MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Jak poznáte malého bolena od oukleje?

Jsem si v tom furt nějak nejistej. Jde mi o rybky tak velikosti 5 - 10cm. Snad nejsem úplně blbej. Musí mít ouklej vždy rovnej hřbet? Hubu má ouklej taky docela velkou. A u takovejch čudel nemůžu počítat šupiny v postranní čáře nebo paprsky v ploutvi :-) Ono když se v dlani mrská taková pidirybka, tak to se blbě zkoumaj detaily. A když jsou někde v řece na mělčinách stáda takovejchhle potvůrek, můžou to vůbec být všechno boleni? Nebo bych to měl poznat podle toho, co žerou? Myslím, že oba druhy se chovaj dost podobně. Skákaj po mouchách, jdou po hnojáčkovi i rákosníkovi. V takovym hejnu jdou po všem, co připlave. Dík

Autor diskuse: RoKro
Zařazeno do: všeobecné - druhy ryb, rekordy, 10.8.2003

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N RoKro Pá 5.9.2003 7:23:36
Tak jsem si v Berounce zachytal malinky bolinky. 3 jsem si vzal do akvarka. Zase jsem znejistel. ta ryba, co tam mam z Orliku, je jina. Tyhle ricni boleni maj opravdu typickou drzku, to se neda splest. Ten z Orlika ji ma trosku, ale jen trosku mensi, a trosku jinak tvarovanou, bez haku. A pri stejny delce je masitejsi nez boleni z reky a hlavne ma vtsi supiny. Ale ploutve ma stejne postaveny a stejne tvarovany. Jestli on to nebude nejakej krizenec. Nevite, krizej se boleni s necim? A chova se jako bolen, jako ty ostatni.
N Otto - ® Út 12.8.2003 20:41:19
LEVIT: ale pro jistotu raději použít i tu škrabku.
N LEVIT - ® Út 12.8.2003 20:04:35
Když jsem začínal muškařit, tak jsem si o každý pátý oukleji myslel, že je bolen. Pak jsem jednou chytil asi 10cm bolena a od tý doby mám po starostech. Nejde si je splýst - ta držka prostě u bolena vypadá úplně jinak, stejně jako šupiny. Jakmile jednou minibolínka chytíš, nebudeš se ptát.
N RoKro Po 11.8.2003 11:07:21
No tak šupiny mi v ruce nezůstávaly, příště si pro jistotu vezmu speciální škrabku ze zátek od piva :-). Teď už jsem si v podstatě jistej, já hlavně nemohl uvěřit, že by tam byly takový stáda bolenů. Považoval jsem je za trochu vzácnější. Ale je fakt, že na Berounce jsem dřív nechytal, tak ji neznám. A na Orlíku se populace bolenů zdá se taky pěkně rozrůstaj.
N Otto - ® Po 11.8.2003 9:50:35
Vlada S: myslis jiste tu suprovou skrabku, primarne na okouny. Chtelo by dat impuls vyrobci, aby zacal delat mensi jako tester na male boleny vs. oukleje :-).
N Vlada S. Po 11.8.2003 9:37:47
Otto> Jo a na to sdírání jsem viděl prodávat móc hezkej nástroj, jen by to chtělo sehnat menší velikost, s tím co prodávaj bys ty rybky přetrh:-)
N Otto - ® Po 11.8.2003 8:33:28
Nebo to dělej, jako Vlada S. Chycené rybce sedři z těla šupiny. Půjde li to trochu ztuha, je to bolen.
N Otto - ® Po 11.8.2003 8:32:06
kája: pozná se to s jistotou. Bolen má od mládí tmavou špici spodní čelisti, která je lehce přizvednutá a "zapadá" do "vybrání" v horní čelisti stejně jako u velkého bolena. Ouklej má tlamku úplně jinou. Dále bolen cca 10 cm má menší šupiny než ouklej stejné velikosti. Rozdílů je ale víc.
N Goba Po 11.8.2003 8:01:50
když budou v kyblíku - boleni furt skáčou ven, kromě toho to je prostě poznat, je to jiná ryba, hlavně má větší hubu
N Vlada S. Po 11.8.2003 7:54:19
ROKro> Poměrně spolehlivě taky funguje to, že ouklej má jen lehce uchycené šupiny, takže ať při uchopení nebo mrskání se v čeřínku je ztrácí. Co tu nebylo napsáno - podle mě má bolínek větší ocasní ploutev než srovnatelná ouklej, ale to znám od rybek kolem 20, u takovýchhle prcků nevím.
N RoKro Po 11.8.2003 6:58:41
No je fakt, že takovýho hrbolku uprostřed spodní čelisti jsem si všimnul a jednou i takovýho tmavě šedýho zbarvení části vnitřku tlamky. A včera jsem si chytil 15cm ouklej a tu tlamku má fakt dost malou. Takže to vypadá na stáda boleních miminek. Přímo v Berouně v proudu na mělčinách jsem je chytal i na minikuličky rohlíku. Tak dík.
N Buldok - ® Po 11.8.2003 6:46:51
Vezmi si bolena a ouklej , třeba i na obrázku, a porovnej tvar a natavení úst. Taky mrkni na tvar postranní čáry u obou zmiňovaných rybek.
Co se týče chování v hejnech, domnívám se, že o boleny nejde, ale zkušenosti s hejnem malých bolenů nemám žádné.
N karelc - ® Po 11.8.2003 1:22:55
malý bolen má o hodně širší tlamku než srovnatelná ouklej. kdo jednou vidí vedle sebe ouklej a bolena, myslím si, že by se už nikdy neměl splést.
N kája Ne 10.8.2003 12:12:07
Myslím, že bolen by měl mít ve spodní čelisti uprostřed hrbol (zašpičatělé spojení pravé a levé části spodní čelisti), a taky jestli se nepletu tmavší výstelku ústní dutiny. Ale každopádně se to u takhle malých poznává blbě. Myslím že se najde málokdo, kdo by to mohl říct s jistotou :-))

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | druhy ryb, rekordy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLanka na dravce

Za 24
široký výběr lanek na dravce

akce, rybareniWFT Gliss Trans 150m

Za 460
Mechanické vlastnosti jsou velmi podobné monofilnímu vlasci. Její pevnost je ale téměř 4 x vyšší než nejpevnější monofil !

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RS Fish rybářské potřeby s.r.o RS Fish rybářské potřeby s.r.o

Havířov - Město, Hlavní Třída 438/73