Na Morávce v Beskydech se objevil račí mor. | MRK.cz

Na Morávce v Beskydech se objevil račí mor.

Kategorie: Všeobecné

Na poplach bijí ochranáři v Beskydech. Důvodem je výskyt nebezpečného račího moru, který je smrtelný pro původní evropské druhy raků, včetně raka říčního. Nákazu už odborníci prokázali v řece Morávce na Frýdecko-Místecku.
Morem byly zasaženy stovky až tisíce jedinců raka říčního, který je v Česku zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-moravce-v-beskydech-se-objevil-raci-mor-40486436

Řízek 5,125, 4.9.2024

Diskuse k bleskovce

2 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy.

NŘízek 5,125 - Profil | Čt 5.9.2024 9:22:54

a už opatření veterinární správy:
https://www.rybsvaz-ms.cz/katalog/aktuality/raci-mor-na-moravce.html

Ochranná a zdolávací opatření

(1) Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky se nařizuje:

umístit v ochranném pásmu informační tabule, na kterých budou uvedena opatření
nařízená v tomto mimořádném veterinárním opatření a informace o nákaze a o možnostech prevence šíření pro rybáře a veřejnost.

(2) Všem právnickým nebo fyzickým osobám při výkonu rybářského práva v rybářském revíru v ochranném pásmu se nařizuje:

zákaz přemisťování ryb a ostatních vodních živočichů z ochranného pásma za účelem
jejich vypuštění do jiných toků nebo uzavřených vod. KVS SVS pro MS kraj může na základě písemné žádosti povolit výjimku ze zákazu přemisťování.

(3) Všem právnickým nebo fyzickým osobám při výkonu rybářského práva v rybářském revíru v ochranném pásmu a všem fyzickým osobám provádějícím lov ryb a vodních organizmů v rybářském revíru v ochranném pásmu se nařizuje:

provést mechanickou očistu a dezinfekci pomůcek použitých při manipulaci s rybami a
vodními organizmy dezinfekčním prostředkem schváleným pro tento účel.