Pousteni ryb

Vim,ze asi tahle otazka tu jiste nekde padnout musela,ale ja ji nenasel.. a tak po vcerejsi a dnesni vyprave se vas ptam...proc pustit rybu?Vcera jsem byl u vody a ptal se rybaru jak to jde...rekli ze moc ne,ale vezir meli plny malych cejnku a plotic..to same asi na dalsich 5ti mistech..dnes jsme sel chytat okouny..tak si vlacim a najednou koukam ze plavackar vedle me je hrabe do pytliku..a ne velke...samy 12-25cm,evidentne vytahl minimalne jednoho ktereho jsem pustil, ten jeden byl bez ploutvicky...chytil jsem i sivena cca35cm a pustil ho,rekl mi proc jsem ho poustel a tak jsem se s nim dal do debaty co z tech okounku ma...rekl: "Proc bych je poustel?Driv jsem to delal taky,ale
pak prijde blbec s cervem a nebo rybickou a za 3dny to co pustim chytne a sezere,tak jestli to mam sezrat ja nebo on.."
PS:A tak se vas ptam:
1)Jake mate pocity z pousteni ryb?

2)Co z toho mate,ze kdyz ji pustite,nekdo jiny ji sezere?

3)Jak dlouho si myslite ze na vasi vode prezije do dalsiho uloveni(napiste cca sirku reky nebo rozlohu vody)?
PS:Omluvte gramaticke chyby,jsme jeste lidsky poter:)
Autor diskuse: R3F13X - Profil , 8.7.2006 dravci - druhy ryb, rekordy

Nkopac - Profil | St 12.7.2006 12:01:27

četl sem všechny příspěvky a joko obvykle musim pochválit Xychta, jepici a frosttyho.

R3f13x- 1- Dobrej pocit natolik, že sem přestal ryby brát uplně. Jedinou rybu co sem letos vzal byla štíča co mi slupla dva obrovský háky s cejnem na sumce aniž bych si všim záběru a vyndal sem jí skoro death.
2,3. U nás máme na jedný pískovně pár velkých kaprů, kteří už maj i svá jména Chytilo a nafotilo je už několik kaprařů. Kdyby je ten první sežral připravil by další o životní záběry.

    NVláďa S. - Profil | St 12.7.2006 11:16:21

    WC> Pravdu díš, asi před deseti či více lety byla parma na pstruhovce uváděna jako škodlivá. Ale od té doby se předpisy vyvýjejí a mění a ... a chce si to občas ta nová znění přečíst!

      NSander - Profil | St 12.7.2006 10:53:13

      WeCo > proč by proboha parma neměla na P vodách co dělat?? Ach jo!!!!!!

        NMichal | St 12.7.2006 7:28:48

        WeCo: tak zrovna parmu bych v pstruhovém revíru neřešil a pustil bych ji

          NWeCo | St 12.7.2006 7:25:12

          Dnes ráno jsem si byl zavláčet na pstruha. Ten se nekonal, zato přišla parma 44cm. Je mi jasné, že na pstruhovém revíru nemá co dělat, ale byla to moje první parma v životě, navíc na třpytku a 14-ku vlasec, krásný zážitek. Copak můžu takovou rybu zabít a navíc vyhodit, protože není příšliš jedlá? Pustil jsem ji zpět po proudu a teď mi vrtá hlavou jak je ta rybářská etika někdy krkolomná.

            NNoe | St 12.7.2006 6:01:44

            Pep - moc lidí není, kteří cíleně loví boleny, ani náhodné úlovky se mezi rybáři nenosí. Pokud to není dolní tok Labe, kde je bolenů dost až dost.

              NPyzda | St 12.7.2006 1:08:47

              ZN: Já si myslím, že dnešní rybařinu nemůžeš přepočítávat na peníze. Je to asi tak, jako by jsi svoji výplatu a např. výplatu generálního ředitele přepočítával na peníze. Nesmysl, že? Někdo to ale dělá a pak závidí, nebo je frustrován. Stejné je to i s tvrzením, že rybařina je za "babku". Co zahrádkáři, myslivci, chovatelé... aj. Nákladnost těchto koníčků je asi srovnatelná s rybařinou. Rozdíl je v tom, jestli zahrádkář má "zeleninovou zahrádku, kde musí sklízet", nebo okrasnou, kde se netrhá a netěží. Stejné je to i u myslivců. Je rozdíl lovit lysky, nebo bažanty oproti např. tetřevům a jelenům. To jsou ty rozdíly, které asi většina nechce chápat. Kapři, štiky ale i pstruzi se na většině vod prostě musí brát. Pstruhařina má počet docházek korigovaný. MP rybařina ne. To je asi hlavní problém a další faktor této diskuse je to, že se o "vodě" hovoří obecně. Rozdíly jsou ne?

                NPep@ - Profil | Út 11.7.2006 23:13:20

                To Noe: S tou spotřebou masařů je to pravda. A bolenů je u nás dostatek a berou poctivě. Plevel to není, ale vyměnil bych je v revíru za candáty, třeba v kurzu 3:1 a byla by lepší zábava. Jo a když je chytá můj osmiletý kluk, tak snad každý :-)) nebo ne?

                  NGroow | Út 11.7.2006 22:26:36

                  R3F13X > Nečetl jsem všechny příspěvky a tak mě omluv pokud budu opakovat co bylo zde napsáno.

                  ad 1) Dobrý pocit na duši
                  ad 2) Jsem hodně nas*aný, ale je to jeho "primitivní volba"
                  ad 3) Pokud ryba přežije nebo ne záleží jen na tobě. Přesně řečeno na tom jak se k ní chováš. Záčíná to samotnám zdoláváním a končí pouštěním. Pokud seš hovado tak pojde chvilku po tom co ji pustíš, pokud jsi "správný borec" tak přežije minimálně do té doby než ji chytí někdo jiný. Toť vše nic víc nic míň.

                    NNoe | Út 11.7.2006 22:17:16

                    Pep - bolen není škodná, to si myslí jen lidé, stejně tak jako u tloušťů, cejnů, plotic, okounů atd.......... To že hafo rybářů neumí chytit bolena, tak jej považují za plevel. Jinak 100 bolenů sežere za rok méně masa než 2 masaři........

                      NSam | Út 11.7.2006 22:05:48

                      Letos jsem si odnesl od vody 3x kapra,ale co jsem se dozvěděl minulý týden mne úplně šokovalo.Přišel přívalový déšť a hodně revírů se u nás vylilo z břehů a na jednom revírů,blízko mého bydliště se seběhlo několik místních rybářů a když ta voda opadala sakovali je do pytlů.Teď mají plné mrazáky a udírny a ještě se tím chlubí.Tyhle lidi nikdo nepředělá a co jsem slyšel moc důchodců tam nebylo.A jak psal STREJKA nasypou se ryby do revíru a za 14 dní je prázdnej.U nás je to v okolí hrozný.Peče se každá šupina a z menšími rybami se zachází jako by to nebyl ani živí tvor.

                        Nzelí - Profil | Út 11.7.2006 22:03:53

                        Myslím že to vystihnul naprasto přesně ZN.Dokud rybařina bude všelidová zábava téměř za hubičku,tak se nezmnění vůbec nic.Zdražení povolenek je první krok a ruku v ruce sním ale musí přijít novelizace a zpřísnění zákonů(počet ponechaných ryb,jak ušlechtilích na ks,tak i normálních na kg) a jiné a jiné.
                        V žádném případě si nedovolím napsat že největší masaři jsou důchodci.Znám i mladé kusany,kteří pro kus žvance od vody jsou schopny všeho.Třeba kupovat RL i svým ratolestem jenom proto,aby mohli chytat třeba na šest prutu.Tož jako tuto neděli kdy si odnášeli 15kg bíle ryby od vody.

                          NPep@ - Profil | Út 11.7.2006 21:55:18

                          Ještě přidám k mému příspěvku jednu pravdu. Je to převoditelné na vše, to je i na naší-vaší rybařinu

                            NKolči - Profil | Út 11.7.2006 21:53:58

                            pro: prijed do Milevska, a uvidis, ze to tu je prinejmensim vyrovnane...

                              Npro - Profil | Út 11.7.2006 21:49:36

                              Vypadá to, že sem chodí se svými názory lidé, kteří jsou asi normální.V podstatě ze všech (většiny)příspěvků vyplývá, že ryby pouštíme rádi a pokud si je bereme tak v přiměřeném (rozumném)počtu.Kde je tedy chyba.Podle mého názoru v zákoně-vyhlášce-RŘ.Dokud nedojde k razantnímu omezení počtu ponechaných ryb za rok (týden,měsíc) a s tím možné postihy za porušení pravidel, tak se nezmění nic.Dokud lidi nemají strach z tvrdých sankcí budou se chovat tak jak je doba vychovala.A s tím také nutně souvisí kontrola dodržování pravidel, která víceméně neexistuje.Rovněž nemůžu souhlasit s tím, že to kategorie masařů patří zejména ti mladší.Moje zkušenosti mi říkají, že zejména staší generace (nechci se nikoho dotknout) bere ryby jen jako maso.A pokud s nimi rybaří mladší jsou zpravidla v tomto duchu tvrdě vychováváni.Viděl jsem tuto situaci mnohokrát. P.S. Ryby mám rád,ale nejím je.

                                NPep@ - Profil | Út 11.7.2006 21:33:06

                                V sobotu jsem byl u Podolskýho mostu (Orlík) na vláčce. Tolik pošlejch ryb už asi neuvidím. Tolstolobici asi z nedostatku kyslíku, kapr dalece přes metr s roztrženou hubou, candáti okolo 50 čísel dopadli stejně jak kapr. Dal jsem si tu práci a podíval se z blízka. Nejsem masař a nemám rád masaře ani chyť a pusť za každou cenu. No nevím nevím. Opravdu velký dravec ( trofejní ) v zátoce, dokáže dokonale zlikvidovat nejen valnou většinu výtěru, ale i to málo, co se nasadí. Pro vláčkaře radost na prutu, pro "bobkaře" škodná. Největší pitomost je 7 kilo ryb za jeden den, to nesežere ani vydra. Z mého pohledu a daného revíru je stejná hloupost míra u bolena. Tyhle torpéda se množí geometrickou řadou a vyžírají Orlík zvesela. Ale to je jen můj názor. Je to hlavně o etice každého z nás. Někdo se narodí jako prase a někdo jako člověk. Ani já nepojedu z ryb do Kauflandu pro mraženýho kapra nebo pstruha. Ale to je otázka dlouhých a zbytečných diskusí. Je to v každém z nás. Jestli budem cejna ukopávat na placírku z háčku a s kaprem se budem fotit v poloze 69. Při odjezdu od vody vysypem z "bivi" všechen bordel na břeh nebo do křoví. On takový pytlík od krmení zachycený na háček ve vodě při stahování má svoje kouzlo.
                                A teď k otázkám R3F13X:
                                1: Pocit je to fajn a velmi častý
                                2: Beru to z té lepší stránky,doufám, že mu zaskočí kost z mnou puštěné ryby.
                                3: Doufám, že co nejdéle, snažím se pro to udělat co umím. Ostatní nepřevychovám.


                                  NKolči - Profil | Út 11.7.2006 21:22:32

                                  Fosgen: taky nevim, kdes to vzal. Je jich sice dost, ale urcite ne nejvic... Ze je nekdo v duchodu jeste neznamena, ze je masar. Spis bych rekl, ze jsou mezi mladymi...

                                    NFery | Út 11.7.2006 21:15:53

                                    Fosgen-rozhodně neni hlavní skupina masařů důchodci..nevím jak si na to přišel

                                      NFosgen - Profil | Út 11.7.2006 21:07:34

                                      Celý je to o etice a určité povaze, někdo na to rybu pustit má a jinej ne. Každej má právo vzít si rybu, ale právo neni povinnost a v tom je asi ta svoboda které si spousta rybářů neváží. Můj názor je ten, že hlavní skupinou masařů jsou důchodci a ti už tu dlouho nebudou. Musíme vychovávat nové generace rybářů kteří již budou mít v podvědomí myšlenku C&R a pak neni třeba měnit zákon ( tim nechci říct že neni třeba ho změnit ) a pujde to. A jednou se třeba dočkáme i toho že se bude nasazovat i jiná ryba než kapr a duhák.

                                        Ntomas36 - Profil | Út 11.7.2006 20:11:23

                                        co sem videl to sem videl
                                        jo a u vody skoro denne tak na 2 hodky od 20 00 tak do deseti nekdy do pulnoci
                                        ted se chystam na pstruhy na kamenici - kdo jde se mnou ?