Návrh novely prováděcí vyhlášky o rybářství

Kategorie: Všeobecné

Média sice zaznamenala navrhnout novelu prováděcího předpisu k zákonu o rybářství, ale protože si jako obvykle vybrala pár atraktivních drobností a zdejší šéfredaktor to nekriticky překlopil do bleskovek, tak jsem pojal za užitečné sem dát odkaz na text návrhu: https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCMZE6WXH/

Vzhledem k tomu, že já osobně jsem viděl určité nesrovnalosti kolem denního množství ponechaných ryb (dodnes zažívají invazivní druhy stejnou ochranu, jako druhy původní), jsem rád, že došlo k úpravě této části vyhlášky.

Další zajímavou věcí je možnost udělení výjimky z důvodu konání rybářských závodů (dosud nebylo možné a v případě "Brandýs nad Labem - přívlač před zahájením" to bylo napadáno).

Další podstatnou změnou je příloha č. 7. Kromě toho, že povoluje lovit přívlačí s jednoháčekem na pstruhových vodách i v době hájení pstruha obecného došlo i ke změně definice muškaření a lovu na umělou mušku. Nově se kromě šňůry smí použít k vrhu nástrah pouze kulové plovátko umístěné na konci sestavy, takže tím de facto nasal zákaz používat průběžné sestavy se sbirulinem nebo použít na konci sestavy tyrolské dřívko a použití zátěže na vlasec před muškou (nikoliv kvůli náhozu, ale kvůli ponoření mušky) se může stát předmětem sporu.

Závěrem lze dodat, že novela dle návrhu má být účinná už v červnu v roce 2023, takže pravděpodobně tento rok nastanou nevídané kolize platného právního předpisu s bližšími podmínkami rybářského práva uvedenými v povolence k lovu ryb. Tuším problém zejména u Jihočeského územního svazu, kde byly bohužel zapracovány všechny platné předpisy přímo do bližších podmínek a napodzim nastane na pstruhových vodách totální chaos, protože platné bližší podmínky de jure zakazují od 1.9. 2023 lovit přívlačí rybářům už vydáním povolenky, ve které jsou zapsány a to bez ohledu na vyhlášku a zároveň je v již vydaných povolenkách nelze měnit.

boticar, 20.2.2023

Diskuse k bleskovce

Nsven - Profil | Út 21.3.2023 11:18:47

boticar >> I z mého hlediska, jen další komedie o vlkovi a koze .-)
Především na pstruhovce, k jejíž ochraně měla nejspíš směřovat, bude reakcí vyčerpatelná invence, česko-moravsko-slezského rybolovce...
Např. pravidlo sice určuje, že plovátko musí být na konci sestavy, leč neřeší ani jeho vyváženost (plovoucí, neutrální, potopené) ani délku návazce... tedy při jeho jisté délce, nevylučuje lov čímkoli, co se vejde do kategorie "imituje hmyz nebo jiný organismus"
Což teoreticky může být i gumová imitace žížaly, muší larvy aj. anebo dtto imitace jakéholiv vodního nebo suchozemského organismu... víc nebudu raději rozvádět .-)
Např. vnadění řeší pouze Zákon o vodách ale nikoli rybářský anebo jeho prováděcí vyhláška. Z čehož vyplývá, že toto je zcela mimo kompetence RS...
Navíc Zákon o vodách řeší v tomto ohledu pouze znečistění povrchových vod závadnými látkami, nikoli živými organismy... :-) Dále bych to také raději nerozváděl abych žádnému lidovětvořivému elementu nedával návod :-)

Nkubsta - Profil | Út 21.3.2023 9:28:51

boticar >> ty jsi škodolibej 😂

Nboticar - Profil | Út 21.3.2023 8:11:47

sven >> Při lovu na mimopstruhové vodě s plovátkem, broky, tyrolským dřívkem a podobně se ledasco s trochou snahy vleze pod nějakou plavanou. A proč ne. Je jedno, jestli tam je žížala nebo muška. Stejně si z těch pravidel územní svazy udělají trhací kalendář a omezí to nějakými inteligentními pravidly, že se u nahazování musí stát na jedné noze a ta šňůra musí být fialová :-D Docela se těším, že to začne platit v půlce roku. Tady v jižních Čechách, kde jsou překroucená pravidla z vyhlášky smatlaná s bližšími podmínkami dohromady, to bude také zajímavé. Ta podzimní přívlač na pstruhovce bude nejspíš de jure porušení bližších podmínek uvedených v povolence k lovu pro rok 2023 na základě zákona i nadále. skoro by bylo vhodné odložit účinnost vyhlášky až na 1.1.2024, aby s tím uživatelé revírů mohli nějak pracovat. Ale to by přívlačáři brečeli a já bych si neužil tu srandu, která nastane :-D

Nsven - Profil | Po 20.3.2023 15:40:10

Puklej.chleba >> Tady jsem ti pro přehlednější orientaci a porovnání změn, pověsil nové znění, viz. obr.1 a starě znění, obr.2 a 3
Z nového znění vyplývá, že obě disciplíny byla sjednoceny pod jeden název, nyní "muškaření" a pravidla sjednocena jak na pstruhové, tak i mimopstruhové vodě.

Pro lovící na pstruhové i mimopstruhové vodě muškařskou šňůrou a třemi návazci s umělou muškou, se nic nemění .
Ale mění se pravidla na mimopstruhové vodě, kdy s muškařskou šňůrou bylo možné při. tzv. muškaření , lovit s dvěma návazci a jednoháčky s živým nebo mrtvým hmyzem nebo jedním návazcem s dvojháčkem nebo trojháčkem. To už novela zakazuje .
Při lovu s plovátkem to platí rovněž a navíc musí být plovátko, na konci sestavy.

NPuklej.chleba - Profil | Po 20.3.2023 14:34:49

sven >> odpoved i pro xmac.

Diky, tim padem se vlastne eliminuji ti, kteri lovili bez snury na nastrahy pouzivany k muskareni, ale muskaru jako takovych a jejich technik, tedy s muskarskou snurou, na ktere mas potom nejakej navazec/sestavu, se to vlastne netyka. De facto jde o vymezeni se vuci blbum, kteri se hadaji, ze prece muskari, pac tam maj musku, i kdyz to maji navazany na bolonce se smekacem nebo koleckem …

Nrybomil - Profil | Pá 17.3.2023 11:51:08

Kreja >> lín co má při 40 cm jima uváděných 0,57 kg nebo 39cm /0,54kg ? nějakej hubeňour... my tady máme vyžranější :D

Njuba - Profil | Pá 17.3.2023 9:10:39

ZMS >> Mám to ve wordu i pdf. Chceš to poslat? Kdyžtak mi napiš mail.adresu do SZ.

NZMS - Profil | Pá 17.3.2023 7:25:15

juba >> Děkuju,já to nemohu otevřít.

Njuba - Profil | Pá 17.3.2023 7:08:37

ZMS >> Je to v té poslední příloze v tomto odkazu (na straně 14), ale poznámku o jednoháčku jsem tam zatím nenašel:
https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCMZE6WXH/

§ 17
(1) V pstruhovém rybářském revíru je povoleným způsobem lovu
a) lov přívlačí a lov muškařením od 16. dubna do 30. listopadu,

NZMS - Profil | Čt 16.3.2023 18:25:32

Kde najdu přílohu č.7 ? Přívlač po 31.8. bude povolena? S jednoháčkem? A kde? Děkuji.

Nmilanpindryc - Profil | Čt 2.3.2023 11:54:27

xmac >> leda ze by sis na tu bolonku se smekacem dal pod vlasec kousek snury, to pak muzes chytat na splavek a pod nim mit 3musky.

Nxmac - Profil | St 1.3.2023 23:35:33

Přesně jak už tu psal Sven - pokud je použit pouze ( pouze ) vlasec, tak vláčíš. Takže musíš mít jen jednu nymfu. Pokud chceš aby to bylo muškaření, měj tam šňůru a klidně to můžeš mít jako doteď, že tam pak máš dlouhý návazec. - To plovátko má být na konci, aby jsi nechytal pod nim na tři mušky jako na splávek a nenahazoval to boloňkou jako to chytají napr. v Itálii. To by ty řeky už opravdu plundroval každý, to samé platí na jezerech.

Nsven - Profil | St 1.3.2023 22:29:40

Puklej.chleba >> Plovátko bude na konci sestavy, pokud použiješ místo šňůry vlasec. To znamená, že na konci montáže, nymfa být nemůže...
Pokud budeš lovit se šňůrou, tak se nic nemění.