Vrcholí zarybnění revírů Republikové rady

Vrcholí zarybnění revírů Republikové rady

Kategorie: Všeobecné

Podzimní zarybňování mimopstruhových revírů Republikové rady (ÚN Orlík, Veslařský kanál Račice a ÚN Trnávka) je v plném proudu. Intenzivně vysazováni jsou zejména kapři, amuři, líni, candáti, štiky, ale i další druhy ryb, a to i z produkce MO ČRS; zarybňování těchto revírů probíhá prakticky každý týden.

Vysazování ryb probíhá v podzimních měsících se zvýšenou intenzitou prakticky na všech revírech ČRS. Pokles venkovních teplot umožňuje nejen výlovy chovných rybníků, ale i šetrnější následný transport ryb do rybářských revírů. Například v loňském roce bylo do svazových revírů vysazeno 13,5 milionu kusů ryb o váze 3,2 milionu kilogramů. Nejčastěji lovený kapr přitom představuje z celkového množství vysazených ryb (z pohledu kusů) pouze cca 20 % - 2,5 milionu kusů o váze 2,7 milionu kilogramů. Výrazné procento tak zaujímají dravci a další důležité druhy ryb, včetně reofilních.

Republiková rada ČRS hospodaří na třech významných mimopstruhových revírech (a jednom menším rybníku Dolejší); jedná se o údolní nádrž Orlík, Veslařský kanál Račice a údolní nádrž Trnávka.

Údolní nádrž Orlík je z pohledu množství zadržované vody největším svazovým revírem. Z pohledu počtu úlovků patří mezi jeden z nejúspěšnějších revírů v ČR - a to nejen z pohledu úlovku kaprů, kterých je na něm ročné uloveno téměř 20 tisíc, ale i co se týče množství ulovených amurů, cejnů (každý desátý cejn ze svazových revírů je z Orlíku!), úhořů, sumců (každý šestý sumec!) nebo bolenů. Tento revír patří také mezi 3 TOP revíry z hlediska počtu ulovených štik, okounů a candátů. Do dnešního dne bylo vysazeno 100 tis. kg a ještě bude vysazeno 5 tis. kg kapra začátkem listopadu. Současně vrcholí zarybnění i dalšími druhy ryb, jako je lín, candát a štika.

Veslařský kanál Račice je velmi specifický revír - byl vybudován jako tréninková dráha pro závodní veslaře. Má více méně konzistentní hloubku a podobné podmínky na břehu, což jej předurčuje pro pořádání různých závodů a mistrovství - například závodu O pohár předsedy ČRS v lovu kapra, který skončil tento víkend. Oplývá velmi zajímavou obsádkou nejen kaprovitých ryb - díky povolené výjimce Krajského úřadu Ústeckého kraje je umožněn lvov ryb na dírkách, úlovek lososovitých ryb ale může překvapit rybáře během celé sezóny. Ačkoliv nejbližší vysazení lososovitých ryb bude probíhat až po zamrznutí vodní hladiny v zimních měsících, již teď mohou rybáři zkusit štěstí a ulovit některého z 4 tis. kusů vysazených kaprů a amurů. Samozřejmě v zarybnění nechybělo ani vysazení obsádky dravých druhů ryb. Revír je rovněž vhodný, vzhledem ke své přístupnosti, pro handicapované rybáře.

I když údolní nádrž Trnávka nepatří svou rozlohou lehce přes 80 hektarů mezi největší údolní nádrže, její zasazení do krajiny a klidné prostředí umožňuje rybářům nerušený odpočinek a rybolov. Revír je známý silnou populací dravých i kaprovitých ryb, vyznačujících se velkou bojovností. Samozřejmostí jsou místa pro handicapované rybáře. Obsádku ryb v letošním roce posílí vysazení 12 tis. kusů kaprů, nebude ani chybět vysazení dravců a řady dalších rybích druhů, které proběhně spolu v nejblížších dnech. Pstruh duhový v počtu 1 200 ks již byl vysazen na začátku měsíce, a to i v kusové váze přes 1 kg.

Za zmínku rozhodně stojí i to, že na všech revírech Rady platí povolenky nejen celosvazové, ale i územní (povolenky všech územních svazů). Před návštěvou revíru doporučujeme vždy důkladně prostudovat bližší podmínky výkonu rybářského práva - například minimální délku nástražní rybičky, minimální a horní míru kapra nebo omezení hlubinné přívlače pouze z lodi poháněné lidskou silou.

Petrův zdar a mnoho úspěchů (nejen) na revírech Rady!

Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/571-vrcholi-z​arybneni-reviru-republikove-rady

MAXXSKATER, 23.10.2019

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.