Lesy České republiky loni vybudovaly a obnovily 420 tůní a mokřadů
Kategorie: VšeobecnéSvětový den mokřadů připomínají 2. února i Lesy České republiky. Kvůli zadržení vody v krajině a lese loni obnovily 420 tůní a mokřadů, zavodnily příkopy v lužních lesích v Podyjí a oživily desítky hektarů rašelinišť. Vše za 13,5 milionů korun v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu.
„Tyto ryze přírodní vodní plochy doplňují soustavu technických staveb, které v našem programu budujeme. Suchu nezabrání, ale v krajině zlepší vodní režim. A o to jde,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.
K největším loňským projektům patří první etapa obnovy rašeliniště u obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách, kde vznikly stovky přehrážek a tůní. Druhá etapa je připravená. Další rašeliniště podnik revitalizoval u Hrdlořez. „Přehradili jsme pět stávajících kanálů a vyhloubili tůně, což zlepšilo vodní režim na čtyřech a půl hektarech lesa,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR. I tento projekt bude pokračovat. Dalších 14 přehrážek vzniklo v síti odvodňovacích příkopů na Opavsku a s nimi na 75 metrech čtverečních i tůně. V lužních lesích na jihu Moravy, které dlouhodobě vysychají, zase Lesy ČR obnovily zavodňovací příkopy, kterými do lesů přitéká voda z řeky Moravy. Dvě tůně jsou nově také na Telčsku – jedna na 210 a druhá na 290 metrech čtverečních. Lesní tůni obnovily Lesy ČR i na 260 metrech čtverečních na středočeském Kácovsku. Dalším příkladem jsou tři tůně na 300 metrech čtverečních v lesích u Loučné nad Desnou. V Libereckém kraji Lesy ČR loni vybudovaly nebo obnovily dokonce 19 tůní. „Zaměřili jsme se na revíry nejvíce postižené suchem,“ uvedl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR z Liberce. Například na Frýdlantsku vzniklo 11 tůní a zahradily se meliorační kanály, takže voda nebude z oblasti rychle odtékat jako dosud. Podnik investuje do staveb vlastní prostředky a využívá i krajské a jiné dotace.
Zdroj: https://lesycr.cz/tiskova-zprava/lesy-ceske-republiky-loni-vybudovaly-a-obnovily-420-tuni-a-mokradu/
Diskuse k bleskovce
Kde to žije - všechna témata
16:21NZměna fungování SZ na MRKu - chcete Whatsapp styl místo "emailovych" SZ? 11
15:18NRybožraví predátoři všech zemí spojte se (Video) 151
13:04NPrut na pstruhy 1-5g kolem 2m akce fast, super fast 7
12:39NStég nástrahy a krmení 84
12:16NNepromokavá bunda na boat a brození 48
11:41NJe to čistokrevnej jesen nebo kříženec s bolenem? 21
11:00NVýběr nových prutů a navijáků 32
9:49NPřeprava člunu na káře. 24
8:47NMuška splávek - Dry dropper rig 13
7:49NZákaz olova se blíží: V obchodech už ho nekoupíme, u vody ale (zatím) zůstává (Bleskovka) 49
ČtNKde hledat rybářské závody - seznam zdrojů 1
ČtNRybáři, plaťte alimenty, nebo přijdete o lístek! (Bleskovka) 14
ČtN🔥 Grill a grilování 🔥 567
ČtNPoradna: Kaprařina 8616
ČtNKdo více škodí pstruhové vodě?? Muškaří nebo Vláčkaří?? 149
Co je nového - všeobecné
StNBleskovka: Vypuštěná Labská přehrada - takový pohled se naskytne jen výjimečně
NeNBleskovka: Drsný sever Čech: candát schovaný v tašce a lov v zákazu
SoNBleskovka: Rybáři, plaťte alimenty, nebo přijdete o lístek!
SoNBleskovka: Zákaz olova se blíží: V obchodech už ho nekoupíme, u vody ale (zatím) zůstává
. . . NBleskovka: Dva Češi zahynuli na rybářském zájezdu v Norsku
. . . NBleskovka: V Blansku vysadili krále řeky. Ve Svitavě pluje dvanáct set dvouletých lipanů.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
23.5.Rybářské závody Hradčany u...
23.5.78mé rybářské závody na rybníce...
23.5.Rybářské závody v Nové Pace...
23.5.rybařské závody bagr náchod
23.5.Rybářské závody Ctidružický...
23.5.Zrušeno Rybářské závody na...
23.5.Kolovratské rybářské závody...
23.5.Jarní rybářské závody na Vojtově...
24.5.Dětské rybářské závody
24.5.Jarní rybářské závody dětí na...












