MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Lesy ČR vrátily obnovou potoka Zelenka v Orlickém Záhoří do krajiny vodu

Kategorie: Všeobecné

Koryto podhorského potoka Zelenka, který se v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji vlévá do Divoké Orlice, obnovily za bezmála 4,9 milionů korun Lesy České republiky. Nové jsou i tůně, skluzy a rybí úkryty, také broukoviště a ještěrkoviště. Jedná se o jeden ze vzorových projektů programu VRACÍME VODU LESU, který podnik zahájil letos v dubnu.

V 80. letech 20. století tok tehdejší vodohospodáři regulovali a napřímili. Tím se okolní plochy odvodnily. „Nyní jsme kanalizovaný tok s erozí zahloubeným dnem změnili v přírodě blízký balvanitý horský potok s meandry, rozšířeným profilem a pozvolnými břehy. Voda tak zůstává v krajině,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z podniku Lesy ČR. Stavělo se na 2,21 hektarech, tok měří 1236 metrů. „Vytvořili jsme také 64 migračně prostupných balvanitých skluzů s tůněmi, 30 rybích úkrytů a sedm bočních tůní. V nich může rybí obsádka a ostatní organizmy migrovat nebo se rozmnožovat. Podpořili jsme tak mokřadní biotopy,“ pokračoval Sajdl. Pro další chráněné živočišné a rostlinné druhy vybudovali vodohospodáři nedaleko toku ještěrkoviště a broukoviště a vysadili v okolí stromy a keře. Na stavbu podnik čerpal dotaci 4,7 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, zbytek dofinancovaly Lesy ČR. Vyplatila se i dobrá spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Správou CHKO Orlické hory.

Zdroj: https://lesycr.cz/tiskova-zprava/lesy-cr-vratily-ob​novou-potoka-zelenka-v-orlickem-zahori-do-krajiny-v​odu/

 

MAXXSKATER - ®, 15.5.2019

Diskuse k bleskovce

N retrívr - ® Čt 16.5.2019 22:45:03
milanpindryc >> Věř, že jde.
N retrívr - ® Čt 16.5.2019 22:41:04
Lesy ČR bez dotace neudělají nic. Zvyšují nájmy za to co zdarma zdědily. Bylo by toho hodně. Těm se nedaří v lese, natož u vody. Celkem dobrý oddíl.
N zdevac - ® Čt 16.5.2019 21:46:23
milanpindryc >> Jak to, že ne? Na chalupě má soused obrovské pole a koupili jsme od něj kus na zahrady. Rozprodává to podle libosti. A stát vychcánků? Proč stát? Ve velkých penězích je to normální, se podívej, co z hlediska optimalizace daní předvádí Google, Starbucks... Prostě hledáš nejvýhodnější řešení a optimalizace, pokud nejsou proti zákonu, je to v pořádku.
N milanpindryc - ® Čt 16.5.2019 19:57:40
zdevac >> njn zijem ve state vychcanku... nastesti prodat cast pozemku nejde jen tak...
N zdevac - ® Čt 16.5.2019 16:57:26
milanpindryc >> Tak to pak ano, tento výklad je také možný :-) Bylo by zajímavé sledovat, jak by to vypadalo v reále, protože pak by se mohlo vyplatit inkriminované pozemky prodat, zbavit se jich, a na té trošce hospodařit bez dotací. A také o jak velkou regulaci by se jednalo a jak velké by ty pozemky měly být a co by pak zasáhly případné rozlivy. Pokud bych já byl majitelem velkých pozemků, kde by část byla taková, jak uvádíte, založil bych další firmu, pozemky s vodou bych jí prodal, a měl bych klid. Mrtvá firma s pozemky by se bez dotací obešla, klidně to vybetuje, já bych dotace vesele pobírat dále, žádné pozemky s potřebou úpravy bych nevlastnil, a ještě bych si přes mrtvou frmu chránil mé před velkou vodou. Jo, něco jiného by bylo, kdyby mi někdo zaplatil částku rovnající se výnosům z výměry, kterou bych na vodu obětoval. Pak by byly možnosti neomezené, klidně tam nechám meandrovat cokoliv a jakkoliv :-) A jsem si jist, že i jakýkoliv další zemědělec.
N milanpindryc - ® Čt 16.5.2019 14:08:17
zdevac >> ne, ten kdo nesplni dostane jen 1/3 tj 30%, kdo splni dostane celou.
N zdevac - ® Čt 16.5.2019 13:27:45
milanpindryc >> Napsal jsi ....dotace budou 100% pokud ne tak jen 30% stavajicich..... Z toho mi tak nějak vyšlo, že jestliže je teď dotace 30 procent a někdo splní podmínky a dostane 100 procent, dostane tak cca trojnásobek :-) Nebo ne?
N milanpindryc - ® Čt 16.5.2019 13:20:22
zdevac >> nerozumim tve odpovedi. Dotace se uz vyplaci staci jinak nastavit podminky. Netusim kdes vzal ztrojnasobeni :-)
N sliver - ® Čt 16.5.2019 10:46:38
hraji >> dotace berou ti, co na pozemcích hospodaří. To dnes většinou nejsou vlastníci. Je to všechno složitější, rychle by s tím pohnul tak Stalin nebo Hitler nebo ňaky jejich kámoš.
N zdevac - ® Čt 16.5.2019 10:42:33
milanpindryc >> A ty peníze budete brát kde? Tohle znamená ztrojnásobení částky na dotace. A prakticky navždy, protože jakmile s dotacema přestanete, vrátí se potřeba ekonomické výtěžnosti zpět. A nejen, že budete platit, ale ještě z těch pozemků nebude žádný přínos, takže ztráta druhá. Tato cesta je ekonomicky neudržitelná.
N hraji - ® Čt 16.5.2019 10:40:24
sliver >> však jsem psal, že se nevyznám a neorientuji v zemědělských dotacích. Pokud je to tak, tak jsou dotace naopak zásadní překážkou pro "zpřírodnění" regulovaných toků. Nicméně to pořád ukazuje k tomu, že prosadit změnu přes vlastníky půdy bude oříšek.
N sliver - ® Čt 16.5.2019 10:37:35
hraji >> to je sice pravda, ale dotace na ornou půdu jsou vázány na plochu tak, že čím větší neprerusovany lán remizky, vetrolamy apod, tím větší dotace. Takže tak.
N hraji - ® Čt 16.5.2019 10:21:34
milanpindryc >> je možné, že tohle je cesta. V tom se nevyznám, tak nechci spekulovat. Ale sami od sebe se pro ochranu přírody vlastníci půdy svých pozemků nevzdají. Rozhodně je snazší cesta tam, kde již nějaké vodní dílo existuje, jen je potřeba jej obnovit a upravit.
N milanpindryc - ® Čt 16.5.2019 10:12:28
hraji >> coz je OK.
Pak by jeste mozna slo rict ze pokud povoli prirodne blizkou upravu regulovaneho koryta potoka tak dotace budou 100% pokud ne tak jen 30% stavajicich...nebo tak neco, nevim.
N hraji - ® Čt 16.5.2019 10:06:03
milanpindryc >> nejsem odborník na zemědělské dotace, vím jen, že v Jeseníkách se majitelům pozemků proplácí dotace na to, aby s pozemky nedělali nic jiného, než aby je dvakrát za rok osekli. To už je návrat k přírodě na půl cesty.
N milanpindryc - ® Čt 16.5.2019 9:57:51
hraji >> myslel jsem to tak(i napsal), ze se muze stavajici vyplaceni doataci podmini navratem k prirode ne ze se navysi dotace...

[ Vstoupit do diskuse - 26 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniWFT PRO SALT 4000

Za 2.490
WFT PRO SALT – silový celokovový naviják pro mořský rybolov a k lovu sumců. Do extrémních podmínek pro všechny metody těžkého rybolovu na moři a sladkovodní rybolov.

akce, rybareniSLEVY až 44% na kaprové pruty

Výprodej kaprových prutů se slevou až 44%

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
RS Fish RS Fish

RS Fish rybářské potřeby s.r.o. je firma s 20 - ti letou tradicí a zkušenostmi v oboru. Naše prodejna i internetový obchod nabízí sortiment...