Pousteni ryb

Vim,ze asi tahle otazka tu jiste nekde padnout musela,ale ja ji nenasel.. a tak po vcerejsi a dnesni vyprave se vas ptam...proc pustit rybu?Vcera jsem byl u vody a ptal se rybaru jak to jde...rekli ze moc ne,ale vezir meli plny malych cejnku a plotic..to same asi na dalsich 5ti mistech..dnes jsme sel chytat okouny..tak si vlacim a najednou koukam ze plavackar vedle me je hrabe do pytliku..a ne velke...samy 12-25cm,evidentne vytahl minimalne jednoho ktereho jsem pustil, ten jeden byl bez ploutvicky...chytil jsem i sivena cca35cm a pustil ho,rekl mi proc jsem ho poustel a tak jsem se s nim dal do debaty co z tech okounku ma...rekl: "Proc bych je poustel?Driv jsem to delal taky,ale
pak prijde blbec s cervem a nebo rybickou a za 3dny to co pustim chytne a sezere,tak jestli to mam sezrat ja nebo on.."
PS:A tak se vas ptam:
1)Jake mate pocity z pousteni ryb?

2)Co z toho mate,ze kdyz ji pustite,nekdo jiny ji sezere?

3)Jak dlouho si myslite ze na vasi vode prezije do dalsiho uloveni(napiste cca sirku reky nebo rozlohu vody)?
PS:Omluvte gramaticke chyby,jsme jeste lidsky poter:)
Autor diskuse: R3F13X - Profil , 8.7.2006 dravci - druhy ryb, rekordy

NCottus - Profil | St 30.5.2007 18:49:42

TORARYK: No,klobouk dolů pokud to tak myslíš vážně...
Vzhledem k Tvému věku mě to těší dvojnásob!
Pokud více mládí bude mít takový názor- tak snad to s rybařinou u nás neskončí jak u " snězeného krámu"...
Ještě jednou,gratuluji k překvapivě zralé úvaze...

    Nsoulfly - Profil | St 30.5.2007 18:29:33

    Aďo - Jo to bude. Ale až budem obkopeni mořem a masaři se budou cpát treskama.....

      NAďo - Profil | St 30.5.2007 18:18:52

      to all - ponechavanie si ryb v dnesnej dobe je uz pomaly prezitkom. Je len otazkou casu kedy si to uvedomi vecsina z nas a pridaju sa aj taky, ktory doteraz rozhodnuty neboli. Potom ubehne este vela casu, pokial sa nase rieky a jazera naplnia trofejnymi kusmi, ktore sme my nedokazali ochranit. A az potom to bude sportove rybarstvo.
      Prikladom je Anglicko. Tu sa pustaju v podstate vsetky ryby spet. Nezarybnuje sa rocne ale asi raz za 10 rokov. Trofejne ryby tu doslova plavu v kazdej mlake. ........... Ani neviem co viac dodat.

        NTORARYK - Profil | St 30.5.2007 18:11:51

        O stylu chyť a pusť byly napsány různé úvahy a názory. Dokonce jsem četl kritiku na tento styl, ale jak se zdá stále to spousta rybářů nechápe! Osobně nemám nic proti rybáři, který si odnese od vody 5 až 10 kaprů za rok, pokud mají ovšem zákonem stanovenou míru. Ale upřímně, zamyslete se všichni, ti kteří rabují naše vody a přepočítávají úlovek na peníze, je pro vás rybařina ještě pořád koníčkem, anebo je to zdroj příjmů !?

        Copak ještě pořád nechápete, že si sami pod sebou řežete větev a nejen sobě, ale i ostatním. Copak je náš národ tak nenasytný jak to zatím vypadá. Kdy konečně i ostatní pochopí, že povolenka k lovu je vydávána na sportovní rybolov a ne na hospodářskou těžbu!

        Čím dál tím více rybářů volá po změně rybářského řádu, ale chování rybářů u vody tomu, bohužel, nenasvědčuje. Měli jsme legendární revíry Rozkoš, Mušov, Nové Mlýny, srovnatelné například s jezerem La Casein ve Francii, nebo Redmir Pool v Anglii. Bohužel jste je zničili svoji nenasytností. Kdo bude dál, Labe!?, nebo snad jiná lokalita a co potom, co potom budeme lovit. Zřejmě to dopadne jak na Mušově, nejsou kapři, nevadí, ještě jsou tady cejni. Ale letos ani ti cejni nejsou tak jak dřív. To taky přece nevadí, ještě je tady dost candátů a sumců a až nebude ani to, potom taky nevadí, pojedeme někam jinam. Ale to už nebude kam!

        Copak si kapr, který přežije v jezeře nebo řece 10 až 20 let a po celou tu dobu všemu odolává, nezaslouží úctu a volnost. Vždyť na ryby jezdíme především proto, abychom si odpočinuli a navíc máme šupinaté obyvatele vod rádi. Upoutává nás jejich tichost, plachost a až majestátní klid. Když rybu přelstíme je to především náš úspěch a um. Tak proč ji ještě zabíjet a kazit tak radost jiným. Nebo snad vidíte ve všem jenom kus masa? V tom případě, byste mohli za chvíli sníst taky i vlastního psa. Vždyť to vyjde skoro na stejno, toho máte taky rádi, taky mu podstrojujete a učíte se ho poznávat a porozumět mu.

        Jsme národ s jednou s největších kulturních a rybářských tradic na světě. Kdysi u nás panovala u sportovních rybářů úcta k ulovené rybě, bohužel teď už ne! Možná vás při čtení těchto řádků napadne protiargument politická a finanční situace v našem státě, ale ta s tím nemá bohužel nic společného. Ta vás neopravňuje k tomu, abyste rabovali a zabíjeli. Rybolov je přece především koníček a ten neděláme proto, abychom ukojili hlad a touhu po zabíjení, nebo snad ano?!

        Snad se nám s podporou ostatních carp teamu a rybářů podaří prosazovat a šířit heslo „Chyť a Pusť“ a mezi ostatní rybáře a doufám, že nás bude rok od roku víc. Tohle se ale netýká jen trofejních kaprů, nýbrž všech druhů a velikosti ryb. Bylo by krásné, kdyby to jednou vypadalo jako na jedné rakouské pstruhové řece, kde má ryba míru ne od až nekonečno, ale např.od 30cm do 35cm.

        Na závěr bych jménem našeho carp teamu chtěl popřát všem, kteří se řídí heslem „Chyť a Pusť“, čím dál více úlovků. A zároveň i všem, kteří se rozhodnou novou sezónu začít úctou k rybě a darováním její svobody. Třeba se vám za to odvděčí až bude větší a připraví vám nejeden krásný zážitek u vody.
        Byl bych velice nerad, kdyby si někdo vykládal tento článek tak, že jenom na jmenovaných lokalitách by se měl chovat slušně, tak to ne! Tohle by mělo platit na všechny vody naší planety.Ryby si klidně brát můžete,ale pamatujte si,Nikdy to nepřehánějte.

          Nsoulfly - Profil | St 30.5.2007 17:58:59

          willIam - Pěkně řečeno.

            NTORARYK - Profil | St 30.5.2007 17:35:23

            ale zas to nesmíte moc přehánět..Zavedl sem to Vágner,s jeho TV pořady.Tyhle velký sumce,jak to chytá-musí použít jako nástrahu určitě kapra cca 40cm..Ale to on tam nikdy neřekne co používá.

              NwillIam - Profil | St 30.5.2007 17:28:59

              Ja pouštim ryby protože beru rybaření jako sport a ne jako způsob obživy. A to že pak třeba může tu rybu chytnou a vzít si jí je jeho věc já budu žít s vědomím že jsem tu rybu pustil a ten život daroval. A taky pouštim ryby proto aby mohly vyrůst a ja se v budoucnu nemusel vypravovat do zahraničí abych ulovil rybu nad 60...Každopádně je na každém jak s rybou co uloví naloží, ale pak by se měl zamyslet nad tím jestli chce celý život lovit násaďáky a menší ryby nebo ryby převážně pouštět a sem tam polapit i něco kapitálního.

                Nsoulfly - Profil | St 30.5.2007 16:19:54

                Ryby pouštim a když tu co pustim někdo sežere tak ho zmlátim a jentak nepustim. :-)

                  NLudaT - Profil | St 30.5.2007 15:31:01

                  JPfish: máš pravdu a já se omlouvám. Nechtěl jsem nikoho zesměšňovat a myslím že TORARYK pokud má smysl pro humor tak můj snad neviný žert pochopí.
                  Toraryk: Ještě jednou se omlouvám.

                    Njindra - Profil | St 30.5.2007 15:30:44

                    JPfish:Celkem s Tebou souhlasím.Ale na pochopení jeho příspěvků je opravdu potřeba překladatele.Většinou:-))

                      NJPfish - Profil | St 30.5.2007 15:27:02

                      Že Vás to baví stále zesměšňovat toho kluka.Pokuď se nepletu tak TORARYK psal,že si tu rybu chytí a nebude ji kupovat v Tescu za pětset.

                        NJPfish - Profil | St 30.5.2007 15:27:02

                        Že Vás to baví stále zesměšňovat toho kluka.Pokuď se nepletu tak TORARYK psal,že si tu rybu chytí a nebude ji kupovat v Tescu za pětset.

                          NLudaT - Profil | St 30.5.2007 14:35:22

                          Fishky: ajo, pokud TORARYK opravdu chodí s Karlem Gottem tak si to může dovolit. :-)
                          R3F13X: 1. docela dobrej. 2.co z toho mám? Asi to že mám tu možnost si tu rybu ještě někdy chytit. 3. netuším. PS: pokud ryba kterou chytnu vypadá že by asi nepřežila, tak ji samozřejmě vezmu. Pokud někdo ryby jí tak mě vůbec nevadí když si vezme ryby na talíř. Horší je když krmí celý příbuzenstvo.

                            NFishky - Profil | St 30.5.2007 13:58:04

                            LudaT: Torarig tuším chodí s nějakou hvězdou co vydělává za deset (se to propíralo tuším v plkárně?), tak finance neřeší...
                            R3F13x: 1) nic moc 2) nedovedu si představit, že bych měl odnést vše co chytím - musel bych si pořídit auto, slepice, prasata... prostě zvětšit rodinu tak jako mnozí :) 3) toto neřeším a je mi to u 99% obsádky jedno.

                              NLudaT - Profil | St 30.5.2007 13:41:40

                              Já tomu zase naopak rozumím, ale nevěřím. Teda aspoň tomu že student gymnázia utratí pětikilo za rybu. To já jsem v jeho věku jináč "investoval".

                                Nšeptal - Profil | St 30.5.2007 13:39:31

                                MRKnato: Tomu sice nerozumím, ale veřím.

                                  NMRKnato - Profil | St 30.5.2007 13:38:29

                                  šeptal : já chápu.... TONARYK to prostě pochopil.... a seznámil nás s tím.

                                    NPetr Koch - Profil | St 30.5.2007 13:37:11

                                    TORARYK - ® : máš před sebou předlouhou cestu :o))

                                    R3F13X: argumentace typu: " proč bych pouštěl, když ji někdo chytne podruhý a zmasí" je zcestná. Tohle přece musíš pochopit, ikdyž jsem se s tímto argumentem setkal u dospělých chlapů. Je to o vlastním přesvědčení a přístupu k přírodě, buď bude pro tebe ryba soupeř, který má po boji právo na život nebo maso, který sežereš. A rybu, kterou sežereš už nikdy nechytíš, to že ji chytí a sežere někdo jinej je už o jeho přístupu a jeho vztahu objektu jako masu či soupeři:o))) Nedělej si s tím hlavu a pouštěj, ale jen když opravdu chceš a cítíš to tak. Pouštět pro pózu, že jsem sportovní rybář a následně si stěžovat, že tu tebou puštěnou někdo sežral je hloupost.
                                    PS: ale i ta póza může rybu ochránit a možná i na delší čas a časem to póza nebude :o)))

                                      Nšeptal - Profil | St 30.5.2007 13:16:25

                                      TORARYK: Nechápu.

                                        NTORARYK - Profil | St 30.5.2007 13:15:11

                                        ale když chci rybu,tak si jí prostě chytím.Ale kravina je,že zajdu do tescca,a koupim si tam rybu za 500,-.Radči si jí koupim,když jsem si zaplatil povolenku.Chápete..