Pstruh potoční - chráněný druh ?

Úmyslně kontraverzní, poněkud nadčasová otázka, která směřuje k možnostem při ochraně (záchraně) tohoto mizícího druhu.
Názory se liší, a to jak lokálně , tak i dle přístupu ke změnám v dosavadním způsobu obhospodařování P vod...
Autor diskuse: Cottus - Profil , 24.7.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NMRKnato - Profil | Ne 29.7.2007 14:21:54

Cottus : Kým vykonávat ? Novodobými zbohatlíky, rybáři, kteří znají ty pravé "soudruhy kapitalisty" a nebo všemi, kteří projeví zájem a zaplatí? Pokud všemi, pak tvoje teorie smysluplnosti nemůže fungovat. Já klidně zaplatím za Pd, Si ale i trojnásobek za Po, pokud si ho mohu ulovit. To je smyslem rybaření. Když budeš i nadále bazírovat na původních liniích, samovýtěru, "práci pro revír", lovu jen místními "pásky" , tak nemluvíš o výkonu rybářského práva těmi, kteří ho chtějí vykonávat, ale těmi, kteří mohou. To mě přijde divné.

    NCottus - Profil | Ne 29.7.2007 10:35:07

    MRKnato:.... tady nejde o ukončení výkonu ryb.práva, ale o to , aby jej bylo možno smysluplně NADÁLE vykonávat.....(P toky)

      Nmacek - Profil | Ne 29.7.2007 9:00:43

      MRKnato prev. known as Pyzda> proč? protože ekonomičtější je v tomhle případě těch 2000 kusů PD rozdat rybářům hned u kádě a nezasírat tím vodu a utrácet miliony za rozvoz (no nekoukej, tady u nás to číslo není nadsazené).

      a nebo připustit, že množství odnášených ryb je mimo realitu, a z těch 2000 udělat 200.

        NMRKnato - Profil | So 28.7.2007 23:34:26

        Cottus : přibal k tomu vážky, šídla, šneky, štřevíčníky, pijavky, velevruby a s rybařinou se můžeme jít bodnout. Kdo pohrdal, byl a je čimkoliv je irelevantní. No a s čistotou v celkově prohnilém, globálním a k přírodě se odvracejícímu světě se běž...... Ti duháci a sivení mají být startovacím činitelem k ukončení výkonu ryb. práva v ještě trochu původní krajině?

          NCottus - Profil | So 28.7.2007 22:27:36

          MRKnato: jsem asi hodně paličatý....snad proto jsem veřejně pohrdal komunistickým systémem v roce 1988....
          Snad proto jako hospodář MRS nepokračoval ve vyšlapaných kolejích...
          Stejné je to i s Po....je to pro mě vrchol pstruhového čistého pásma - na kterého se přibaluje vranka,střevle, či rak....

            NMRKnato - Profil | So 28.7.2007 20:52:44

            Cottus : mě se zdálo, že to není předmět otázky, ale cíl snažení, ke kterému vede "přírodní" cesta samochovu a nejen proto tě ženou odevšad. Po je normální "filet", který momentálně není moc na trhu, jako nebyl toaletní papír v jisté době. Spektrum druhů ryb by se nemělo odvíjet pouze od požadavku na původní ryby, i když by to tak bylo správné, ale i podle zásahu rybolovu do této části přírody. Pokud se má z revíru odnést např. 2000 ryb, proč by to měl být jen Po a ne i Pd a Si ? K tomu bych přibral i některé další druhy. To, co jsem napsal není pohrdání potočákem, ale nemyslím, že je to ryba, by zasluhovala odlišný přístup, než k jiným rybám.

              NCottus - Profil | So 28.7.2007 11:36:50

              ZN: kacířská odpověď: třeba respektovat specifika jednotlivých toků....a abych nebyl příliš obecný tak příklad z našeho(i tvého)království:
              Násada Po je distribuována většinou od stejných dodavatelů i z jiného úmoří...
              tj.do Moravy (jejích přítoků Dřevnice, Olšava, aj) jde plůdek Po z Moravy i Odry...ale stejná MO tímto materiálem zaplňuje i povodí Váhu...(Vlára, Drietomica , Březovský p. apod)
              V dnešní době (možnost slovenského dovozu- Váh) to je jen o setrvačnosti....a je jistě náhoda, že v takto obhospodařovaných tocích ubývá Po!!!
              Není to snad kousek FENOMÉNA?

                NZN - Profil | So 28.7.2007 11:27:06

                Cottus:
                92 odpovědí a stejně pokládám kacířskou otázku: A co s tím?

                  NCottus - Profil | So 28.7.2007 11:16:10

                  MRKnato: tato otázka má ten předmět...aby Po NEBYL(nemusel být) chráněným druhem(brzy)...

                    NMRKnato - Profil | Pá 27.7.2007 23:06:26

                    Cottus : osvětli prosím, kdo a jak, by mohl lovit prudce chráněné a tedy nedostatkové Po? Vranka, mihule aj. jsou chráněné, právě proto, že je nikdo neloví, a tedy i nechová.

                      NPan Slamáček - Profil | Pá 27.7.2007 22:44:28

                      vsichni na rybach?

                        NCottus - Profil | Pá 27.7.2007 22:31:22

                        ukončil jsem šichtu a tady klídek....
                        Jestli nebudete spolupracovat, tak nechám ty potočáky vyhlásit chráněným druhem....
                        A to bude teprve vyjímek....(MZe.MŽP,....)
                        Navíc si nejsem jistý , zda by jim to pomohlo...

                          NCottus - Profil | Pá 27.7.2007 12:46:13

                          Řízek: ...a já se pak nervuji...v mém věku a profesi = vysoké riziko!

                            NŘízek - Profil | Pá 27.7.2007 12:43:18

                            cottus: dyt jo:-(

                              NCottus - Profil | Pá 27.7.2007 12:36:41

                              Řízek: já to tak moc pozitivně nevidím...
                              Ono totiž se tím redukuje původní generační hejno...a tlak (pytlácký) na tyto velikány je enormě úspěšný!
                              Jedná se totiž o podhorské potoky s občasnými tůněmi 1 m hloubky ,2m šířky , které lze úspěšně vyničit!

                                NŘízek - Profil | Pá 27.7.2007 10:32:01

                                ja :-)))

                                  NCottus - Profil | Pá 27.7.2007 10:26:36

                                  Dostala se mě do rukou nová informace: Zatím co počet Po v revíru dramaticky klesá , a to vlivem volavky i kvality násady....pytláci lovící ryby do rukou přinesli zajímavý výsledek, a to že se zvětšila velikost ulovených kapitálních kusů ....
                                  Zatím co množství ryb šlo na třetinu (30+) , byla zde většina 45+...(bohužel nepřežili příhodné podmínky pro tento specifický lov)
                                  Určitě se najde někdo,kdo to bude považovat za pozitivum...

                                    Nmacek - Profil | Pá 27.7.2007 6:32:14

                                    proč, proč, proč?
                                    na to my v chacharstánu máme stručnou a výstižnou odpověď:
                                    bo!
                                    :-)))))))

                                      Nmalamut - Profil | Čt 26.7.2007 23:19:06

                                      Cottus: zlatá slova, taková do kamene tesat.

                                        NMRKnato - Profil | Čt 26.7.2007 23:17:54

                                        Je to předmět chovu, pokud se ti líbí víc kůň, nebo holub, prosím. Jsou to detaily.