MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Nový výskyt invazních raků v CHKO Žďárské vrchy

Kategorie: Všeobecné

Invazní druh raka, rak signální, byl objeven při výlovu Konventského rybníka ve Žďáru nad Sázavou.

Dosud jedinou evidovanou lokalitou s výskytem raků signálních na území CHKO Žďárské vrchy byl potok Staviště ve Žďáru nad Sázavou pod stejnojmennou přehradní nádrží. Z Konventského rybníka ani navazujícího Stržského potoka a Stržské nádrže žádné záznamy o výskytu invazních ani domácích druhů raků nebyly. Je proto velmi pravděpodobné, že se raci na Konventský rybník dostali tak, že je tam někdo v dobré víře, že zachraňuje hynoucí živočichy, přemístil z některého vysychajícího potoka.

Každá nová populace tohoto druhu představuje pro původní populace domácích raků říčních riziko. Invazní raci mohou přenášet nemoci a naše druhy vytlačují i konkurencí o potravní zdroje a teritoria. Opět apelujeme na veřejnost, aby v případě zdánlivého ohrožení raků ve vysychajících tocích vždy konzultovala případný zásah s odborníky. Zejména varujeme před případným přenosem raků do přehrady Staviště, kde je dosud prokázán výskyt původních raků říčních. Jakmile se raci signální (případně pruhovaní či jiné nepůvodní druhy raků) dostanou do této vodní nádrže je vysoce pravděpodobné, že původní raci říční budou z této nádrže vytlačeni.

Zdroj: http://zdarskevrchy.ochranaprirody.cz/pro-navstevni​ky/novinky/novy-vyskyt-invaznich-raku-v-chko-zdarsk​e-vrchy/

 

MAXXSKATER - ®, 7.12.2018

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNash lehátko Indulgence SS3 4 Season

Za 9.499
Pro registrované zákazníky za 8 883 Kč + Dárek dle výše objednávky.

akce, rybareniAkce - Elektromotory MinnKota ENDURA MAX 40,45,50

Vlastníte-li motor Endura (což v doslovném překladu znamená odolný), můžete si být jisti jeho maximální trvanlivostí, efektivitou a spolehlivostí. Vyzkoušejte v praxi tento elektromotor a přesvědčíte se o tom, že Endura je to nejlepší, co na světě v dané třídě existuje

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

94.narozeniny

Dnes 22.2.2019 se dožívá krásných 94 let pan Josef Huněk z Kyšic u Kladna. Tomuto rybáři tělem i duší, vše nejlepší a hlavně hodně zdraví přeje Karel!

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
FIORD - rybářské potřeby FIORD - rybářské potřeby

Jsme největší prezentační e-shop firem AWA-S /dříve AWA-SHIMA/, Carplinq, Catling, Drennan, ESP a Carpprovocations. Zde naleznete kompletní...