MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Ochránci mapují řeky kvůli bariérám pro ryby

Kategorie: Všeobecné

Praha – Ochránci přírody mapují překážky v řekách, které brání rybám v jejich přirozeném pohybu. Českou říční síť dělí více než 6000 překážek, hlavně jezy často vyšší než jeden metr. Ryby přitom mají problémy překonat i dvaceticenti­metrovou bariéru. Projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR sleduje i chování ryb a jeho výsledkem by měl být návrh, jak řeky učinit prostupnějšími. Ochranáři také zjišťují, zda fungují vybudované rybí přechody.

http://www.denik.cz/z_domova/ochranci-mapuji-reky-k​vuli-barieram-pro-ryby-a-jejich-migraci-20160709.ht​ml

 

kakr - ®, 10.7.2016

Diskuse k bleskovce

N Knapík - ® Po 11.7.2016 14:00:46
kakr >> přesně tak to je, tyhle ryby nemají potřebu jezdit do 2-3m hlubokého nadjezí, vždycky se třely na štěrcích pod jezem a tam právě díky přechodu a náhonu elektrárny bude ta voda chybět. A zrovna úhoř je jeden z mála, kterýmu ten jez vůbec nevadí.
N 1975 - ® Po 11.7.2016 12:09:36
Az to prozkoumaj tak zjisti ze prachy na odstraneni zavad na jezech prosustrovaly a zacnou od zacatku
N kakr - ® Po 11.7.2016 11:11:05
Mrknato >>
Zase sis nevzal prášky, nepodceňuj léčbu nebo budeš muset přejít na Odkopanou selku:-))
N Mrknato - ® Po 11.7.2016 10:40:01
kakr >> Karle a taky máte křižník Potěmkin, který výstřelem na Zimní palác ČRS uvedl v chod revoluci, kdy nehospodaří uživatel, ale MO..... a na památku a z vděku staví členi MRS Potěmkinovské vesnice......
N splavek - ® Ne 10.7.2016 22:07:41
Tohle je jen divadlo na tahání peněz s kapes daňových poplatníků. Příroda a je až na posledním místě. Bohužel tak to chodí v naší drahé České kotlině.
N Rožnovák - ® Ne 10.7.2016 22:06:44
nofish >> ideální stav by asi byl tento-jeden průzkum by si udělali rybáři a druhý ochranáři.S výsledků by se udělal aritmetický průměr a ten by byl nejblíž realitě :-))
N nofish - ® Ne 10.7.2016 21:53:53
Rožnovák >> Souhlas. Akorát si neumím představit, ten průzkum, jak by vypadal, kdo by to dělal. Jamile necháš zelené kecat do vyder, zjistíš, že na deseti kilometrech je jenom jedna a ta fotka třech pohromadě musí být falešná, stejně tak jako informace že loví ve dne uprostřed města.
Jakmile rybářům, zjistíš, že na metru řeky jsou dvě vydry a pět kormoránů :-)
Zajímalo by mě, jak by takový průzkum vypadal, protože nevěřím, že by to někdo udělal nestranně. Pak už by to bylo o tom jestli je 100 kormoránů moc, nebo málo.
N Rožnovák - ® Ne 10.7.2016 21:49:41
nofish >> Zajimavé je,že když přijde na výzkum stavu chráněných rybožravých predátorů na nějakém revírů,aby mohla být posléze povolena regulace,když páchájí velké škody na rybách.Jsou neustálé tahanice,kdo má tento výzkum zaplatit jestli rybáři, kteří žadají o regulaci nebo ochranáři ,kteří to odmítají.Takže kdyby se neutrácely peníze na podobné zbytečné projekty a jednoduše by si informace vyžádali od rybářů,mohli by potom rači platit fundovaný průzkum stavu rybožravých predátorů na našich vodách,když je to potřeba.
N nofish - ® Ne 10.7.2016 21:28:10
Rožnovák >> Aby neexistovali. Nějakou činnost přece vykázat musí. Stejně to bude k ničemu. Elektrárny nikdo rušit nebude a jezy asi taky zůstanou na svých místech. Ale nějakou korunku ten průzkum stát bude. Koza se přežere, stát nezkrachuje, papír se založí do archivu a nic se nestane. Jedině že by šlo z EU vytáhnout víc peněz na stavbu nových jezů, místo těch starých.
N Rožnovák - ® Ne 10.7.2016 21:19:36
nofish >> vždyť já s tebou souhlasím,jen jsem vyjádřil náznak dobrého pocitu že se na ministerstvu začli zajímat,ovšem způsobem podle mě nevhodným,jak jsem již psal před tím.
Apropo mám dojem že jsem již jednoho mapaře s batůžkem a turistickými hůlkami viděl na našem revíru jak si se zájmem fotí jez z několika úhlů,takže opravdu asi existují :-)
N kakr - ® Ne 10.7.2016 19:32:48
Pár vět týkajících se našeho revíru.
U nás se přechody plánují na 5 jezech a raději nepíši co to má stát peněz. Počítá se v nich s úpravami jezů, samotný přechod má být velmi pozvolný a bude začínat cca 50m pod nimi. Vydělají na tom vlastníci MVE které máme na revíru čtyři funkční, jednu ve zkušebním provozu a další dvě se mají realizovat. Jezy jsou ve vlastnictví majitelů MVE, většinou jsou v havarijním stavu a tak se díky penězům z EU zhodnotí elektrárníkům majetek.
Myslím si, že o ryby jde až na posledním místě, navíc nejsem přesvědčen, že konkrétně u nás budou mít drahé rybochody nějaký přínos. Máme revír velmi slušně zarybněn reofilní rybou, pod každým jezem je trdliště kde se tloušti, podoustve, ostroretky, parmy, jeseni i plotice každoročně třou.
I bez přechodů za hafo milionů.....
N nofish - ® Ne 10.7.2016 17:19:52
poldeci >> pokud to u vás nefunguje, udělej s tím něco. U nás taky všichni řvou, jak nic nefunguje, ale nic nedělají, takže ani netuší, že funguje.
N poldeci - ® Ne 10.7.2016 17:13:46
nofish >> no ja ti neviem ,si šťastný človek ak to u vás funguje
N nofish - ® Ne 10.7.2016 17:06:47
poldeci >> Ano zaregistroval a u nás je hlavně zvykem, že pokud tě (svaz) někdo osloví, že potřebuje s něčím pomoci, tak se neodmítá, pokud je to ve prospěch věci.
Asi jste na Slovensku jiní. U nás se organizace snaží o změny, to spíš úřady, zelení, dělají problémy, nepomáhají. Možná jste tam prostě jiní a nebo kritizuješ, ale nevíš co kdo dělá.
N poldeci - ® Ne 10.7.2016 17:02:00
nofish >> už si niekedy zaregistroval nejakú prospešnú činnosť zvazu? ak sa zamyslíš tak by si vzápatí dostal na svoju otázku prečo to nerobí zvaz odpoveď,a vlastne prečo zvaz neprišiel s vlastnou iniciatívou,hm?
N nofish - ® Ne 10.7.2016 17:00:19
Pvl >> Tak nějak. A to se divím, ale letos to zatím teče, málo, ale teče. Akorát že my se tam kdysi chodili i koupat, teď nějak není kam.
N Pvl - ® Ne 10.7.2016 16:52:33
nofish >> Na víc -- nehledě k tomu ,že když si vezmu situaci se stavem vody ,co se týká potoků ........ Vzpomenu si kolik vody bylo tak -30 roků To se stavem v dnešní době nedá srovnat .
N nofish - ® Ne 10.7.2016 16:45:33
Dovolím si ještě citovat "Velký počet překážek je problémem pro ryby, které migrují mezi sladkovodním a mořským prostředím, v českých podmínkách zejména pro úhoře říčního" - Jaký význam má průchodnost řek pro úhoře, když my se budeme trápit s přechody a podobně a v Německu si ho v klidu někde v deltách odloví a pošlou nám ho sem za 500Kč/kg zase zpátky? Ti, co budou mít štěstí se vytřou a na nás možná zbude monté, které už nebudou chtít asiati do konzerv... Ono by to fakt chtělo asi myslet až dokonce. Vím, že je to napsáno hodně povrchně, ale ten úhoř možná není nejlepší příklad.
N Pvl - ® Ne 10.7.2016 14:22:01
b.gun >> Ono kdyby -co se týká ochrany přírody vždy bylo prospěšné ,nebylo by třeba těch souznějících pindů A třeba i spekulací .

[ Vstoupit do diskuse - 29 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSportcarp vlasec Stoner

Za 299
Stoner je náš nový vlasec, který má nízkou průtažnost a je velice vhodný do kamenů a závadových vod. Díky speciální výrobní technologii má 10x větší odolnost proti oděru než běžný monofil stejného průměru.

akce, rybareniPrut Delphin ZIRCON Spin

Agresivní dravci od nynějška mají nového vyzyvatele - Delphin ZIRCON. Tento tuhý, silný a rychlý prut je přímo stavěný na ty největší štiky, candáty, ale i cílený lov menších sumců.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CA HITRA CA HITRA

Naše cestovní kancelář nabízí autobusové a individuální zájezdy na rybaření ve středním Norsku, v rybářsky vyhlášené oblasti na ostrově...