Pstruh potoční - chráněný druh ?

Úmyslně kontraverzní, poněkud nadčasová otázka, která směřuje k možnostem při ochraně (záchraně) tohoto mizícího druhu.
Názory se liší, a to jak lokálně , tak i dle přístupu ke změnám v dosavadním způsobu obhospodařování P vod...
Autor diskuse: Cottus - Profil , 24.7.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NCottus - Profil | Pá 3.8.2007 12:31:33

pfly: to jsem už někde četl...mám dojem ,že je to ze závěrů nějakého sjezdu...jen nevím kterého ( 15 tého ?)
Asi to bylo v rámci PŠM na ZVS....
Už dle toho slovníku je vidět,kdo to tvořil...o obsahu ani nemluvě!:-))))

    Npfly - Profil | Pá 3.8.2007 11:03:31

    Co na to Svaz???

    (4) Popis opatření prioritní osy 3

    Opatření 3.1. Opatření ve společném zájmu

    Opatření je v souladu s čl. 37 nařízení o EFF.

    Odůvodnění:
    Cílem je podporovat opatření ve společném zájmu se širším rozsahem a možnostmi, než mohou být prováděny pouze soukromými podniky a zároveň takových, která přispějí k dosažení obecných cílů Společné rybářské politiky.
    V současné době je třeba podpořit aktivity !!! organizací rybářských svazů !!!, které povedou k zarybňování vodních toků, což přispěje k zachování vodní fauny. Podpora vzdělávacích aktivit, jako jsou odborné konference, semináře, vydávání odborných publikací a tvorba webových stránek napomůže zvýšení odborných znalostí rybářů. Investice ve společném zájmu, zvyšování odborných znalostí, spolupráce vědy, školství a podniků, studie proveditelnosti partnerství se třetími zeměmi mohou přispět k povznesení odvětví rybářství.

    Popis opatření

    Dotaci lze poskytnout na:
    a) investice do !!!zařízení produkující násadové ryby pro nekomerční zarybňování !!!, které jsou ve společném zájmu ČR, a investic do související infrastruktury a zařízení pro nakládání s odpadními vodami,

      NŘízek - Profil | Pá 3.8.2007 10:43:28

      No mit vlastni lihen a pouzivat k vysazovani ryby puvodem z vlastnich generacek je celkem vyhodne z hlediska adaptace na ten vlastni :-) tok,dali by se porovnat i nejaky indexy zivotaschopnosti vlastni a puvodem cizi nasady. i z hlediska mozneho zavleceni nemoci a parazitu atd je to vyhodnejsi. To si chce pripadne propocitat.

        NRoyale with Cheese - Profil | Pá 3.8.2007 0:17:58

        Salmo 1 > btw, Milan všechny v Čechách pozdravuje, právě nasazovali 10 000 Po 10-15 cm, k tomu 500 kilo velkejch pstruhů, a pár stovek lipanů. Asi se jim to fakt rentuje...

          NSalmo1 - Profil | Čt 2.8.2007 23:16:09

          Cottus-Do ekonomického rozboru bych se nerad pouštěl.V dnešní banánové politice vysazování jsou možné veletoče.Snad zareaguje Zama a jeho přítel je to i jejich šálek kávy.
          Ceny násad rostou a porostou.U Si to je prý 300-360 Kč/kg.

            NCottus - Profil | Čt 2.8.2007 22:57:52

            Salmo1: Jaká produkce malé pstruží líhně by byla dle tebe rentabilní ?
            Myslím tím mini ...vlastní linie pod 100 000 ks plůdku Po...

              NCottus - Profil | Čt 2.8.2007 17:55:33

              schiwa: Ty vlastní sádky (bod 2) mají svůj smysl pouze v případě nutnosti vlastní linie pro daný tok...
              Moje MO např. kupovala Po v povodí Odry (ekonom.výhodně), ale osazovala tímto materiálem tok v povodí Moravy i tok v povodí Váhu...
              Takže výsledek (2% na Po2-Váh) byl paradoxně velmi ekonomicky nevýhodný....
              U celosvazovky si myslím , že je problém z hlediska její ceny a pružné kontroly skutečného stavu daného revíru ( možné vymasení toku přílišným tlakem).

                NSalmo1 - Profil | Čt 2.8.2007 17:34:14

                Miloš_Dia - ® Čt 2.8.2007 14:05:05
                Co je to "nakoupit DRAHO" ????

                Draho má v tomto případě několik rovin.
                1) Nesamostatnost(závislost).
                2) Původ násady (její životaschopnost,možnost výtěru)
                3) Cena.

                Na AKM máš dobrý článek a já nemám pocit,že Rakušák je magor který si chová vlastní ryby.

                  Nschiwa - Profil | Čt 2.8.2007 17:33:23

                  michal:odchov pstruha od plůdku po lovnou velikost PO není až tak náročný,neříkám aby měla uplně každá MO svoje megasádky na pstruhy jen ty který k tomu maj vhodné podmínky a obhospodařují pstruhový revír.
                  A ktěm povolenkám si nemyslím že celosvazovka je dobrá věc,už jen z principu si vemte že na vaší oblíbené řece náhodou někdo něco chytne roztrobí to třeba u sebe ve městě a během měsíce nemáte co chytat a peníze na novou násadu nejsou.Takže bud o dost zvýšit cenu povolenky,aby bylo více peněz na násady a prof.ryb stráže a nebo at si každá MO vydává hostovačky a hlídá si svůj revír dle svého uvážení..Jinak to u bohužel nejde,jinak se vymydlí i těch pár kousků co nám v řekách zbylo a za chvíly bude na červeném seznamu.

                    NVýr - Profil | Čt 2.8.2007 16:44:15

                    schiwa: ideš na to zle...celozväzová povolenka je výborná vec...u nás je dokonca na VŠETKY vody SRZ...t.j. pstruhové, lipňové aj kaprové...iba že stojí "trochu" viac....a nikto ťa nebuzeruje s idiotskými povolenkami keď chceš prejsť za deň 3 revíry (čo bežne robím) (a to by si tie kreténske povolenky, ktoré sa nedajú zohnať ešte aj mal vrátiť :-D )...a zväz na tom určite neprerába

                      NMichal - Profil | Čt 2.8.2007 15:19:51

                      Stewee: to bys fakt asi nepochopil

                      ZN: a ty to neděláš ?! :-) a fakt chodíš do kina ? :-))

                        Nkarelc - Profil | Čt 2.8.2007 15:19:43

                        steewee: to jako že je to jedno, jestli pd nebo po, když to v mase nepoznám? jedno by to bylo, kdybys chtěl vodu, která slouží jako chlívek na živý maso. co se vysadí, to se vyloví a zkomzumuje. pak by to bylo fuk...

                          NZN - Profil | Čt 2.8.2007 15:19:16

                          schiwa:
                          no...... Zedník ať dělá zedničinu, učitel učí, ekonom dělá účetnictví, specialista na chov ryb chová ryby a rybář, ten ať na ty ryby chodí.
                          Nebo máš pocit, že když chci jít do kina, musím si napřed natočit film?

                            NSteewee - Profil | Čt 2.8.2007 15:13:18

                            Tak jsem to tady prošel a chcu se zeptat- Proč se tolik berete za potočákem? Je o tolik lepší na pánvi než duhák?

                              NMichal - Profil | Čt 2.8.2007 15:08:45

                              schiwa: ale proč budu vynakládat na výrobu ročka Po mnohem víc peněz než když ho koupím od velkochovatele z velké sádky ?! ty peníze můžu využít na jiné účely, třebas na profi RS atd., sorry, ale prodávat dražší povolenky jen abych byl schopen financovat drahou výrobu Po je nesmysl

                                Nschiwa - Profil | Čt 2.8.2007 14:45:11

                                Michal:číhni se kus z5,přečti si bod4:)Právě z těchto peněz by se mohli financovat sádky,r.kontrola atd.Tímhle stylem,že si koupí člověk celosvazovku za 1500(nebo kolik stojí)a může chytat prakticky na všech revírech je nesmysl.To možná mohlo fungovat tak před 20ti lety,kdy museli být lidi po-pá v práci,všichni měli hovno a nemohli si dovolit jet kdykoliv a kamkoliv na ryby.Taky ryb stráž,chodila častěji a lidi měli rozhodně větší respekt k ní než v dnešní době.Proto bych zavedl jen povolenky jen místní revíry a když si budete chtít zachytat na někde jinde tak si budete muset koupit povolení na danej revír.
                                Pike:Nevím kde na Kocábě chytáš,ale já to mám prochytaný od soutoku až do Lečice ale pěknýho potočáka sem nechytl už tak 5let.A lipani ty už tam snad ani nejsou,naposled sem slyšel že snad někde pod N.Knínem chytil někdo malinkýho ale jinak nic.A stou Vltavou máš pravdu taky sem to slyšel a je to jenom dobře pač je tam víc štik než pstruhů a ty kapříci pod mostem na soutoku taky nejsou špatný:))

                                  Nstrejka - Profil | Čt 2.8.2007 14:07:06

                                  MD: jasne, co se divis, navic ma kazda MO partu profiku, kteri vi jak na to...
                                  jako vzdy s chuti do toho a pul je hotovo, sice uplne nahovno, za dvakrat tolik, ale za ten elan se zaslouzi poplacat po zadech, to uz tu pakrat myslim bylo...

                                    NPike - Profil | Čt 2.8.2007 14:07:00

                                    Schiwa: S tou Kocabou uplnou pravdu nemas, Vltava 8P se bude prevadet na MP vodu. Ona to moc pstruhovka neni. Problemem je tam i pousteni studene vody z prehrady, ktera je bez kysliku. Navic ani bagraz tomu moc neprospela. Pokud k tomu prevodu dojde, tak se tomu divit nebudu.

                                      NMiloš_Dia - Profil | Čt 2.8.2007 14:05:05

                                      Co je to "nakoupit DRAHO" ????
                                      Znamená to, že provoz vlastních sádek a související náklady jsou natolik nízké, že výsledná CENA násady např. Po je natolik výhodná oproti ceně "komerční" ?

                                        NMichal - Profil | Čt 2.8.2007 13:45:53

                                        schiwa: a myslíš, že náklady na vyprodukování 1 ks ročka Po budou nižší pokud bude mít každá MO svou líheň, v rámci které bude dělat 30-50.000 ks ročka za rok a k tomu zaměstnávat několik lidí, kteří se o tu líheň budou starat, nebo u velké líhně, která udělá za rok několik set tisíc ks ročka PO a nebude na to potřebovat o moc víc lidí ? řpodle mě budou náklady u té velké líhně o dost nižší