasně a to nemluvím o rozdílu v akci mezi pruty na trouty a bassy, žejo ? Oba můžou mít při stejném lure wt. a stejné např. "fast" akci úplně jinou akci :-) i když jsou třeba od stejnýho výrobce... což je už doopravdy fakt bordel :-))
N Alan Pá 12.9.2003 14:57:56
Goba>Tak to je mazec: ve světě v tom maj jasno, i když někdy... :-))
Co jinýho než bordel je označení akce pojmy týkajícími se rychlosti?
N Goba Pá 12.9.2003 13:52:33
bordel v tom je jen u nás
ve světě v tom maj jasno, i když někdy zaměňují akci (ohyb) se silou prutu
x-fast, fast, moderate-fast, moderate, slow......podle ohybu (rychlost prutu)
X-mag, mag-heavy, heavy, medium-heavy, medium, medium-light, light, ultra-light.....podle síly, typu rybolovu
to A,B,C,D kdysi fungovalo dobře, ale dneska napíše dodavatel "akce špičková, parabolická nebo poloparabolická, progresivní atd" proto je v tom chaos
N Šuli Pá 12.9.2003 13:34:15
10-20g je odhozová zátěž.Jestli je v katalogu označení A,B,C tak A:pracuje převážně špiška
B:pracuje asi 1/3-1/2 prutu
C:prut by měl pracovat až k
navijáku
S Alanem souhlasim,je lepší mít prut v ruce a vyskoušet si jak ti sedí.
N Alan Pá 12.9.2003 11:09:59
Značení akce v podstatě neexistuje, je v tom bordel. Akce je přesně jak píšeš, vyjádření ohybu prutu při určité zátěži. Proto to není žádné číslo. "10-20" znamená patrně optimální odhozovou zátěž (v gramech). Akce rovněž nesouvisí s rychlostí zotavení, takže výraz "rychlá akce" je nesmysl. Bohužel tenhle zmatek podporují sami výrobci.
Kdysi fungovalo A, B, C atd., lepší je klasifkace v katalogu podpořená obrázkem s křivkami a nejlepší je si prut osahat.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | náčiní, doplňky ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPelety Chyť a Pusť válcují tuzemské a zahraniční vody již 10 let

Dodáme do 24 hodin. Pelety náleží mezi oblíbené návnady na ryby. Jde o slisované kousky hmoty s obsahem různého druhu krmení pro ryby. Pelety s dírkami využijete k nastražení na háčky, ale jiné lze...

akce, rybareniAVID CARP Day Chair odlehčené křesílko

Za 1.250
Ultra lehké a skladné křesílko pro krátkodobé vycházky. Rozklikněte pro více informací.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
RS Fish RS Fish

RS Fish rybářské potřeby s.r.o. je firma s 20 - ti letou tradicí a zkušenostmi v oboru. Naše prodejna i internetový obchod nabízí sortiment...