MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

navíjení cívky

Může mi prosím někdo poradit, jak správně provést navinutí cívky novým vlascem? Tedy konkrétně - je nutné při převíjení vytvářet odpor na vlasec (proti-tah), pokud ano jak velký? Díky za jakýkoliv názor, či doporučení.

Autor diskuse: Paul
Zařazeno do: všeobecné - náčiní, doplňky, 26.2.2003

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Sikula - ® Ne 6.4.2003 18:45:15
Já hodím špulku do kýble s vodou a natáčím. Snažím se točit to rychleji, protože když jde pomalu, tak se z cívky sesouvá jako při nahazování. Když natáčím rychle, cívka se točí celá a tudíž vzniká určitý tlak na vlasec. Tím je silněji přitlačován k cívce...
N Z.N. Čt 27.2.2003 8:29:53
Dan: Také při navíjení nového vlasce na naviják vasec napínám; vycházím z toho, že odpor ryby nebo i nástrahy nebo zátěže vlasec napíná a při počátečním volně navinutém vlasci na cívku navijáku se pak vlasec do návinu zařezává. Rozlišuji ale sílu napíná podle typu navijáků. U kaprařských navijáků navíjím proto s větším odporem než u navijáků na lehkou přívlač. Obdobně se snažím vlasec namotat na cívku navijáku tak, jak to bude odpovídat jeho chování při lovu, t.j. ne odvíjením rotací cívky ale odmotáním, tak jak bude ukládán na cívku navijáku.
N mach Čt 27.2.2003 7:31:42
Dan: Na nových navijácích už máš spravidla Anti twist, neboli rolnička uspusobená tak, aby ti nekroutila vlasec ....
N Šlehy - ® St 26.2.2003 19:49:13
Pokud není na cívce,nebo krabičce návod na převinutí na naviják,dělám to jako většina.To jest tužku a teleskop a mírně přibržďuji prsty.Jsou ale firmy,které silony nenamotávají,ale navíjejí jako naviják(právě proto,aby se na naviják při přemotání pak skládal vlasec nezkroucený).V tom případě to bývá uvedeno na obalu a je to znát i na tvaru cívky(z jedné strany hranatá a z druhé kulatá(Damyl Tectan).Jeden z posledních vlasců,na kterém je návod je např. Byron Teflon Bottom line.
Jinak ta deformace vlasce u konce cívky je normální.Té se zabránit nedá.Dříve jsem si říkal,že vlasec pouze na navijáku otočím,ale kvůli té deformaci to nelze.Vlasce měním každý rok.Minulý týden jsem motal a motal a motal a....
N Benvenuto St 26.2.2003 14:48:24
Mário: Myslím si, že deformaci vzniklé křížovým navíjením nezabráníš. To bys nesměl tahat ryby anebo uváznout. Pokud nemáš úplně povolenou brzdu vznikne při navíjení tlak, který stlačí spodní návin. Vzpoměl jsem si, že jsem loni recykloval Roeny pro juniora ( mám je od roku 1983 ), tehdy jsem náviny dělal ještě postaru a stejně byl vlasec "pokřivený". Domnívám se, že je to jev, kterému se nelze vyhnout. Jedině měnit silony minimálně 1x za sezonu. Co se týká návinu pletené šňůry, osvědčily se obecně pouze cívky kovové, takové ty plastové prý mohou praskat - říkal mi to kamarád co prodává v ryb. obchodě. Při stahování 120g olova ze 150 metrů vzniká takový tlak v cívce, že při neopatrném ťuknutí navijáku o zem a pod. praskne. Toť vše. B
N Mário St 26.2.2003 13:48:47
Benvenuro > to s tým rozdielom priemeru cievky chápem ale mal som na mysli deformaciu čo spomína Dan. Deformáciu čo vzniká krížovým navíjaním vlasca. Najviac je pozorovatelna pri tej výmene vlasca. Vlasec hlbšie namotaný je tak jemne pokrivený ako vejárik ale hrozne jemne.
N Dan - ® St 26.2.2003 13:34:09
Já jsem vlasce na cívku vždy hodně dotahoval. Každý druhý rok měním a každý druhý rok se divím jak je vlasec směrem ke středu cívky víc a víc zdeformovaný. Je to nejspíš tím,že ho dost utahuji, ale nedovedu si představit ho zalét ještě horkou vodou.
Kamarád mi říkal, že je nejlepší vlasec při namotávání držet co nejdál od navijáku, protože na cívce je vlas namotaný z výroby a když ho přemotáváme, dochází k jeho stáčení přes rolničku. Tak nevím chce to zkoušet.
N Benvenuto St 26.2.2003 11:57:27
mario: myslím, že právě o tu deformaci jde. Pokud navíjím z civky o prumeru 6 cm na cívku navijáku 3cm, tak se vlasec přizpůsobí menšímu průměru a nevysype se z cívky. Samozřejmě, když přijdu s čerstvým vlascem k vodě, naváži 40 g olůvko a několikrát to prohodím. Po dvou, třech vycházkách k vodě vlasec vůbec nedělá na hladině žádnou spirálu. Jak jsem napsal, používám Byrony 0,15 + 0,18 + 0,22 + 0,33 mm. Jiné značky nemám takto odzkoušené. B
N Mário St 26.2.2003 11:11:00
Benvenuto > ked ho zaleješ vriacou vodou vlas ti zmekne to mi je jasne, ale ked ho navinies taky mekky na cievku po vychladnuti a hlavne časom sa ti nezdeformuje?

All > ospravedlnujem sa vsetkym akosi som sa tu len "sám" rozpísal. Tu by sa mal pýtať hlavne Paul. :o(
N Piskotus - ® St 26.2.2003 11:07:39
Protáhnu vlasec teleskopem,udělám smyčkua navléknu na naviják.Vemu mokrej hadr,a přitsknu vlasec k prutu a to celé omotám.Silou stisku koriguju napnutí,kterým vlasec namotávám.Nikdy se mi nevysypal z cívky.Dříve jsem navíjel přímo u vody a to tak,že jsem špulku hodil přímo do vody a pak navíjel.To jsem ovšem vyloučil jako špatnej postup neb se někdy cívka zatoulala moc daleko od břehu a já ji pak nemohl vyndat.Takže zásadně blbost.I tak tento způsob je často vidět u vody a místní vydry nezajímá,že tam cívka zvostane.Ende
N Mário St 26.2.2003 11:06:39
mach > presne silon by myslim nemal byt ani moc volný a už vôbec nie moc napevno, teraz náhodou som si pustil v sobotu telku a bola tam relácia RYBY RYBY RYBYČKY merali tam pevnosť vlascov. Robili zaujimavý pokus. Vlasec dali na 24hodin do vody a bolo zaujimave ze stratil dosť na pevnosti. Ja som čakal opačný účinok.
N mach St 26.2.2003 10:31:52
Mário: Máš pravdu a je to prirodzené, pretože vlasec používaš do vody a tak nemáš ani príliš volný ani príliš utažený silon na cievke...
N Mário St 26.2.2003 10:27:57
mach > je to zaujimave z toho dovodu ze tá voda asi priamo umerne otáckam špulky napína vlasec
N mach St 26.2.2003 9:51:18
Mário: Cievku mám navlečenú na drevenej ceruzke a ona sa točí a lieta iba tak ako je táto dovolí, pravda aj tak trocha rachot to je. Pozor vedro naplniť vodou max. do 1/3, aby si neurobil prípadnú potopu, pretože voda z vedra fŕka ...
N Mário St 26.2.2003 9:43:22
mach > silon sa ti vo vedre s vodou odvíja z cievky ako z navijáka alebo sa ti cievka točí a lieta po celom vedre?
N Mário St 26.2.2003 9:40:43
Vlasec prevleciem cez tri očká na prute (prut potom jemne stlmí prípadné stŕpanie pri odvíjaní), špulku drží otec na šrobováku a na druhej strane uplne jemne pribrzďuje neakou handrou o hranu špulky. Pribrzďuje úplne jemne aby len neostával previs ale zase aby nebol uplne navolno namotaný. Chcem ale odskúšať ten systém s kýblom vody.
N jariss - ® St 26.2.2003 9:37:11
Jirka : nějak nepociťuju změny silonu působěním neředěného jaru. Zase na silonu není vrstva jako blázen. Na tu vatu kápnu ale 3 kapky, přehnu aby byl jar po celé ploše vaty, chytím mezi prsty a hurá se silonem na cívku.
N Pavel Z. St 26.2.2003 9:09:19
Dělám to jako brach, ale šroubovák s cívkou mi drží synek.
Fugas: Ta cívka se točí. Jak tam ten vlasec navinuli, tak musí jít dolů.
N mach St 26.2.2003 8:56:15
Jak navíjí brach tak navíjím pletenku, synátor drží špulku na vařečce a mírně ji přibrzďuje ..., ale profíci mi vždycky radili, abych silon natáčel mokrý z vody, o duvodu nepřemyšlím..
N Jirka St 26.2.2003 8:45:48
jariss: nezpůsobí nezředěný jar nějaké změny vlasce, zvláště když to hned brzo nevymáchám?
N Benvenuto St 26.2.2003 8:40:18
Cívku s vlascem dám do misky a zaleji právě vřící vodou. Takto ponořenou ji tam nechám asi 5 minut, až voda schládne na 50 stupňů.Dále postupuji jako jariss. Vlasec změkne a perfektně se přizpůsobí průměru cívky. Dělám to tak už 9 let ( s vlasci Byron různých průměrů ) a nestalo se mi, že by se vysypal vlasec z cívky. Zahřátí vlasce na 95 st. podle mne nemá vliv na jeho pevnost, pouze změkne. B
N jariss - ® St 26.2.2003 8:19:48
Řeším to podobně jako brach, jen s tím rozdílem, že špůlku navlíknu na propisku a tu vrazím manželce do rukou (zatím neprotestuje :o)). Silon provlíknu složeným teleskopem. Šponuju lehce přes vatu pokapanou jarem, kdyby byl silon náhodou mastnej ještě od výrobce.
N Filip - ® St 26.2.2003 8:12:34
Dělám to úplně stejně jako brach.
N Fugas St 26.2.2003 8:10:26
Brach: A ta cívka se na vařečce točí nebo jí máš napevno a vlasec z ní padá podobně jako z navijáku při nahazování? Slyšel jsem, že když se navíjí z točící cívky, tak se kroutí vlasec. Sám jsem žádný rozdíly nepozoroval, spíš se mi zdálo že některý vlasce jsou z zkroucený už od výrobce...
N brach - ® St 26.2.2003 7:47:37
Silon prostrčím očky nějakého složeného teleskopu, upevním do navijáku, cívku se silonem strčím na vařečku, vařečku strčím do mezery mezi prsty nohou a pantoflemi tak, že cívka je mezi nohama a vesele navíjím. Silon trochu přibržďuji rukou tak, abych se nespálil.
N mach St 26.2.2003 7:32:16
Osobně navíjím tak, že špulku se silonem hodím do kýble s vodou, silon protahnu očkami a pomalu navíjím, žádný další odpor nevytvářím, protože by mohlo dojít např. k přehřátí nebo deformaci vlasce při přílišném odporu. Žádnou vědu z toho nedělám a silon natočím lépe než v obchodě na navíječce, protože ta dost utahuje.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | náčiní, doplňky ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniČlun ALBASTAR 230cm se slevou 24% !

Za 12.900
Čluny Albastar jsou vyrobeny z vícevrstvého materiálu sestávajícího ze tkané syntetické vrstvy (polyester) s oboustrannou vrstvou z PVC s vysokou odolností proti oděru a mechanickému poškození.

akce, rybarenisonar lowrance hds 8 gps 1 gen.

Za 31.500
K sonaru dostanete 2 sondy: Základní Skimmer 83/200Khz a prostorovou HDS LLS-1 v hodnotě 21.339 Kč !

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
DORADA atlantic, s.r.o. - BIG GAME FISHING DORADA atlantic, s.r.o. - BIG GAME FISHING

Mezi rybáři z celého světa se už ví, že otevřené moře za průlivem mezi ostrovy Santo Antao a Sao Vicente a otevřené moře za ostrovem Sal je...