Vylovovací kleště

Používáte v našich vodách při přívlači vylovovací kleště? Co si myslíte jsou dostatečně šetrné vůči rybám? Dájí se v našich podmínkách vůbec použít?

NJirka_K - Profil | Út 21.10.2008 23:35:02

sliver: OK. Nemám ambice kohokoli ti připomínat. Moje praxe mi nikdy do cesty nepostavila štiku, na kterou by nestačila holá ruka a peán. Až budu mít pracku prošitou trojhákem, tak třeba svůj postoj přehodnotím. Každej si, holt, musí nabít hubu sám. Ale do tý doby je pro mě boga grip zbytečnej nástroj.

    NStanďour - Profil | Út 21.10.2008 23:05:02

    sliver: Nejen, že jsem si oddech, vzpamátovával jsem se z toho dva dny. S kleštěma jsem si po cca. 10 minutách boje netroufal - ještě teď se mi rozklepou kolena, když si na to vzpomenu.

      Nboyscout - Profil | Út 21.10.2008 22:36:25

      šeptal>tak když si nevítal ty mě. A náhodou, já měl v ruce větší trojhák, heč :-)

        Nšeptal - Profil | Út 21.10.2008 22:03:15

        Lazar: Ty jsi bedna. A otevřená. Jen do ní nasrat. Jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než tvé sebevědomí vyprchá dírou po trojháku. Tady machruješ, umíš hovno a ještě bys chtěl pomník.

          Nšeptal - Profil | Út 21.10.2008 21:58:04

          boyscout: Ty mě chceš vítat? Byl jsem prošit o dva roky dřív, než ty. :o))

            NRaketýr - Profil | Út 21.10.2008 20:57:44

            sliver: Díky, přesně na tyhle situace bych ty kleště chtěl. Taky si právě nechci hrát na machra (to opravdu nejsem) a radši vezmu rybu kleštěma než jí pak honit po zemi apodobně... Né že bych chytal nějaké trofejní štiky, ale myslím že je lepší být připraven, než překvapen.

              Nsliver - Profil | Út 21.10.2008 20:47:06

              Raketýr - mám ty zubaté, ale staršího data výroby a mají na zubech silikonové návleky. Oproti těm , které mají jen dvě oblé čelisti a zavírají se stiskem knoflíku, který uvolní pružinu mi přijdou vhodnější, protože se dají zavřít pomalu bez rázu, po kterém se štika dost škubne a což ji tu blánu protrhne. Ty rudolfovy taky vypadají dobře, protože jdou asi taky zavírat pomalu.
              Na ty nové zubaté bych použil smršťovací bužírku nebo měkkou hadičku a je po problému s trháním blány. Těma zubatýma se dá při troše cviku zmáčknout špice zobáku spodní čelisti velké štiky a nic jí nehrozí.
              Jsou to pomůcky na velké ryby za těžkých podmínek , velká štika je mistr úniků, když ji dostaneš k sobě, máš většinou jednu, občas dvě šance ji dostat ven. A proto se musíš rychle rozhodnout podle jejího chování, co k jejímu vylovení použiješ. Taky je nejraději beru rukou, ale nedělám machra. Někdy jsou ty kleště jistota, že neodplave s wobem a dvěma trojhákama vstříc pomalé smrti. Takže je to vlastně šetrná pomůcka a pro štiky lepší než podběrák.

                Nstetek - Profil | Út 21.10.2008 20:23:24

                Alan:chápu že chceš vyjít bez zranění to asi každej i já ale žeby ryba neměla žadnou přednost?

                  NAlan - Profil | Út 21.10.2008 20:19:22

                  Lazar>Klidně. Mně je kupříkladu ukradený, jestli se to někomu nelíbí. Já beru vyproštění háčku jako akci o dvou účastnících, kde pravidla určuju já. A mým zájmem je z toho vyjít bez zranění. Ryba nemá žádnou přednost.

                    NLazar - Profil | Út 21.10.2008 20:14:40

                    Tak teď už jsem to pochopil.Kleště používají ty co neumí zacházet s rybou.V tom případě je používejte.

                      Nsliver - Profil | Út 21.10.2008 20:01:54

                      Stanďour -ta je , teda. Ale sis oddech, když byla v lodi, co ?

                        Nboyscout - Profil | Út 21.10.2008 19:51:42

                        šeptal>vítej do klubu prošitých trojhákem :-)

                          Nšeptal - Profil | Út 21.10.2008 19:22:49

                          Měla slabých 60 a sešila mě s podběrákem velice pevně a neskutečně rychle. Vylovil jsem jí rukou, ale jak se zamrskala v lodi .... Mít o pár kilo víc, tak kdo ví, jestli jsem neměl ten kloub v řiti. A kdybych tenkrát měl kleště, neměl jsem tuhle fotku. Nepovažuju kleště za všelék, ale za prostředek v určitých situacích sakra užitečný a vůči rybě dostatečně šetrný. Určitě šetrnější, než trojhák wobleru.

                          Pánové teoretici, vaše "co když jí to procvakne" je argument opřený o co? Já argumentuji vlastní zkušeností. A myslím, že v tomto případě ne nijak chabou.

                            NStanďour - Profil | Út 21.10.2008 18:39:56

                            sliver: Nevim proč, ale měl jsem pocit, že tohle vyháčkovat ve vodě nepude. Máš prostě recht. :o)

                            Jirka_K, poldeci: Když to jde, vůbec jákákoliv vylovovací zařízení nepužívám, někdy je to ale nutnost. Co se dá dělat...

                              NRaketýr - Profil | Út 21.10.2008 18:36:18

                              Takže které ty kleště vyšly jako nejšetrnější? Jestli jsem to správně pochopil, tak ty zubaté Rapaly nebrat? Rád bych totiž nějaké pořídil, páč myslím, že žádný způsob vyndání ryby z vody není tak úplně bez rizika a protože rukou to někdy moc nezvládám, tak mi ty kleště přijdou lepší než zamotaný podběrák, nebo trojhák v ruce. Např. ty Berkley nevypadají špatně.

                                Npoldeci - Profil | Út 21.10.2008 18:24:15

                                moc nemusím podberák ,tak ryby do 80cm vylovujem rukou,raz som sa nechal omámiť a rybu som vylovil podberákom /asi zlozvyk z pretekov/jeden z trojhákov kompletne domotaný v sietke,nie som nešika ale ryba bez oslobodenia tohto háka nešla vypnú´t ,v tej sekunde som mal 3/0hák poriadne zadrbaný v prste a súper mal v tejto chvíli navrch-odvtedy premýšľam o kúpe klieští ,nepotrebujem na nich rybu dvíhať nad hlavu ale ako pomocka na bezpečné drźanie pri odhákovani urćite splní účel a predíde sa zbytočnému zraneniu ci už lovca alebo ryby

                                  Nrudolf - Profil | Út 21.10.2008 17:52:11

                                  Na štiky u nás (cca do 90 cm ) stačí takovéhle kleště.Je to s nima pohoda. Štiky se vyndavají perfektně.

                                    Nsliver - Profil | Út 21.10.2008 17:49:27

                                    Jirka_K -nerad to píšu, ale s tímhle mi začínáš někoho připomínat.
                                    Teorie bývá velmi často odlišná od praxe. A ještě stát si za tím ...

                                      NAlan - Profil | Út 21.10.2008 17:19:23

                                      Kdysi jsme chytali týden ve Švédsku štiky na mouchu z boatu. Jednoháček měly často dost hluboko, takže rovnou odháčkovat nešly. Z týlního hmatu jsme měli rozedřený ruce (10 slušných štik denně a je to úplně jinak, než jedna za měsíc u nás), nejlepší bylo vzít rybu do podběráku a operovat svázanou. Přál jsem si mít takový kleště.

                                        NJirka_K - Profil | Út 21.10.2008 16:55:01

                                        sliver: napsal jsem že podle mě jsou zbytečné. A za tím si stojím.