MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

uhlíkový prut a bouřka

V pátek jsem byl zabrodit s grafitovým prutem v řece a pár km ode mě najednou blesk a rána.Až v tu chvíli jsem začal přemýšlet,jestli to nemam raději zabalit.Jak je to s bleskem a s vodou-jsem v řece v bezpečí?Do vody přece blesk nabije,nebo co?

Autor diskuse: fofo ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 4.6.2007

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Mira Kolínek - ® Út 5.6.2007 12:37:10
MRKnato: Co se týče lovu pod vedením VVN, tak i tam by měly stačit ty 2 metry, které jsem psal v předchozím příspěvku. U vedení 400kV, což je nejvyšší napěťová hladina používaná v ČR se udává jako bezpečná vzdálenost 1 metr, takže ty 2 metry jsou ještě s rezervou. Tyto vzdálenosti jsou ověřené, mám zkoušky na práce pod napětím. Já osobně bych ale pod tímto vedením vůbec nechytal, není to zrovna příjemný pocit, poslouchat při lovu sršení způsobené tímto vedením. O blesku toho moc nevím, k tomu se vyjadřovat nebudu.
N mirmen - ® Út 5.6.2007 1:38:19
Kubrik , kdysi jsem doloval rousnice ze země elektřinou.
Slepice v tom shledala něco zajímavého a šla si rousáka sezobnout.
Přitřela se o fázi, dostala pecku a odlítla asi 5 metrů stranou.
Stála pak jak sloup , oči ji lezly z důlků a peří měla načepýřené, brka kolmo k tělu, vypadala jako bílej opeřenej medicinbál ( nebo jak se ten těžkej koženej balon , se kterým nás ve starých dobách týrali v tělocvičně, jmenuje ).

A tak mně tak napadlo - třeba se rybám nějak podobně naježej šupiny :-)
N No name - ® Po 4.6.2007 23:09:51
Kobrik: blesk uhodí do vody málo kdy, ale není to třeba podceňovat. Ryby mají trošku problém, protože pokud se bude hejno ryb pohybovat v blískosti zásahu tak to nedopadne dobře, ryby mužou byt zabity popořípadě omráčeny podle vzdélenosti od ůderu. Proto ryby při bouřce zaujímají nejhlubší místa v nádrži a různé propadliny, aby byly co nejdále od zásahu blesku (hladiny).
N Kobrik - ® Po 4.6.2007 22:51:36
Že se tak ptám, napadá mě otázka, pokud blesk uhodí do vody, co to udělá s rybama?
N No name - ® Po 4.6.2007 21:49:25
Co se týče blesku, tak v relativním bespečí jsi pouze v řádně uzeměné stavbě, nebo nějake konstrukci z vodivého materiálu (faradayova klec). Nejhorší místa, kde při bouřce můžeš být jsou etevřená prostranství, místa okolo kovový předmětů, výsokých stromů, jakékoliv vodní plochy,kopce. Aby jsi nedostal přímy zásach nesmíš nijak převyšovat okolí (vztyčený prut a pod.), ale to je ojedinělý případ. Daleko častěji udeří blesk někde poblíž do nedokonale uzeměného předmětu (strom pruty ve stojanu atd.) a o tebe se uzemní a vůbec ti nepomůže že budeš suchý nebo izolovany od země 2cm podrážkou. Dále se taky napětí šíří po zemi od místa ůderu (krokové napětí). Sám jsem viděl jak blesk uvalil cca 100 metrů o de mně do vody, takže voda je velice dobré lákadlo. Moje nejnepříjemnější skušenost byla jak jsem ujížděl na kole z ryb a 50 metrů předemě udeřil blek, rukama mi vtu chvíli projelo docela slušné napětí. Proto když se blíží bouřka je nejlepší opustit tyto nebespečné místa co nejdřív!!
N mirmen - ® Po 4.6.2007 21:08:21
související :
- www.mrk.cz/diskuse.php?id=6361
- www.mrk.cz/diskuse.php?id=9024

Jinak české ( možná nejenom české ) přísloví BLESK Z ČISTÉHO NEBE nevzniklo pro nic za nic.

Výboj se může šířit i horizontálně a to na vzdálenost mnoha kilometrů.
N pavel.smanek - ® Po 4.6.2007 20:15:23
N obrisek - ® Po 4.6.2007 12:53:33
Mrkos:je to možný...podrobnosti nevím říkala mi to Bábinka...HONZO. nejsí náhodou hloupý ? :-)
N Honza. - ® Po 4.6.2007 11:10:30
To MRKOS a OBŘÍZKA : Prý to bylo na Šárce,dotyčný z Chudčic se údajně dotknul drátů.
N MrKos - ® Po 4.6.2007 10:52:50
obrisek: nevím jestli to zrovna přehodil ale pamatuju si nedávný případ z Tišnovska kdy se dotyčný dotknul prutem ( bičem ? ) přímo drátů... taktéž poprvé a naposledy...
N Steewee - ® Po 4.6.2007 10:41:38
blesku bych se nebál. Důležité je mít zapnutou čelovku. Při vhodném předřadném odporu, se dá v případě zásahu bleskem , tato dobít na mnohá desetiletí.
N obrisek - ® Po 4.6.2007 10:09:01
V Předklášteří na Tišnovsku je malej rybník a v jeho části nad ním vede vysoké napětí- vlaje na něm bezpočet utrhanejch silonů...před několika lety to jednoho rybáře zabilo když to přehodil...nechápu, ale stalo se to...
N MRKnato - ® Po 4.6.2007 9:46:57
Míra Kolínek : nevím, ale výboj prý může přeskočit i na vzdálenost 1m. (zdroj: Černá kronika)
N MRKnato - ® Po 4.6.2007 9:43:59
JKL : mohu potvrdit. Při lovu s grafitovým feedrem pod průvěsem VVN (prut vodorovně) a sáhnutí na blank prutu následuje krásné svrbění. Výška drátů byla asi 10m nad zemí a jev jsem pozorovat asi 10m od krajního vodiče. Zajímalo by mě, jaká je asi ještě bezpečná vzdálenost? Zřejmě to závisí na mnoha věcech, ale každopádně je dobré držet tedy prut za korkovou rukojeť a pod dráty se na to vyprdnout.
N Mira Kolínek - ® Po 4.6.2007 6:35:27
Klaxon: Nevím kde se setkáš s napěťovou hladinou 25 kV, vedení VN jsou provozovány na napěťové hladině buď 22 kV nebo potom nějaké vyjímky na 30 kV, ale v tom rozdíl nebude. Jako bezpečná vzdálenost pro práce v blízkosti se uvádí 20 cm, ale navím jak to budeš od země měřit. Obecně se dá říci, že pokud budeš dodržovat minimální vzdálenost 2 metry, je to bezpečné u jakéhokoli vedení používaného v ČR za jakýchkoli povětrnostních podmínek. Jinak mluvím o holých neizolovaných vodičích, o kabel si můžeš prut třeba opřít.
N Altar - ® Po 4.6.2007 5:57:51
tak vzdalenost kterou uz za beznych podminek 25 KV neprorazi je asi 25 mm... nastavuji se na tuto vzdalenost delice napeti na draze ,ale izolator ma kolem 30 cm a doporucuje se desetinasobek nejmene
N klaxon - ® Po 4.6.2007 1:11:52
Nevi nekdo z hlavy, jakou vzdalenost muze prorazit 25kV v nejhorsim moznym pripade, tedy asi kdyz je vysoka vlhkost vzduchu, od kabelu ke spicce prutu, kterej drzim v ruce...??
Asi by se to dalo najit v tabulkach el pevnost vzduchu, ale nak se mi nechce...
N JKL - ® Po 4.6.2007 0:52:50
Blesk většinou sjede tam, kde má nejkratší cestu k opačnému potenciálu. Klidně i do vody. Tvoje přítomnost ve vodě tě neohrozí - nic nepropojuješ. Jiná věc je prut - a uhlíkový obzvlášť. Doporučil bych minimálně držet dolů špičkou, je to vlastně hromovod, přímo podle pana Diviše. Stejný problém jako pochodovat pod vedením VVN s bičem na výšku.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFOR JOB Komplet Walis Camou

Za 295
Nepromokavý komplet uložený ve skladné tašce, určený pro splynutí s okolím za deštivého počasí, v límci je integrovaná nepromokavá kapuce, ve velikosti XL, XXL

akce, rybareniAkční Přívlačový SET VIGOR SPIN + Nástrahy ZDARMA!!

Za 979
Základ setu tvoří prut VIGOR SPIN v délce 2,10 m nebo 2,40 m/10-30 gr. Dále naviják VIGOR POWER 4000 s namotanou pletenou šňůrou HYPER CATCH s nosností 50 lbs na cívce + krabička nástrah ZDARMA!

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby - Braunstar s.p. Rybářské potřeby - Braunstar s.p.

Ústí nad Labem, Moskevská 44